Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Santurtzi

Santurtzi to miasto i gmina położone w północno – zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Wchodzi ono w skład prowincji Vizcaya i Wspólnoty Autonomicznej Kraju Basków. Jednym z największych atutów Santurtzi jest jego bliskość Bilbao, największego miasta w tym rejonie Hiszpanii. Ośrodki te dzieli zaledwie 12 kilometrów.

Santurtzi zajmuje powierzchnie wynoszącą 7,5 kilometrów kwadratowych. Ten stosunkowo niewielki obszar zamieszkuje około 47 tysięcy ludzi. Statystyki te przekładają się na bardzo wysoki wskaźnik gęstości zaludnienia, który przyjmuje wartość około 6574 osób na kilometr kwadratowy.

Jak już wiadomo, najważniejszym miastem usytuowanym w pobliżu Santurtzi jest Bilbao. Warto przeanalizować, jak wygląda odległość między tym miastem a największymi i najważniejszymi metropoliami na Półwyspie Iberyjskim:

Barcelona – 479 km
Madryt – 329 km
Walencja – 483 km
Sewilla – 708 km
Murcja – 616 km
Alicante – 595 km
Kordoba – 624 km
Malaga – 745 km
Palma de Mallorca – 632 km
Saragossa – 257 km
Las Palmas de Gran Canaria – 2025 km

W pobliżu Santurtzi jest położonym kilkanaście niewielkich, ale malowniczych miejscowości. Do tej kategorii z całą pewnością należy zaliczyć :
Portugalete 1.3 km, Ortuella 2.7 km, Valle de Trápaga-Trapagaran 2.9 km, Sestao 2.9 km. Leioa 3.6 km, Getxo 4.1 km, Abanto y Ciérvana-Abanto Zierbena 4.7 km, Zierbena 4.9 km, Berango 5 km, Barakaldo 5.2 km, Muskiz 6.4 km, Sopelana 6.8 km.

Santurtzi znajduje się w strefie wpływu klimatu morskiego. Region ten charakteryzuje się występowaniem łagodnych temperatur w ciągu całego roku Na tym terenie panują niezbyt gorące, jak na warunki Półwyspu Iberyjskiego lata i przyjazne otoczeniu zimy. Średnia temperatura w okresie letnim osiąga wartość 20 stopni C, a w czasie zimy 8 stopni C. W Santurtzi odnotowuje się także stosunkowo wysoką roczną sumę opadów. Najsilniejsze i najczęstsze deszcze występują w miesiącach wiosennych i jesiennych.

SANTURTZI

Santurtzi zostało założone na lewym brzegu rzeki Nervion, którą określa się także mianem Ria de Bilbao. Miasto znajduje się u podnóża niewielkiej, liczącej 452 metrów góry Serantes, która jest największym wzniesieniem w okolicy. Na terenie gminy można wyróżnić kilka mniejszych wzgórz, jednak większość część terytorium Santurtzi stanowią rozległe niziny.

Ciekawostką jest, że nazwa Santarutzi pochodzi z języka baskijskiego. W pozostałej części Hiszpanii miejsce to zwykło się określać mianem Santurce.

Historia miasta

Według tradycji ludowej, początki miasta Santurtzi są ściśle powiązane z powstaniem kościoła Świętego Jerzego. Według przekazań, zastał on założony przez angielskich mnichów ,którzy uciekli ze swojego kraju, wówczas ogarniętego konfliktami religijnymi Na początku swojego istnienia, miasta przybrało pochodzącą z języka hiszpańskiego Santurce. Ciekawostką jest, że na terenie całego Półwyspu Iberyjskiego zakładano ośrodki, które nosiły podobne nazwy. Przykładem tego stanu rzeczy może być leżący w prowincji Burgos Santurde.

Pierwsza historyczna wzmianka o regionie Santurtzi pochodzi z 1075 roku. W okresie późnego średniowiecza rejon ten był określany różnorakimi nazwami. W dokumentach z różnego okresu stosowano takie nazewnictwo jak : San Jurdic (1249 rok), Santurce ( 1333), San Yurdie, Sautuye( oba te określenia zostały użyte w 1372). W XIV wieku w określeniu do dzisiejszego Santurtzi używano takich określeń jak : Sturse, Santurse i Santursi.
W XIX wieku władze miasta zdecydowały, by ośrodek oficjalnie nazwać Santurce.

Sytuacja ta trwała do 1901 roku, kiedy to miasto zostało podzielone na dwie osobne społeczności :jego wewnętrzna część, która stanowiła wówczas jądro populacji została nazwana Santurce Ortuella( dzisiaj to miasto funkcjonuje jako Ortuella), natomiast przybrzeżna część dawnego miasta osadzona wokół rdzenia Ortuelli otrzymała miano Santurce Antiguo. Początkowo większą rolę odgrywała większa i gęściej zaludniona gospodarczo Ortuella, jednak w XX wieku w Santurce Antiguo nastąpiła prawdziwa eksplozja demograficzna, która pociągnęła ze sobą rozwój przemysłu.

W 1920 roku populacja Santurce Antiguo liczyła zaledwie 4780 ludzi. 10 lat później liczba ta wzrosła do niemal 8 tysięcy ludzi. Prawdziwa eksplozja demograficzna regionu nastąpiła między 1950 a 1970 – w latach 50 liczba mieszkańców miasta przekroczyła 10 tysięcy, w 1960 roku wzrosła do 25 tysięcy, a w 1970 Santurce mogło się już pochwalić 47 tysiącami mieszkańców.

W następnych dwudziestu latach utrzymywała się minimalna tendencja zwyżkowa Santurce, a w 1991 roku populacja miasta przekroczyła 50 tysięcy. Na początku XXI wieku liczba mieszkańców miasta wyniosła 47 tysięcy ludzi. Od tego czasu utrzymuje się ona na tym poziomie, z minimalnymi różnicami, jakie występowały między poszczególnymi latami.
W 1983 roku miasto zmieniło nazwę na dzisiejszą Santarutzi. 6 lat później decyzja ta została wpisana do Państwowego Dziennika Ustaw.

Gospodarka

Od początku istnienia Santurtzi, kluczową rolę dla rozwoju gospodarki tego miasta spełniał dostęp do morza. Przez wiele lat większość ludności miasta znajdowała zatrudnienie w rybołówstwie. Obecnie Santurtzi jest w dużym stopniu uzależnione od funkcjonowania portu morskiego w Bilbao. Na terenie miasta powstało też kilka innych dużych przedsiębiorstw, wśród których najważniejszą rolę odgrywa elektrownia cieplna Santurce. W mieście działa także kilka stoczni.

Ważną rolę dla rozwoju gospodarczego Santarutzi odgrywa sprawnie zorganizowana sieć transportowa. Przez miasta przebiega autostrada A 8, która jest jednym z najważniejszych kanałów komunikacyjnych w tej części Półwyspu Iberyjskiego. W Santarutzi znajduje się też kilka dróg regionalnych. W mieście powstała też dobrze rozwinięta sieć autobusowa i kolejowa.

KRAJ-BASKOW-SANTURTZI

Atrakcje

Mimo że Santarutzi nie jest słynnym ośrodkiem turystycznym, w mieście tym znajduje się kilka ciekawych budowli. Do najważniejszych zabytków Santarutzi należy zaliczyć:

Zestaw fortów przybrzeżnych Monte Serantes – to system fortyfikacji, który składa się z trzech kompleksów zabudowań wojskowych. Większość z nich została wzniesiona w XIX wieku. Fortyfikacje brały udział w walkach które toczyły się w tej części Półwyspu Iberyjskiego.

Najbardziej charakterystyczną częścią systemu fortyfikacji jest wieża wybudowana na szczycie góry Serantes. To czworokątna konstrukcja, składająca się z dwóch pięter i dachu. Wieża została otoczona rowem. Na drugim piętrze budowli znajdują się strażnice, posiadające powiększone otwory. Warownia została wzniesiona w 1868 roku i od początku swojego istnienia spełniała ogromną rolę strategiczną. Usytuowanie wieży na szczycie góry Serantes sprawiało, że z tego miejsca można było kontrolować oba brzegi rzeki Nervion.

Obecnie każdy turysta odwiedzający to miejsce ujrzy ze szczytu góry wspaniałą panoramę Santarutzi i pobliskich miejscowości.
Na cyplu w pobliżu wieży Serantes w 1880 roku wybudowano kolejną fortece, która miała podnosić walory obronne regionu. Ta pięciokątna, otoczona rowem konstrukcja została wzniesiona na wysokości 324 metrów nad poziomem morza. W czasach swojej świetności fortyfikacja zajmowała powierzchnię 6,8 metrów kwadratowych. W jej skład wchodziły 4 pawilony – dwa z nich służyły jako koszary stacjonujących tam żołnierzy, a dwa kolejne spełniały rolę magazynu.

Polvorín de El Mazo - to stary magazyn prochu wzniesiony na wysokości 245 metrów, nad poziomem morza. Został on wybudowany pod koniec XIX wieku. To jedna z wielu fortyfikacji tego typu, które powstały wzdłuż całego wybrzeża Kantabrii. Regularna armia zajmowały te tereny aż do 1932 roku. Od 1936 roku o zmniejszono o połowę liczbę stacjonującego tam garnizonu, który liczył wówczas 4 żołnierzy i jednego kaprala.

Mimo ogromnej wartości historycznej fortyfikacji, uległy one poważnym zniszczeniom. Wszystkie budynki wchodzące w skład tego systemu obronnego straciły fragmenty dachów, ich ściany kruszą się, a w okolicach budynków zalega gruz. Na konstrukcjach znajduje się także grafiti. Na szczęście w 2012 roku lokalne władze Santarutzi podjęły decyzję o rehabilitacji budynków, dzięki czemu znajdują się one w coraz lepszym stanie.

Palacio Casa Tore – to barokowy pałac, wybudowany w 1760 roku. . Charakterystycznym elementem tej budowli jest piękna i starannie wykonana tarcza rodowa. Konstrukcja została odnowiona w 2011 roku. Obecnie odbywają się w niej wydarzenia kulturalne i ekspozycje, prezentujące historię regionu Santurtzi.

Santurtzi Itsasoa Musoe – muzeum morskie, które pokazuje gospodarcze i społeczne korzyści, płynące z położenia Santurtzi w zatoce. Placówka organizuje szereg rozmaitych wydarzeń – wycieczki, degustacje przysmaków , czy aukcje sprzętu żeglarskiego. Santurtzi Itsasoa Musoe jest otwarty od 10:00 do 19:00 w od poniedziałku do piątku, a także w godzinach 10:00 – 14:00 w weekendy. Wejście do muzeum kosztuje zaledwie jedno euro. Z darmowych wejściówek może korzystać młodzież poniżej 18 roku życia i seniorzy, którzy ukończyli 65 lat.

Odwiedzając rejon Santarutzi warto też zakosztować relaksu na terenie parku miejskiego. Znajduje się on w pobliżu portu rybackiego. Miejsce to jest znane przede wszystkim z dużej ilości rzadkich gatunków drzew, jakie zostały posadzone na terenie parku. Rosną tam między innymi kolosalne sekwoje kalifornijskie, cedry himalajskie, a także palmy amerykańskie i afrykański.

W centralnej części parku znajduje się wyrzeźbiona w 1917 roku altana, które zdobią mozaiki przedstawiające rozmaite sceny. Na terenie skweru można również odnaleźć rzeźby, które są częścią muzeum rzeźb plenerowych. W parku powstały dwa przestronne i pełne atrakcji place zabaw.

IMPREZA-HISZPANIA

Noclegi i zakwaterowanie

Santarutzi jest miastem obdarzonym niepowtarzalnym klimatem. Nadmorskie położenie miasta, jego intrygujące zabytki i ciekawa kultura sprawia, że pobyt w tym mieście może zadowolić najbardziej wymagającego turystę. Warto też zaznaczyć, że w Santarutzi, podobnie jak na terenie całego Kraju Basków panują bardzo mocne prądy nacjonalistyczne, które objawiają się przede wszystkim stworzeniem dla miasta nazwy, pochodzącej z języka baskijskiego. Na terenie Santarutzi funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć hoteli. Jednym z najczęściej odwiedzanych pensjonatów w mieście jest UHR Palacio de Orion.

Znajduje się on w miejscu dawnego, wzniesionego w XX wieku pałacu. Hotel oferuje swoim gościom dźwiękoszczelne, wyposażone w kliamtyzancje i ogrzewanie pokoje, w których można korzystać z bezpłatnego WiFi. W każdym z nich znajduje się telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych, lodówka i sejf, gdzie można przechowywać drogie przedmioty.

Dużym atutem UHR Palacio de Orion jest bardzo dobra lokalizacja. Z tego miejsca można w ciągu 15 minut dojechać do Bilbao, największego miasta w Kraju Basków. Krótki, sześciominutowy spacer pozwala dojść do plaży. W pobliżu pensjonatu znajduje się także stacja kolejowa. Na terenie UHR Palacio de Orion działa restauracja, specjalizująca się w przygotowywaniu tradycyjnych potraw baskijskich. Lokal serwuje też urozmaicone śniadania, w skład których wchodzą wypieki, wędliny, owoce i płatki zbożowe.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij