0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
W północnej Hiszpanii, w przepięknym regionie Kastylia i León, tuż nad rzeką Bernesga, położone jest miasto León – stolica prowincji o tej samej nazwie. Malownicze położenie miasta spowodowane jest w głównej mierze zieloną częścią Półwyspu Iberyjskiego, jeszcze bardziej potęgują Góry Kantabryjskie – jedno z najmniej odkrytych i najbardziej fascynujących zarazem pasm górskich, znajdujących się w całej Hiszpanii. Miasto zajmuje obszar 39,03 km2 i zamieszkuje je obecnie około 138 tysięcy mieszkańców.
Historia miasta sięga 68 roku n.e. – wówczas na tym terenie założony został obóz legionu rzymskiego Legio Septima Gemina. Etymologii nazwy miasta należy zatem doszukiwać się w nazwie wspomnianego legionu. Choć słowo „León” oznacza w języku hiszpańskim dosłownie „lew”, w mieście tym nigdy lwów nie było, nie istnieje też żadna słynna legenda, czy anegdota o lwach, która wyjaśniałaby takowe użycie nazwy dla tego regionu. Wyjaśnienia należy zatem szukać w ewolucji nazewnictwa łacińskiego.Na przestrzeni lat, nazwa „Legio” dla tego miasta przekształciła się zatem w nazwę „León”, funkcjonującą do dnia dzisiejszego. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że przy wjeździe do miasta stoją obecnie dwa lwy, witające wszystkich przyjezdnych –dla podkreślenia symboliki współczesnej nazwy.
Choć wkład Rzymian w początki funkcjonowania miasta ma ogromne znaczenie do dnia dzisiejszego, wspomnieć należy o innych ludach i państwach, które z czasem przejęły nad nim władanie. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, w roku 540 miasto zajęte zostało przez germański lud Wizygotów, a wraz z początkiem VIII wieku zdobyli je muzułmanie. W połowie IX wieku miasto León dostało się we władanie hiszpańskiej prowincji – Asturii. W okresie tym było ono głównym miastem w pochodzie chrześcijaństwa na południe Półwyspu Iberyjskiego. W latach 910-1230 miasto było stolicą Królestwa Leonu. Wraz z końcem X wieku León został zniszczony przez Almanzora, muzułmańskiego władcę Półwyspu Iberyjskiego o arabskiej nazwie Al-Andalus. W XI wieku miasto zostało odbudowane przez Ferdynanda I Wielkiego, którego ślub z Sanchą z Leon spowodował chwilowe zjednoczenie miasta oraz Kastylii.
W 1188 roku w mieście odbyła się pierwsza w Europie sesja parlamentu, zwołana przez króla Alfonsa IX. W 1230 roku León i Kastylia zostały ostatecznie zjednoczone za sprawą Ferdynada III Świętego. W XIII wieku do miasta napływać zaczęły liczne grupy pielgrzymów. Okres ten kojarzony jest zwłaszcza z szerzeniem się wpływów francuskich, a także z początkiem budowy gotyckiej katedry Santa Maria de la Regla, uznawanej dziś za jeden z najbardziej cennych zabytków tego miasta.Na przełomie XIII i XIV wieku znaczenie miasta w znacznym stopniu zmalało na korzyść rozwijającej się wówczas Kastylii, oraz Aragonii.
Katedra w Leon najbardziej emblematyczna budowla miasta
Choć León nie należy do często odwiedzanych hiszpańskich miast, nie sposób zapomnieć o jego przepięknym położeniu, malowniczych krajobrazach, a także wartościowych i wartych obejrzenia zabytkach. Region Kastylia i León to przede wszystkim prawdziwe bogactwo dziedzictwa kulturowego Hiszpanii. Znajdują się tutaj liczne katedry, kościoły, muzea oraz zamki. Wszystkie tutejsze zabytki przepełnione są historyczną religijnością oraz narodową dumą.
Wspomniana już wcześniej słynna katedra w Leon - Santa Maria de la Regla stanowi jedną z najbardziej cenionych i najchętniej odwiedzanych budowli miasta León. Powstała w okresie od XIII do XV wieku i w wyniku szerzących się wpływów wschodnich sąsiadów, swym stylem nawiązuje do francuskiego gotyku. Katedra posiada dwie, odmienne wieże. Fasada zachodnia odznacza się przede wszystkim za sprawą przepięknie rzeźbionych portali oraz oryginalnie wykonanej rozety okiennej. Wnętrze budowli zdobi ogromna ilość niezwykłych witraży, które łącznie zajmują powierzchnię około 1800 m2 i stanowią tym samym drugi, co do wielkości zespół witraży na całym świecie. Dla uściślenia warto zatem dodać, że pierwsze miejsce zajmuje słynna katedra, znajdująca się w Chartres we Francji. Wnętrze doświetlone jest 125 oknami, uwagę zwracają ponadto liczne krużganki, stalle oraz gotyckie grobowce. Cennym elementem katedry jest również renesansowy chór, na którym znajdują się cztery płaskorzeźby stworzone przez Juana de Bajadoza. To, co zwraca szczególną uwagę, to także misternie wykonany ołtarz autorstwa Nicolasa Francesa.
Inną, wartą zwiedzenia budowlą, jest także romańska bazylika San Isidoro, powstała w okresie od XI do XVIII wieku. We wnętrzu bazyliki znajdują się relikwie świętego Izydora z Sewilli, który był wczesnochrześcijańskim uczonym. W podziemiu mieści się panteon, a więc słynne miejsce pochówku królów miasta. To, co zasługuje również na szczególną uwagę w bazylice, to skarbiec, kapitele kolumn, a także wyjątkowe freski znajdujące się w kryptach.
Podążając dalej w kierunku sakralnych budowli, należy zatrzymać się na obrzeżach miasta,przy klasztorze San Marcos, posiadającym majestatyczną, dwukondygnacyjną fasadę w oryginalnym stylu platoreskowym, a także przy romańskim kościele Nuestra Señora del Mercado.
Uwagę zwracają liczne pałace, pochodzące z XV-XVII wieku, ratusz miasta powstały w XVII wieku, a także okalające stare miasto León mury obronne z XIV wieku. Szczególnie popularny jest Palacio de los Guzmanes, a więc pałac dwóch, konkurencyjnych rodów: Gzymanes i Quinones. To, czego nie da się pominąć, to oczywiście charakterystyczne place, spośród których warto wymienić Plaza de Santo Domingo, Plaza Mayor, czy Plaza San Marcelo, na którym mieści się budynek Casa de Botines, zaprojektowany przez słynnego katalońskiego architekta – Antoniego Gaudiego, który zaprzyjaźniony od lat z rodziną Botinesów, postanowił wybudować dla nich dom. Dla ciekawostki można dodać, że w tym samym czasie Gaudi pracował nad konstrukcją Pałacu Biskupa w Astordze. Plac Świętego Dominika stanowi główny punkt miasta, z którego dostać się można do wszystkich innych miejsc.
Bazylika San Isidoro w Leon
Tym, którzy planują dłuższy pobyt w urokliwym mieście León warto polecić lokalny targ Rastro, odbywający się tutaj w każdą niedzielę. To prawdziwe bogactwo antyków, oryginalnych i wartościowych przedmiotów, a także zwykłych, praktycznych rzeczy. Niedzielny targ odbywa się przy deptaku, dlatego większość osób, które niekoniecznie zainteresowane są zakupami, może skusić się na mały drobiazg, pamiątkę lub świeże warzywa i owoce.. Najbardziej uczęszczaną ulicą miasta jest Ordońez II, pełna sklepów i restauracji, a także prowadząca do samego centrum. Inną, znaną ulicą jest tak zwana Calle Ancha, co w wolnym tłumaczeniu oznacza szeroką ulicę. Jej nazwa ma wymiar historyczny, ponieważ w czasach odległych była to najszersza ulica miasta León.
W miarę rozwoju miasta, została ona zabudowana licznymi blokami, przez co zwężyła się w znacznym stopniu. Dziś nie robi już takiego wrażenia jak dawniej, choć jej charakter pozostał nie zmieniony do dziś i utrzymała status najważniejszej ulicy w mieście.
Inną ciekawostką jest fakt, że od 1988 roku w mieście León odbywa się jeden z najbardziej znanych turniejów szachowych w całej Hiszpanii. Jest to słynny Torneo Magistral de Ajedrez Ciudad de León, w którym biorą udział najsilniejsi szachiści z całego świata. W turnieju tym zwyciężył między innymi Viswanathan Arnand – rekordzista, mający na swoim koncie aż siedem zwycięstw.
Wybierając się do hiszpańskiego León należy pamiętać, że nie jest to typowa miejscowość turystyczna, gdzie czeka na nas moc różnego rodzaju atrakcji. Jest to duży atut miasta, zwłaszcza dla tych, którzy od podróży oczekują spokoju i preferują ciche, skłaniające do zadumy miasteczka.
Zainteresuje Cię również:
Katedra w Leon najpiękniejszy zabytek w mieście | mapa Leon | region Kastylia i Leon w Hiszpanii |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.