Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ponferrada

Ponferrada w Kastylii Leon

Kolarstwo, przemysł wydobywczy i pielgrzymki do Santiago de Compostella – tak różnorodne zjawiska tylko z pozoru należą do trzech zupełnie innych światów i nie są możliwe do zaistnienia obok siebie. A tymczasem w mieście Ponferrada, w prowincji Leon, każda z tych rzeczy cieszy się ogromną popularnością od dziesiątek lat. Idealnie obrazuje to różnorodność i potęgę skrajności, jaką może pochwalić się cała Hiszpania, a jej północna część – w szczególności.

Kraj kontrastów i niezwykłych zwyczajów, zapewnia niesłychane wręcz wrażenia wszystkim tym, którzy pragną poznać naturę i istotę Hiszpanii i jej wielokulturowy charakter. Ponferrada jest miejscem, które nadaje się do tego idealnie. Swoje miejsce odnaleźli tu artyści, inteligencja, miłośnicy historii, turyści oraz ludzie, którzy pragną pracować i rozwijać przemysł. Każdemu z nich Ponferrada oddaje to co ma najlepszego – swoje piękno, tradycje i nowoczesność.

Zamek, który strzeże miasta

Widok z wieży starego zamku Templariuszy, górującego nad miastem, jest naprawdę imponujący. Jak na dłoni widać tu wszystko, co Ponferrada posiada najcenniejszego – zabytkowe dzielnice pełne ciasnych uliczek i starych budynków, nowoczesne budowle, które świadczą o rozwoju miasta i wkroczeniu z impetem w XXI wiek, miejską zieleń, obfitującą w parki, skwery i wiele różnych zacisznych miejsc, w których można odpocząć, jak i duże zakłady przemysłowe, które rozwinęły się tutaj w drugiej połowie XX wieku.

Losy tej liczącej sobie niemal 1000 lat budowli, są niezwykle burzliwe i bogate, tak samo jak historia miasta, z którą dzieje zamku są związane w sposób nierozerwalny. Historia osadnictwa na tych terenach sięga czasów rzymskich, w starożytności istniał tu bowiem ważny gród. Ponferrada formalnie istnieje od XI wieku, kiedy to kult pielgrzymek do Santiago de Compostela rozrósł się na masową skalę.

Na trasie pątników znajdowała się mała wioska, na którą mówiono Pons Feratta. Ta niewielka osada w dzisiejszych czasach liczy prawie 70 000 mieszkańców i jest jednym z najważniejszych miast w prowincji Leon. Jest stolicą przemysłu metalowego, chemicznego, elektrotechnicznego oraz spełnia istotną rolę w krajowych przemyśle spożywczym.

HOTEL-TEMPLE-PONFERRADA

Kiełbasa i wino, którym zachwyca się cała Hiszpania

Produkcja żywności w sposób szczególny wpływa na miasto i stymuluje w znaczącym stopniu rozwój gospodarczy regionu. W mieście znajdziemy bowiem wiele restauracji i barów serwujących lokalne przysmaki, a kuchnia Ponferrady jest naprawdę pyszna i tak różnorodna, że najbardziej wyrafinowany koneser znajdzie coś dla siebie. Miasto słynie z produkcji kiełbasy wieprzowej, która słynna jest w całej Hiszpanii.

Tradycje rzeźnickie sięgają tu wielu wieków wstecz, a receptury i przepisy na kiełbasę w wielu domach, rodzinach i zakładach mięsnych są strzeżone tak samo jak najbardziej drogocenne klejnoty. Wędliny pochodzące z Ponferrady kupić można w Madrycie, Barcelonie, Walencji i innych miastach w całej Hiszpanii. Chwalą je na Costa Blanca, w Asturii, Andaluzji i wielu innych regionach kraju.

Czego jeszcze warto spróbować, będąc w tym pięknym mieście regionu Kastylia i Leon? Ponferrada słynie także z lokalnego wina o nazwie Bierzo. Bogactwo smaku, uzyskiwane z gron pochodzących z lokalnych winnic, które mają opinię niezwykle urodzajnych sprawia, że wino, produkowane od koca lat 80. XX wieku cieszy się wielką popularnością i dostępne jest w wielu smakach. Idealnie komponuje się z niemal każdym posiłkiem.

Kamienie z zamku na budowę stadionu

Tyle o kulinarnym potencjale regionu. Wróćmy jeszcze na chwilę na zamek, o którym wspomnieliśmy na początku. Zdanie, w którym wspomina się, że jego losy są nierozerwalnie związane z historią miasta, nie jest tylko pustym sloganem, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nawet kamienie, które pochodziły z rozbiórki części budowli, posłużyły do budowy kamienic w okolicy rynku, lokalnego stadionu piłkarskiego, czy wielu innych obiektów budowanych w mieście.

Transport i komunikacja

Skoro wiemy, że Ponferrada już w XI wieku zaliczała się do ważnych ciągów komunikacyjnych, po których poruszali się nie tylko pielgrzymi, ale i kupcy czy rzemieślnicy, nikogo z nas nie powinien dziwić fakt, że miasto obecnie może poszczycić się doskonałą bazą komunikacyjną i różnorodnymi opcjami połączeń z największymi miastami w regionie. Doskonale rozwinięta sieć drogowa, nowoczesna kolej oraz transport lotniczy, czynią z miasta jeden z najważniejszych ośrodków w północnej Hiszpanii.

Ponferrada ma połączenie z autostradą A-6, łączącą Madryt z La Coruną. Poza tym, leży w bezpośrednim sąsiedztwie wielu ważnych dróg krajowych, takich jak N-VI, N-120 z Logrono do Vigo, czy dróg wojewódzkich, które łączą ze sobą największe i najbardziej istotne ośrodki przemysłowe w regionie. Co ciekawe, Ponferrada ma wysoki wskaźnik liczby samochodów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców miasta. Badania z 2011 roku pokazują, że na 1000 mieszkańców przypada 680 pojazdów, czego na pierwszy rzut oka nie dostrzeżemy, obserwując komunikację w mieście.

ZAMEK-PONFERRADA

Wiele osób porusza się na rowerach, wielu ludzi wybiera także komunikację miejską. Jednym z popularniejszych środków transportu jest także kolej. Nic dziwnego, skoro Ponferrada ma bezpośrednie połączenia z La Coruną, Vigo, Madrytem, Barceloną czy Saragossą. Miejscowy dworzec kolejowy obsługuje kilkadziesiąt połączeń każdego dnia, cieszących się wielką popularnością.

Kolej ma tu wielkie tradycje także z uwagi na przemysłowy charakter miasta, dlatego sporą rolę odgrywają również pociągi towarowe, przewożące węgiel i inne materiały przemysłowe. Najbliższe lotnisko mieści się 100 km stąd, w mieście Leon, jednak dzięki dobrej komunikacji, Ponferrada posiada wygodne połączenie samochodowe z portem lotniczym.

Miasto słynie z rowerów

Pomimo tak bogatego wyboru różnorodnych środków transportu samochodowego i kolejowego, ogromną popularnością cieszy się rower. Ponferrada dysponuje dobrze wyposażoną, nowoczesną siecią miejskich rowerów, które można wypożyczyć w jednym z dziesięciu stanowisk, znajdujących się w strategicznych punktach miasta.

Od kilkunastu lat miejskie władze dbają o rozwój komunikacji rowerowej, tworząc nowe, bezpieczne ścieżki, realizując wiele projektów edukacyjnych i profilaktycznych, których celem jest popularyzacja jazdy na rowerze, jako doskonałej alternatywy dla samochodów, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, ale również tworzą korki w mieście, a ich kierowcy muszą borykać się z brakiem miejsc parkingowych i wieloma innymi niedogodnościami. Jazda rowerem pozwala uniknąć wielu kłopotliwych ograniczeń. Nic więc dziwnego, że ta forma lokomocji, wsparta nowoczesną i bezpieczną infrastrukturą, cieszy się tak wielką popularnością w Ponferradzie.

Przemysł wpływa na rozwój miasta

Wszystkie wyżej wspomniane udogodnienia, które miasto jest w stanie zapewnić swoim mieszkańcom i odwiedzającym je gościom, są możliwe do osiągnięcia z uwagi na dobrą sytuację ekonomiczną gminy. Wszystko dlatego, że na terenie Ponferrady znajduje się wiele dużych firm i zakładów, zatrudniających tysiące mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości.

Przemysłowy charakter miasta zauważalny jest na każdym kroku. Wiele firm, które dzisiaj zaliczają się do potentatów w dziedzinie przemysłu hutniczego, górniczego i przetwórczego, swoją działalność rozpoczęło zaraz po II Wojnie Światowej i w latach 50. Wtedy powstawać zaczęły pierwsze elektrownie, które dzisiaj należą do największych krajowych spółek energetycznych.

PONFERRADA

W II połowie XX wieku na terenie miasta powstawać zaczęły osiedla przemysłowe, skupiające zakłady i firmy. Ich specyfiką jest to, że „należą” one do poszczególnych branż – istnieją więc obszary, na których znajdują się spółki energetyczne, motoryzacyjne, czy wydobywcze. Taki podział pozytywnie wpływa na organizację życia w mieście – należy pamiętać o tym, że przemysł ciężki może mieć negatywne skutki dla środowiska, dlatego koncentracja wszystkich podmiotów w jednym rejonie miasta, znacznie ułatwia życie mieszkańcom.

Jednak nawet największe fabryki i najbardziej rozbudowane parki przemysłowe nie są w stanie przesłonić pięknego, naturalnego krajobrazu, jakim może poszczycić się Ponferrada i jej najbliższe okolice. Przepiękny górski krajobraz, który szczególne wrażenie robi o poranku, niezwykle bogata i różnorodna roślinność, oraz przepiękne zabytki sprawiają, że Ponferrada zalicza się do najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w północnej Hiszpanii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij