Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Spektakl korridy

Jak wygląda prawdziwa hiszpańska korrida? W tym rozdziale przewodnika po Hiszpanii i hiszpańskiej korridzie uzyskasz wyczerpujące informacje jak wygląda przebieg korridy, czyli sławnej walki byków na arenie w Hiszpanii.
Korrida zwykle rozpoczyna się o godz. 17.00. Zwykle na tego typu "imprezie" jest to sześć byków i trzech matadorów, z których każdy ma za zadanie zabić dwa byki. Aczkolwiek zdarzają się od tego wyjątki podczas mniej prestiżowych korrid w mniejszych miejscowościach lub wioskach w Hiszpanii.

Korrida rozpoczyna się od defilady uczestników korridy, przy akompaniamencie paso doble, wykonywanego przez orkiestrę dętą, zwykle usadowioną wysoko na trybunach areny do walki byków. Z przodu podąża dwóch Algauziles, czyli jeźdźców w tradycyjnych uniformach do korridy. Za nimi kroczy trzech matadorów, z których każdy będzie walczył z dwoma bykami, oraz ich cuadrillas, czyli osobiste zespoły, składające się z dwóch konnych pikadorów "picadores" i trzech banderilleros. Obsługa korridy, jadąca na końcu orszaku, na mułach, będzie po walce, ściągać martwe zwierzęta z areny.

Po tym pochodzie, zaczyna się główna część spektaklu korridy. Kiedy arena już pustoszeje, alguazil otwiera toril (czyli pomieszczenie, gdzie byk jest zamknięty). Pojawia się pierwsze zwierzę, które najpierw zostanie "wypróbowane", przez matadora lub wCORRIDA POSTER niektórych wypadkach, przez jego banderilleros, używających różowo - złotych mulet. Po takim rozpoczęciu, następuje część tzw. suerte de picar, czyli picadorzy wyjeżdżają i zajmują pozycje, po przeciwnej stronie areny do walki byków, podczas gdy inni torreros odwracają uwagę szarżującego i nacierającego byka. Jak tylko picadorzy znajdą się na stanowiskach, zmuszają byka do natarcia i atakowania konia.

Gdy już szarżujące zwierzę jest blisko, jeździec kłuje lancą kark byka, osłabiając w ten sposób mięśnie karku i grzbietu potężnego zwierzęcia. Pikadorzy powtarzają tą czynność do trzech razy, do momentu w którym rozbrzmiewa dźwięk rogu z trybun, po którym pikadorzy zjeżdżają posłusznie z areny do walki byków.

Czasami zbyt energiczne używanie lancy na byku przez pikadorów, często spotyka się z okrzykami publiczności fuera czyli precz/odejdź. Publika wyraża w ten sposób swoje obawy, o to, że zbyt osłabiony byk, nie będzie wystarczająco mocny do starcia z matadorem w głównej części korridy.
Ta początkowa faza hiszpańskiej korridy, nie jest zbyt efektowna i z pewnością nie jest przyjemnym doświadczeniem dla koni, które mają wycięte struny głosowe, a uszy zatkane szmatami, nasączonymi olejem, żeby nie reagowały na hałas na arenie, podnieconej publiczności obserwującej korridę.

Następny etap korridy to suerte de banderillas, które polega na wbiciu trzech zestawów "banderillas" czyli kolorowych kijków (często w kolorze hiszpańskiej flagi), zakończone bardzo ostrymi haczykami. Wbija się je w okolice łopatek byka. Każdy z trzech "banderillas", przyciąga uwagę byka, ruchami swojego ciała, biegnąc na szarżującego byka i starając się wbić zwierzęciu "banderillas" w korpus.
Kiedy "banderillas" tkwią już mocno w ciele zwierzęcia, rozpoczyna się następny etap, czyli suerte de matar. W tym momencie wkracza na arenę do walki byków, matador, główny aktor przedstawienia, wymieniwszy wcześniej różowo-złotą muletę na czerwoną.

SŁAWNY-HISZPAŃSKI-TORREADOR-JOSE-TOMAS

Kolejna część spektaklu corridy

Następnie matador pozdrawia uprzejmie przewodniczącego korridy siedzącego na trybunach, oraz poświęca byka jakieś osobie, dając jej swój kapelusz, albo publiczności, wtedy umieszcza kapelusz w centrum areny.

To główna część przedstawienia korridy, którą to, poddaje się skrupulatnej ocenie. Matador prezentuje swój kunszt na byku, który jest już dość zmęczony. Ruchami mulety przyciąga jego uwagę, sam pozostając w bezruchu lub w wystudiowanych pozach, charakterystycznych dla jego stylu walki. Niektórzy, najlepsi matadorzy klęczą na arenie.
Za każdym razem, gdy mu się to uda, orkiestra wznawia granie, a publiczność krzyczy "Ole!". Ta część korridy kończy się zabiciem zwierzęcia. Matador za wszelką cenę stara się ustawić byka w takiej pozycji, aby ugodzić go skutecznie szpadą, w miejsce między łopatkami byka, przebijając serce zwierzęcia jednym, ostatecznym, śmiertelnym pchnięciem szpady.

W praktyce rzadko się to udaje. Tego typu sztuka to największy kunszt matadora i doświadczenie zawodnika korridy. Tylko najlepsi matadorzy w Hiszpanii potrafią tego dokonać, a i tak nie zawsze się to udaje...
Wtedy matador bierze drugą szpadę, z ostrzem zakończonym krzyżem i przecina bykowi rdzeń pacierzowy, co powoduje natychmiastową śmierć byka i zwycięstwo matadora w pojedynku ze zwierzęciem.

Jeśli publiczność siedząca na arenie do walki byków jest zadowolona z umiejętności matadora, wymachuje chustkami i krzyczy, by wymóc na przewodniczącym nagrody dla matadora. Może on, przyznać matadorowi jedno lub dwoje uszu, oraz ogon byka. Im lepszy występ matadora, tym więcej nagród otrzyma matador. Jeśli okazał się wybitnymi umiejętnościami podczas walki, tłum wynosi go przez puerta grande, czyli bramę główną areny do walki byków, która w normalnym wypadku pozostaje zamknięta. Zdarza się również, że oklaskami nagradzany jest również zabity byk, wywlekany przez muły z areny.

KORRIDA-BYK-HISZPANIA-WYPADEK
Takie rzeczy też zdarzają się na corridzie

Corrida fakty i praktyczne informacje

Korrida
Dowiedz się więcej o hiszpańskiej corridzie. Ten najbardziej hiszpański "sport" narodowy. Poszukujesz informacji o korridzie w Hiszpanii? Tu znajdziesz wyczerpujące informacje o walce z bykami. Wybierasz się na wakacje do Hiszpanii? Chciałbyś doświadczyć korridy? Dowiedz się o zasadach i regułach panujących w tym najbardziej hiszpańskim sporcie/sztuce...

Bilety na walki byków w Hiszpanii
Informacje jak zdobyć bilety na walki byków. Rezerwacje i ceny biletów na spektakle korridy w Hiszpanii. Jedziesz na wakacje do Hiszpanii? Chciałbyś zobaczyć korridę "na żywo"? Sprawdź gdzie odbywaja się walki byków w Hiszpanii i kup bilet na korridę przez internet.

Zdjęcia z walk korridy
Fotografie prezentujące walki byków. Korrida w obiektywie aparatu fotograficznego. Zobacz dobre zdjęcia torreadorów i gwiaz hiszpańskiej korridy. Walka z bykami na arenie do walki byków. Zdjęcia z walk byków z różnych regionów Hiszpanii. Obejrzyj najlepsze zdjęcia z hiszpańskiej korridy.

Manolete
Największy torreador w historii Hiszpanii. Legenda hiszpańskiej korridy. Życiorys i kariera Manolete, hiszpańskiego torreadora, największego mistrza tej sztuki walki w Hiszpanii. Informacje o Manolete. Zdobądź więcej informacji o tym legendarnym, hiszpańskim torreadorze. Życie i kariera Manolete.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij