Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Palencia

Palencia – miasto, które warto poznać

Miasto, które intensywnie pracuje i rozkwita na nowo każdego dnia. Palencia leży w regionie Kastylia i Leon, nad rzeką Carrion, na Wyżynie Starej Kastylii. Jest to ośrodek administracyjny malowniczej prowincji Palencia. Jest jednym z miast na szlaku romańskim (Route de Romanesque) w prowincji i zamieszkuje tutaj ponad 80 tysięcy osób. Miasto stało się znane, dzięki pielgrzymom, którzy odwiedzają je na trasie do Santiago de Compostela.

Palencia znajduje się w odległości prawie 200 km od Madrytu, a także 40km od Valladolid. Dzięki komfortowym autostradom i drogom, można się tu dostać praktycznie z każdego miasta w Hiszpanii. Do Palencii prowadzą autostrady m.in. 62 (Valladolid/Madryt),65 (Benaverte/Leon/Asturias/Zaragoza/Barcelona) czy 67 (Santander). Inne drogi, którymi można dotrzeć do miasta są C-613 (Sahagún), C-615 (Guardo / Riaño) oraz C-619 (Aranda de Duero/Soria). W miejscowości znajduje się również stacja kolejowa i dworzec autobusowy. Pociągiem dostaniemy się tu z Valladolid, Madrytu, León, Burgos, Santander, Barcelony, Alicante oraz innych miast w Hiszpanii. Najbliższe lotnisko w pobliżu Palencii znajduje się w Valladolid, około 45 km od centrum miasta. Można podróżować tu m.in. z Barcelony, Londynu, Walencji, Paryża.

Dawne dzieje Palencii

W czasach starożytnych tereny miejscowości Palencia zamieszkiwane były przez lud iberyjski Vaccaei. Pierwsze wzmianki o osadzie, zwanej w tamtych czasach Pallatina, można znaleźć w twórczości Ptolemeusza, greckiego uczonego. Za panowania Rzymian Palencia była bardzo ważną osadą handlową. Została zniszczona w V wieku podczas wojny Wizygotów, a w VIII wieku na ziemiach prowincji osiedlili się Maurowie. W 1035 roku Sancho III (król Nawarry) nadał osadzie przywileje municypalne.

Palencia była siedzibą królów Kastylii na przełomie XII i XIII wieku. Odbywały się tutaj również obrady Kortezów - przedstawicielstwa stanowego.
W XIII wieku z polecenia króla Kastylii, Alfonsa VIII Szlachetnego, otwarty został tu pierwszy hiszpański uniwersytet studium generale, gdzie mogły uczyć się osoby spoza kraju. Został on jednak wkrótce przeniesiony do Salamanki.

Miasto jest ulokowane w regionie rolniczym i obecnie, dzięki uprawie zbóż, jest jednym z ważniejszych ośrodków przemysłu spożywczego. W mieście rozwija się również przemysł maszynowy oraz włókienniczy. Miasto również chętnie wita turystów i oferuje im wiele atrakcji. Pogoda sprzyja osiedlaniu się w tej interesującej miejscowości. Zimy w Palencii są chłodne i wietrzne, ale latem jest ciepło i sucho. W miesiącach letnich temperatury sięgają 25 stopni Celsjusza. Z racji ulokowania terenu miasta, występują tu dość wysokie amplitudy temperatur.

Atrakcje turystyczne w Palencii

Spacerując ulicą Calle Mayor, po dzielnicy starego miasta, można przyjrzeć się XIX i XX-wiecznej zabudowie. Kontrastuje ona z wieżowcami i malowniczymi, niskimi domami które znajdują się w zaułkach ulic. Calle Mayor jest główną ulicą miasta, a wzdłuż niej ulokowanych jest wiele sklepów, budynków mieszkalnych i lokali. Dotrzemy nią do centrum miasta, głównego placu, na którym znajduje się ratusz wybudowany w XIX wieku. Tutaj też można zwiedzić kościół San Francisco z XIII-XIV wieku. Palencia otoczona jest przez dwa, malownicze wzgórza. Na jednym z nich ulokowany jest imponujący posąg Jezusa – Cristo de Otero. Postać ma około 30 metrów i znajduje się w gronie największych pomników Jezusa na świecie. W Palencii znajduje się również 9-dołkowe pole golfowe Isla Dos Aguas Municipal, które zostało otwarte w 2000 roku. Miłośnicy kontaktu z naturą mogą wybrać się na spacer do lasu lub parku Monte el Viejo.

PALENCIA-ZABYTKI-ZWIEDZANIE-KASTYLIA
Palencia pełna jest zabytków i starych kościołów

Katedra San Antolín

Odwiedzając miasto Palencia nie można zapomnieć zwiedzić gotyckiej katedry San Antolín, którą wybudowano na przestrzeni XIV-XVI wieku, ku czci patrona miasta. Na pierwszy rzut oka prezentuje się całkiem zwyczajnie, jednak w środku czeka na zwiedzających wiele niespodzianek. W świątyni znajduje się sarkofag królowej Doña Urraca, krypta San Antolín oraz grobowiec Doña Inés de Osorio, a zwiedzających zachwyca portal gotycki Puerta de Obispo. Katedra poddawana była przebudowom na przestrzeni wielu lat, a wybudowano ją na gruzach romańskiej budowli klasztornej. Obiekt można zwiedzać w miesiącach październik-czerwiec od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.30-13.30 i 16.00-18.30. W niedziele i święta katedra czynna jest od 11.15 do 13.00. W sezonie (lipiec-wrzesień) świątynię można podziwiać od poniedziałku do piątku w godzinach 10.30-13.30 oraz 16.30-19.30. W soboty jest czynna w godzinach 10.30-17.00, a w niedziele od 10.30 do 13.30, a następnie od 16.30 do 20.00. Bilet wstępu kosztuje 1,5-3 Euro, w zależności z jakich atrakcji skorzystamy. W środy wstęp jest wolny.

Muzeum Diecezjalne

Przy katedrze znajduje się Episcopal Palace, gdzie ulokowane jest Muzeum Diecezjalne. W muzeum można podziwiać sztukę religijną pochodzącą z przestrzeni VII-XXI wieku. Oczom zwiedzających ukazują się tu dzieła wybitnych twórców (np. kolekcja prac malarzy El Greco i Zurbarana), rzeźby oraz wiele przedmiotów religijnych i tekstyliów. Eksponaty muzeum można podziwiać w miesiącach wrzesień-czerwiec, o godzinie 10.30 i 11.30. Natomiast w miesiącach lipiec-sierpień skarby muzeum obejrzymy w godzinach 10.30, 12.30, 13.30, 16.30, 17.30 i 18.30. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem, a koszt takiej wizyty to 4 Euro za bilet normalny i 2 Euro za ulgowy.

Museo de Palencia

Museo de Palencia to muzeum miejskie, które ulokowane jest w XVI- wiecznym, renesansowym budynku Casa del Cordón. Można podziwiać tutaj pozostałości dawnych czasów i wykopaliska archeologiczne odkryte na terenie prowincji. Znajdziemy tutaj eksponaty z okresów prehistorii, starożytności oraz średniowiecza. Muzeum można zwiedzać w sezonie (lipiec-wrzesień) od wtorku do soboty, w godzinach 10.00-14.00 oraz 17.00-20.00. W niedziele muzeum czynne jest od 10.00 do 14.00. Poza sezonem (październik-czerwiec) muzeum czynne jest godzinę krócej. Bilet wstępu to koszt 1,20 Euro.

Kościół San Pedro

Kościół San Pedro to kolejny sakralny zabytek, którego nie można pominąć na mapie Palencii. W świątyni znajduje się wieża złożona z czterech części. Fasadę kościoła zaprojektował Juan de Escalante w 1560 roku, a ołtarz główny został zaprojektowany przez Francisco Trejo w 1636 roku. Można podziwiać tutaj również figury świętego Piotra i Pawła, a także przyjrzeć się ciekawym ekspozycjom w małym muzeum Frómista Museum. Kościół można zwiedzać od marca do kwietnia tylko w weekendy, w godzinach 10.00-13.00. Od maja do października świątynia dostępna jest dla turystów również w weekendy, w godzinach 10.00-14.00 oraz 16.00-20.00. Wstęp to koszt 1 Euro.

Kościół San Miguel

Innym zabytkiem w Palencii godnym polecenia jest San Miguel z XII wieku. To perełka niezwykłej architektury romańsko-gotyckiej. Kościół posiada romańską wieżę wybudowaną w XIII wieku, która wyglądem przypomina wieżę obronną, a jego portal został zaprojektowany w stylu gotyckim. W środku można podziwiać ołtarze z XVI i XVII wieku, wśród których znajdują się ścienne malowidła. W 1074 roku odbył się tutaj ślub El Cida z Jimena, kuzynką księcia Kastylii. Świątynię można odwiedzić od poniedziałku do soboty w godzinach 09.30-12.00. W niedziele i święta kościół jest czynny dla zwiedzających w godzinach 12.30-13.30 oraz 18.00-19.30. Wstęp jest wolny.

ZDJECIE-PALENCIA-KASTYLIA-HISZPANIA
Centralny plac w Palencji

Muzeum Díaz-Caneja

Ci, których fascynuje sztuka awangardowa, z pewnością wybiorą się do galerii-muzeum Díaz-Caneja. Miejsce te prezentuje sztukę twórcy Juana Manuel Díaz-Caneja. Był to malarz pochodzący z Palencii– przedstawiciel awangardy z przestrzeni XX wieku. Jego prace powstały z dużą dozą abstrakcji i widać w nich też wpływy Matisse i Braque. W galerii możemy podziwiać około 60 dzieł. Muzeum czynne jest dla miłośników sztuki od wtorku do piątku, w godzinach 10.00-13.30 oraz 19.00-21.30. W soboty można je podziwiać w godzinach 12.00-14.00 oraz 19.00-21.30, a w niedziele od 12.00 do 14.00. Bilet wstępu to koszt 1,20 euro (ulgowy 0,60 euro). Emeryci mogą podziwiać obrazy za darmo.

Lokalne tradycje w Palencii

Najważniejszym świętem dla lokalnej społeczności jest fiesta ku czci patrona miasta – San Antolín, która odbywa się 2 września. W Palencii mieszkańcy są bardzo przywiązani do lokalnej kuchni, której bazę stanowią produkty regionalnych upraw

Kuchnia miasta opiera się na świeżych i produkowanych w prowincji składnikach. Można skosztować tutaj wyśmienite dania, typu lechazo asado (pieczona jagnięcina), pichón estofado (duszone gołębie). Z warzyw uprawianych na lokalnych ziemiach przygotowuje się wyśmienite gulasze, a hodowane zwierzęta przeznacza się na produkcję świeżych wędlin i kiełbasy. Produkuje się tutaj lokalną kiełbasę – mocilla, z krwi świni. Tutaj też produkuje się sery owcze podawane z wyśmienitym, regionalnym winem. W restauracjach podawana jest wyśmienita, tradycyjna zupa czosnkowa sopa de ajo – to doskonałe, aromatyczne i rozgrzewające danie. W menu znajdziemy też świeżego pstrąga, przygotowywanego na różne sposoby. Warto pozwolić sobie na chwile zapomnienia i spróbować wspaniałych deserów np. leche frita (smażone mleko, z cukrem, mąką i cynamonem) czy pudding ryżowy.

PALENCIA-ZDJECIA
Ulice Palencii w Kastylii i Leon

Zainteresuje Cię również:
Valladolid | Burgos | Leon | region Kastylia i Leon | wina hiszpańskie - Ribera del Duero |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij