Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Aranda del Duero

Piękna Aranda de Duero koło Burgos

Lechazo - tego słynnego hiszpańskiego dania można spróbować w Arana de Duero. To właśnie w tym mieście znajdują się słynne restauracje sieci „Asador de Aranda”. Oprócz lechazo w lokalach warto zamówić jeszcze m.in. karczochy z pomidorami i szynką czy chleb o niespotykanym smaku. Restauracje w Aranie zachwycają nie tylko pysznymi daniami, ale też profesjonalną obsługą, oryginalnym stylem i niepowtarzalną atmosferą.

Arana de Duero to miasto i gmina na południu hiszpańskiej prowincji Burgos. Ma ona ponad 14 tys. kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje ją ponad 375,5 tys. ludzi, a gęstość zaludnienia wynosi blisko 27 osób na kilometr kwadratowy. Warto wspomnieć, że Prowincja Burgos znana jest z elektrowni jądrowej Santa Maria de Garona.

Granice prowincji

Prowincja Burgos graniczy z prowincjami Valladolid, Palencia i Segowia oraz z Górami Iberyjskimi i Kantabryjskimi. Tworzą ją następujące jednostki terytorialne: Paramos, La Bureba, Merindades, Ebro, Alfoz de Burgos, Odra - Pisuerga, Montes de Oca, Sierra de la Demanda, Arlanza i Ribera del Duero. Powierzchnia Arana de Duero wynosi 126 kilometrów kwadratowych. Miasto zamieszkuje ponad 33 tys. mieszkańców. Najbliższe lotnisko zlokalizowane jest w Valladolid.

ARANDA-DE-DUERO

Skąd pochodzi nazwa?

Nazwa „Arana de Duero” wykształciła się już w starożytności. Pochodzi od połączenia określenia „Aranda” oznaczającego „szeroką równinę” i nazwy hiszpańskiej rzeki Duero. Duero to rzeka między Hiszpanią i Portugalią, ma 895 kilometrów długości.

Rzeka Duero jest drugą najdłuższą rzeką Półwyspu Iberyjskiego po rzece Ebro. Warto wspomnieć, że rzeka Duero pełni ważną rolę w gospodarkach hiszpańskiej i portugalskiej. Przy dolnym brzegu rzeki zlokalizowane są liczne winnice. Spośród nich warto wyróżnić winnice portugalskiego regionu Alto Douro. Co ciekawe, region ten wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pani burmistrz

Władza w Aranda de Duero należy do rady miejskiej i burmistrza. Obecnie funkcję burmistrza sprawuje kobieta - Raquel Gonzales Benito. Pani burmistrz duże znaczenie przywiązuje do współpracy władz miasta z jego mieszkańcami, dlatego zachęca społeczność Aranda de Duero do zaangażowania w lokalne sprawy. Chce, by mieszkańcy Aranda de Duero podejmowali różne społeczne inicjatywy i wypowiadali się na tematy ważne dla nich i dla miasta.

Promocja na targach

Władze miasta Aranda de Duero starają się promować swój region m.in. uczestnicząc w turystycznych targach. W 2016 r. Arana de Duero miało swoje stoisko podczas targów w Miranda de Douro w Portugalii. Goście, którzy przybyli na targi mogli spróbować lokalnych przysmaków Aranda de Duero - serów, hiszpańskich wędlin, słodyczy czy wina.
Poza tym władze miasta tworzą też specjalne promocyjne filmiki wideo zachęcające turystów do przybycia w rejony Arana de Duero. Możemy zobaczyć je m.in. na stronie internetowej ratusza. Filmiki przedstawiają atrakcje Aranda de Duero, czyli m.in. historyczne budowle.

Kościół Santa Maria

Arana de Duero słynie z pięknych, zabytkowych budowli. Jedną z nich jest kościół Santa Maria z przełomu XV i XVI w. Budowę kościoła rozpoczęto w 1439 r. Warto wspomnieć, że inwestycję realizowali nauczyciele z diecezji Osma.
Kościół Santa Maria w Arana de Duero zbudowany został w stylu gotyckim. Duże kościelne drzwi ozdobione są płaskorzeźbami z kamienia z wizerunkiem króla Ferdynanda II Aragońskiego i królowej Izabeli Kastylijskiej. Wnętrze obiektu prezentuje się imponująco. Piękne, gotyckie sklepienie budzi podziw wśród turystów. Schody, które prowadzą na chór, to dzieło Sebastiana de la Torre z 1523 r. Kaplica z chrzcielnicą łączy style gotycki i renesansowy. Co ciekawe, kościelna wieża pełniła w przeszłości funkcje obronne.

Pożar zniszczył ołtarz

Pierwszy kościelny ołtarz został zniszczony w wyniku pożaru. Nowy ołtarz zbudowano z drewna. Budowę rozpoczęto w 1609 r., a zakończono w 1624 r. Zdobią go religijne malowidła ukazujące sceny z życia Jezusa, m.in. pokłon Trzech Króli.
Oprócz kościoła Santa Maria w okolicach Arana de Duero warto zobaczyć jeszcze dwa inne kościoły: San Nicolas de Bari oraz San Juan de la Vera Cruz.

ARANDA-DE-DUERO

San Nicolas de Bari

Kościół San Nicolas de Bari reprezentuje styl romański. Imponująco wygląda szczególnie kasetonowy sufit. W 2005 r. rozpoczęto remont kaplicy. Pięć lat później można było zobaczyć efekty modernizacji.
Kościół San Juan de la Vera Cruz podobnie jak kościół Santa Maria utrzymany jest w stylu gotyckim. Można w nim podziwiać m.in. piękny obraz San Juana, oraz malowidła z XV w.

Muzeum ceramiki

W Arana de Duero znajduje się wiele muzeów, które z pewnością warto odwiedzić. Wśród nich można wyróżnić muzeum hiszpańskiej kolei oraz muzeum ceramiki, prezentujące unikatowe hiszpańskie wyroby.
Turyści zwiedzający Arana de Duero mogą wybrać się do jednej z lokalnych restauracji, polecanych przez mieszkańców miasta. Są to m.in. Asador El Cipres, Meson El Roble, El Somaten, Meson El Pastor, La Raspa czy Aitana.

Festiwal zmysłów

W Arana de Duero dużo się dzieje - propozycji kulturalnych jest naprawdę wiele. Zarówno turystom, jak i mieszkańcom zaproponować można udział w imprezie Sintiendo na placu Mayor. To artystyczno - kulinarny festiwal dla każdego, który ma oddziaływać na wszystkie zmysły człowieka. Impreza podzielona jest na części, każdy dzień ma oddziaływać na inne zmysły.

Pierwszy dzień to święto zapachu i smaku. W programie znajdują się m.in. degustacje alkoholu czy prezentacja gotowania przez najmłodszych. Drugi dzień imprezy odnosi się do zmysłów dotyku i wzroku. Na ten dzień organizatorzy przygotowują warsztaty malowania twarzy, rzemiosła, projektowania i malowania butelek wina oraz tworzenia mydła czy balsamów. W ramach imprezy Sintiedo odbywają się również występy muzyczne i taneczne.

Plac Mayor

Plac Mayor, na którym odbywa się festiwal Sintiedo, to duża atrakcja dla turystów podróżujących po Arana de Duero, jak i dla miejscowego społeczeństwa. To centralne miejsce w mieście. Uwagę przykuwa tu ciekawa, historyczna architektura, znajdują się tu liczne sklepy i restauracje, więc bez problemu można zrobić tam zakupy lub wybrać się na kawę.
Na placu Mayor odbywa się wiele kulturalnych wydarzeń, nie tylko festiwal Sintiedo.

Wyścig kolarski

Ważnym wydarzeniem dla całej prowincji Burgos jest organizowany od 1946 r. wyścig kolarski o nazwie Vuelta a Burgos. Pierwszą edycję wyścigu wygrał Hiszpan Bernard Capo. Ta sportowa impreza wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców, zarówno turystów zwiedzających prowincję, jak i jej mieszkańców.
Wyścig podzielony jest na etapy i rozgrywa się na trasach miast należących do prowincji Burgos. Wśród zwycięzców dotychczasowych edycji oprócz reprezentantów Hiszpanii znaleźli się też przedstawiciele Szwajcarii, Estonii, Kolumbii, Włoch czy Francji.

Prezent dla fanów

Z myślą o sympatykach wyścigu przygotowano specjalną publikację - podsumowującą wszystkie edycje Vuelta a Burgos. Pomysłodawcą i autorem wydania jest dyrektor wyścigów, które odbywały się w latach 80 - tych. W książce znaleźć można ciekawostki, anegdoty, listy laureatów i mnóstwo fotografii dokumentujących sportową rywalizację.
Książka dokładnie prezentuje historię wyścigu Vuelta a Burgos od pierwszej rywalizacji. To prezent nie tylko dla fanów tej imprezy, ale również dla tych, którzy dopiero poznają ideę tego słynnego wyścigu oraz dla sympatyków kolarstwa.

Sukces restauracji

Z Arana de Duero związany jest przedsiębiorca Martiniano Palomero Saez. Początki jego kariery sięgają lat pięćdziesiątych. Wspólnie z synami stworzył on ponad 20 miejsc zatrudniających Hiszpanów w całym kraju - restauracji i hoteli. Wśród nich warto wyróżnić słynną sieć restauracji o nazwie „Asador de Aranda”. Kilka z tych restauracji znajduje się właśnie w Arana de Duero.

ARANDA-DE-DUERO-HISZPANIA

Restauracje Martiniano Palomero Saeza cieszą się tak wielką popularnością, że przedsiębiorca postanowił rozwijać swój biznes. Swoje lokale zaczął otwierać poza Hiszpanią. Goście odwiedzający te restauracje chwalą różnorodność i oryginalność serwowanych tam potraw. Podkreślają też profesjonalność obsługi.

Danie z jagnięciny

W restauracjach „Asador de Aranda” spróbować można takich specjałów jak: karczochy z pomidorami i szynką czy słynne lechazo. To ostatnie jest specjalnością hiszpańskiej kuchni - pieczeń z jagnięciny lub cielęciny przyrządzana w charakterystyczny sposób. Istotnym elementem wyposażenia restauracji w Arana de Duero są specjalne piece, w których pieczone jest mięso.

Co ciekawe, mieszkańcy Arana de Duero co roku organizują specjalny festiwal lechazo, mający uczcić to słynne hiszpańskie danie. Na przygotowanych targach uczestnicy festiwalu mogą dowiedzieć się, w jaki sposób i z jakich składników przygotować lechazo. Z pomocą doświadczonych hiszpańskich kucharzy mają okazję spróbować samodzielnie przyrządzić tę potrawę.

Kto wygra obiad?

Atrakcją festiwalu lechazo jest kulinarny konkurs. Na zwycięzców czeka nagroda - obiad w jednej z restauracji sieci „Asador de Aranda”. To świetna okazja do spróbowania profesjonalnie przyrządzonego lechazo. Chętnych do wzięcia udziału w konkursie nie brakuje.

Oprócz lechazo gościom restauracji sieci „Asador de Aranda” smakuje również podawany do potraw chleb o niezwykłym smaku. Klienci słynnych lokali narzekają jedynie na ceny, które w porównaniu do innych hiszpańskich restauracji są wysokie.
Restauracje „Asador de Aranda” warto odwiedzić nie tylko z powodu pysznego jedzenia i profesjonalnej obsługi. Zachwycają też klimat restauracji i ich wystrój.

Dla każdego

Restauracje „Asador de Aranda” to świetne miejsce na organizację różnych przyjęć okolicznościowych. Co ważne, kucharze dopasowują przygotowywane potrawy indywidualnie do każdego klienta. Jeśli ktoś jest np. wegetarianinem, to z jedzeniem w „Asador de Aranda” z pewnością nie będzie miał problemu. Do restauracji można też spokojnie wybrać się z dziećmi. W menu znajdziemy zdrowe i pyszne potrawy specjalnie dla najmłodszych. Warto zaznaczyć, że restauracje „Asador de Aranda” są bardzo oblegane, dlatego warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji.
Restauracje realizują również zamówienia na telefon z dojazdem w miejsce wskazane przez klienta.

Poszukiwani pracownicy

Oprócz Arana de Duero restauracje sieci „Asador de Aranda” znajdują się też w Barcelonie, Madrycie, Sewilli, Oviedo, Walencji, Saragossie i Valladolid.
Warto zaznaczyć, że w „Asador de Aranda” zatrudnionych jest wielu pracowników. Właściciele sieci lokali stawiają na dalszy rozwój i wciąż poszukują nowych pracowników, którzy wspólnie z nimi będą pracować na sukces restauracji.

Hotel Don Felipe Segovia noclegi
Hotel Don Felipe Segovia noclegi
Kastylia i Leon / Segovia
Otaka Apartments Rojales
Otaka Apartments Rojales
Costa Blanca płd. / Rojales
Dom wakacyjny LA FLORIDA
Dom wakacyjny LA FLORIDA
Costa Blanca płd. / La Florida
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij