Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Katedra w Leon

Katedra w mieście León. Zwiedzając przepiękne miasta Hiszpanii, nie raz natkniecie się na wspaniałe zabytki pamiętające bardzo dawną historię. Szczególnie północna część Hiszpanii może pochwalić się dziesiątkami miast i miasteczek, w których są zabytkowe mury obronne, wspaniałe katedry i kościoły czy place i uliczki składające się na stare miasto, które mogłoby opowiedzieć niejedną piękną historię.
Na północy Hiszpanii, w regionie Kastylia i León w prowincji o tej samej nazwie znajduje się piękne miasto León. Miasto położone jest nad rzeką Bernesga, będącą w dorzeczu Duero.

Historia León

Historia miasta sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, około I wieku przed naszą erą, został tutaj założony rzymski obóz wojskowy Legio VI Victrix. Obóz wojskowy służył Cesarzowi Augustowi podczas wojen Kantabryjskich, oraz w ostatnim etapie podboju Hispania. W 69 roku naszej ery, rekruci z Hispanii osiedlili się w tym miejscu, tworząc wtedy miasto. Różne źródła podają, że nazwa miasta León pochodzi od łacińskiego tłumaczenia nazwy Legio. Obóz powstał w celu ochrony terytorium zdobytego przez Rzymian na północy Półwyspu Iberyjskiego, od Asturii po Kantabrię. Jednak ochrona zdobytych ziem to nie wszystko, obóz miał też zabezpieczyć transport złota w tej prowincji z pobliskich kopalń, które były ogromne.

Historia po panowaniu Cesarstwa Rzymskiego jest równie ciekawa. W 540 roku nastają czasy podboju Wizygotów. Miasto po opanowaniu, służyło jako dobra militarna baza wypadowa. Około 712 roku nastąpił arabski podbój Hiszpanii. Muzułmańskiemu kalifatowi udało się opanować większą część Półwyspu Iberyjskiego.
W IX wieku miasto stanęło na drodze pochodu chrześcijaństwa na południe Hiszpanii i całego Półwyspu Iberyjskiego.

W ten sposób, w latach 910 do 1230 miasto stało się stolicą Królestwa Leónu. Jednak nie uchroniło to miasta od wrogich ataków. W 988 roku miasto zostało zaatakowane przez Almanzora, który podążając tutaj z samej Kordoby, zniszczył miasto i jego rzymskie mury obronne. Almanzor był faktycznym władcą Al-Andalus, to za jego rządów muzułmańska Hiszpania prze przeżywała swój złoty wiek. Miasto odbudowano w XI wieku, wtedy też Ferdynand I Wielki, władca Kastylii zjednoczył dwa królestwa.

FOTOGRAFIA-KATEDRY-W-LEON-HISZPANIA

Zjednoczenie miało miejsce dzięki ślubowi z Sanchą z León. Po zjednoczeniu królestwa wyruszył przeciw Maurom, na południe i odebrał dzisiejsze tereny Nowej Kastylii. W 1230 roku nastąpiło ostateczne zjednoczenie León i Kastylii, dokonał tego Ferdynand III Święty. Władcy udało się odeprzeć ataki Maurów na Królestwo Grenady. W XII i XIII wieku nastąpił napływ ludności francuskiej, ze względu na pielgrzymki do Santiago de Compostela, ten fakt dało się odczuć w architekturze, wybudowano wtedy Katedrę w León, w stylu francuskiego gotyku. León było miejscem postoju i odpoczynku dla pielgrzymów w Drodze Świętego Jakuba.

Katedra w stylu gotyku francuskiego

Katedra Santa Maria de la Regla z XII wieku jest najsłynniejszym zabytkiem tego miasta. Stylem architektury budowla przypomina właśnie gotyk francuski, jak już wspomniano, dzięki XII i XIII wiecznym napływom pielgrzymów z Francji. Ta zabytkowa świątynia jest wspaniałym obiektem sakralnym, zwiedzanym przez tysiące ludzi z całego świata. Jeśli słyszeliście o stylu gotyckim, który w XIII wieku wiódł prym w całej Europie, ta katedra powinna być na liście obowiązkowych zabytków do zwiedzenia w Hiszpanii.

Katedra reprezentuje gotyk klasyczny i jest trzecią w kolejności budowy katedrą reprezentującą ten styl w Hiszpanii. Przed 1275 rokiem w tym miejscu stała inna świątynia w stylu romańskim, jednak postanowiono zastąpić ją nową. Budowę rozpoczęto za czasów panowania biskupa Martina Fernandeza. Na początku budowy, prace były nadzorowane przez Mistrza Szymona, później przez Mistrza Henryka, który jednocześnie nadzorował prace nad katedrą w Burgos. Następnie funkcję Mistrza Henryka przejął Perez, inny mistrz z Burgos. Na przełomie XIII i XIV wieku zbudowano krużganek. W XVII wieku niestety niektóre sklepienia budynku nie wytrzymały testu czasu i zawaliły się, zbudowano wtedy barokową kopułę nad skrzyżowaniem naw.

Nieco później, bo w XIX wieku, architekt Juan Madrazo, sporządził projekt w oparciu o wstępne szkice Euguene Viollet-Le-Duc, zdemontował wspomnianą kopułę barokową i przebudował katedrę w stylu gotyckim. Viollet-Le-Duc był badaczem architektury średniowiecza i był jednym z pierwszych ojców konserwacji zabytków. Projekt Juan Madrazo został wykonany przez Demetrio de los Pios i w 1901 roku ponownie otworzono katedrę.

Katedra w León ma jedną wyjątkową cechę, która ją wyróżnia, są to wyjątkowe rzeźby i portale. Rzeźby skupione są głównie na zewnątrz katedry. Eksperci twierdzą, że rzeźby powstały między 1265 a 1300 rokiem, chociaż powstanie niektórych rzeźb może być datowane dużo wcześniej. Niektóre rzeźby były odnowione w XV wieku, przez co ciężko oszacować dokładną datę ich powstania. Najpiękniejsze rzeźby można podziwiać na Puerta de la Virgen Blanca, Puerta de San Juan, Puerta de San Friolan, Puerta de San Fransico, Puerta del Sarmental, Puerta de la Muerte, Puerta de la Virgen del Dado.

Wyjątkowe elementy architektoniczne katedry w Leon

Jeszcze innym wyjątkowym elementem Katedry w León są przepiękne, średniowieczne witraże. Witraży jest 134 i są uzupełnione przez trzy rozety. Prawie wszystkie powstały między XIII a XIV wiekiem i bezapelacyjnie musiały wtedy przemawiać do wszystkich wiernych. Witraże zajmują 1764 metry kwadratowe, co jest ogromną powierzchnią. Dzięki temu świątynia w środku jest naturalnie oświetlona.

KATEDRA-LEON-FOTO-SRODEK

Witraże tematycznie można podzielić na trzy części, najwyższą, środkową i najniższą. Na pierwszy rzut oku widać hierarchizację społeczeństwa na tle władców kościelnych. Witraże najwyżej przedstawiają tematykę nieba w religii chrześcijańskiej. Środkowa część witraży przedstawia szlacheckie herby oraz symbole związane w tamtych czasach z kościołem. Najniżej witraże przedstawiają motywy związane z życiem doczesnym wiernych. Co ciekawsze ważne jest też umiejscowienie witraży, te od strony północnej, które w godzinach porannych otrzymują mniej naturalnego światła namalowano w stonowanych barwach, a ich tematyka związana jest ze Starym Testamentem.

Witraże położone bliżej południowej strony, otrzymują więcej światła, mają żywsze, cieplejsze i ładniejsze kolorowy, jakby obecność Chrystusa przyniosła światło położonym dalej witrażom. Na witrażu wielkiej rozety widnieje Matka Boska z Dzieciątkiem otoczona dwunastoma aniołami. Każda rozeta ma średnicę ośmiu metrów. Kompozycja wszystkich witraży w świątyni sprawia, że miejsce staje się wyjątkowym.

Katedra przypomina wiele gotyckich katedr, między innymi we Francji w Reims, Amiens czy Beavais. Niektórzy nawet uważają, że Katedra w León została wybudowana na tym samym planie co francuska Katedra w Reims. Nic dziwnego, jak już wiecie, katedra była budowana pod mocnym wpływem odwiedzających León pielgrzymów z Francji. Nawy katedry przykrywają sklepienia krzyżowe oparte na prostokącie. Skrzyżowanie naw natomiast zakończone jest sklepieniem krzyżowym.

W katedrze mieści się również muzeum diecezjalne, w którym możecie podziwiać eksponaty od prehistorii do XX wieku. Najcenniejszymi eksponatami są drewniane kapliczki z XIV wieku, a także rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIV wieku. W muzeum znajdziecie również setki innych ciekawych eksponatów.

Godziny zwiedzania i ceny biletów

Katedrę znajdziecie przy Plaza Regla, 24003 León.
Wstęp do Katedry kosztuje 5 Euro dla osoby dorosłej. Młodzież, oraz osoby starsze zapłacą mniej, bo 4 Euro, podobnie zapłacicie, jeśli zwiedzacie katedrę całą grupą, Wasz przewodnik wtedy za osobę również zapłaci 4 Euro. Dzieci do 12 roku życia katedrę zwiedzają za darmo. Katedra do zwiedzania otwarta jest zależnie od sezonu. W sezonie zimowym, od stycznia do kwietnia, a także od października do grudnia, w dni powszednie od 9:30 do 13:30 i od 16:00 do 19:00, w niedzielę od 9:30 do 14:00.

Od Maja do września, od poniedziałku do piątku zwiedzać możecie od 9:30 do 13:30, w soboty od 9:30 do 12:00 i od 14:00 do 20:00, natomiast w niedzielę od 9:30 do 11:00. Zimą w tych samych godzinach możecie zwiedzić muzeum, latem muzeum otwarte jest od poniedziałku do soboty między 9:30 a 13:00 oraz 16:00 i 20:00. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 5 Euro lub 3,5 Euro jeśli zwiedzacie grupowo.

Inne zabytki León

Jeśli będziecie w León, to mimo, że obiektem na liście obowiązkowej powinna być Katedra w León, to warto obejrzeć też inne zabytki. Romańska Bazylika San Isidoro budowana między XI i XVIII wiekiem, to wyjątkowa bazylika, która ma relikwie Świętego Izydora, wczesnochrześcijańskiego uczonego z Sewilli, był on arcybiskupem Sewilli, doktorem kościoła i jest świętym Kościoła Katolickiego. W podziemiach bazyliki znajduje się panteon, mauzoleum królewskie, w którym spoczywają królowie Leónu. Szczególną uwagę należy zwrócić na freski w kryptach. Warto odwiedzić też klasztory w okolicy, między innymi San Marcos, z XVI – XVIII wieku, o dwukondygnacyjnej fasadzie długości około 100 metrów.

WITRAŻE-KATEDRA

Warto zwiedzić również Iglesia Nuestra Senora del Mercado , romański kościół. Palacio de los Guzmanes, pałac z okresu XV – XVII wieku, ratusz z XVII wieku, a także zniszczone rzymskie mury obronne z XIV wieku.
Jeśli będziecie spacerować po León, zajrzycie pewnie na place Plaza Mayor, Plaza de Santo Domingo, czy Plaza San Marcelo, gdzie znajdziecie Casa de Botines projektowany przez Antoni Gaudiego. Na każdym z tych placów możecie poczuć historię tego miasta, a jak już uznacie, że czas odpocząć od zwiedzania, możecie przysiąść na jednej z ławeczek lub w którejś z kawiarenek lub restauracji i delektować się nie tylko wolną chwilą, ale również lokalnymi przysmakami.

Tradycyjne przysmaki

W bardzo szerokiej gamie lokalnych przysmaków najbardziej reprezentatywną będzie cecina, czyli utwardzona, wędzona wołowina, botillo, mięsne danie wieprzowe, lokalna zupa czosnkowa, El Cocido Leóne mieszanka warzyw, mięsa i ciecierzycy, czy przepyszne ciasto mantecadas. Jeśli jesteście miłośnikami tapas, tutaj możecie być zadowoleni, ponieważ tapas są tutaj często wydawane jako przystawki, za darmo, do napojów, czy innych dań, co nie jest spotykane w innych częściach Hiszpanii.

Jeśli będziecie w León i Kastylia, będziecie mieli w swoich planach zwiedzenie miasta León, waszej uwadze nie może umknąć największy jej zabytek, reprezentacyjna dla gotyku francuskiego Katedra w León. Wyjątkowa świątynia może być nie lada atrakcją nie tylko dla osób, które chciałyby przeżyć tutaj jakieś doświadczenia duchowe, ale również dla turystów ceniących wspaniałe zabytki.

Zainteresuje Cię także:
przewodnik po Leon i największe atrakcje miasta | mapa Leon | spis treści przewodnika po Hiszpanii | transport w Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij