0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Hiszpania, jaką znamy z zagranicznych wycieczek, prospektów turystycznych, czy telewizyjnych reportaży ukazujących piękno Madrytu czy Barcelony, w rzeczywistości jest krajem niezwykle zróżnicowanym i posiada niejedno oblicze. Na tle tradycyjnego hiszpańskiego krajobrazu, w sposób szczególny wyróżnia się Kraj Basków, o którym powiedzieć można wszystko, ale nie to, że da się go podciągnąć pod stereotypową hiszpańską prowincję. Co decyduje o jego wyjątkowości? Przede wszystkim wielowiekowa tradycja, wysoka autonomia, oraz piękne miasta, wśród których warto zwrócić uwagę na Baracaldo – liczący niemal 100 tysięcy mieszkańców prężny ośrodek turystyczny i ekonomiczny.
Podczas pierwszej wizyty w Kraju Basków, w głowach wielu turystów mogą pojawić się wątpliwości, czy aby na pewno w dalszym ciągu jesteśmy w Hiszpanii. Wszystko to za sprawą specyficznego klimatu i atmosfery, jaka panuje w tym rejonie Półwyspu Iberyjskiego. Jednak osoby, które zabawiły tam trochę dłużej tłumaczą, że kiedy spędzimy tam nieco więcej czasu, często okazuje się, że trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do życia. Mieszkańcy tamtych rejonów są niezwykle rodzinnymi ludźmi: uwielbiają spędzać czas w gronie najbliższych, cenią sobie swoją charakterystyczną kulturę i wielowiekową tradycję, którą kultywują podczas lokalnych i regionalnych świąt, a także gustują w przysmakach lokalnej kuchni, która zachwyca przybyszów ogromnym wręcz bogactwem smaków i aromatów. Tu żyje się wolniej niż w Kastylii czy Andaluzji, o wiele bardziej celebruje się każdą chwilę.
Gdybyśmy chcieli scharakteryzować Kraj Basków w największym skrócie, można byłoby użyć określenia: wszystko co dziwne. Baskijski folklor, mitologia czy gry i zabawy sportowe uprawiane na tych terenach, potrafią zafascynować swoją oryginalnością. Basków dzieli wiele, ale łączy jedno: poczucie ogromnej dumy ze swojego pochodzenia i z przynależności do wspólnego kręgu kulturowego.
Największą metropolią regionu jest liczące ponad 300 tysięcy mieszkańców Bilbao. Miasto, znane z m.in. z Mostu Biskajskiego, Muzeum Guggenheima i doskonałej drużyny piłkarskiej Athletic, jest stolicą prowincji Bizkaia. Osiem kilometrów od Bilbao położone jest Baracaldo – czwarte pod względem zaludnienia miasto Kraju Basków, które ze względu na swoje uwarunkowania zasługuje na nieco więcej uwagi.
Baracaldo od Madrytu dzieli ponad 400 kilometrów i różnica ta jest widoczna na każdym kroku. Przede wszystkim uwidacznia się, kiedy uważnie obserwuje się mentalność mieszkańców tych dwóch miast. Już sama etymologia nazwy miasta w pewien sposób wyjaśnia (a może raczej nie wyjaśnia) specyficzny charakter tego miejsca. O nazwę Baracaldo trwają bowiem odwieczne spory. Jednak najwięcej osób, włącznie ze znanym lokalnym pisarzem Carlosem Ibanezem wskazuje na połączenie słów Baratza 'ogród' i Alde 'strefy'. Baracaldo według tej interpretacji miałoby być strefą ogrodów, co bardzo dobrze oddaje zielony charakter miasta.
Gdyby scharakteryzować mentalność mieszkańców Baracaldo, nie sposób byłoby w tej charakterystyce pominąć kultywowane przez nich lokalne tradycje i obrzędy. A te, jak np.: Święto Matki Bożej (wrzesień) czy Święto Patronki Miasta Virgen dal Carmen (16 lipca) są ściśle związane z kalendarzem religijnym.
Początki osadnictwa na tych terenach sięgają mezolitu. To właśnie z tej epoki – mniej więcej sprzed 10 000 lat – pochodzą najstarsze odnalezione tutaj szczątki ludzkie. Średniowiecze to czas bujnego rozkwitu handlu i różnorakiego rzemiosła na tych terenach. Jednak prawdziwa rewolucja następuje dopiero w czasach nowożytnych, kiedy Baracaldo staje się ważnym baskijskim ośrodkiem przemysłowym.
W największym stopniu rozwijał się tutaj głównie przemysł stalowy, oparty na niezwykle silnych fundamentach w postaci wydobywania złóż żelaza. Jest to również okres największej urbanizacji w dziejach miasta. Ludzie masowo przenoszą się z prowincji do miasta, widząc w tym swoją szansę na lepsze jutro. Zakłady chemiczne stanowią kolejną niezwykle istotną gałąź z punktu widzenia gospodarczego rozwoju Baracaldo.
Gorsze czasy dla miasta przychodzą w latach 70. XX wieku, kiedy to Baracaldo przestaje odgrywać tak istotną gospodarczo rolę. Obecnie miasto rozwija się głównie dzięki coraz bardziej rozbudowanemu sektorowi usług. To ta sfera gospodarki – obok rolnictwa stanowi główne źródło utrzymania mieszkańców nie tylko Baracaldo ale i całego Kraju Basków. Od lat właśnie w tym mieście odbywają się międzynarodowe targi Bilbao Exhibition Centre (BEC).
Budowa nowoczesnego obiektu ekspozycyjnego i przeniesienie targów z Bilbao do Baracaldo to jeden ze sposobów tamtejszych władz na zagospodarowanie społecznego kapitału, a także na zintensyfikowanie działań w zakresie rewitalizacji miasta oraz skierowanie go na „nowe tory” gospodarcze, spowodowane odejściem od sektora przemysłu na rzecz sektora usług. W samym Bilbao nie było natomiast stosownego miejsca na postawienie tego typu obiektu, a niewielka odległość dzieląca oba miasta sprawia, że komunikacja nie stanowi żadnego problemu, zaś same targi są areną wielu ważnych wydarzeń, takich jak koncerty, konferencje, pokazy czy wystawy, jakie w ciągu roku odbywają się w tym niespełna stutysięcznym mieście.
Znalezienie w tym okresie wolnego miejsca w hotelu, graniczy z cudem. Jeśli jesteśmy już przy obiektach usługowych i dowodach na odnowę gospodarczą miasta, nie sposób nie wspomnieć o „Megapark Barakaldo”- największym w północnej części Półwyspu Iberyjskiego parku biznesowym. Kolejnym obiektem handlowym, który zasługuje na uwagę jest centrum handlowo-rozrywkowe „Max Center”.
Infrastruktura drogowa stoi na wysokim poziomie. Baracaldo ulokowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A-8 oraz kilku innych dróg szybkiego ruchu. Również komunikacja autobusowa pozwala dotrzeć z Baracaldo do większości miast w całej Hiszpanii, m.in. do Madrytu, Santander, Vigo, Salamanki czy La Coruny.
Przez miasto przebiega również linia metra, a także połączenia kolejowe dwóch lokalnych operatorów. Po mieście możemy poruszać się także komunikacją miejską. Połączenia lotnicze realizowane są z Bilbao.
Baracaldo posiada dwie duże publiczne placówki służby zdrowia – szpital Cruces i szpital San Eloy. Ten pierwszy stanowi jeden z największych i najczęściej wybieranych szpitali w całym Kraju Basków, drugi zaś niegdyś służył jako sanatorium.
Mimo, że Baracaldo nie należy do wielkich metropolii, na uwagę zasługuje system informacji turystycznej, jaki proponuje miasto odwiedzającym je turystom z całego świata. Informacje dotyczące ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc na terenie miasta, znajdziemy w wielu punktach usługowych, takich jak Targi czy wspomniane wcześniej placówki zdrowotne. Nie ma także problemu z wynajęciem przewodnika w jednym z wielu biur podróży. Połączenie skutecznej kampanii informacyjnej z ciekawymi inicjatywami przynosi efekty w postaci promocji miasta na naprawdę wysokim poziomie.
Liczne atrakcje turystyczne i potencjał Kraju Basków mają ogromny wpływ na popularność Baracaldo wśród turystów z całego świata. Mimo iż bez dwóch zdań, najwięcej wartych zwiedzania miejsc i obiektów znajdziemy w San Sebastian czy Bilbao, to i mniejsze ośrodki baskijskie nie są ubogie w atrakcje warte zobaczenia. Miasto dokłada wielu starań, aby obiekty turystyczne były w jak najlepszym stanie, a liczne programy rewitalizacji starych budynków, mające na celu przywrócenie im dawnej świetności, procentują systematyczną poprawą stanu miejskiej infrastruktury.
Miasto może pochwalić się naprawdę długą listą ważnych i atrakcyjnych z turystycznego punktu widzenia obiektów. Jednym z nich jest z całą pewnością Historyczne Centrum Interpretacji Środowiska Baracaldo. Jest to bezpłatne muzeum, w którym podziwiać można wystawy i eksponaty, podkreślające historyczno-przemysłowy charakter miasta. Dla wielu polskich ośrodków przemysłowych może to być znakomita inspiracja, jak wykorzystać potencjał technologiczny dla podniesienia atrakcyjności turystycznej.
Innym, niezwykle interesującym elementem miejskiej przestrzeni jest Pałac Larrea, wybudowany w stylu barokowym, w XIII wieku. W 2004 roku został on odnowiony. Z obiektów sakralnych, które informują nas o chrześcijańskim charakterze miasta, godny odwiedzenia jest z całą pewnością Kościół San Vincente. Świątynia zbudowana w XII wieku uważana jest za perłę gotyckiego stylu. Z kolei Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany został w 1947 roku w stylu barokowo-klasycystycznym. Wnętrze kościoła skrywa przepiękne rzeźby i dzieła sztuki sakralnej.
Baracaldo jest prawdziwą świątynią rzeźby miejskiej. Sposób, w jaki w przestrzeni miejskiej lokowane są rzeźby, ich umiejscowienie i wreszcie niesamowity kunszt, ujawniający się w dbałości o każdy szczegół sprawiają, że dzieła sztuki rzeźbiarskiej takie jak popiersie Clary Campoamor czy Pomnik Przemysłu, stanowią obowiązkowe punkty każdej wycieczki do tego baskijskiego miasta.
Planując wakacje lub nawet krótki weekendowy pobyt w tym rejonie, warto zapoznać się z ofertą noclegową, jaką dysponuje Baracaldo. Zarówno w samych granicach miasta, jak i w bezpośredniej okolicy, znajdziemy kilkadziesiąt hoteli, hosteli i pensjonatów w których czekają na turystów komfortowe i wygodne miejsca noclegowe. Ceny, jak na standardy zachodnie, nie powinny wzbudzać w turystach paniki, ponieważ oferta jest naprawdę szeroka, a najtańsze miejsca noclegowe znaleźć można już od 40-50 Euro.
Nie mniej popularne są tradycyjne gospodarstwa agroturystyczne, których nie tylko w okolicach Baracaldo, ale również w całym Kraju Basków, nie brakuje. Przyciągają one turystów niezwykle bogatą ofertą wielu atrakcji, takich jak: jazda konna, możliwość brania udziału w pracach domowych, zbiorach itp.
Baracaldo jest typowym przykładem miasta z długą historią, co jakiś czas brutalnie naznaczoną mniejszymi i większymi konfliktami zbrojnymi, jednak tutaj przeszłość spotyka się z nowoczesną teraźniejszością i przyznać trzeba, że jest to połączenie nadzwyczaj udane. Zabytkowe budowle, szlakiem których przebiegają nowoczesne ścieżki rowerowe, to niezwykle atrakcyjny wabik, którym miasto przyciąga i kusi wszystkich tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Baracaldo to świątynia niepowtarzalnych smaków i potraw, które niezwykle ciężko byłoby znaleźć entuzjastom kulinarnych wypraw, w innych rejonach Hiszpanii. Tamtejsza kuchnia nawiązuje do wielowiekowych baskijskich tradycji, a mnogość potraw z ryb, nabiału oraz świeżych warzyw, pozytywnie zaskoczy każdego konesera dobrej kuchni.
Baracaldo może poszczycić się naprawdę sporą grupą osób, które wywodzą się z tego miasta, a które zasłużyły się dla hiszpańskiej kultury, nauki, sportu itp. Do grona najznamienitszych obywateli miasta zaliczyć można m.in.: aktorkę Anabel Alonso, dziennikarza sportowego Santiago Segurolę, czy pisarza Juana Manuela del Prada. To również matecznik wielu słynnych hiszpańskich piłkarzy, a najsłynniejsi z nich to Javier Clemente czy Asier del Horno.
Baskijski krajobraz, w który doskonale wpisuje się Baracaldo – perła tego regionu, pełen jest pięknych sprzeczności. Tu życie płynie wolniej, a mieszkańcy wydają się mieć inne DNA niż zabiegani i wiecznie spóźnieni madrytczycy. Jedno jest pewne – spędzenie chociaż kilku dni w Baracaldo pozwala spojrzeć na znaną nam Hiszpanię, zupełnie innymi oczami.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.