0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Miasto Zamora w Kastylia i Leon. Na zachodzie Hiszpanii leży malownicze i warte odwiedzenia miasto Zamora. Zlokalizowane jest w prowincji o tej samej nazwie, w regionie Kastylia i León. Zamora leży nad rzeką Duero, około 400 metrów od jej ujścia do oceanu. Rzeka przepływa przez środek miasta, ale warto wspomnieć, że część, która jest najbardziej interesująca, czyli zabytkowe centrum, zajdziecie po północnej stronie rzeki.
W Zamora jest bardzo dużo zabytków sztuki romańskiej, śmiało można powiedzieć, że jest to największe skupisko takich zabytków na całym Półwyspie Iberyjskim. Ze względu na taką dużą ilość zabytkowych obiektów Zamora często nazywana jest romańskim miastem. Aby zobrazować skalę tego faktu wystarczy policzyć same kościoły w stylu romańskim, a naliczymy ich około dwudziestu.
Pierwsze ślady człowieka w miejscu, gdzie teraz jest miasto, pojawiły się już w epoce brązu, kiedy powstała tutaj osada założona przez Wakcenów, którzy zamieszkiwali te tereny również w epoce żelaza. W II wieku przed naszą erą region, w którym znajduje się teraz miasto Zamora, został włączony to wielkiego Cesarstwa Rzymskiego. To właśnie starożytni Rzymianie stworzyli w tym miejscu osadę, którą nazwali Ocellum Durii, co można było przetłumaczyć jako „oko Duero”. Przez osadę wówczas przebiegała rzymska droga Iter ab Emerita Asturicam, która w późniejszym okresie była nazywana Via de la Plata.
Nieco później, w V wieku naszej ery, Zamora, jak również większość Półwyspu Iberyjskiego została podbita przez Wizygotów i jednocześnie dołączona do ich państwa. Wizygoci byli ludem germańskim, którzy nie tylko odbili ziemie Cesarstwa Rzymskiego, ale również podbili Półwysep Bałkański i zagrozili nawet wielkiej Italii. Jednak w połowie VII wieku, po upadku Królestwa Wizygotów, Zamora dostała się w ręce Maurów. Maurowie nazywali miasto „Azemur” i „Samurah”. W 893 roku, Zamorę zdobył Alfons III Wielki, król Asturii.
Rok 981 był rokiem przełomowym jeśli chodzi o dzieje Zamory. Zdobył ją Almanzor – Al-Mansur Ibn Abi Aamir, władca Al-Andalus w X wieku, czyli arabskiej części zdobytego Półwyspu Iberyjskiego. Miasto zostało wówczas doszczętnie zniszczone. Po upływie kilku lat miasto ponownie wróciło w ręce chrześcijan, a w XI wieku zainteresował się nim Ferdynand I Wielki, król Kastylii i Leónu i odbudował miasto, a dla bezpieczeństwa otoczył je murami miejskimi. Po śmierci króla, królestwo zostało podzielone między potomnych.
Ziemie na których leży Zamora należały się córce - Urakka. Jednak to nie koniec historycznych zawirowań, 4 marca 1072 roku rozpoczęło się oblężenie Zamory. Miasto oblegał król Kastylii, Sancho II Mocny, brat Urakka, który chciał zjednoczyć wszystkie ziemie podzielone ostatnią wolą ich ojca. Oblężenie trwało siedem miesięcy, Sancho II Mocny został zamordowany i oblężenie zostało przerwane. Od tych wydarzeń w Hiszpanii mawia się „No Se ganó Zamora en una hora”, co oznacza, „w godzinę Zamory nie zdobędziesz”.
Rok 1158 kojarzony jest z tak zwaną pstrągową rebelią, wydarzenie po części udokumentowane, jednak częściowo urastające do rangi legendy. Zbuntowani mieszkańcy podpalili jeden z kościołów, a wszystko zaczęło się od dyskryminacji przy pierwszeństwie zakupu pstrąga. Spalona świątynia została odbudowana jako Santa Maria la Nueva. Dlaczego wydarzenie urosło do rangi legendy? Santa Maria la Nueva istnieje, ale nie ma pewności ile prawdy jest w samej pstrągowej rebelii. Cały XII wiek to okres kiedy określał się obecny układ urbanistyczny miasta. Rekonkwista przeniosła się na południe, dzięki czemu Zamora mogła odetchnąć i spokojnie się rozwijać.
Bogata historia regionu i miasta sprawia, że dzisiaj turyści mogą nie tylko słuchać o tych wydarzeniach z zapartym tchem, ale również zwiedzać wszystkie zabytki w mieście. Wśród wspomnianych ocalałych kościołów romańskich znajdziecie Katedrę El Salvador, wybudowaną w latach 1151 – 1174. Katedra ma układ bazylikowy i ma trzy nawy. Wewnątrz katedry znajdziecie między innymi piękny ołtarz zaprojektowany przez Ferdnando Fallego pod koniec XV wieku.
Innym ciekawym kościołem jest Kościół Santa Maria Madalena. Jest to jednonawowa świątynia wybudowana na początku XII wieku. Do 1874 roku świątynia należała do Joannitów, czyli Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy z Rodos i z Malty, później zastał on przekazany biskupstwu Zamory. Kościół został wybudowany przy głównym ciągu komunikacyjnym Zamory.
Równie ciekawy jest Kościół Santa Maria la Nueva, wspomniana świątynia związana z pstrągową rebelią. Pierwotnie kościół był wybudowany w XII wieku i była pod wezwaniem San Ramón, nastepnie został odbudowany już pod obecnym wezwaniem. Kościół posiada jedną nawę, ale przyglądając się konstrukcji świątyni można ulec wrażeniu, że kościół przed zniszczeniem był trzynawowy.
W dzielnicy Horta, poza murami starego miasta znajdziecie zbudowany w XII wieku, Kościół Santa Maria de la Horta. Pierwotnie kościół miał jedną nawę, jednak kolejne rozbudowy kościoła od strony południowej wizualnie go poszerzają i robią wrażenie, że jest to dodatkowa nawa boczna. Podobnie jak Kościół Santa Maria Madalena, należał on do Joanitów, ale jednak krócej, bo do 1535 roku. W tej samej dzielnicy znajdziecie XII wieczną, trójnawową świątynię – Kościół Santo Tome.
Na Plaza Mayor, na głównym placu Zamory znajdziecie Kościół San Juan de Puerta Nueva. Jest to kościół parafialny, zbudowany w XII wieku. Posiada on trzy nawy. Nad wejściem od strony południowej jest piękna rozeta, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Zamory.
Inne nie mniej ciekawe kościoły w Zamora to, Kościół Sanisidoro, to jednonawowy kościół z XII wieku, ufundowany przez Sanchę Raimundez, córkę księżniczki Urakki. Kościół San Claudio de Oliveres, jednonawowy kościół pochodzący z XII wieku, który może się pochwalić licznymi detalami rzeźbiarskimi wewnątrz. Kościół Santiago de los Caballeros, mały, jednonawowy kościół, prosty w swojej formie, nie posiadający sklepień, przykryty drewnianym dachem, wybudowany w XI wieku. Kościół ten znajduje się poza obrębem właściwego starego miasta. Jest również warty obejrzeniakKościół Santa Lucia, wybudowany w XII wieku, następnie przebudowany w XVII, a aktualnie należy on do Muzeum Zamory.
Na przedmieściach po lewobrzeżnej stronie miasta stoi wybudowany w XII wieku, niedawno odrestaurowany w latach 2009 – 2010, Kościół Santo Sepulcro. Pierwotnie należał on do Bożogrobców, Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, a po włączeniu tego zakonu do Joannitów w 1489 przeszedł w ich ręce i należał do nich do 1894 roku kiedy to stał się kościołem parafialnym San Frontis.
Jak już wiecie większych kościołów w stylu architektury romańskiej jest w Zamorze ponad 20, a dokładnie 23. Oprócz wyżej wymienionych są to także kościoły San Vincente, Santiago de Burgo, San Antolin, Sam Esteban, San Leonardo, San Andres, San Fonris, Sancti Spiritus, Santa Maria de la Vega czy Nuestra Senora de los Rmedios.
Jednak zabytki Zamora to przecież nie tylko architektura sakralna. Możecie odwiedzić zamek zbudowany w XI wieku na planie rombu. Tutaj również widoczny jest wspomniany styl romański. Zamek znajduje się na zachodnim końcu starówki, dzisiaj są to ruiny, co prawda bardzo dobrze zachowane i udostępnione turystom do zwiedzania. Tak samo bardzo ciekawym zabytkiem są mury obronne miasta wybudowane w XI wieku, o które zadbał Ferdynand I Wielki, król Kastylii. Mury mają okrągłe baszty i większość zabudowań do tej pory są dobrze zachowane. Bardzo ciekawym zabytkiem jest również Puente de Piedra, Most Kamienny nazywany również Puente Nuevo, Nowym Mostem. Został on zbudowany w XII wieku i gruntownie odbudowany w XVII po powodzi. Most ma długość około 250 metrów i ma szesnaście łuków ostrych.
W Zamora znajdziecie również XV wieczny budynek, Ayuntamiento Viejo, Stary Ratusz, który swoją funkcję pełnił do połowy XX wieku, od tamtej pory jest siedzibą miejskiej policji. Ratusz został przebudowany w XVII wieku. Innymi budynkami z XV i XVI wieku są Palacio de los Momos, Alhóndiga del Pan, Palacio del Cordón, Casa-palacio de los Codnes de Alba de Liste. Godnymi uwagi są również nieco nowsze secesyjne zabudowania z końca XIX wieku.
Jeśli jesteście turystami lubiącymi zwiedzać muzea, Zamora ma Wam coś do zaoferowania. Zajrzyjcie do Muzeum Baltazara Lobo, hiszpańskiego artysty, rzeźbiarza, czy Muzeum Katedralnego, mającego w swoich zbiorach gobeliny z XV i XVI wieku i Muzeum Wielkiego Tygodnia. Warte odwiedzenia są również Muzeum Etnograficzne Regionu Kastylia i León, poświęcone życiu ludzi, którzy zamieszkiwali region Kastylia i León z uwzględnieniem wszelkich dziedzin życia, które dało się udokumentować, zbadać lub odkryć po latach. Przede wszystkim warto odwiedzić Muzeum Zamory, które ma dział poświęcony archeologii i historii miasta, a także kulturze i sztuce.
Jak już zwiedzicie wszystkie zabytki i trochę zgłodniejecie, w Zamora czekają na Was liczne knajpki i restauracje, w których możecie spróbować lokalnych przysmaków. Specjalnością w Zamora jest ciecierzyca z Fuentesuco, a także sery z mleka owczego, szparagi z Guarena, papryki, grzyby, steki z Aliste, oraz miody do picia. Możecie również próbować dania z ryżu. Do picia prawdopodobnie zaproponowany Wam zostanie Toro, bardzo ciemne wino, prawie czarne. Innymi tradycyjnymi daniami są, potrawy z dorsza, przysmaki z ośmiornicy, wołowina. Na deser w Zamora poleca się hiszpański krem z migdałami.
Zamora to jednak nie tylko zabytki. Jak już wiecie można tutaj dobrze zjeść, ale również dobrze się zabawić, nakarmić nie tylko ciało, ale również i duszę. Na spragnionych bardziej wysublimowanej rozrywki, czekają tutaj Teatr Główny oraz Teatr imienia Ramosa Carrión. Miłośnicy sportu, a w szczególności piłki nożnej, mogą iść na Estadio Ruta de la Plata i obejrzeć mecz lokalnego klubu Zamora C.F., zespół grający w Segunda División B. Młodsi turyści będą korzystać z ofert lokalnych knajpek, barów i klubów.
Zamora to miasto z bogatą tradycją. Jeśli macie w planach je odwiedzić, nie będziecie tego żałować. Jeśli jednak tego nie planowaliście, być może to najwyższa pora, aby trochę zmienić plany?
Zainteresuje Cię również:
prowincja Kastylia i Leon w Hiszpanii | zamki w Hiszpanii | pałace w Hiszpanii | pielgrzymka Camino de Santiago |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.