Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Język hiszpański informacje

Kursy i informacje o hiszpańskim. Więcej informacji o języku hiszpańskim i szkołach hiszpańskiego w Hiszpanii w naszym przewodniku po Hiszpanii. Pierwsze dzieła literatury w języku hiszpańskim pojawiły się w roku 1150 a język literatury ukształtował się w wieku XV.

Trzy najważniejsze, historyczne, przełomowe momenty które wydarzyły się jednocześnie w 1492 roku. Królowie Katoliccy Ferdynand i Izabela Kastylijska zakończyli rekonkwistę Hiszpanii, podbijając arabską wtedy,  Granadę, ostatnie mauretańskie królestwo.

Krzysztof Kolumb popłynął na zachód w poszukiwaniu Chin i Indii, zamiast tego odkrył Amerykę. Została opublikowana pierwsza gramatyka języka hiszpańskiego napisana przez Antonio de Nebrija, książka zatytułowana "Gramatica de la lengua castellana". Ten sam autor opublikował również słownik hiszpański i zasady ortografi języka hiszpańskiego.

Hiszpania w tym czasie stała się światową potęgą i centrum rozległego imperium. Standardowe zasady języka hiszpańskiego były oparte na języku kastylijskim (dialekt z Kastylii). Do dziś używamy obydwu nazw: hiszpański i kastylijski (castellano).

KURS-JEZYKA-HISZPAŃSKIEGO-BARCELONA

Język hiszpański na świecie

W Stanach Zjednoczonych na Florydzie w mieście San Agustin język hiszpański był o wiele wcześniej używany niż język angielski, już w roku 1565. Wiele osad stanu New Mexico zostało stworzonych w roku 1598, a osady w Kalifornii zostały zakładane od roku 1769.

Kiedy angielskojęzyczne USA zaczęło pochłaniać tereny kiedyś należące do Hiszpanii np. Floryda, oraz Francji (Luisiana) i Meksyku, na południowym zachodzie od Teksasu po Kalifornię, hiszpański stawał się językiem najbardziej rozpowszechnionym w tej części USA.

Hiszpański także został przyjęty do USA przez akcesje Teksasu w 1845 roku i resztę południowego zachodu przez cesje w roku 1848. Ustanowienie państwowości stanu New Mexico zostało opóźnione do 1919 roku, ponieważ całkowity brak ludności mówiącej po angielsku.

Język hiszpański w późniejszym czasie został ustanowiony językiem urzędowym wespół z językiem angielskim.
Puerto Rico nawiązało najściślejsze związki z USA w roku 1898 uzyskując status "Commonwelth" (Wspólnoty USA), gdzie obywatele Puerto Rico posiadają obywatelstwo amerykańskie. Koniecznie sprawdź rozdział naszego przewodnika o Ameryce Łacińskiej zatytułowany kraje hiszpańskojęzyczne na świecie.

JEZYK HISZPANSKI LEKCJE

W ostatnich latach emigracja z Ameryki Łacińskiej, głównie z Meksyku, wpłynała na gwałtowny przyrost osób w USA mówiących w języku hiszpańskim. Głównie emigranci z Meksyku i Kuby. Teraz język hiszpański jest drugim, najbardziej rozpowszechnionym językiem w USA, oczywiście po języku angielskim.

Napływ Kubańczyków na Florydę od roku 1960 przekształciło obszar Miami-Dade County w centrum języka i kultury hiszpańskiej.

Na południowym zachodzie USA emigracja z Meksyku wzrosła zaraz po meksykańskiej rewolucji w latach 1912-1915, po drugiej wojnie światowej i w połowie lat osiemdziesiątych. Tak gwałtowny wzrost populacji latynoskiej poza południowym zachodem USA i Florydą miał równiez wpływ na nadanie tak charakterystycznego latynoskiego smaku innym amerykańskim miastom jak Nowy Jork i Chicago.

We wszystkich obszarach, edukacja dwujęzyczna została zaimplementowana, jako metoda na pozyskanie nowych imigrantów do poznania języka angielskiego w jak najkrótszym czasie.

W wieku XVI Hiszpania była jednym z największych mocarstw na świecie. Język hiszpański był najbardziej prestiżowym językiem w Europie. W Anglii powstało w tym czasie wiele traktatów traktujących o języku hiszpańskim np. Richard Percivall opublikował książkę Bibliotheca Hispanica, zawierająca gramatykę hiszpańską, wraz ze słownikiem hiszpańsko angielskim i łacińskim (wydanie z 1591 roku).

KURS-JĘZYKA-HISZPAŃSKIEGO

Real Academia (Royal Academy) powstała w 1713 roku, na wzór Akademii Francuskiej (1637), w celu "limpia fija y esplendor da" ("oczyścić, naprawić, i nadać splendoru") do języka hiszpańskiego. Jest to również sławne motto na pieczęci akademii. 

Słówka hiszpańskie
Naucz się podstawowych zwrotów i słówek hiszpańskich z naszego przewodnika. Przydatne słownictwo podczas podróży do Hiszpanii. Już tylko kilkanaście słów wystarczy do porozumiewania się w języku hiszpańskim. Nie przyjeżdżaj do Hiszpanii bez znajomości choćby kilku słów.

Nauka języka hiszpańskiego
Dowiedz się więcej o formach nauki języka hiszpańskiego w Hiszpanii i na świecie. Szkoły języka hiszpańskiego, kursy języka hiszpańskiego w szkołach i kursy hiszpańskiego on-line. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po szkołach hiszpańskiego w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.

Zainteresuje Cię również:
kraje posługujące się językiem hiszpańskim | tłumacze hiszpańskiego w Polsce | studia iberystyka w Polsce | nauka hiszpańskiego | spis treści Hiszpania |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij