Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Zamek Alcazar de Segovia

Alcázar de Segovia – zamek królewski

Segowia (Segovia) to miejscowość znajdujące się w regionie Kastylia i Leon, w prowincji Segowia. Region ten charakteryzuje się otoczeniem gór i rzek. Jest to największy region w kraju pod względem objętości, jednak większość terenów nie jest zaludniona. Charakteryzuje się różnorodnością historycznych zabytków, a także malowniczym krajobrazem górskim i rzecznym.

Segowia to urokliwa miejscowość, którą odwiedzają turyści z różnych stron świata. Z zabytków sakralnych warto zwiedzić kościół Veraz Cruz i klasztor karmelitów. W klasztorze znajduje się grób słynnego św. Jana od Krzyża, który żył w XVI wieku. Stare Miasto Segowii w 1985 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, za sprawą słynnego akweduktu rzymskiego.

W Segowii można też przejechać się najstarszą w Hiszpanii drogą – Ruta de la Plata. Jej nazwa ma ciekawe pochodzenie, od słowa plata (srebrne talerze, które były transportowane właśnie tą drogą) oraz balata (brukowana droga). Co więcej, poza miastem znajduje się taras widokowy Parador de Segovia, z którego rozpościera się niezapominany widok na miasto i jego zabytki, a przede wszystkim górskie krajobrazy.

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem miejscowości jest bajeczny zamek-twierdza Alcázar de Segovia, który leży na malowniczym wzniesieniu, nad rzekami Eresma i Clamoes. Niektórym od razu przywodzi zamek z logo Walta Disneya z powodu zachwycających, strzelistych wieżyczek. Zamek ma wiele wspólnego z osobą Walta Disneya i jego wytwórnią, gdyż właśnie ten budynek stał się inspiracją do projektu Zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie. Alcázar w początkowych latach swojego istnienia służył za twierdzę obronną, ale później zaczął pełnić także funkcję pałacu, by następnie zamieć się w więzienie, a następnie w szkołę artylerii.

Alcázar de Segovia znajduje się w pobliżu Sierra de Guadarrama – gór z pięknymi lasami sosnowymi. Góry te mają dla mieszkańców znaczenie historyczne – właśnie na ich szczytach, w czasach walk chrześcijan i muzułmanów, rozpalano ogniska, które miały ostrzegać stolicę Hiszpanii (Madryt) przed nadchodzącymi wojskami chrześcijan. Obecnie jest to miejsce o wysokich walorach turystycznych, zarówno do górskich wędrówek jak i uprawiania sportów.

Alcázar de Segovia - ulubiony Pałac Królów Kastylii

Nazwa zamku wzięła się od arabskiego słowa alkazar, oznaczającego właśnie pałac lub warowny zamek. Zamek został wybudowany w stylu romańsko-gotyckim, ale w jego wnętrzu możemy dojrzeć mieszankę wielu kultur, które na przestrzeni lat modyfikowały architekturę zamku. Wnętrze Alcázar to także doskonały przykład użycia orientalnego stylu mudéjar. Zamek kryje wiele tajemnic i interesujących komnat, których nie pominie żaden poszukiwacz przygód i fascynat historii.

Alcázar na przestrzeni czasu stał się ulubionym miejscem dla katolickich królów i ich rodzin. Tutaj też znajduje się muzeum artylerii Real Colegio de Artillería, gdzie można podziwiać kolekcje zbroi. Wizyta w zamku to prawdziwa podróż w przeszłość, do średniowiecznych zwyczajów i ważnych wydarzeń z życia rodzin królewskich.

WIDOK-ALCAZAR-SEGOWIA-HISZPANIA-SNIEG
Zimą Alcazar de Segovia wygląda jak zamek z bajki ...

Historia zamku

Jego budowa rozstała rozpoczęta jeszcze za czasów panowania Arabów. Miejsce, gdzie stoi Alcázar było zamieszkiwane jeszcze wcześniej. Archeolodzy odnaleźli na wzgórzu pozostałości z czasów starożytnych w postaci akweduktów, podobnych do tych ze starówki Segowii. Jednak pierwsze potwierdzone informacje na temat budowy zamku Alcázar pojawiają się w roku 1122. Król Alfons III w latach 1155-1214 nakazał przebudowę zamku i dostosowanie go do swoich potrzeb, by mógł uczynić z niego swoją siedzibę.

Wokół zamku wybudowano więc mury obronne, które miały chronić siedzibę króla. Zamek odgrywał dużą rolę w życiu rodzin królewskich. To właśnie tutaj Izabela I Kastylijska poślubiła Ferdynanda II Aragońskiego w 1469 roku. Co więcej, później w tym samym miejscu, w Sali Tronowej, odbyła się jej koronacja na królową Kastylii (1474 rok).

Kolejna przebudowa zamku miała miejsce w 1258 roku i dokonano jej z polecenia króla Alfonsa X. Kolejny władca, Jan II, również postanowił dostosować budowlę do swoich potrzeb – dobudowano wtedy do konstrukcji nową wieżę (Torre de Juan II). W 1570 roku zamek został po raz kolejny przebudowany na polecenie króla Filipa II. Władca wziął tutaj ślub z Anną Habsburską. kiedy to władca ożenił się z Anną Habsburską, a za czasów jego panowania stworzono tu niezwykły ogród zamkowy.

Zamek po tych latach utracił swoją wysoką rangę, a Alcázar zaczął być użytkowany jako więzienie. Dopiero w 1762 roku Karol III zmienił przeznaczenie tej historycznej budowli i zamienił ją w szkołę artylerii. Niestety Alcázar niedługo cieszył się nową funkcją – 100 lat później, w 1862 roku wybuchł pożar, który uszkodził budowlę. W ciągu 20 lat odbudowano zniszczenia i zamek znowu odzyskał swój dawny urok. Król Alfons III przekazał go dla celów militarnych. Obecnie Alcázar nie pełni żadnej funkcji – jest wyłącznie atrakcją turystyczną, która przyciąga turystów swoją ciekawą historią i niezwykłym wyglądem.

Dwie wieże zamku

Wieża postawiona za czasów króla Jana II (Torre de Juan II) jest jedną z najbardziej efektownych konstrukcji, które zostały dobudowane do Alcázar. Miała ona zadanie obronne, a w późniejszym czasie zmieniła swoją funkcję na więzienie. Ma ona wyjątkowy kształt i robi ogromne wrażenie na turystach z całego świata. Inną wieżą na zamku jest Torre del Homenaje, która została wybudowana na planie prostokąta.

Na bokach ulokowane są małe wieżyczki, a w środku znajduje się jedna duża, gdzie znajduje się taras widokowy La Terraza del Pozo. Na tarasie znajduje się zabytkowa studnia.

ZWIEDZANIE-SEGOWIA-ZAMEK
Coś dla fanatyków średniowiecznej zbroi rycerskiej również znajdzie się w zamku w Segovii

Dziedziniec zamku

Patio de Armas, czyli dziedziniec broni, znajduje się w samym centrum Alcázar. To połączenie stylu romańskiego z gotyckim i renesansowym. Innym dziedzińcem na zamku jest Patio del Reloj, gdzie znajduje się wieża z zegarem słonecznym.

Komnaty pełne tajemnic

Część mieszkalna Alcázar zawsze przykuwa zainteresowanie zwiedzających. Mowa tu o królewskich salonach – Salones Regios. Tutaj właśnie przyjmowano gości, a życie rodziny królewskiej i dworzan toczyło się swoim tempem. Widać tu pełen przepych, iście królewskie zdobienia i wysokiej jakości umeblowanie. Znajduje się tu sala tronowa (Sala del Trono), sala kominkowa (Sala de la Chimenea) oraz królewski salon (Salón de los Reyes ). Z tych bardziej ukrytych i osobistych pomieszczeń na zamku można podziwiać dawną sypialnię królewską (Cámara Regia ) i garderobę królowej

(Tocador de la Reina). W kompleksie mieszkalnym znajduje się też kaplica zamkowa Capilla del Alcázar. Najbardziej zachwycające w pomieszczeniach są sufity – zdobione złotem, pokryte gobelinami, obrazami i muralami, na których doskonale widać wpływ stylu mudéjar. Zamek to nie tylko pomieszczenia mieszkalne, ale też królewski skarbiec (obecnie wybijane są tutaj pamiątkowe monety), zbrojownia (Sala de Armas), pomieszczenia dla służby i wiele innych komnat, skrywających tajemnice i rozterki dworzan.

 

Informacje praktyczne

W sezonie letnim (kwiecień-wrzesień) zamek można zwiedzać w godzinach 10.00-19.00, a w pozostałym okresie (listopad-marzec) budowla udostępniona jest w godzinach 10.00-18.00. Październik jest miesiącem, w którym jedynie w piątki i soboty można odwiedzać Alcázar do godziny 19.00. Ułatwienie przygotowane jest dla turystów, którzy jeszcze w październiku szukają słonecznej pogody na zwiedzanie.

Wstęp do zamku jest płatny - 4,5 € za bilet normalny oraz 3 € za ulgowy. Za wejście na wieżę Torre de Juan II, z której można podziwiać piękne widoki, zapłacimy 2 €. Raz w miesiącu (dokładnie w trzeci wtorek) obywatele Unii Europejskiej mogą zwiedzać zamek za darmo. Tajemnice Alcázar można odkrywać również nocą, w godzinach 20.30-22.00. Jest to oferta sezonowa, dostępna od niedawna w okresie wakacyjnym. To nocna przygoda idealna nie tylko dla poszukiwaczy duchów.

FOTO-ZBROJA

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij