Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Durango

Durango w Kraju Basków

Krzyż Kurutziaga - to jeden z symboli Durango. Każdy, kto odwiedza to miasto, musi go zobaczyć. Zdobią go religijne płaskorzeźby z wizerunkami Maryi, Jezusa, apostołów oraz Adama i Ewy. Oprócz krzyża Kurutziaga będąc w Durango koniecznie obejrzeć trzeba słynny XVIII - wieczny łuk Santa Ana. W średniowieczu symbolizował on bramę miasta. Turystyczną atrakcją jest też pałac Lariz Tower. Ciekawostką może być fakt, że w przeszłości mieściło się tam więzienie.

Durango to hiszpańska gmina należąca do prowincji Vizcaya. Oprócz Durango większymi miastami prowincji Vizcaya są: Guernica, Portugalete, Barakaldo i Balmaseda. Kraj Basków usytuowany jest na północy Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Jest hiszpańską wspólnotą autonomiczną, czyli połączeniem poszczególnych prowincji. Tworzą go trzy prowincje: Vizcaya, Guipuzcoa i Alava. Kraj Basków ma 7,3 tys. kilometrów kwadratowych i ponad 2 miliony ludności. Stolicą tego regionu jest Vitoria-Gasteiz. Kraj Basków od wschodu graniczy z Nawarrą, od zachodu z Kantabrią, Leonem i Kastylią, a od południa z La Rioją.

Konstytucja i status

Status prawny Kraju Basków określa hiszpańska konstytucja z 1978 r. i tzw. Status Autonomiczny Kraju Basków z 1979 r., ustalony przez parlament w Hiszpanii zwany Las Cortes Generales (Kortezy Generalne). W Kraju Basków rządzą prezydent i parlament - w jego skład wchodzi 75 posłów, wybierani są na cztery lata. Posłowie są przedstawicielami wszystkich trzech prowincji tworzących Kraj Basków.

DURANGO

To właśnie oni wybierają prezydenta.
Każda hiszpańska wspólnota autonomiczna podpisuje z rządem umowę ekonomiczną tzw. Concierto Economico. Umowa ta zawiera informacje finansowe, głównie określające, jakie dochody trafiają do budżetu prowincjonalnego, a jakie do budżetu państwowego. Każda wspólnota jest bowiem zobowiązana do płacenia określonej kwoty na rzecz państwa.

Dwa języki

Powierzchnia Durango wynosi 10,91 tys. kilometrów kwadratowych. Gminę zamieszkuje ponad 28,5 tys. ludności. Mieszkańcy mówią w językach hiszpańskim i lokalnym, czyli baskijskim. Skąd pochodzi nazwa „Durango”? Prawdopodobnie wywodzi się ona od średniowiecznego imienia „Duranco”. Co ciekawe, w Meksyku istnieje stan, który również ma nazwę „Durango”.

Durango to jedno z najważniejszych miast regionu Biskajskiego. Przepływają przez nie trzy rzeki. Główną z nich jest Ibaizabal. Rzeka ta ma 43 km długości i płynie przez Durango oraz Amorebietę-Etxano i Basauri aż do Bilbao. Rzeka Ibaizabal przepływa przez dolinę baskijskiego pasma górskiego Urkiola. Góry te pięknie prezentują się w krajobrazie Kraju Basków. Pasmo górskie Urkiola składa się z gór: Sierra de Aramotz, Mugarra i Ezkubaratz.

Kościół w górach

Najwyższym szczytem pasma górskiego Urkiola jest Anboto sięgający 1331 metrów n.p.m. Mniejsze szczyty to Alluitz, Aitz Txiki i Untxillaitz. Warto podkreślić, że ten górski teren jest chronionym parkiem narodowym, który często nazywany jest „Małą Szwajcarią” ze względu na podobieństwa baskijskiego i szwajcarskiego krajobrazu.
Atrakcją dla wędrujących po górach jest z pewnością kościół zlokalizowany w centrum parku.

To właśnie tę budowlę spośród wszystkich świętych miejsc znajdujących się na baskijskim terenie najczęściej odwiedzają turyści.
Poszukiwaczy przygód na pewno zainteresuje informacja o jaskini, zlokalizowanej na wschodniej części szczytu Anboto, w której jak głosi legenda przebywa Mari - bogini Basków.

Walka o władzę

O wpływy na terenie Durango walczyli dwaj władcy: Alfons VIII Szlachetny i Sancho VI Mądry. Wygrał ten pierwszy, a Sancho VI Mądry zajął z kolei inne miasta - San Sebastian i Vitoria-Gasteiz. Z czasem teren Durango królowa Kastylii Izabela przekazała Henrykowi III i Henrykowi IV.

Ważnym momentem w dziejach Durango był rok 1517, w którym to miasto nawiedziła epidemia dżumy, a kilkadziesiąt lat później zniszczyła je powódź. Z kolei w 1554 r. miasto strawił ogromny pożar. Spaliły się prawie wszystkie budynki, bowiem większość domów budowano wtedy w tej okolicy z drewna. W 1597 r. mieszkańców Durango ponownie zaatakowała dżuma. Wzrosła umieralność, a co za tym idzie w mieście spadała liczba ludności.

Wojna i epidemia

W XVII wieku, w wyniku wojen Korony Kastylli z Francją, miasto Durango uległo ponownemu zniszczeniu. Do skutków wojny doszła epidemia kolejnej choroby - cholery. Powoli jednak udawało się przywrócić miasto stan sprzed wojny.

Ważnym wydarzeniem w historii Durango było otwarcie kolei z Bilbao w kierunku miasta. Inwestycja była bardzo kosztowna, ale opłaciła się - budowa kolei przyczyniła się do znacznego rozwoju Durango.
Dobra passa miasta skończyła się w 1937 r. To właśnie wtedy Durango zostało zaatakowane przez niemieckie wojska Luftwaffe. Tym razem również teren udało się odbudować.

Telewizja Basków

W Durango przez wiele lat mieściła się siedziba telewizji Basków, tzw. Euskal Telebista. Za lokalną telewizję odpowiada telewizyjno - radiowe medium Euskal Irrati Telebista. W skład EITB wchodzą telewizyjne kanały i radiowe stacje. Swoje programy EITB nadaje nie tylko w kraju Basków, ale też w okolicach, m.in. w Saragossie, w Burgos czy w La Rioja.

Nadawane programy opierają się głównie na lokalnych informacjach i rozrywce. Baskijskie radio i telewizja działają od 1982 r. Pierwsza stacja radiowa nosiła nazwę „Euskadi”, a kanał telewizyjny nazywał się „ETB”. Prezentowano w nim m.in. wystąpienia baskijskiego polityka Carlosa Garaikoetxea.

DURANGO-HISZPANIA

Dla Amerykanów

Z czasem wprowadzono dwa kolejne kanały TV - „ETB 2” i ETB Sat. Czwarty kanał - Canal Vasco stworzono z myślą o amerykańskich widzach, by również oni mieli dostęp do baskijskiej telewizji. Po pojawieniu się naziemnej telewizji cyfrowej właściciele medium postanowili wprowadzić dwa nowe kanały: ETB 3 i ETB 4. Pierwszy skierowany został do młodzieży i dzieci, a drugi poruszał tematykę rozrywkową. Warto wspomnieć, że programy kanału ETB 4 prowadzone są w dwóch językach: hiszpańskim i baskijskim.

Wśród stacji radiowych prowadzonych przez EITB są: Euskadi, Euskadi Irratia, radio Victoria, EiTB Musika i Euskadi Gaztea. Stacje Euskadi, Euskadi Irratia i Victoria to stacje informacyjne. Stacja EiTB Musika ma charakter muzyczno - rozrywkowy, a stacja Euskadi Gaztea skierowana jest do młodzieży.
Z czasem siedzibę Euskal Irrati Telebista przeniesiono z Durango do Bilbao.

Krzyż za grzechy

Durango często odwiedzają turyści, a miejsc do zwiedzania nie brakuje. Słynny krzyż Kurutziaga zbudowano początkiem XVI w. W gotycki krzyż wkomponowane są piękne, religijne płaskorzeźby. Możemy zobaczyć węża z raju z głową kobiety, Adama i Ewę, dwunastu apostołów, Maryję z Dzieciątkiem i scenę ukrzyżowania Jezusa.
Krzyż Kurutziaga w Durango ma różną symbolikę. Jedni mówią, że zbudowano go, by odkupić winę za głoszone w mieście herezje. Inni uważają, że krzyż to pomysł bractwa Vera Cruz. Jeszcze inna teoria głosi, że krzyż symbolizuje po prostu granice miasta.

Symboliczny łuk

Oprócz krzyża turyści zwiedzający Durango mogą obejrzeć jeszcze m.in. łuk Santa Ana z XVIII w., reprezentujący styl barokowy. To dzieło lokalnego architekta Juana de Herdoiza. Co ciekawe, łuk był częścią muru otaczającego miasto w średniowieczu. Miał symbolizować bramę miasta.

Atrakcją dla gości jest też renesansowy pałac Lariz Tower z XV wieku. W XIX wieku budynek stał się więzieniem - do dziś można zobaczyć w jego wnętrzu elementy z tamtego okresu. Z czasem pałac przekształcono na dom rodzinny, a w 2009 r. Lariz Tower zostało wyremontowane. Od tego czasu pełni funkcję siedziby Biura Informacji Turystycznej.

Sprawne połączenia

W mieście sprawnie działa komunikacja autobusowa i kolejowa. Charakterystyczne dla Durango i całej prowincji Vizcaya są żółte autobusy, obsługiwane przez firmę BizkaiBus. Firma ta nadzoruje funkcjonowanie aż stu linii autobusowych. Część z nich uruchamiana jest wyłącznie na sezon wakacyjny.

Linie autobusowe oznaczone są według miejskich stref. Popularną trasą jest ta z Durango do Bilbao. Można tam dojechać autostradą AP - 8 w czasie około 30 minut. Zaletą tego połączenia jest to, że autobus odjeżdża co godzinę. Chcąc dojechać do Bilbao możesz wybrać jeszcze inną trasę przebiegającą przez miasta. Taka podróż będzie trwała jednak dłużej - około 50 minut, ponieważ autobus zatrzymuje się na przystankach w każdym mieście.

Wycieczka do Eibar

Będąc w Durango można wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Eibar. Z połączeniem nie będzie problemu - co godzinę odjeżdża tam autobus. W Eibar warto zobaczyć m.in. gotycki kościół San Andres, XVII - wieczny pałac Aldatze i pustelnię Azitain. Co ważne, z Durango bez problemu dotrzesz też do popularnych wakacyjnych kurortów m.in. do Lekeitio czy Ondarroy, a do San Sebastian i Vitoria-Gasteiz dojedziesz autobusem bezpośrednio, bez przesiadek.

Autobus czy pociąg?

Oprócz autobusu jako środek transportu możesz wybrać jeden z pociągów obsługiwanych przez spółkę Euskotren. Spółka ta nadzoruje połączenia kolejowe nie tylko w prowincji Vizcaya, ale też w prowincji Gipuzkoa. W ramach Euskotren przejazdy oferują pociągi o seriach: UT 200, UT 300, UT 900 i UT 3500. Są to pociągi elektryczne. Najwcześniej, w 1970 r. pojawił się pociąg UT3500.

DURANGO

Pociągi Euskotren są białe z elementami czarnymi, pomarańczowymi i niebieskimi. Starsze pociągi były biało - niebieskie. Spółka wciąż chce ulepszać swoje usługi. Unowocześnia kolej tworząc nowe stacje czy równoległe tory kolejowe tam, gdzie wciąż ich brakuje. Z Durango pociągiem można dojechać do Bilbao i do San Sebastian. Jest też szansa na dojazd do Gerniki i Bermeo - miast prowincji Vizcaya.

Wakacje w Durango

W którym hotelu w Durango warto zarezerwować wakacyjny pobyt? Popularnym miejscem jest Gran Hotel Durango. Turystów przyciąga tam piękne otoczenie, przede wszystkim dużo zieleni - drzew i magnolii. W pobliżu hotelu znajduje się rezerwat pasma górskiego Urkiola, do którego z pewnością warto wybrać się na spacer. Co ważne, w hotelu Gran Hotel Durango kucharze serwują pyszne lokalne przysmaki.

Oprócz Gran Hotel Durango polecanym miejscem na nocleg w mieście jest hotel Olajauregi. Zlokalizowany jest 500 metrów od Muzeum Historii, więc bez problemu będzie można wybrać się tam na wycieczkę. Do miast San Sebastian i Vitoria-Gasteiz dojedziemy w 40 minut, a do Bilbao w 20 minut. Blisko znajduje się autostrada A - 8. W hotelowej restauracji każdy znajdzie coś dla siebie. Kucharze przygotowują zarówno typowe baskijskie potrawy, jak i dania oparte na nowoczesnych składnikach.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij