Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Manolete mistrz hiszpańskiej corridy

Manolete - sławny hiszpański torreador

Rytualna walka z bykiem, znana powszechnie jako korrida, jest widowiskiem niezwykle popularnym w całej Hiszpanii. Zwyczaj ten, zgodnie z ustaleniami naukowców, najprawdopodobniej sprowadzili na Półwysep Iberyjski Arabowie. Inni badacze twierdzą z kolei, że byli to Kartagińczycy, bądź Rzymianie. Pierwsza korrida miała się odbyć w 1133 roku na cześć króla Kastylii, Alfonsa VIII. Korrida znajduje zarówno swych przeciwników, podkreślających fakt znęcania się nad zwierzętami, jak i zwolenników, widzących w niej prawdziwą sztukę.

Mimo toczonych od lat sporów o korridę, jedno jest pewne: wpisała się ona na stałe w tradycję Hiszpanii i jest z nią kojarzona na całym świecie. Stała się również inspiracją dla wielu, znanych twórców, wykorzystujących jej motyw w literaturze, malarstwie, a także w dziełach muzycznych. Warto przytoczyć tu między innymi powieści i opowiadania Ernesta Hemingwaya.

Jednym z najsłynniejszych hiszpańskich torreadorów był Manuel Laureano Rodriguez Sanchez, znany jako Manolete. Sławę zyskał jako matador, a więc główny zapaśnik korridy, który zadaje bykowi ostatni, śmiertelny cios szpadą.

Manolete – droga do sławy
 

FOTO-MANOLETE-WALKA-BYKOWManolete urodził się 4 lipca 1917 roku w Kordowie. W wieku 5 lat stracił ojca. Przez całe swoje dzieciństwo zmagał się z biedą i opuszczeniem. Praca w charakterze matadora stanowiła dla niego szansę zarówno na poprawę sytuacji finansowej, jak i na awans społeczny. W wieku 13 lat zadebiutował podczas publicznego występu w szkole Montilla. Od tego momentu jego życie miało potoczyć się w wymarzonym kierunku. Manolete został członkiem pokazów Los Califas. W czerwcu 1939 roku walczył jako tak zwany Novillero, a więc początkujacy. Miesiąc później, w wieku 22 lat po raz pierwszy wziął udział w oficjalnym występie jako torreador. Otrzymał wówczas uprawnienia alternativa, które nadawane są młodym adeptom korridy. Miało to miejsce 2 lipca 1939 roku w Chiclanero i stanowiło moment przełomowy w jego karierze. 12 października tego samego roku otrzymał alternativa z rąk innego torreadora hiszpańskiego, którym był Marcial Lalanda. Tego dnia Manolete, podczas widowiska, udowodnił swoją doskonałość w walce z bykiem. Co ciekawe, innym torreadorem, biorącym udział w tej korridzie, był wielki Juan Belmonte - uważany za matadora wszech czasów.

Manolete wziął udział w 16 walkach z bykami podczas jednego sezonu, mając tym samym niepowtarzalne szanse na kolejny sezon. W 1940 roku brał udział we wszystkich, najlepszych walkach, jakie odbyły się w Sewilli, Madrycie, Barcelonie, Bilbao oraz w Alicante. Okrzyknięto go wówczas gwiazdą hiszpańskiej walki byków. Wraz z końcem sezonu w 1945 roku wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie odnosił zadziwiające sukcesy w walce z bykami w Meksyku. Podczas dwóch turnee, które odbył po Stanach Zjednoczonych, spotkał się z ogromną sympatią oraz szacunkiem ze strony podziwiającej go widowni.

W Peru, Wenezueli oraz Kolumbii określano go najbardziej znanym torreadorem na całym świecie. Drugim, najbardziej znanym w tym okresie matadorem był Carlos Arruza. W Hiszpanii Manolete zdobył status wielkiej gwiazdy. Wszyscy bardzo go szanowali i uwielbiali. Określano go jako spokojnego, poważnego, eleganckiego i skromnego mężczyznę, gdyż rzadko próbował przypodobać się publiczności. Ostatnim triumfem Manolete była walka w Las Ventas w Madrycie, która odbyła się 16 lipca 1947 roku. Było to tradycyjne widowisko Corrida de la Beneficiencia, kierowane przez generała Francisco Franco.

Wielka korrida w Linares – ostatnia walka Manolete

Kilka dni przed słynnym 28 sierpnia 1947 roku pojawiły się informacje, że Manolete będzie walczył w Linares z bykiem z hodowli Miura. Oprócz niego w korridzie mieli wziąć również udział Gitanillo de Triana oraz Luis Miguel Dominguin, który miał wówczas niespełna 21 lat. W samo południe na arenie w Linares zebrało się aż 10 500 osób gotowych oglądać i podziwiać swojego największego idola. W piątej walce, która odbywała się tego dnia, Manolete zmierzył się z bykiem imieniem Islero.

Była to jego druga walka tego dnia. Udało mu się wbić szpadę w kark byka, ten jednak zdołał zaatakować ponownie i rogiem dźgnął matadora w udo. Torreador nagrodzony został uszami byka w ramach pocieszenia. Niestety po chwili okazało się, że rana jest zbyt głęboka i natychmiast powzięto działania ratunkowe. Manolete przewieziony został do szpitala, ale mimo kilku transfuzji krwi nie udało się go uratować. Manolete zmarł tego samego popołudnia. Do dnia dzisiejszego nie ma stuprocentowej pewności, czy przyczyną jego zgonu były rany zadane przez byka, czy może jednak zakażenie, spowodowane przetoczeniem krwi.

ZDJECIE-MANOLETEŚmierć matadora wszech czasów była szokiem dla tysięcy fanów i wielką tragedią w całej Hiszpanii. Wkrótce potem, wspomniany wcześniej Luis Miguel Dominguin, który miał okazję tego pamiętnego dnia wystąpić obok legendarnego Manolete, ogłosił się największym matadorem w Hiszpanii. Po śmierci Manolete, generał Francisco Franco ogłosił 3-dniową żałobę narodową. W 1997 roku w Madrycie, na pamiątkę pięćdziesiątej rocznicy śmierci, ustawiono pomnik poświęcony wielkiemu torreadorowi.

Manolete - legenda

Postać Manolete to dziś legenda. W 2007 roku powstał film pod tytułem Manolete, w reżyserii Menno Meyjesa. Rola słynnego matadora przypadła znanemu i cenionemu aktorowi, jakim jest Adrien Brody. Film opowiada historię Manolete i jego wielkiej miłości do hiszpańskiej aktorki Lupe Sino, którą zagrała sama Penelope Cruz. Manolete i Lupe spotkali się w barze w Madrycie. Związek ten był dla Manolete siłą sprawczą wielu, ogromnych sukcesów na arenie, a także bodźcem do podejmowania coraz większego ryzyka.

Śmierć słynnego torreadora była o tyle tragiczna, że dwa miesiące po walce w Linares miał on ożenić się ze wspomnianą Lupe. Związku tego niestesty nie była w stanie zaakceptować matka Manolete. Kiedy matador leżał na łożu śmierci, nie dopuszczono do niego narzeczonej. Według najnowszych doniesień, Lupe Sino nie została wpuszczona do pokoju umierającego Manolete, gdyż jego ostatnią wolą było poślubienie ukochanej. Do tego wydarzenia nie chciała jednak dopuścić matka torreadora. Wkrótce po śmierci Manolete, jego przyjaciel wypowiedział się w następujący sposób: Lupe nauczyła go jak żyć, ale niestety nauczyła go też jak umierać.

Znacznie wcześniej, bo jeszcze w 1948 roku powstał film pod tytułem Toast Manolete w reżyserii Floriana Reya. Głównego bohatera zagrał wówczas Pedro Ortega, który fizycznie był bardzo podobny do torreadora. Postać słynnego Manolete pojawiła się również w innych obszarach kultury. Zespół muzyczny Crooked Fingers wydał album Dignity and Shame, który jest częściowo oparty na życiu słynnego torreadora.

Amerykański zespół rockowy 10.000 Mianiacs nagrał piosenkę pod tytułem Death of Manolete, pochodzącą z albumu Secrets of the I Ching z 1983 roku. Manolete został również nazwany największym torreadorem w jednym z odcinków telewizyjnej serii Twilight Zone. Z kolei w filmie Georga A. Romero pod tytułem Land of the Dead wyróżniona została postać, która otrzymała imię po najsławniejszym torreadorze.

Film fabularny na podstawie biografii Manolete z udziałem Penelope Cruz i Adriana Brody. Poniżej poster z tego filmu.

FILM-MANOLETE

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij