Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

ETA

Organizacja terrorystyczna ETA i historia Kraju Basków w naszym przewodniku po Hiszpanii i Kraju Basków. Po II wojnie światowej generał Franco, największy hiszpański dyktator, wprowadził w Hiszpanii rządy silnej ręki. Próby podbicia i ujarzmienia mieszkańców Kraju Basków od początku spełzły na niczym i przyniosły aż 21 tysięcy ofiar śmiertelnych.

Baskom zabroniono publicznego używania swojego języka. Prześladowania polityczne i terror doprowadził MAPA KRAJ BASKÓW HISZPANIA FRANCJAdo powstania nowego ruchu oporu, pod nazwą "ETA" czyli "Euskadi ta Askatasuna", Czyli w wolnym tłumaczeniu: Wolność dla Basków. Najbardziej znanym i spektakularnym "sukcesem" tej organizacji był zamach w Madrycie na admirała Carrera Blanca, prawą rękę Franco i niepisanego następcę generała. W przeciwieństwie do Baskijskiej Partii Nacjonalistycznej, ETA zaczęła coraz intensywniej utożsamiać się z poglądami radykalnie lewicowymi, co stanowiło zaprzeczenie wartości wyznawanych przez generała Franco.

Wraz z powrotem demokracji w Hiszpanii, nowa konstytucja zapewniła Baskom ograniczoną autonomię, z własnym parlamentem i systemem ściągania podatków od obywateli. Powołano do życia baskijską policję o nazwie ertzaintza, znanym wszystkim z charakterystycznych czerwonych beretów. Ponownie język baskijski został wprowadzony do szkół i uniwersytetów, wszędzie też powiewa baskijska flaga ikurrina, zakazana przez reżim Franco.

CZŁONKOWIE-ETA

Baskowie walczyli od zawsze ...

Mimo tego, nie skończyły się baskijskie żądania niepodległości, ani przemoc. ETA ciągle atakuje najrozmaitsze cele, począwszy o ataki na hiszpańska policję, posterunki policji, siły zbrojne, po baskijskich biznesmenów, polityków, dziennikarzy.

ETA atakuje obiekty turystyczne, także ofiarami bywają przypadkowe osoby cywilne. Działalność ETA przyniosła, na przestrzeni lat okrutne, krwawe żniwo, liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 800 osób.

Jednocześnie organizacja praw człowieka piętnuje nie tylko postępki ETA, ale także brutalność policji, tortury, oraz osadzenia skazanych więźniów i terrorystów ETA w więzieniach w całej Hiszpanii.

W roku 1998 nastąpił przełom i rozejm, który uznano za wydarzenie przełomowe w historii Kraju Basków. Niestety, rozmowy i negocjacje prowadzone między baskijskimi nacjonalistami a rządzącą w tym czasie Partią Popular PP, zostały przerwane z powodu odwiecznego sporu dotyczącego ustawy zasadniczej.

Hiszpańska konstytucja, której ważność kwestionuje bardzo wielu baskijskich nacjonalistów, zakłada bowiem niepodzielną jedność narodu hiszpańskiego.

ETA-HISZPANIA
Aktywiści ETA
  MANIFESTACJA-HISZPANIA-ETA
Demonstracje na ulicach Hiszpanii przeciwko ETA


Organizacja terrorystyczna ETA dzisiaj

Negocjacje zakończyły się całkowitym fiaskiem w związku z czym ETA powróciła do ataków przemocy i terroru. Od stycznia 2000 roku zamordowano ponad 40 osób. Ofiarami padli nawet dziennikarze i przedstawiciele PP w Kraju Basków. Każda taka bezsensowna śmierć, prowadziła do masowych demonstracji ludności w miastach baskijskich jak San Sebastian, Bilbao czy Vitoria.

Zwykli obywatele tłumnie wychodzili na ulice i protestowali przeciwko takim poczynaniom ETA. Jednakże zarówno ETA, jak i Batasuna, nowa partia związana również z ETA, dawniej Herri Batasuna, a następnie Euskal Herri Batasuna, wciąż mogą liczyć na poparcie niewielkiej liczby najbardziej zagorzałych zwolenników.

W dobie globalnej wojny z terroryzmem partia PP zawiesiła w sierpniu 2002 roku działalność Batasuny, zamykając wszystkie jej oddziały w Kraju Basków. Następnym krokiem rządu w Madrycie, było zlikwidowanie w lutym 2003 roku ostatniej baskijsko języcznej gazety "Egunkaria", oskarżanej o wspieranie ETA i uwięzienie 10 dziennikarzy.
Obydwie decyzje PP spotkały się z ogromnym sprzeciwem ze strony opinii publicznej w całej Hiszpanii. PNV zachowało władzę po regionalnych wyborach w maju 2003 roku.

Zdecydowana większość baskijskiego społeczeństwa jest przeciwna aktom terroru, nie tylko we własnym kraju, ale również we Francji i innych krajach. Na szczęście turyści odwiedzający ten region Hiszpanii, nie sa narażeni na niebezpieczeństwo. Pomimo napisów grafiti na murach w miastach baskijskich, ryzyko natrafienia przez turystę na jakiekolwiek przejawy przemocy jest bardzo znikome.

POLICJA-ANTYTERRORYSTYCZNA

Część aktywistów ETA kryje się na terenie Hiszpanii. Duża część znajduje się po stronie francuskiej. Hiszpańskie media co kilka miesięcy informują o schwytaniu przez policję jakiegoś członka ETA. Polemiki w radiu i telewizji hiszpańskiej trwają od lat. Do dnia dzisiejszego nikt w Hiszpanii, nie ma pomysłu jak ten konflikt ma zostać rozwiązany.

Centralistyczny rząd w Hiszpanii zdaje sobie sprawę iż "oddając" Kraj Baskow i dopuszczając do niepodległości tego regionu w ślad pójdzie najpierw hiszpańska Katalonia z równie mocnymi, nacjonalistycznymi politykami i ruchami społecznymi, następna w kolejce może być Galicja, Andaluzja, Wspólnota Walencjańska, itd, itd.

Niebezpieczeństwa w podróży po Kraju Basków

Kraj Basków turystyka
Dowiedz się więcej o Kraju Basków i wszystkich atrakcjach turystycznych w tym regionie Hiszpanii z naszego przewodnika po Kraju Basków. San Sebastian, Vitoria, Bilbao i inne miasta regionu. Przewodnik turystyczny po Kraju Basków (Baskonii) w Hiszpanii. Informacja turystyczna, zakwaterowanie, hotele i apartamenty na wynajem w Kraju Basków.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij