Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Portugalete

Portugalete – małe miasto wielkich ludzi

Widok z Mostu Biskajskiego potrafi być zachwycający. Nic dziwnego, skoro sam most znajduje się w Portugalete – mieście położonym w przepięknym Kraju Basków, a przeprawę zaprojektował jeden z najwybitniejszych uczniów Gustava Eiffla. Panorama miasta od lat zachwyca turystów i mieszkańców, a potencjał tego miejsca widoczny jest niemal na każdym kroku. Co do samej nazwy miasta, panują rozbieżne teorie i bynajmniej nie ma ona żadnego związku z Portugalią. O wiele bardziej prawdopodobna, lecz również niepotwierdzona jest teoria mówiąca o tym, że nazwa Portugalete wywodzi się stąd, że miasto było w przeszłości nazywane „portem Galów”.

Portugalete leży w północnej części Kraju Basków. Miasto liczy ponad 47 tysięcy mieszkańców, co przy bardzo niewielkiej powierzchni – zaledwie 3 kilometrów kwadratowych daje bardzo wysoką gęstość zaludnienia – ponad 15 000 osób na kilometr kwadratowy. Ta niespotykana sytuacja sprawia, że Portugalete znajduje się w ścisłej czołówce miast o największej gęstości zaludnienia w całej Hiszpanii. Miasto usytuowane jest na wzgórzu, a jego historia sięga 1322 roku.

PORTUGALETE-HISZPANIA

To właśnie wtedy, Don Maria Diaz de Haro, założył w tym miejscu średniowieczny gród na wzgórzu, który dzięki swemu położeniu miał być trudny do zaatakowania przez ewentualnego najeźdźcę. Wzgórze z dwóch stron opływają rzeki: Ria i Ballonti, co dodatkowo utrudniało inwazję miasta. Od północy Portugalete graniczy z morzem, zaś o 13 kilometrów od wzgórza, w kierunku południowego wschodu leży Bilbao – największe miasto regionu i naturalny ośrodek miejski dla Portugalete. Nieco dalej, bo w odległości 130 kilometrów od miasta, położone jest San Sebastian – inny ważny ośrodek Kraju Basków. Klimat miasta, tak jak i całego północnego wybrzeża Hiszpanii, określa się jako umiarkowany oceaniczny. Opady występują regularnie, a najwyższe temperatury panują tu w lipcu i sierpniu.

Miasto tańca i psów

Mimo, że miasto ma tak niewielką powierzchnię, liczba wydarzeń, które mogą zainteresować potencjalnego turystę, w ciągu roku jest tu ogromna. Liczne festiwale, święta i fiesty, które stanowią klasyczny przykład na to, że mieszkańcy Kraju Basków uwielbiają się bawić, pielęgnując przy tym swoje regionalne i lokalne tradycje, organizowane są tutaj przez cały rok.

Do najważniejszych bez dwóch zdań zaliczyć należy coroczny międzynarodowy festiwal folklorystyczny, który organizowany jest w mieście od 35 lat. Jego fenomen polega w dużej mierze na tym, iż przyciąga on artystów z całego świata. Grupy tancerzy, muzycy i performerzy z różnych krajów co roku w ostatnich dniach lipca ściągają do Portugalete, aby zaprezentować tam swoje programy taneczne. Pokazy tańca są głównym punktem trwającego przez kilka dni święta. Po nich, wieczorami, w mieście odbywają się imprezy połączone z pokazami sztucznych ogni i sztuki ulicznej.

Atmosfera wielkiego święta obecna jest w każdym, nawet najdalszym zakątku tego niewielkiego miasta, a same obchody związane są z osobą św. Jakuba Apostoła – jednego z patronów miasta. Poza festiwalem folkloru, w mieście odbywają się także inne wielkie imprezy, a międzynarodowa wystawa psów rasowych, która cieszy się ogromną popularnością, przyciąga rzesze miłośników czworonogów nie tylko z całej Hiszpanii, ale z całego świata. Nadmorskie położenie miasta zaowocowało także rozwojem żeglarstwa i sportów wodnych. Ich wielkim świętem są regaty Corte Ingles, które każdego roku we wrześniu przyciągają wiele łodzi, pragnących zmierzyć się ze sobą w walce o tytuł mistrzowski.

Most łączy ze światem

Wspomniany na samym początku artykułu Most Biskajski stanowi największa atrakcję turtstyczną miasta. Zaprojektowana przez architekta Alberto Palacio, ucznia Gustava Eiffla, przeprawa łączy miasto z dzielnicą Guecho. Most został zbudowany w 1893 roku, a ponad 40 lat później podczas wojny domowej w 1937 roku został on niemal całkowicie zburzony poprzez zrzucenie bomb z powietrza. Palacio był świadkiem bombardowania. 4 lata później most został odbudowany. Ze względu na swoją nietuzinkową konstrukcję i monumentalny wygląd, został on wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco.

PORTUGALETE-MOST

Był to jeden z pierwszych na świecie mostów gondolowych, a wyjątkowość jego konstrukcji polega na tym, że na dużej wysokości, na ciężkiej stalowej konstrukcji, zawieszona jest gondola, która przewozi zarówno ludzi jak i pojazdy. Most jest czynny do dnia dzisiejszego, a gondola, zawieszona na stalowych linach, na wysokości 45 metrów nad lustrem wody, przewozi na drugą stronę rzeki w ciągu 1,5 minuty.

W chwili obecnej na całym świecie zachowało się tylko kilka tego typu mostów, choć wisząca przeprawa z Portugalete stanowiła prawdziwy wzorzec dla wielu tego typu mostów budowanych m.in. w Afryce i obu Amerykach. Aby przejechać mostem na drugą stronę, należy posiadać bilet komunikacji miejskiej. Gondola jest w stanie zabrać na pokład 8 pojazdów jednocześnie.

Na trasie…

Zdziwiłby się ten, kto myśli, że na 3 kilometrach kwadratowych nie da się ulokować wielu ważnych obiektów i budowli. Most Biskajski, mimo że najsłynniejszy, to z całą pewnością niejedyny warty uwagi obiekt w mieście. Urząd miasta przygotował dla wszystkich specjalny informator turystyczny, który zawiera charakterystyce największych atrakcji turystycznych oraz specjalnie opracowaną trasę turystyczną, dzięki czemu żaden wartościowy punkt w mieście nie umknie naszej uwadze.

Na trasie znajduje się m.in. neoklasycystyczny ratusz, zbudowany w 1883 roku. Trzykondygnacyjny budynek łączy w sobie prostotę i piękno, a jego dolna część przypomina niego nasze krakowskie sukiennice. Naprzeciwko ratusza znajduje się pomnik Victora Chavarriego – miejskiego przedsiębiorcy, który założył ważną dla rozwoju miasta fabrykę. Plac przed ratuszem nosi nazwę Estrada – to właśnie tutaj odbywają się organizowane przez miasto koncerty i uroczystości, a także apele upamiętniające ważne dla miasta i kraju rocznice i święta narodowe. Co dwa tygodnie przed ratuszem mieszkańcy mają okazję wysłuchać koncertu lokalnej orkiestry dętej.

Zwiedzanie miasta nie może obyć się bez przejścia słynnym, kilometrowym deptakiem, który prowadzi nas aż do Mostu Biskajskiego. Promenada biegnie wzdłuż nabrzeża rzeki. Po drodze możemy podziwiać piękną architekturę, m.in. stuletnie kamienice. Na uwagę zasługuje także klasztor sióstr Klarysek, który istnieje w mieście na wzgórzu od XVII wieku. Jego bogata historia pamięta czasy, kiedy budynki klasztorne służyły jako koszary a także więzienie. W XIX wieku klasztor przeszedł remont, a w 1976 roku siostry zakonne przeniosły się do budynku nieopodal dawnego klasztoru.

W latach 80. ubiegłego wieku, miasto przejęło budynek, remontując go gruntownie i tworząc w nim miejski ośrodek kultury. Równie interesująca i atrakcyjna z punktu widzenia turystyki, a także historii jest miejska starówka. Niezwykła, pełna wąskich uliczek, przypominających o średniowiecznym charakterze miasta, a także bogato zdobionych fasad kamienic pochodzących z XVII i XIX wieku, została uznana za obiekt dziedzictwa kulturowo-historycznego przez rząd Hiszpanii.

Portugalete się cieszy

Dziedzictwo historyczne i kulturalne to ogromny skarb mieszkańców Portugalete. Jednak równie istotny wpływ ma na nich nowoczesność, która w tym mieście objawia sięw szczególnie wielu rzeczach. Miasto, mimo niewielkiej powierzchni i historycznych tradycji, jest niezwykle interaktywne. Znajdziemy wiele portali internetowych i aplikacji mobilnych, które przeprowadzą nas przez najciekawsze zakątki, wskażą drogę i pozwolą unikać korków w mieście. Niemal 50 tysięcy ludzi to liczba, która robi wrażenie, szczególnie kiedy zamieszkuje ona na trzech kilometrach kwadratowych.

Mimo to w Portugalete nikomu nie jest ciasno. Wręcz przeciwnie, mieszkańcy bardzo chwalą sobie zarówno standard życia jak i swoje miasto, którego władze robią bardzo wiele, aby mieszkańcy mieli czas i możliwości na wypoczynek po ciężkiej pracy. Służą temu oczywiście ścieżki rowerowe, infrastruktura miejska czy zielone skwery w centrum i na obrzeżach miasta. To co zwraca uwagę każdego przybysza z zewnątrz, który spaceruje ulicami miasta to liczba ławek przydrożnych, na których można usiąść, aby choć na chwilę odpocząć, zwłaszcza w gorące dni.

BAZYLIKA-PORTUGALETE

Miejskie władze starają się jak najlepiej zapełnić swoje trzy kilometry kwadratowe, aby ani centymetr wolnego miejsce nie został zmarnowany i nie był zabudowany bezcelowo. Modelowym przykładem jest tutaj wybudowany niedawno park rozrywki, który zaprasza i kusi bogactwem atrakcji. Znajdziemy w nim ściankę wspinaczkową, pergolę, w cieniu której można wypocząć i zrelaksować się, a także panoramiczną windę, którą przejazd zapewnia wspaniale widoki.

Robotniczy charakter

Nie każdy wie, że Portugalete odegrało istotną rolę w procesie rozwoju przemysłowego Kraju Basków. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, miasto stanowiło zaplecze dla ludności, która przybywała w te strony z Galicji, Kastylii oraz innych regionów Hiszpanii, by znajdować pracę w powstających w regionie fabrykach zakładach przemysłowych. To właśnie robotnicy nadali Portugalete jego współczesny charakter i to ich wpływ stanowi o dzisiejszym wyglądzie tego portowego miasta, które z całą pewnością posiada o wiele większy potencjał od swojej powierzchni.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij