Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Galdacao

Galdacao w Kraju Basków

Galdacao to gmina w Hiszpanii, w prowincji Vizcaya, w Kraju Basków, o powierzchni 31,66 km². W 2011 roku gmina liczyła 29 130 mieszkańców. Znajduje się w Greater Bilbao, w dolinie rzeki Ibaizabal, w pobliżu pasma górskiego Ganguren. Jest otoczony przez niektóre szczyty, takie jak Arrezurriaga (329 m), Txispamendi (221 m) i Santa Maria (476 m) na północy, Upo (556 m) i Mandoia (640 m) na południu. W północnej części z Zamudio, Lezama i Larrabetzu, na południu z Zaratamo i Zeberio, z Amorebieta, Lemona i Bedia na wschodzie, a na wschodzie z Etxebarri i Basauri.

Toponim

Galdácano należy do serii nazw miejscowości w języku baskijskim kończących się sufiksem -ano. Filologowie, tacy jak Julio Caro Baroja czy L. Mujika, założyli hipotezę roboczą, że zarówno ten przyrostek, jak i przyrostek -ain, występuje bardzo często w toponimie Basków-Nawarry i były one owocami ewolucji sufiksu latynoamerykańskiego w krajach baskijskich.

W wielu regionach starożytnego Imperium Rzymskiego występował sufiks oskarżycielski - przynależny do osobistego imienia które tworzyło nazwę rustykalnych posiadłości zwanych funduszem. To nazwisko było poprzednio nazwane przez właściciela funduszu, ponieważ wtedy, gdy zmieniał właściciela, nazwa funduszu pozostawała niezmieniona.

Zgodnie z tą hipotezą populacje baskijskie z przyrostkiem -en lub -ano wyśledzały ich pochodzenie w wiejskich osadach rzymskich lub późnych okresach starożytności i średniowiecza, które utrzymywałyby wytyczne dotyczące nazewnictwa właściwości odziedziczonych po czasach rzymskich.

Caro Baroja przeanalizował nazwiska Basków, które kończyły się na -ano starając się ustalić właściwe imię, które mogłoby się ukryć za każdym z nich. W przypadku Galdacano utrzymywano, że może pochodzić od imienia Galdus. Chociaż przyznał, że nie znalazł tego imienia, lecz znalazł podobne - Galdina.
Ewolucja nazwy miejsca była następująca: 
Galdacanum - Galdacano - Galdacao.

GALDAKAO

Galdacano został ustalony w średniowieczu jako pisemna nazwa tego imienia, ale w Baskijskiej nazwa nadal rozwijała się doustnie i dała początek Galdacao.
Obecna nazwa miejscowości w Euskera: Galdakao jest owocem tej ewolucji Galdácano - Galdacao i adaptacji do współczesnej ortografii, która nie ma w nazwie litery c: Galdacao - Galdakao.

W Castilii zachowano najstarszą formę Galdácano, podobnie jak oficjalną nazwę miejscowości.
W 1982 roku Rada Miasta postanowiła zmienić oficjalne nazewnictwo gminy z Galdácano na Galdakao, przyjmując nazwę miejscowości baskijskiej.

Geografia

Miasta graniczące:
Na północy graniczy z takimi miejscowościami jak: Zamudio, Lezama i Larrabezúa; na południe z Zarátamo i Ceberio; na wschód z Amorebieta-Echano, Lemona i Vedia; a na zachód z Bilbao, Echévarri i Basauri.

Orografia

Galdácano leży w dolinie Ibaizábal, u stóp Sierra del Ganguren. Z wyjątkiem strefy centralnej, gdzie relief jest nierówny. Strukturalnie integruje się na północy w denominowanym Sinclinorio de Vizcaya, tworzonym przez materiały eocénicos, podkreślając szczyty Arrezurriaga (329 m), Txispamendi (221 m) i Santa Maria (476 m). Na południu znów wzrasta teren, osiągając kulminację Góra Upo (556 m) i na zboczach Mandoia (640 m).

Hydrografia

Rzeka Ibaizábal stanowi najważniejszy prąd Galdácano. Otrzymuje w Urgoiti (El Gallo) wody rzeki Aretxabalagana oraz w Usánsolo rzeki strumienia Lekubaso.

Ludność

Galdácano doświadczał ciągłego wzrostu demograficznego, który osiągnął maksymalne rozmiary w roku 1950 i 1960. Główną przyczyną tego wzrostu demograficznego było utworzenie dużej liczby gałęzi przemysłu w dolinie Ibaizabal, która przyciągnęła dużą liczbę imigrantów. Kryzys w połowie lat siedemdziesiątych zakończył ten okres ekspansywny.

Ta stagnacja wzrostu liczby ludności stała się oczywista w latach 80. W ostatnich dwóch dekadach nadal trwała dalsza poprawa, zwłaszcza dzięki procesom mobilności mieszkańców.

Dla celów statystycznych populacja Galdakao podzielona jest na 6 dzielnic:

Aguirre-Aperribai: 2305 mieszkańców.
Bekea: 155 mieszkańców.
Kurtzea: 21 795 mieszkańców.
Elexalde: 558 mieszkańców.
Gumuzio: 151 mieszkańców.
Usansolo: 4380 mieszkańców.

Historia

Wycieczka przez prehistorię prowadzi nas na scenę Calcolítica, w latach 2500-2000 p.n.e. Pozostałości znalezione w pobliżu pasma górskiego Ganguren wskazują na istnienie obozów transhumanistycznych. W XI w. zbudowano świątynię Santa María de Ganguren (zniszczona w 1782 r.), która działała jako parafia i była podstawą pierwszej osady wiejskiej. Znajduje się w bardzo zacisznym miejscu, w górze, której nazwa brzmi: Ganguren.

Z tego powodu około roku 1179 Don Sancho de Galdácano, pochodzący z rodziny Galdácano, założył Torreza Tower House i romański kościół Santa María de Elexalde. 12 marca 1375 r. otrzymali przywilej, dokumentem w Almazán, a Galdácano zjednoczył się z okolicą Bilbao, gdzie pozostało tak do 1630 r. W XVIII w Galdácano było niewielkim ośrodkiem wiejskim, ale z początkiem przemysłu ukształtowanym przez hutę i młyn, ściśle związanym z działalnością rolniczą, a także wolnymi specjalistami jako eksperci czy konstruktorzy.

GALDACAO-HISZPANIA

W 1802 r. Galdácano liczyło 854 osoby. Galdácano brał udział w kilku walkach, takich jak Wojna Konwentu (1795), Niepodległość (1808-1812) i Pierwsza Carlist War (1833-1839). W ten sposób Galdacano odegrał ważną rolę. Historia opowiada o "bardzo dużej domieszce, która przez długie lata była bararkami dla Carlistów, podczas wojny domowej".

Do końca konkursu Galdácano było miejscem pozycjonowania oddziałów Carlist. Wraz z upływem uprzemysłowienia, w XIX wieku Galdácano, który od czasów starożytnych od dawna zajmował się wydobywaniem kamieniołomów, przekształcił się w ważne gałęzie przemysłu, uprzywilejowane przez inaugurację w 1882 roku kolejowego San Sebastián-Bilbao (pierwotnie nazywany Vizcaya Central Railway), który przekraczał granicę gminy.

Podczas wojny domowej w Hiszpanii w 1936 r. Galdácano pozostawał w posiadaniu sił lojalnych wobec Republiki, aż do 15 czerwca 1937 r.. Wtedy to pojawiła się 1. Brygada Nawarry. Okres powojenny i konsekwentne represje przypuszczają stagnację gospodarczą, społeczną i kulturową.

Pomimo wszystko, od lat sześćdziesiątych XX wieku Galdácano nadal rozwijał się ekonomicznie, demograficznie i urbanicznie. Od lat 90. istniała platforma dla Usánsolo, aby oddzielić się od Galdácano i utworzyć nową gminę. W marcu 2015 r. Diputación de Vizcaya zatwierdziła zmianę zasady terytorialnej demarkacji, która umożliwiłaby segregację Usansolo.

Gospodarka

Na początku XIX wieku większość ludności zajmujowała się rolnictwem, zbierając pszenicę i kukurydzę, len, fasolę i chacolí. Pracowały dwie huty i trzy młyny. Z upływem czasu przemysł Galdácano rośnie, a do żelaza dodaje się ważną fabrykę dynamitu z prochu strzelniczego, własność Towarzystwa Przemysłu i Handlu, założonego w 1872 roku w zamku Santa Marina. Już w dwudziestym wieku przemysł ten przeszedł wielką ekspansję wskutek zmian przemysłowych dręczących Bilbao od 1950 roku. Obecnie aktywna populacja Galdácano składa się z 12 604 osób, z czego 1.140 osób jest bezrobotnych, co stanowi 9,04% stopę bezrobocia.

Transport publiczny

Służba autobusowa prowincji, BizkaiBus i firma kolejowa Euskotren podlegają gminie Bilbao i Duranguesado. W okresie od kwietnia do maja 2007 r. przeprowadzono badania mające na celu zmierzyć możliwość wykorzystania linii 2 metra Bilbao do gminy. 400 000 euro przeznaczono na ten proces, a na zakończenie zgodzono się zbudować dwa przystanki (w Aperribai i w centrum), które byłyby dogodne dla około 18 000 pasażerów. Jednakże w dniu 26 stycznia 2008 r. wstępny układ nowej linii 5, łączył aktualną stację Echévarri, na liniach 2 i 1 z przyszłą stacją Usánsolo, przechodzącą przez Aperribai, Galdácano-Centro i Szpital. 10 lutego 2009 r.

Departament Transportu ogłosił, że przystanki zostaną rozciągnięte na pięć, co sprawi, że będzie to trzecia gmina z największą liczbą stacji po Bilbao i Guecho. Został uruchomiony w 2016 r. I będzie prowadzony przez 8,8 km między Echévarri i dzielnicą Usánsolo. Jednakże nowy rząd baskijski prowadzony przez PSE-EE po wnioskach wyciągniętych z badania informacyjnego, które nie uwzględniało potrzeb transportowych generowanych przez szpital lub związku z Euskotren w Usánsolo i bliskości tej stacji do Duranguesado, postanowił, że metro dotrze do centrum Galdácano, a tym samym umożliwia otrzymanie funduszy europejskich na budowę linii 5, pozostawiając w powietrzu przyszłe przedłużenie do szpitala i Usánsolo. Po nacisku na resztę sił politycznych wycofał się i postanowił zlecić nowe badanie, w którym opatentowano wygodę przybycia linii do dzielnicy Galdakaotarra.

GALDAKAO-3


Festiwale

Patroni

Święta patronów gminy obchodzone są w miesiącu wrześniu, będąc wielkim dniem 14-go dnia Podwyższenia Krzyża Świętego. Chociaż istnieją dowody, że w innych czasach nie zawsze było tak samo, w ostatniej dekadzie formuła programowania dziesiątków dni świąt ustalała się kolejno, w tym dwa pełne weekendy (piątek, sobota i niedziela). 14 września jest zawsze "wielkim dniem", a uroczystości kończą się tak zwaną niedzielą powtórzeń. Nie zapominajmy także o uroczystościach świętowania patrona San Ignacio, obchodzonych 31 lipca, bardzo ważnych w sąsiedztwie Tximelarre.

Tradycyjne święta

Karnawały. Obchodzone są 40 dni przed niedzielą Palmową. Obchody wielkiej tradycji baskijskiej. Symbolizm ma szczególne znaczenie. Satyryczna reprezentacja codziennej rzeczywistości, gdzie wszystko staje się zaburzeniem i śmiesznością. W centrum wioski pali się magiczny ogień, który ma na celu zwalczanie zła.
San Juanes.

Święta, które czczą letnie przesilenie (noc 23 czerwca). Dwa ogniska z rytuałami i zaklęciami. Znaczenie baskijskiej mitologii we wszystkich działaniach i protagonizmie pożarowym.
Targi i festy mykologiczne. Obchodzone się w październiku. Jest to jeden z najstarszych wystaw grzybowych w Kraju Basków.

Lekkoatletyka - Wyścig w San Silvestre. Zaczęło się obchodzić 31 grudnia 1961 roku, będąc w tym czasie czymś nieuznawanym na szczeblu państwowym.

Znane osoby pochodzące z Galdacao

Remigio Gandasegi (1871): biskup i senator
Carmelo Leizaola (1901): chemik, członek Towarzystwa Studiów Basków (Eusko Irakaskuntza), wprowadzający lekkoatletykę i promotor pierwszej ikastoli Galdácano.
Máximo Moreno: Muzyk.
Santiago Alfredo Zubieta (1908): piłkarz Elexalde i Racing de Santander.
José Mandaluniz (1910): piłkarz Elexalde, Athletic Bilbao i Arenas de Getxo.
José Luis Zelaia (1910): Champion w różnych stopniach lekkoatletyki.
José Iraragorri (1912): Athletic Bilbao i zawodnik międzynarodowy.
Roque Busquet (1917): piłkarz Real Valladolid.
Ángel Zubieta (1918): Athletic Bilbao gracz i międzynarodowy.
José Bilbao (1918): piłkarz Athletic Bilbao, Sewilla i Málaga.

Miejsca w okolicy :

Aperribai
Agirre
Arteta
Artola
Azkarri
Bekea
Bengoetxe
Elexalde
Erletxe
Gorosibai
Labeaga
Katalangane
Kortederra
Krutzea
Olabarri
Olabarrieta
Urreta
Usánsolo
Torrezabal
Tximelarre goikoa/bekoa
Zabalea
Zabalgane
Zuatzaurre

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij