Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Fortece obronne w Bilbao i okolicach

Fortece obronne w Bilbao i okolicach

Historia lubi zaskakiwać i nie dla wszystkich bywa łaskawa. Jako przykład można tu podać naród Basków, który od wielu lat borykał się z wieloma trudnościami, będąc zmuszonym walczyć wielokrotnie o tereny, na którym znajduje się ich autonomiczny kraj. Aż trudno uwierzyć, że Baskowie aż do X wieku naszej ery pozostawali narodem pogańskim, do którego dostępu nie miało wielu nawróconych na wiarę chrześcijańską. Przejawy cywilizacji zachodniej Europy docierały do nich z lekkim opóźnieniem, dlatego także ich miasta i fortyfikacje obronne powstawały nieco później. Niektóre fortece i zamki powstały już po wypędzeniu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego, stąd ich charakter nie jest w pełni militarny. Jedne z najciekawszych budowli obronnych w okolicach Bilbao to zamki Arteaga, Butron i Munatones – wszystkie znajdują się w promieniu max. 50 kilometrów od miasta i stanowią niebywałe świadectwo kultury oraz tutejszej sztuki budownictwa.

Historia miasta – początki

Największe miasto Basków, ich stolica polityczna, kulturowa i gospodarcza, powstało na początku XIV wieku. Bilbao otrzymało prawa miejskie w 1300 roku w wyniku działań przedsięwziętych przez założyciela miasta Don Diego Lopeza de Haro. Miasto powstało na brzegu rzeki Nervión, naprzeciwko wioski rybackiej. Założyciel miasta zdołał utworzyć tu trzy ulice – Somera, Tenderia i Artekale, jednak nie zdołano zbudować żadnego rodzaju fortyfikacji. Początkowe lata były bowiem trudne dla miasta, które nawiedzały na przemian powódź i pożary. Mimo tego miasto w 1602 roku stało się stolicą regionu Bizkaia, a co za tym idzie jego rola w międzymiastowym i międzynarodowym obrocie towarów.

Przez lata miasto nie potrzebowało wsparcia militarnego w postaci fortyfikacji. Jedynie prowizoryczne zabezpieczenia wystarczyły, aby zapewnić miastu bezpieczeństwo. Za to położone w pobliżu zamki przyciągają uwagę turystów. Przede wszystkim cieszą się popularnością ze względu na piękną architekturę, nieco różniącą się od tej, którą podziwiać można poza krajem Basków. Na szczególną uwagę zasługują trzy budowle, które wzniesione zostały na przestrzeni niemal tysiąca lat.

Castillo de Butron

Choć wyglądem nie przypomina on pod żadnym względem średniowiecznych budowli, jest to jeden z najstarszych zachowanych zamków w okolicy. Jego powstanie datuje się na XI-XII wiek naszej ery. Wtedy właśnie w tym miejscu stanęła wieża obronna, która stopniowo rozrastała się do rozmiarów sporego zamku.
Zamek Castillo de Butron położony jest w odległości około 20 kilometrów na północ od miasta Bilbao. Usytuowany w przepięknej okolicy, porośniętej zielenią, o urozmaiconej rzeźbie terenu budynek przypomina swoim kształtem i bogatymi dodatkami zamek znany dzieciom i dorosłym z bajek Walta Disneya. Aby dotrzeć do niego warto kierować się na miejscowość Gatika.

ZAMEK-HISZPANIA
Zamek Castillo de Butron

Swój obecny kształt zamek zawdzięcza właścicielowi, markizowi de Torrecilla, don Narciso de Salabert y Pinedo, który w XIX wieku nakazał przebudować budynek na wzór bawarskich, bogato zdobionych zamków. Ostatnie prace nad zmianą charakteru budynku trwały jeszcze na początku XX wieku.
Będąc w okolicy zamku nie sposób nie zwrócić uwagi na przepiękny las dębowy, którego uroki można tu odkrywać godzinami spacerując między starymi drzewami. Znaleźć tu można także wiele innych gatunków roślin, które zwykle nie występują obok siebie w naturze – to pozostałość po hodowanych tu ogrodach.

Niestety samego zamku nie można zwiedzać. Jest on własnością prywatną i został zamknięty dla ruchu turystycznego. Jeszcze kilka lat temu odbywały się tu uroczystości, takie jak śluby i komunie. Na osłodę warto wspomnieć, że niedaleko zamku Butron, tuż nad rzeką o tej samej nazwie znajdziemy malutką knajpkę, w której serwuje się przepyszne dania i napoje. Postój i posiłek w niej to chyba najlepszy sposób na zregenerowanie sił, by ruszyć w dalszą wędrówkę.

Castillo de Arteaga

W Ozollomendi, malowniczej części Gauteguiz de Arteaga, znajduje się kolejny zamek, będący naszym przedmiotem zainteresowania. Castillo de Arteaga, bo o nim mowa, to przepiękna budowla, której obecna bryła powstała dopiero w XIX wieku. W miejscu, gdzie dziś stoi odrestaurowany i zdobiony zamek, w XIII wieku stanęła wieża gotycka, która pełniła funkcję obronną. Znajdował się w niej skład broni oraz stanowiska obrony.
Wieża należała pierwotnie do Eugeniusza Bonaparte, który otrzymał tytuł honorowego obywatela regionu Vizcaya. W 1856 roku nieruchomość przejęła rodzina Eugeniusza – Napoleon III i jego żona, Eugenia de Montijo i jeszcze w tym samym roku rozpoczęto przygotowania do przebudowy obiektu.

CASTILLO-ARTEAGA-HISZPANIA
Zamek Castillo Arteaga

Kilka miesięcy później architekt francuskiej rodziny królewskiej został poproszony o wykonanie planu dla zagospodarowania budynku – jego rozbudowy lub całkowitej zmiany. Nadworny architekt Couvrechet zdecydował się wybudować wieżę na nowo. Trzy miesiące po rozpoczęciu prac zmarł jednak nieoczekiwanie, a jego miejsce zajął jego rodak Ancelet, który także projektował dla rodziny królewskiej. Nowy architekt wprowadził kilka zmian do pierwotnego projektu swojego poprzednika.

Od wewnątrz Castillo de Arteaga zachwyca nie tylko monumentalną i, wydawałoby się, ciężką bryłą, ale także kolorem oraz delikatnością ścian. Zbudowana z białego kamienia fasada wydaje się być lekka, choć rozmiary budowli na to nie wskazują.

 

Dziś w Castillo de Arteaga mieści się nowoczesny hotel, który łączy w sobie tradycyjne elementy starego zamku oraz nowoczesne udogodnienia. Znajdziemy tutaj na przykład wypełnione antykami komnaty oraz nowoczesne lokale gastronomiczne. W okolicy warto odwiedzić miejscowe szlaki turystyczne, prowadzące przez zróżnicowane tereny – od łąk i bagien, po skaliste klify nadrzeczne.

Castillo de Munatones

Oprócz doskonale zachowanych zamków, które niegdyś stanowiły fortyfikacje terenów wokół najważniejszego miasta Basków – Bilbao, znajdziemy także takie, które niestety uległy niszczącemu działaniu czasu. Jednym z takich właśnie obiektów jest zamek Castillo de Munatones. Jest to obiekt położony poza zabudowaniami miasta. Znaleźć go można w dzielnicy San Martin w gminie Muskiz.

Ta średniowieczna budowla datowana jest na 1339 rok. Wtedy najprawdopodobniej powstały mury zamku, który dziś już nie przejawia oznak dawnej świetności. W drugiej połowie XIV wieku zostały przebudowane główne mury zamku, które dziś mają w niektórych miejscach ponad 2 metry grubości.

ZAMEK-MUNATONEZ-HISZPANIA
Zamek Castillo Munatonez

Zamek stanowi tradycyjny przykład budownictwa fortyfikacyjnego Basków. Przysadziste wieże osadzone na planie kwadratu przypominają sześcienną kostkę. Dostępu do głównej bryły zamku – ulokowanej centralnie i najlepiej chronionej, broniły niegdyś dwa grube i wysoki na kilka metrów mury, których sforsowanie nie było najprostszym zadaniem. Castillo de Munatones było niegdyś twierdzą nie do zdobycia. Dowodzi temu jeszcze jeden fakt, dotyczący budowy zamku – cały budynek był bowiem otoczony szeroką fosą. W czasach, gdy zamek pełnił swoją funkcję do jego bramy dostępu bronił dodatkowo most zwodzony, który podnoszony był zawsze w czasie, gdy mieszkańcom zagrażało jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Obecnie zamek znajduje się na terenie przyzakładowym jednej z hiszpańskich firm zajmujących się przemysłem paliwowym. Pod koniec lat 60-tych budynkiem Castillo de Munatones zajęła się firma Petronor, która zaopiekowała się niszczejącą pozostałością po dawnym zamku. Dziś logo firmy opatrzone jest konturem wieży zamku, który wpisany jest w literę „P”.

Warto dobrze zaplanować wycieczkę w okolice Bilbao

W okolicach Bilbao można by szukać większej ilości fortyfikacji, starych i przekształconych zamków. Przed wyprawą w okolice wszystkich ciekawych obiektów warto nanieść na mapę każdy z nich i ustalić szlak, wzdłuż którego przebiegać będzie wędrówka. Jedno jest pewne – Bilbao i jego okolice kryją w sobie mnóstwo pięknych i tak różnorodnych budowli, że trudno jest zdecydować, od którego z nich zacząć zwiedzanie.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Bilbao | zwiedzanie Bilbao | Guggenheim Muzeum w Bilbao | stadion piłkarski Athletic Bilbao |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij