0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Bilbao – nowoczesne miasto Kraju Basków
Bilbao to miasto położone w północnej Hiszpanii. Jest stolicą baskijskiej prowincji Bizkaia i największym, oraz najbardziej nowoczesnym, miastem Kraju Basków. Usytuowane nad Zatoką Baskijską stanowi ważne centrum rozwoju społeczno – ekonomicznego oraz podstawowy czynnik modernizacji tego regionu. Dzięki przeprowadzonym na tym obszarze licznym projektom architektonicznym oraz infrastrukturalnym doszło do znaczącego rozwoju urbanistycznego, oraz ekonomicznego miasta. Obecnie stanowi ono główny ośrodek gospodarczy i najważniejsze miejsce regionu. O doskonałym położeniu Bilbao świadczy przede wszystkim otaczający go bogaty krajobraz, na który składają się góry, lasy, plaże oraz strome wybrzeża. Wszystko to sprawia, że miasto stanowi ważne centrum turystyczne. Nie należy zapomnieć również o bogactwie zabytków, a także ośrodków kulturalnych i naukowych, w które obfituje Bilbao. W mieście znajdują się dwa uniwersytety, ciągle powstają nowe muzea oraz sale wystawowe i koncertowe.
Na uwagę zasługuje średniowieczne stare miasto z układem urbanistycznym pochodzącym jeszcze z XIV wieku, Centrum Kongresowe i Koncertowe Euskalduna, wieże zaprojektowane przez architektów Arata Isozaki i Cesara Pelli, lotnisko Calatrava, katedra Santiago, czy metro projektu Normana Fostera. To jedynie przedsmak tego, co ma do zaoferowania miasto Bilbao. Prawdziwą dumą miasta jest bowiem słynne Muzeum Guggenheima, gondolowy Most Biskajski pochodzący z XIX wieku i oczywiście Bazylika Begoña – ważny dla mieszkańców kościół, poświęcony Matce Bożej.
Basilica de Nuestra Señora de Begoña to kościół wybudowany na miejscu starej świątyni. Wedle głoszonej tu legendy, w tym właśnie budynku miała objawić się Najświętsza Maria Panna już na początku XVI wieku. Dzięki badaniom przeprowadzonym jeszcze w 1503 roku wiadomo, że pierwsza świątynia składała się z jednej nawy przykrytej dachem z drewna, kaplicy wykonanej z kamienia oraz drewnianego ganku. Nie wiadomo niestety nic na temat wymiarów pierwszego budynku, ale najprawdopodobniej pokrywają się one z nawą główną obecnej bazyliki. W kościele znajdował się duży ołtarz wybudowany w stylu flamandzkim, zawierający 14 obrazów z życia Maryi.
Prace nad obecnym gotyckim budynkiem rozpoczęły się w 1519 roku. Bazylika poświęcona baskijskiej patronce – Najświętszej Maryi, zaprojektowana została przez Sancho Martinez de Arego. Elewacja wykonana została w stylu renesansowym i posiada duży, imponujący łuk triumfalny, wykonany w stylu manierystycznym i otwierający główne wejście kościoła. Wewnątrz świątyni znajduje się piękny, neoklasyczny Ołtarz Główny, na którym można podziwiać tzw. Camarin de la Virgen. Duża, otwarta dzwonnica, znajdująca się w bazylice pochodzi z początku XX wieku. Kościół posiada trzy nawy.
Bazylika Begonia w Bilbao
Główna szeroka nawa zamknięta została apsydą, a dwie nawy boczne pokryte zostały nieco niższym sklepieniem, pochodzącym z XVII wieku. Prace nad budową świątyni zostały sfinansowane przez wiernych, w większości mieszkańców miasta Bilbao, którzy pragnęli w ten sposób oddać cześć swojej patronce. Dowodem na to może być fakt, iż znajdujące się w kościele filary przy nawach, czy tarcze, nie zawierają żadnych charakterystycznych symboli rodzin szlacheckich, lecz zwykłe emblematy kupców miasta.
W XIX wieku bazylika uległa zniszczeniu w wyniku oblężenia miasta Bilbao. 5 sierpnia 1808 roku wojska napoleońskie pod dowództwem generała Merlina splądrowały miasto oraz sanktuarium, zabijając także jego proboszcza. Poważne straty świątynia poniosła również w końcowej fazie wojny, gdyż stanowiła ważny punkt strategiczny. Generał karlistów Tomás de Zumalacárregui y de Imaz podczas oblężenia miasta, ustawił obok kościoła swoją artylerię, co stanowiło poważne zagrożenie dla budynku.
Mimo tego, kościół przez dłuższy czas pozostał w stanie nienaruszonym. Jedynie w 1835 roku wojska liberalne, chcąc uniknąć przejęcia kościoła przez przeciwników, zaczęły podważać wieżę, co spowodowało, że zapadła się część podziemi. 14 czerwca 1835 roku generał Zumalacárregui został śmiertelnie ranny w pobliżu bazyliki. Rok po tym zdarzeniu wojska karlistowskie ponownie próbowały zająć kościół, ale tym razem przebywały tam oddziały liberalne, które przekształciły go w twierdzę. Doszło wówczas do poważnego pożaru kościoła. Spalono obrazy oraz ołtarze. Udało się jednak uratować cenny obraz Matki Bożej, który przeniesiono wówczas do kościoła Santiago. Budowę nowej wieży ukończono w 1850 roku.
Wnętrze bazyliki w Bilbao
Basilica de Begoña poniosła kolejne straty w drugiej wojnie karlistów. W 1873 roku została ponownie zajęta przez wojska przeciwnika. Następnie bazylikę zajęli liberałowie. Kościół doświadczył wówczas wielu bombardowań oraz kilka prób wymierzonych ogniem, czego skutkiem było zawalenie się wieży na dach nawy. Kolejne prace renowacyjne rozpoczęły się w 1876 roku. Budowę nowej wieży zakończono w 1881 roku, jednakże nie stała ona zbyt długo, ponieważ już w 1900 roku rozpoczęto jej rozbiórkę. 27 marca 1908 roku kościół ten podniesiono do rangi Bazyliki Mniejszej. W 1928 roku świątynia została ponownie konsekrowana. Posiadała też nową wieżę, zaprojektowaną przez Jose Maria Basterra, który przeprowadził prace remontowe kościoła pomiędzy 1902 a 1907 rokiem. Obecna zakrystia została wybudowana w latach 1900 i 1903. W 1993 roku przeprowadzono prace remontowe polegające na czyszczeniu kamienia oraz naprawie wieży i zegara.
Znajdująca się w bazylice słynna wieża zegarowa posiada 24 dzwony, które powstały w Szwajcarii. Najcięższy z nich waży tonę. Historia wieży zegarowej sięga 1922 roku. Obecnie można usłyszeć siedem różnych, wydobywających się z niej melodii.
Basilica de Begoña to miejsce bardzo ważne dla wszystkich Basków. W dniu 15 sierpnia obchodzona jest tutaj słynna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a 11 października odbywa się święto Begonii, nazywane także dniem Amatxo – „Dia de la Amatxu” – czyli dniem Matki w kraju Basków. Z tej okazji do bazyliki przybywa wiele pielgrzymek, chcących oddać cześć Matce Bożej. Basilica de Begoña stanowi również niezwykle ważne miejsce dla żeglarzy, ponieważ od zawsze stanowiła ona punkt, który był widoczny dla płynących w górę rzeki Nervión. Żeglarze modlili się wówczas do Matki Begonii, dziękując za jej opiekę nad nimi podczas pobytu na morzu.
We wnętrzu kościoła zawsze panuje niesamowity klimat, ponieważ można tu spotkać ogromną liczbę duchownych, mieszkańców, a także turystów. Atmosfera modlitwy, zadumy, spokoju i ciszy czyni to miejscem wyjątkowym. Monumentalny charakter budowli oraz jej niezwykle bogata historia sprawiają, że jest to bardzo ważne miejsce, zarówno dla miłośników architektury i historii, jak i dla zwykłych turystów, poszukujących najważniejszych punktów na mapie miasta. Wewnątrz bazyliki uwagę zwraca przede wszystkim słynna rzeźba Matki Bożej wykonana z drewna. Jest to Matka Boża siedząca, trzymająca dziecko na kolanach. Została odrestaurowana w 1990 roku. Imponujący jest również Ołtarz Główny kościoła.
Tradycyjni baskijscy tancerze w bazylice Begonia
Po jego bokach znajdują się obrazy Najświętszego Serca Jezusa oraz świętego Józefa, o różnych rozmiarach. Obecny ołtarz stanowi ważne odniesienie do wielu innych, istniejących tu wcześniej ołtarzy. Uwagę zwraca także znajdujące się na ołtarzu tabernakulum, pochodzące jeszcze z XV wieku. Zostało ono przywiezione do bazyliki z parafii Nabarniz. Wart zobaczenia jest także duży obraz pod tytułem „La Bajada en Procesion”, wykonany techniką oleju na płótnie. Jest to dzieło niezwykle ciekawe i oryginalne pod względem ikonografii. Innym, interesującym obrazem jest także „Coronacion”, również wykonany techniką oleju na płótnie, jako dzieło José de Echenagusia, pochodzące z 1902 roku. Warto również przyjrzeć się imponującym organom stojące na chórze, nabyte w 1884 roku.
Bazylika otwarta jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.30 do 13.30 oraz od 16.30 do 20.30.
Zainteresuje Cię również:
wypożyczalnia samochodów w Bilbao | aktualna pogoda w Bilbao | Pałac Euskalduna w Bilbao | Kościół Św. Mikołaja w Bilbao |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.