Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Średniowieczne mury obronne Avila

Murallas de Avila. Jeśli interesujecie się historią Hiszpanii i zabytkami znajdującymi się w jej miastach, na pewno nie raz natknęliście się na wzmianki o ekspansji Cesarstwa Rzymskiego, albo o atakach Maurów na hiszpańskie tereny. Burzliwa historia Hiszpanii sprawiła, że w wielu miastach znajdziemy pozostałości po obiektach militarnych lub obronnych, które są teraz bezcennymi zabytkami.

Avila w Kastylia i León

Jednym z takich zabytków są mury obronne miasta Avila w środkowej Hiszpanii – Las Muralas de Avila. Miasto jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i leży w regionie Kastylia i León, w Górach Kastylijskich, nad rzeką Adaja. Miasto było bardzo ważną twierdzą podczas rekonkwisty.
Miasto Avila zostało założone przez Celtyberów, chociaż niektórzy historycy sugerują, że miasto zostało założone przez Starożytnych Rzymian i nadali mu oni nazwę Abila, Obila lub Abela. W I wieku miasto zostało schrystianizowane. Avila nie ustrzegła się w swojej historii od ataku Maurów, którzy opanowali je i rządzili w nim do 1085 roku. Wtedy to odbił je król Alfons VI. Po rekonkwiście miasto zostało zamieszkane przez rycerzy chrześcijańskich, którzy rozpoczęli budowę murów obronnych.

Najciekawszy zabytek – Las Murallas de Avila

Mury mają około 2516 metrów długości oraz średnio 12 metrów wysokości, a także 2,7 metra grubości. Mury ogradzają obszar o kształcie nieregularnego prostokąta mającego 31 hektarów. Rozmiar Las Murallas de Avila jest imponujący, prawda? Do chronionego przez Las Murallas miasta wiodło dziewięć bram, a obronności miasta strzegło osiemdziesiąt osiem wież obronnych. Ludność Avila była odpowiedzialna a obronę konkretnych, przydzielonych im odcinków muru. Dla wygody mieszkańców powstało wtedy dziesiątki ufortyfikowanych pałaców miejskich, których ściany tworzyły często część muru.

Historia i budowa murów

Historia Las Murallas de Avila jest bardzo ciekawa. Pierwsze prace nad murami rozpoczęły się w 1090 roku, na rozkaz Króla Kastylii Alfonsa VI, jednak całkowicie zostały ukończone dopiero w XII wieku. Mury są unikalnym przykładem architektury romańskiej, nad ich wzniesieniem pracowało wielu wybitnych architektów tamtego okresu, między innymi Casandro Colonio i Glorin de Pituenga. Oficjalne dane na temat budowy murów mówią, że budowa trwała dziewięć lat od 1090 do 1099 roku, jednak nie sposób w to uwierzyć.

SREDNIOWIECZNE-MURY-OBRONNE-FOTO

Tempo prac musiałoby być wtedy tak niewiarygodnie ogromne, że wielu badaczy doszukuje się innych historii budowy tego muru. Mur nie powstał od zera, miasto wcześniej też było chronione przez mury, wykorzystano więc pozostałości po starożytnych murach, co mogłoby być argumentem tłumaczącym, czemu budowa mogła trwać tak krótko. W XIV wieku przeprowadzono przebudowę mającą na celu udoskonalenie obrony miasta i zwiększenie skuteczności wybudowanych murów. Kiedy w XVI wieku ryzyko wojny zmalało, usunięto niektóre dodatkowe elementy obronne muru.

Podczas budowy mury zostały idealnie dopasowane do terenu, który bynajmniej nie jest płaski. Naturalne ukształtowanie otaczającego miasto terenu i odpowiednie zbudowanie muru, to najlepszy sposób na powiększenie bezpieczeństwa ochranianego miasta. Od południowej strony miasta wykorzystano naturalną skarpę, dzięki czemu mur mógł być nieco niższy, na pozostałych trzech stronach, gdzie teren był bardziej płaski mur obronny umocniono. W kierunku wschodnim nastąpił z czasem rozwój miasta. Wybudowano tu wówczas Puerta del Alcazar i Puerta de Sa Vincente. Dla dodatkowej ochrony miasta powstała fosa.

Do budowy muru wykorzystano ruiny murów rzymskich, a także kamienie przeznaczone do budowy tego typu fortyfikacji, między innymi pomarańczowy granit, szary granit oraz piaskowiec, u góry murów wykorzystano szarą cegłę. Materiały wykorzystane do budowy muru są tak różne, głównie ze względu na rozległy czas budowy muru, a także na konieczność odbudowania miejscami istniejącego już muru. Jeśli stanie się i popatrzy na mury, w oczy rzuci się jeszcze jedna rzecz, powstawiane nieregularnie duże kamienne elementy, których ułożenia nie da się wytłumaczyć, a to dlatego, że budowniczy muru używali także kamieni ze starożytnej nekropolii, która znajdowała się w miejscu, gdzie stoi teraz Bazylika Świętego Wincentego.

Zwiedzanie murów najlepiej zacząć od wspomnianej Puerta del Alcazar, znajdującej się naprzeciwko kościoła San Pedro. Puerta del Alcazar uznawana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej okazałych bram miasta. Bramę tworzą dwie wieże połączone u góry mostem wiszącym nad wjazdem. Idąc na północ dojdziecie do wieży tworzącej camorro, czyli absydę katedry, jest to jeden z najciekawszych elementów całego muru. Kolejno są Puerta de los Leales i Puerta de San Vincente. Dalej na północ znajdziecie Puerta del Mariscal i Puerta del Carmen. Na zachodniej części muru można przejść przez bramę Puerta del Puente, na południu natomiast Puerta de la Malaventura, Puerta de la Santa Teresa i Puerta del Rastro.

Zwiedzanie murów

Jeśli tylko macie ochotę przejdzie w ten sposób po murach miasta, nie omijając żadnej z bram. W miesiącach od kwietnia do października możecie zwiedzać mury obronne w godzinach od 11:00 do 18:00, ale musicie mieć na uwadze, że godzina 20:00 jest godziną opuszczenia obiektu, ostatni turyści są wpuszczani najpóźniej 17:45. W sezonie zimowym, od listopada do marca, możecie tu wejść w godzinach od 11:00 do 17:15, ale podobnie jak latem, ostatni turyści będą wpuszczani najpóźniej 15 minut przed zamknięciem.

SREDNIOWIECZNE-MURY-PO-ZMIERZCHU

Mury nie są udostępnione do zwiedzania w poniedziałki. Koszt biletów to 3,50 Euro za osobę dorosłą, 2 Euro za młodzież, dzieci, emerytów i rencistów, a także grupy zorganizowane. Dzieci do lat 8 zwiedzają za darmo. Latem, od 23 czerwca do 3 września organizowane są tutaj dodatkowo zwiedzania nocne. Jest to doskonała okazja, aby poczuć nocą atmosferę tego miejsca. Wejścia nocne organizowane są w godzinach 22:00 i 23:30, bilet normalny kosztuje 8 Euro, ulgowy 5 Euro. W ciągu dnia możliwe jest też zwiedzanie murów z przewodnikiem, należy jednak w kasie zapytać o konkretne godziny wejść z przewodnikiem i zapłacić wówczas za bilet 1 Euro więcej.

Miasto Avila położone jest nieco ponad 110 kilometrów na północny zachód od Madrytu. Miasto jest dobrze skomunikowane ze stolicą i innymi miastami Hiszpanii. Do Avila kursuje dużo pociągów z Madrytu, jeśli wybierzecie właśnie taką metodę transportu, odległość dworca kolejowego od zabytkowej części Avila to zaledwie 15 minut spokojnego spaceru. Jeszcze bliżej będziecie mieli z przystanku autobusowego, na którym zatrzymałby się autobus jadący z Madrytu. Na Las Murallas de Avila można wejść od Puerta del Alcazar, Puerta de Las Carnicerias, Pueerta del Puente.
Dla wychodzących turystów udostępniono jeszcze Puerta del Carmen. Po większości muru będziecie mogli spacerować, w niektórych miejscach trzeba będzie zejść i przejść równoległą uliczką, jednak nie zdziwcie się, bo w murach obronnych znajdziecie też fragmenty muru, które zupełnie nie zostały przygotowane dla pieszych. Jednak spokojnie można policzyć, że 1400 metrów jest dostępna dla bezpiecznego zwiedzania pieszego.

Mury obronne dzisiaj

Las Murallas de Avila są najlepiej zachowaną obronną budowlą ze średniowiecza. Jedyne mury, które mogłyby konkurować z tymi z Avila są mury obronne miasta Lugo w Galicji, które od czasu wybudowania w II wieku, otaczają miasto Lugo do dziś.

Dzisiaj mury miasta są pięknie oświetlone, wieczorem ten widok potrafi powalić na kolana. 24 marca 1884 roku Avila została uznane za Monumento Nacional - Pomnik Narodowy, a 1982 roku Avila uznano za miejsce o znaczeniu zabytkowym, artystycznym i kulturalnym, jednocześnie wpisując ją do rejestru ochrony dóbr kultury hiszpańskiej, w 1985 roku Avila wraz z murami obronnymi i innymi zabytkami zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Innymi zabytkami Avila, które warto odwiedzić, jak już przejdziecie mury obronne, są ruiny zamku Maurów, gotycka Katedra Chrystusa Zbawiciela w Avila, wybudowana na przełomie XIV i XV wieku, łącząca swoją architekturą style romański, gotycki i renesansowy. W Avila znajduje się również Basillica San Vincente, wybudowana między XII a XIV wiekiem. Zaprojektowana przez francuskiego architekta Giral Fruchel. Bazylika jest bardzo dobrym przykładem architektury romańskiej w Hiszpanii.
Według legendy chrześcijańscy męczennicy Święty Wincent z Saragossy, oraz jego dwie siostry Sabina oraz Cristela zostali pochowani w skale, na której powstała bazylika. Bazylika słynie również z grobowca umieszczonego pod baldachimem w orientalnym stylu. Inną budowlą, która możecie odwiedzić jest Monasterio de Santo Tomas, klasztor wybudowany w 1482 roku, który był letnią rezydencją monarchów katolickich.

MURY

Fiesty w Avila

Jeśli tu będziecie, być może będziecie mogli wziąć udział w jednej z fiest odbywających się w Avila. Jedną z huczniej obchodzonych fiest będzie Wielki Tydzień. Jest to wydarzenie nie tylko religijne, ale również kulturalne, społeczne i turystyczne. Wielu turystów chętnie bierze udział w tej tłocznej fieście, gdziekolwiek by byli, ponieważ Wielki Tydzień obchodzony jest hucznie w całej Hiszpanii.
Inną fiestą, tym razem bardziej lokalną jest Fiesta Świętej Teresy, która trwa prawie cały październik. Na Plaza Mayor odbywają się liczne koncerty muzyczne, walki byków, procesje, akty liturgiczne. Można zabawić się na wesołym miasteczku, zjeść churros w czekoladzie, tradycyjny tłusty wypiek hiszpański z ciasta parzonego, paluchy o przekroju gwiazdki mające w sobie coś z naszych pączków, będące jednak nieco bardziej zbite. Fiesta należy do tych, których się nie zapomina.

Tradycyjne przekąski i dania

Jeśli podczas zwiedzania murów Avila zgłodniejcie, spróbujcie któregoś z tradycyjnych, regionalnych dań, takich jak Judias del Barco, pyszne danie z fasoli, Chuleton de Avil, stek z wołowiny lub cielęciny, dobrze przyprawiony, z ziemniakami i sałatą, Patatas revolconas, danie z potłuczonych ziemniaków i papryki, najlepiej smakuje na gorąco, ale można je również jeść na zimno, czy Yemas de Santa Teresa, smakowitych babeczek.
Jeśli nie widzieliście jeszcze nigdy na własne oczy zabytkowych murów obronnych w Avila, nie macie na co czekać. Widok oświetlonych murów w nocy zapiera dech w piersiach, a w ciągu dnia widoki z murów na panoramę okolicy są równie bezcenne. Odwiedźcie region Kastylia i León i miasto Avila, poczujcie atmosferę tego miasta.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po atrakcjach turystycznych Avila | architektura w Hiszpanii | wycieczka do Hiszpanii z biurem podróży |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij