Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Catedral de Santiago Bilbao

Catedral de Santiago w Bilbao – perła architektury na szlaku Camino de Santiago
 

Kraj Basków zachwyca swoim bogactwem kulturowym i malowniczymi krajobrazami. Jedną z najważniejszych i największych miejscowości w tej części Hiszpanii jest Bilbao – miasto znane na całym świecie. Mieszka tu około 350 tysięcy osób, a aglomeracja, którą tworzy wraz z innymi miejscowościami, opiewa na około milion mieszkańców.

Bilbao jest celem podróży miłośników sztuki, dzięki swoim licznym zabytkom i wartościowym muzeom (w tym najbardziej rozpoznawalne Muzeum Guggenheima). To również ważna miejscowość na szlaku Drogi św. Jakuba (Camino de Santiago) oraz miasto pełne zachwycających zabytków sakralnych i świeckich. Jedynym z nich jest Catedral de Santiago, która co roku odwiedzana jest przez tysiące turystów.

Katedra św. Jakuba – perła sakralnej architektury

Catedral de Santiago to prawdziwa perełka architektury gotyckiej, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszą przedstawicielkę tego stylu architektury w całym Kraju Basków. Położona jest ona w malowniczym punkcie starego miasta na placu Plaza Santiago, w dzielnicy Siete Calles (Siedem Ulic). Nazwa rejonu wzięła się do siedmiu wąskich uliczek, przy których znajdują się bary i restauracje serwujące przekąski tapas i lokalne przysmaki.

Katedra została zbudowana w XIV wieku, pod wezwaniem św. Jakuba Wielkiego. Prace wykończeniowe trwały aż do XVI wieku. Catedral de Santiago znajduje się w bliskim otoczeniu kamienic i budynków miejskich, zajmując obszar 100 metrów kwadratowych. Ma 51,5 m długości oraz 22,3 m szerokości. Została postawiona na ruinach dawnej świątyni, pochodzącej jeszcze z pierwszych lat istnienia miasta Bilbao. Katedra św. Jakuba jest najwyższym (i najbardziej strzelistym) budynkiem starego miasta Bilbao.

W roku 1819 kościół otrzymał rangę bazyliki, a w 1949 mianowany został katedrą. Na mocy bulli Quo Commodius z 1949 roku wydanej przez papieża Piusa XII w Bilbao ustanowiona została diecezja Budynek jest siedzibą diecezji. Pierwszy prałat został mianowany w 1950 roku i został nim Casimiro Morcillo Gonzalez. W roku 1931 katedra została uznana za historyczne i artystyczne dziedzictwo Hiszpanii. Msze niedzielne w katedrze odprawiane są w dwóch językach – hiszpańskim i baskijskim.

KATEDRA-BILBAO-SANTIAGO
Catedral de Santiago w Bilbao

Katedra znajduje się na szlaku ścieżki Camino de Santiago (Droga św. Jakuba), która prowadzi do Santiago del Compostela – miejsca pielgrzymek, które odbywały się już w czasach średniowiecza i kultywowane są po dzień dzisiejszy.

Godziny zwiedzania

Catedral de Santiago można zwiedzać od poniedziałku do soboty, w godzinach 11.00-13.00 oraz 17.00-19.00. W niedziele i święta katedra dostępna jest dla zwiedzających od 11.00 do 12.00. Wstęp jest wolny. Na miejscu można skorzystać też z usługi zwiedzania katedry z przewodnikiem.

Architektura Catedral de Santiago

Katedra została wybudowana na planie krzyża łacińskiego, co jest charakterystyczne dla budowli powstałych w tamtych czasach. Chociaż z zewnątrz doskonale prezentuje ona styl gotycki, wewnątrz widoczne są wpływy i elementy innych stylów. Budowla przechodziła wiele renowacji, które zostawiły swój ślad w architekturze tego miejsca.

Obecny kształt elewacji oraz wieża pochodzą z XIX wieku, kiedy to katedra została przebudowana. Prace wykonywane były po powodzi z 1983 roku, która spowodowała zniszczenia w konstrukcji katedry. Odbudowa zniszczeń i renowacja budowli trwała aż do 2000 roku. Wszystkie te zabiegi przyniosły jednak wyjątkowy efekt – katedra prezentuje się w chwili obecnej doskonale. Przebudowę nadzorował architekt Severino de Achúcarro, który fascynował się stylem neogotyckim.

Samo dziedziniec kościoła zachwyca wszystkich, którzy się tu pojawią. Północne drzwi Catedral de Santiago – Puerta del Angel – zostały postawione w XVI wieku i odrestaurowane w XX wieku. Nazwę wzięły od ołtarza, który niegdyś znajdował się w budynku i poświęcony był postaci Michała Archanioła. Na drzwiach znajdują się płaskorzeźby inspirowanymi lokalną sztuką.

KATEDRA-BILBAO
Wejście do katedry w Bilbao

W Catedral de Santiago można podziwiać piękny ołtarz i kryptę. Zwiedzających zachwycają również Puerta del Angel i Puerta de los Peregrinos, a także imponujący chór, zakrystia oraz liczne kaplice. W katedrze znajduje się aż 15 kapliczek poświęconym m.in. Virgen de Pilar (z tego miejsca rozpoczyna się wyprawa po kaplicach katedry), św. Antoniemu czy Matce Bożej Różańcowej.

Ołtarz w katedrze jest dziełem Guiot de Beaugrant i został zbudowany pomiędzy 1533-1543 roku. W późniejszych latach został rozebrany, a jego fragmenty zostały umieszczone na terenie zakrystii. Została ona zbudowana pierwotnie w stylu gotyckim z elementami renesansowymi, ale po przebudowie w XIX wieku zyskała całkiem nowy wygląd. W pomieszczeniu znajdują się rzeźby z dawnego ołtarza przedstawiające Augustyna, Hieronima, Ambrożego i św. Grzegorza Wielkiego.
Najstarszą częścią katedry jest kaplica chrzcielna Capilla del Bautismo, w której znajduje się rzeźba św. Jana Chrzciciela z 1300 roku w którym powstało miasto Bilbao. Sama chrzcielnica wykonana została z marmuru w połowie XVIII wieku

Wieża na Catedral de Santiago– do czterech razy sztuka

Wieża, która prezentowana jest obecnie to już czwartym z kolei egzemplarzem. Pierwsza wieża została zastąpiona obiektem z XVII wieku, wykonanym w stylu barokowym. W 1883 roku postawiono kolejną wieżę (już trzecią) w klasycznym stylu, którą wyburzono podczas przebudowy z XIX wieku. Została ona zastąpiona neogotyckim odpowiednikiem projektu Severino de Achúcarro. Wieża ma wysokość 64 metrów i składa się z trzech części, dwóch okien, a także zegara.

Claustro – klasztor przy katedrze

Przy Catedral de Santiago ulokowany jest klasztor, który zachował się w stylu gotyckim do dnia dzisiejszego. To jeden z nielicznych klasztorów wybudowanych w tym stylu architektonicznym. Został on postawiony w XVI wieku, po północnej stronie budynku katedry.

W latach 1924 oraz 1931 dodano tutaj rzeźby oraz pewne elementy zdobiące fasadę budynku. Tutaj też znajduje się mały przyklasztorny cmentarz, gdzie zwiedzających zainteresuje szczególnie zabytkowy nagrobek z XVI wieku, który należał do rodu Olloqui. Widoczny jest na nim herb i gołdo rodu. Do klasztoru można dostać się przez wnętrze kościoła oraz przez Puerta del Angel.

WNETRZE-KATEDRY-SANTIAGO
Wnętrze świątyni

Jak trafić do Katedry?

W Bilbao komunikacja miejska działa bardzo sprawnie, dzięki dostępności dużej ilości środków transportu i linii dostępnych dla podróżujących. Wiele miast mogłoby się uczyć od Bilbao tak sprawnej organizacji transportu miejskiego. Do Catedral de Santiago można się dostać metrem (stacja Casco Viejo/Unamuno) oraz tramwajem (stacja Arriga lub Ribera).

W okolice katedry można dojechać również autobusem. Na przystanku Unamuno kursują linie A2 i A5, na Zabalbide linia A2, a na przystanku Atxuri linie numer 11,22,58,75,85 oraz A3913, A3621, A3622, A3918, A3928 orz A3929. Na stacji Atxuri zatrzymują się również trolejbusy, którymi można się dostać z różnych części miasta.

Koszt biletu w metrze mieści się w granicach 1-1,5 €. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup karty BilbaoCard na cały dzień (koszt 7 €) lub dwa dni (10 €) lub 3 dni (12 €), która upoważnia do nieograniczonych przejazdów metrem, tramwajami, autobusami i trolejbusami w mieście.

Zainteresuje Cię również:
Santiago de Compostela | Basilica de Begonia w Bilbao | Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao | Most Zubizuri w Bilbao | Guggenheim Muzeum w Bilbao |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij