Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Vitoria

Informacje o mieście Vitoria w Kraju Basków w Hiszpanii. Znajdź przydatne informacje o tym pięknym i ważnym mieście w Baskonii w Hiszpanii. Informacje nie tylko dla turystów, wybierających się do Hiszpanii na wakacje lub na zwiedzanie północy Półwyspu Iberyjskiego.

Wasze podróżnicze drogi zawiodły Was do Kraju Basków? Jeśli tak, to zapewne wiecie, że jest to autonomiczna wspólnota znajdująca się w północnej Hiszpanii. Stolicą prowincji Araba, lub inaczej Alava i zarazem całego Kraju Basków jest Vitoria. Vitoria to nazwa oficjalna w języku hiszpańskim, natomiast w języku Basków, nazwa miasta to Gasteiz.

Kilka słów o historii miasta zanim zaczniecie je zwiedzać. Miasto zostało założone już w 581 roku, przez króla Nawarry – Sancha VI Mądrego. Jak przeważająca część Hiszpanii, również Vitoria znalazła się w 1181 roku pod panowaniem arabskim. W 1200 roku miasto przeszło w ręce Kastylii i zaczęło się rozwijać za sprawą handlu wełną. Miasto Vitoria prawa miejskie posiada od 1431 roku, więc jak widać jest to miasto z długą i bogatą historią.

Jednym z fundamentalnych wydarzeń z historii odbijających swoje piętno na mieście jest Bitwa pod Vitorią, która odbyła się 21 czerwca 1813 roku. W tym czasie wojska angielsko – portugalsko – hiszpańskie, pod dowództwem księcia Wellingtona uderzyły na armię Francuską, pod dowództwem marszałka Jourdana. Po krótkiej, aczkolwiek gwałtownej walce w oddziałach Francji wybuchła panika i w konsekwencji doprowadziła ona do odwrotu francuskich żołnierzy. Bitwa skończyła się porażką Francuzów i tym samym zakończyła panowanie Napoleona w Hiszpanii.

Dzisiaj miasto stanowi przykład idealnego układu urbanistycznego. Jest to miasto, w którym zachowało się średniowieczne stare miasto, zapraszające mieszkańców i turystów dziesiątkami klimatycznych miejsc. Znajdziecie tu budynki historyczne, oraz place, o których można powiedzieć, że są kwintesencją atmosfery baskijskiej krainy, urzekając tradycyjnym klimatem.

Zabytki i zwiedzanie Vitoria

Z uwagi na bogatą przeszłość w mieście jest wiele zabytków, miejsc i muzeów wartych odwiedzenia.
Pierwszym obiektem jest Katedra - Catedral de Santa Maria. Jest to pochodząca z XIV wieku gotycka katedra, zlokalizowana na szczycie obronnego wzgórza. Początkowo katedra była postawiona jako kościół – twierdza, będąc jednocześnie częścią umocnień miasta. Katedra wznosi się i majestatycznie góruje w starej części miasta Vitoria. Wieża Katedry została dobudowana później i pochodzi z XVII wieku. We wnętrzu Katedry możecie podziwiać gotyckie, flamandzkie i włoskie obrazy renesansowe, w tym twórczość Petera Rubensa i Antona van Dycka. Bardzo drobiazgową renowacją katedry zajęła się fundacja Katedry Santa Maria. Prace były prowadzone bardzo intensywnie i dokładnie i w pewnym momencie, architekci i archeolodzy biegający po rusztowaniach stali się tutaj prawie, że częścią krajobrazu, jednak wszystko to działo się w myśl projektu mającego na celu uatrakcyjnienie katedry pod względem turystycznym.

VITORIA-W-KRAJU-BASKIJSKIM
Plaza Virgem

Warto również zajrzeć do neogotyckiej Katedry – Catedral de Maria Inmaculada, czyli Marii Niepokalanej, która znajduje się na Plaza de la Magdalena. Katedra została zbudowana w latach 1907 – 1973, sporo to trwało, prawda? A to dlatego, że budowa katedry podzielona była na dwa etapy, pierwszy trwający do 1914 roku, gdy budowy doglądali architekci Julian Apraiz i Javier Luqe, zaś drugi etap nastąpił po 1946 roku. Kościół został konsekrowany w 1969 roku. Jest to jedna z największych i najnowszych katedr w całej Hiszpanii, mierzy ona 118 metrów długości, 48 metrów szerokości, natomiast jej wysokość wynosi 35 metrów. Wewnątrz neogotyckiej świątyni można odwiedzić religijne Muzeum Diecezjalnej Sztuki Sakralnej z ciekawymi religijnymi eksponatami przedstawiającymi religijną historię tej prowincji.

Innym kościołem miasta Vitoria wartym odwiedzenia jest Kościół Świętego Piotra Apostoła z XIV wieku. Został on zbudowany w stylu gotyckim z pięknymi płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny.

Kolejny to Kościół Świętego Michała Archanioła, zbudowany na przełomie XIV i XVI wieku. Architektura kościoła utrzymana jest w stylu gotyckim i renesansowym. Jego portyk, czyli antyczny rodzaj ganku, obejście kolumnowe upiększa obraz Virgen Blanca – Białej Dziewicy, czyli Matki Boskiej często określanej jako Śnieżna, patronki miasta. Wewnątrz kościoła znajdziecie piękny ołtarz zaprojektowany przez Gregoria Fernandeza.

Jeśli chcecie pójść śladami kościołów miasta Vitoria, zostanie Wam jeszcze do obejrzenia późnogotycka budowla z przełomu XV i XVII wieku – Kościół San Vicente Mártir, oraz Kościół Carmen, neoklasycystyczna świątynia budowana w latach 1897 – 1900. Warto również zajrzeć do Bazyliki San Prudencio, której oryginalna konstrukcja pochodzi z XII wieku. Świątynia została jednak przebudowana w XVII wieku i w tej formie istnieje do dnia dzisiejszego. Jeśli chcecie zobaczyć jeszcze starszą budowlę sakralną, to możecie wybrać się na krótką wycieczkę. Niecałe 8 kilometrów od Vitorii, w miasteczku Argandoña, znajdziecie romańskie Sanktuarium Matki Bożej Estibaliz, pochodzące z XI wieku.

Stare miasto i inne zabytki w mieście

Innymi budowlami, które co prawda nie są świątyniami, ale nadal często związane z religią są Convento de San Antonio, czyli klaryski klasztor, którego konstrukcja pochodzi z XVII wieku, czy też pochodzący z tego samego okresu, dominikański klasztor Santa Cruz.

ZABYTKI-KRAJU-BASKÓW
Katedra

Jeśli chcecie zwiedzić coś innego niż jedną z dziesiątek świątyń Vitorii, odwiedźcie Plaza de la Virgen Blanca – Plac Białej Dziewicy, jest to plac na którym zbiegają się uliczki starego miasta i dzielnicy Eixample. Otoczenie placu stanowią stare, zabytkowe domy ze szklanymi werandami, które nadają temu miejscu magiczny klimat. W centrum placu stoi pomnik upamiętniający wspomnianą wcześniej Bitwę pod Vitorią.

Plaza de España to natomiast klasyczny XVIII wieczny kompleks architektoniczny otoczony arkadami. Znajdują się tutaj ratusz i inne budynki administracji publicznej, oraz wiele kamienic, które jednoczą stare miasto, z nowoczesną historią miasta. Miejsce to zostało zaprojektowane przez architekta Antonio de Olaguibel w 1781 roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Vitoria

Interesuje Was sztuka? Jeśli tak, to koniecznie idźcie do Basque Museum of Contemporary Art – Artium, muzeum sztuki, którego stała kolekcja sztuki współczesnej uważana jest jedną z najlepszych w Kraju Basków czy całej Hiszpanii. Muzeum otworzone zostało 26 kwietnia 2002 roku, a zaprojektowane zaś przez architekta José Luis Caton. Celem muzeum jest zapoznanie mieszkańców prowincji z kulturą i sztuką i umożliwienie wyrobienia własnych opinii na temat sztuki. Inicjatorzy mieli w zamyśle aby każdy mógł być krytykiem sztuki. Muzeum może poszczycić się stałym zbiorem sztuki współczesnej, tymczasowymi wystawami, a także programem edukacyjnym, w którym biorą udział całe szkoły, oraz grupy zorganizowane. Muzeum wystawia sztukę takich artystów jak Miquel Barceló, Joseph Beues, Juan Muñoz, Jorge Oteiza, a także takich Hiszpańskich sław jak Salvador Dali, hiszpańscy malarze Joan Miró i Pablo Picasso. Muzeum zamknięte jest w poniedziałki, a w dni powszednie otwarte od 11:00 do 14:00 i od 17:00 do 21:00, w weekendy natomiast od 11:00 do 21:00. Bilety w średniej cenie 6 Euro.

Innym ciekawym muzeum jest Muzeum Archeologiczne, w którym cennymi eksponatami są między innymi rzymskie rzeźby znalezione w prowincji Alava, a także średniowieczna sztuka, która ukazuje bardzo dawną historię tego regionu. Również to muzeum w poniedziałki zamknięte jest dla turystów. Kolejnym muzeum w mieście jest Museum of Natural Sciences, które zlokalizowane jest w wieży Doña Ochanda, która jest przykładem średniowiecznej architektury. Muzeum jest centrum badań nad naukami przyrodniczymi. Zajrzyjcie również do Muzeum Sztuk Pięknych, które mieści się w pięknym renesansowym pałacu. Muzeum zaprasza turystów na ekspozycję XIV wiecznych rzeźb, XVI wiecznych flamandzkich tryptyków, a także wystawę malarstwa współczesnego Hiszpanii.

Ciekawym muzeum, szczególnie dla chłopców, zarówno tych młodszych, jak i w pełni dorosłych, może być Museu de Armeria Alava, czyli mówiąc krótko Muzeum Broni prowincji Alava. Muzeum to oferuje przegląd ewolucji broni zarówno ofensywnych jak i defensywnych na tle całej historii regionu. Możecie podziwiać tutaj broń, mundury, a także inne liczne eksponaty związane ze służbą wojskową, oraz konfliktami zbrojnymi. Muzeum przedstawia historię wojen począwszy od prehistorii, a na XX wieku kończąc. Wśród eksponatów znajdują się również liczne zdjęcia, oraz wiele modeli i rodzajów broni. Muzeum otwarte jest przez cały rok, z wyjątkiem niektórych świąt i wszystkich poniedziałków. W pozostałe dni otwarte jest z krótką przerwą w trakcie dnia, w dni powszednie od 10:00 do 14:00 i od 16:00 do 18:30, w soboty i niedziele po południu muzeum już nie jest otwierane. Muzeum jest cenowo bardzo przystępne gdyż bilet kosztuje około 3 Euro, ale możecie jeszcze zaoszczędzić, bo w każdą pierwszą sobotę miesiąca możecie wejść do muzeum za darmo.

Centrum Ataria

Jeśli zaś interesuje Was obcowanie z przyrodą, otworem stoi Centrum Ataria. Jest to centrum pozwalające na obserwację mokradeł Salburua znajdujących się w centrum Kraju Basków. Mokradła te uważane za jedne z najcenniejszych dziedzictw przyrodniczych tego regionu. Różnorodność biologiczna i przyrodnicza mokradeł Salburua zachwyca niejednego turystę i przyrodnika. Żyje tu jedna z największych społeczności chrząszczy licząca ok. 100 gatunków, różne gatunku ważek, w tym takie którym grozi wyginiecie, a także niezliczona ilość różnych gatunków ptactwa. Różnorodność spotykanych tu gatunków spowodowana jest tym, że mokradła leżą na szlakach migracyjnych, co oznacza, że stanowią one miejsce odpoczynku dla ptaków podczas długich lotów, oferując nie tylko miejsce obfite w jedzenie, ale także bezpieczne schronienie, które dla niektórych ptaków staje się miejscem pobytu na całą zimę. W Salburua mieszkają też słodkowodne żółwie, żaby i inne małe płazy, które żyją głównie w zaroślach. Jeśli mówimy o faunie, to trzeba wspomnieć, że żyją tu dwa z najbardziej zagrożonych drapieżników na świecie, czyli norka europejska wraz z rysiem iberyjskim, których ochrona jest priorytetowym celem całego parku.
Centrum Atatia zostało otwarte 13 lipca 2009 roku, jego infrastruktura pozwalają na obserwację Parku Salburua, mieści się tu również obserwatorium mające 19 metrów długości, a także deptaki, wykonane z laminowanego drewna, pozwalają na bezpieczne obcowanie z przyrodą z zachowaniem komfortu, ponieważ nie zamoczycie sobie dzięki temu butów wędrując po parku.

BAGNA-HISZPANIA
Mokradła Salburua

Jednak obcowanie z przyrodą to nie wszystko, w październiku przez trzy dni Park Salburua staje się miejscem ciekawego festiwalu przyciągającego szczególnie najmłodszych. Odbywają się tutaj pokazy bajecznych, kolorowych, o różnych kształtach latawców.

Warto również wiedzieć, że Vitoria została w 2012 roku uznana za zieloną stolicę Europy. Jest tu wiele terenów zielonych, piękne kompozycje kwiatowe rozsiane po mieście. Możecie odwiedzić tu wiele parków i małych ogrodów botanicznych. Jest tu również wdrożony system ekologicznego zwiedzania miasta. Aby umożliwić to turystom w całym mieście, w kilkunastu stacjach dokujących, są udostępniane za darmo rowery.
Nie wiecie kiedy najlepiej wybrać się na wycieczkę do miasta Vitoria? Otóż, najlepszy moment to początek sierpnia, a dokładniej 4 sierpnia, kiedy to przez 6 dni trwa fiesta Fiestas de la Virgen Blanca. Całe miasto tętni wówczas życiem, odbywają się liczne koncerty, wystawy, parady i festyny. Można wtedy poczuć prawdziwy klimat stolicy Kraju Basków.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij