Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Zamek Penafiel

Zamek Penafiel w Kastylia i León. Podróżując po Hiszpanii, warto odwiedzić nie tylko nadmorskie rejony tego malowniczego kraju. Faktem jest, że skojarzenie Hiszpanii z gorącymi, beztroskimi wakacjami w nadmorskich kurortach jest jak najbardziej prawidłowe, warto jednak spędzić trochę czasu i zwiedzić również te rejony Hiszpanii, w których każdy skrawek ziemi i każdy zabytkowy budynek opowiadają burzliwą historię Półwyspu Iberyjskiego.

Kilka słów o regionie Kastylia i León

Jednym z takich wartych odwiedzenia rejonów jest region Kastylia i León, leżący w samym sercu Hiszpanii. Kastylia i León to wspólnota autonomiczna w Hiszpanii, leżąca w środku kraju, będąca jednocześnie największą pod względem obszaru. W związku z tym Kastylia i León graniczny z wieloma innymi regionami Hiszpanii, z Galicją, Asturią, Kantabrią, Krajem Basków, La Rioją, Aragonią, Kastylią La Manchą, Madrytem oraz Estremadurą. Kastylia i León składa się prowincji Avila, Burgos, Palencia, Segowia, Soria, Valladolid, León, Salamanka i Zamora.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że to na terenie powyższych prowincji znajdziecie ponad połowę dziedzictwa kulturowego Hiszpanii. Jeśli lubicie zwiedzać zabytki, znajdziecie tutaj dwanaście katedr, ponad sześć tysięcy kościołów i około dwustu zamków lub fortyfikacji militarnych. Kastylia i León to także około czterystu muzeów oraz 7 miejsc będących na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Zamek w Penafiel z IX wieku

Castillo de Penafiel

Jednym z najciekawszych obiektów, które warto zwiedzić w tej okolicy jest bezapelacyjnie Castillo de Penafiel, bajeczny zamek z IX wieku. Pierwsze wzmianki o tym zamku sięgają 943 roku. A znany jest również z tego, że krąży o nim legenda, że został zbudowany bardzo szybko, w ciągu jednej nocy, przez Maurów. Biorąc pod uwagę rozmiar tej budowli i znajomość ówczesnych procesów budowlanych, byłoby to raczej niemożliwe, aczkolwiek faktem jest, że Castillo de Penafiel było świadkiem licznych bitew między chrześcijanami i muzułmanami. Bitwy te toczyły się głównie o kontrolę nad tym jakże ważnym strategicznie miejscem.

Miejscowość leżąca u stóp zamku - Penafiel została założona w IX wieku przez Ruy Laineza, kuzyna hrabiego Kastylii. Miejscowość została nazwana Pena Falcón, co w tłumaczeniu na polski oznacza Jastrzębią Skałę. W roku 983 miejscowość i zamek zostały oblężone przez Alamzora, władcę Al-Andalus, a w konsekwencji zamek dostał się w ręce Maurów.

CASTILLO-PENAFIEL-ZAMEK-HISZPANIA-KASTYLIA-LEON

W ręce Kastylijczyków zamek wrócił dopiero w 1013, czyli równo po trzydziestu latach, od przejęcia go przez muzułmanów. Postanowiono od razu dobudować warstwę murów obronnych. Zamek z rąk Maurów odbił hrabia Sancho Garcia, który po umocnieniu obronnych murów i ufortyfikowaniu miasta leżącego u stóp zamku wypowiedział słynne słowa, które w wolnym tłumaczeniu brzmiały „Od dziś będzie to najwierniejsza skała Kastylii” i właśnie od tego zdania wzięła się, nowa i do dzisiaj stosowana, nazwa miasteczka Penafiel, ponieważ słowa „pena fiel” oznaczają wierną skałę. Jak się okazało, jego słowa sprawdziły się, ponieważ, mimo, że zamek wraz z miasteczkiem były ważnym strategicznym obiektem podczas rekonkwisty, już nigdy więcej nie zostały one odbite przez Maurów ani nikogo innego.

Prawie sto lat później, w 1112 roku odbyło się kolejne, acz nieskuteczne oblężenie zamku. Schronił się w nim król Aragonii Alfonso I El Batallador, przed swoją gniewna żoną. Oblężeniem kierowała królowa Leonu i Kastylii - Doni Urraki, jego żona. Cała historia zaczęła się od małżeńskich nieporozumień i kłótni, które niespełna 3 lata po ślubie zakończyły się wojną domową w zjednoczonym królestwie. Oblężenie na szczęście dla króla Aragonii okazało się jednak nieskuteczne, co świadczy o tym, jak bardzo wzmocniono ufortyfikowanie tego miejsca.
Przez najbliższe lata zamek wraz z ufortyfikowanym miastem znajdowały się pod władaniem kastylijskich władców. W XIV wieku, kiedy zamkiem zarządzał polityk i pisarz, Don Juan Manuel dokonano gruntownych modernizacji i rozbudowano go do aktualnych kształtów.

Renowacja i modernizacja były konieczne ponieważ do tej pory od XI wieku, poza wybudowaniem dodatkowych murów, nie silono się na odnowienie tej twierdzy. W 1451 roku, aragoński książę Carlos zbuntował się przeciwko kastylijskiemu królowi Juanowi II de Castilla, król natomiast obiecał w zemście przeciwko buntownikom, zburzyć Castillo de Penafiel. Jak zagrozil tak zrobił. Kilka lat później mistrz zakonu rycerskiego Calatrava – Don Pedro Tellez Firónsu odbudował zamek i przywrócił go do świetności. Trzeba przyznać, że był to dobry ruch, ponieważ prawdopodobnie dzięki temu możemy dziś odwiedzać Castillo de Penafiel, a nie ukrywajmy, jest co podziwiać.

Budowa zamku

Zamek w Penafiel wzniesiono na zboczu wzgórza, który jest bardzo długie, ma ponad dwieście metrów i jest on bardzo wąskie zarazem, od 30 metrów na krańcach do 50 metrów w jego najszerszym punkcie. Właśnie przez to zamek w Penafiel potrafi przywołać jak najbardziej właściwe skojarzenie z długim okrętem. Nic dziwnego, bowiem długie i wąskie wzniesienie z zamkiem, szczególnie podczas mgły okalającej wzgórze, wygląda właśnie jak okręt na oceanie. Mury okalające zamek są to te najstarsze, wybudowane w IX wieku, a do zamku można wejść przez nie od wschodniej strony. Wewnątrz dopiero zbudowana jest druga, nowsza warstwa murów, na której wzniesionych jest dwadzieścia osiem wież obronnych, a w środku największa wieża strażnicza „torre de homenaje” o wysokości około 34 metrów.

Główny zamek ma trzypoziomową konstrukcję. Na jego terenie znajdują się pomieszczenia mieszkalne, wykorzystywane przez rycerzy, a także zbrojownia czy magazyny na żywność, jest tu również obszerny dziedziniec. Jeśli znajdziecie się na górnym dziedzińcu będziecie mogli podziwiać widok rozciągający się na całą okolicę, winnice a także Parque Natural de las Hoces de Duraton – park krajobrazowy znajdujący się w okolicy zamku.
Spacer po zamku potrafi wprowadzić w odpowiednią atmosferę, którą czuć w tym miejscu. Wielkie warowne mury, ogromne sale i komnaty, potrafią trochę onieśmielić i przytłoczyć, w całym Castillo de Penafiel człowiek ma prawo czuć się malutki.

FOTO-MURY-OBRONNE-ZAMEK-PENAFIEL

Adres i dojazd do zamku Penafiel

Plaza del Coso, 31-32
47300 Peñafiel
Valladolid
Hiszpania

Znakomita atrakcja – Muzeum Wina w Castillo de Penafiel

W jednej z wielkich komnat zamku znajdziecie Muzeum Wina – El Museo Provincial del Vino. Jest to najważniejsze muzeum wina w całym regionie, dostarczające odwiedzającym szeroką wiedzę związaną z winiarstwem. Jeśli jesteście znawcami i smakoszami wina, nie trzeba Was namawiać na odwiedziny w tym muzeum. Jeśli nie zastanawialiście się nigdy nad tym jak produkuje się wino, a trunek ten nie jest Waszym ulubionym, też nie będziecie żałować odwiedzin w tym miejscu. Z bliska zobaczycie urządzenia służące do wyrobu wina, poznacie zasady i proces jego powstawania.

Jeśli będziecie chcieli, możecie skorzystać z sali degustacji win, w którym nie tylko zasmakujecie się tym szlachetnym trunku, z którego Hiszpanie są tak bardzo dumni, ale poznacie również wszelkie tajniki dotyczące rytuału picia wina. Jeśli będziecie mieli ochotę możecie odwiedzić muzealny sklep, w którym kupicie między innymi lokalne trunki, a także branżową bibliotekę. Trzeba przyznać jednak, że jest pewna niedogodność, brakuje tutaj angielskich opisów eksponatów, ponieważ wszystko jest jedynie po hiszpańsku. Można wynająć przewodnika i zapytać o jego znajomość języka angielskiego, jednak trzeba przyznać, że nie zawsze udaje się trafić na przewodnika, który będzie mówił w innym języku niż hiszpański.

Godziny otwarcia i bilety

Muzeum, jak i cały zamek otwarte są dla zwiedzających przez cały rok, ale różnie ze względów na porę roku naszych odwiedzin. W okresie letnim, od 1 kwietnia do 30 września od wtorku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 14:30 i od 16:30 do 20:30,oraz w okresie zimowym, od 1 października do 31 marca, od wtorku do niedzieli w godzinach 11:30 do 14:00 oraz od 16:00 do 19:00. Muzeum i zamek zamknięte są w poniedziałki, a także 1 i 6 stycznia, 24, 25 i 31 grudnia.

Cena normalnego biletu wstępu do zamku i muzeum wynosi 6.60 Euro, jeśli przyjedziecie tutaj grupą, Wasz przewodnik powinien kupić Wam bilety po 5 Euro. Dzieci poniżej 12 roku życia dostaną bilety za 1.70 Euro. Jeśli interesuje Was zwiedzanie zamku z przewodnikiem, zapłacicie dodatkowo 3.30 Euro, jeśli jednak tego Wam mało i będziecie chcieli wziąć udział w sesji degustacji win, zapłaćcie dodatkowo 9.20 Euro i pamiętajcie tą wizytę bardzo długo. Zamek i muzeum znajdziecie pod adresem. Calle del Castillo, 47300 Peñafiel, Valladolid.

Inne atrakcje w Penafiel

Będąc w Penafiel znajdziecie również klasztor Convento de San Pablo wybudowany w stylu mudejar, czyli połączenia stylów islamskiego i chrześcijańskiego. Styl architektoniczny klasztoru nie powinien nikogo dziwić, ponieważ powstał on z przekształcenia XIV wiecznego alkazaru. W Penafiel zobaczcie koniecznie główny plac Corro de los toros, inaczej zwany Plaza del Coso, z którego słynie Penafiel. Jest to plac który od średniowiecza wykorzystywany był do corridy. Otacza go czterdzieści osiem XVIII i XIX wiecznych domów z drewnianymi balkonami. Balkony są ozdobione arabeską, warto je samemu zobaczyć. Plac ma powierzchnię ponad 3500 metrów kwadratowych. Na głównym placu wciąż można zobaczyć walki byków podczas sierpniowej fiesty San Roque, jeśli tu będziecie pod koniec wakacji i niestraszny Wam taki widok, warto choćby przez chwilę zerknąć i poczuć atmosferę, którą tętni wtedy miasteczko. Inną fiestą, która odbywa się na tym placu jest Bajada del Angel, zesłanie aniołów, w niedzielę Wielkanocną.

WINA-Z-VALLADOLID-HISZPANIA

U stóp zamku znajdziecie słynną winnicę – Bodega Protos. Winnica została założona w 1927 roku. W zasadzie od niedawna, bo od 2011 roku udostępniono możliwość zwiedzania Bodega Protos, oczywiście wybranych obiektów, a także poznania całego procesu produkcji hiszpańskiego wina. Oczywiście istnieje też możliwość zakupienia lokalnych win, albo po prostu degustacji wina, jednak za tą przyjemność trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Całkiem niedaleko znajdziecie też inną winiarnię Vega Sicilia, założoną w 1864 roku. Jeśli przyjechaliście tutaj na wycieczkę śladem hiszpańskiego wina, to odwiedzając Muzeum Wina, Bodega Protos, odwiedźcie też Vega Sicilia.
Jeśli zwiedzacie hiszpańskie budowle, w szczególności w Kastylii i León, ten zamek nie może umknąć Waszej uwadze.

Zainteresuje Cię również:
5 najpiękniejszych zamków i pałaców w Hiszpanii | Kastylia i Leon przewodnik po regionie | miasto Valladolid w Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij