Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kościół Świętego Mikołaja w Bilbao

Kościół św. Mikołaja w Bilbao

Baskijskie miasta mają to do siebie, że przebywając w nich ma się wrażenie, jakby autonomiczny kraj, w którym się znajdują, był osobnym bytem. Charakterystyczna architektura, kuchnia, która zachwyca nie tylko przyjezdnych, ale także samych Basków – to tylko niektóre elementy wyróżniające tutejsze metropolie i mniejsze miejscowości. Największe szanse na dostrzeżenie różnic mamy odwiedzając największe i najważniejsze jednocześnie miasto autonomicznego kraju Basków – Bilbao.

Jest to położone na północnym wybrzeżu miasto, którego mieszkańcy, choć przyzwyczajeni do uniwersalnych wartości, które czynią Bilbao centrum biznesu i gospodarczą siłą, nie zapominają o głębokich tradycjach. Znajduje się tu wiele zabytków oraz miejsc, które zachwycają swoją oryginalnością i odmiennością. Będąc tutaj warto odwiedzić między innymi jedną z budowli sakralnych, takich jak Kościół św. Mikołaja, znajdujący się w ścisłym niemal centrum miasta. Co ciekawego jest w stanie zaproponować nam to miejsce?

KOŚCIÓŁ-ŚWIĘTEGO-MIKOŁAJA-BILBAO
Kościół św. Mikołaja w Bilbao

Pieszo po Bilbao

Nie sposób jest pisać o Kościele św. Mikołaja w Bilbao, bez słowa o samym mieście. Jest ono centrum politycznym i kulturowym narodu Basków, którzy przez wieki zachowali swoją odrębność kulturową i oparli się staraniom zjednolicenia wszystkich krajów Hiszpańskich pod wspólną banderą. Bilbao jest miastem nadmorskim, a jego ścisłe i historyczne centrum oddalone jest nieco od wybrzeża.

Połączenie się z nadmorskimi skupiskami domów rybaków pozwoliło miastu rozrosnąć się do rozmiarów ponad 350-cio tysięcznej metropolii. Kościół św. Mikołaja położony jest w nieznacznej odległości od ścisłego centrum Bilbao, dlatego miejsce to jest szczególnie polecane osobom, które mają w planach zwiedzanie historycznego centrum. Wystarczy dosłownie kilka kroków, aby znaleźć się na drugim brzegu Ria del Nervión O de Bilbao, tuz przy Kościele św. Mikołaja.
Charakterystyczna bryła przedniej fasady budynku nie pozwala pomylić budynku z żadnym innym. Aby dotrzeć do budynku najlepiej jest szukać stacji kolejowej o nazwie Zabalburu.

W jej okolicy znajduje się ulica Hurtado de Amezaga Kalea. Podążając jej chodnikiem w kierunku północno-wschodnim dotrzemy do małego ronda. Jest to charakterystyczne miejsce ze względu na stację metra Abando, do której wejście podziemne widoczne jest p lewej stronie. Skręcając w uliczkę Naffaroa Kalea (hiszp.. Calle Navarra) przejdziemy wzdłuż wysokich i dających sporo cienia fasad budynków. Wchodząc na most podziwiać można przepiękną panoramę nadrzecznych budynków, piętrzących się ponad wyregulowanymi jej ze starannością brzegami.

Wraz z rozpoczęciem mostu na rzece, ulica Navarry przechodzi stopniowo w Puente del Arenal. Znajdujący się po lewej stronie park to miejsce, gdzie zawsze roi się od ludzi, którzy odpoczywają tutaj na specjalnych ławkach pod drzewami lub spacerują szeroką, brukowaną promenadą wzdłuż rzeki. Po drugiej stronie ulicy uwagę przykuwa charakterystyczna rzeźba frontowej fasady Kościoła św. Mikołaja, który stoi tu już od połowy XVIII wieku. Budowla zdążyła już stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

Historia świątyni

Kościół św. Mikołaja w Bilbao powstał w miejscu, gdzie w czasach średniowiecza stały domki tutejszych rybaków. Według wielu podań na miejscu dziś stojącego tu budynku sakralnego stała kaplica, która poświęcona była patronowi żeglarzy – właśnie św. Mikołajowi. Kaplica ta istniała tu aż do 1740 roku. W tym czasie była to siedziba jednej z 4 parafii rzymskokatolickich w Bilbao.

W 1553 roku miejsce to uległo niszczącej sile żywiołu. Powódź, która nawiedziła tę część miasta spowodowała, że zniszczona została dzwonnica kaplicy, którą ze względów bezpieczeństwa musiano rozebrać w 1582 roku. Rozważano nawet rozbiórkę innych części kaplicy, ale dzięki hojności kupca Juana de Bengoechea podjęto próby odbudowania świątyni. Niestety w roku 1740 ostatecznie podjęto decyzję o rozbiórce z powodu złego stanu budynku.

Zaledwie 3 lata później, 6 grudnia 1743 roku, w dniu św. Biskupa Mikołaja – patrona rybaków i wcześniej stojącej tu kaplicy, położony został kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. Powstawała ona przez kolejne 13 lat. Pierwsze 11 lat przeznaczone zostały na budowę murów i fasad budynku. Ostatnie 2 lata to okres, kiedy w świątyni miały miejsce prace wykończeniowe. Wtedy także powstał przepiękny, rzeźbiony w drewnie ołtarz, którego twórcą był słynny rzeźbiarz Juan Pascual de Mena.

Kościół został oficjalnie otwarty 11 sierpnia 1756 roku. Wtedy także miało miejsce przeniesienie Najświętszego Sakramentu z Santiago do nowo powstałej świątyni, będącej siedzibą nowej parafii katolickiej. Ku czci nowej świątyni oraz wielkiego wydarzenia dla miasta Bilbao, na Arenal de Bilbao odbyły się trwające od 19 do 21 sierpnia walki byków.

ZABYTKI-BILBAO-KOSCIOL-MIKOLAJA
Wspaniały ołtarz w kościele Świętego Mikołaja

Dalsze losy świątyni

Kolejne lata w Hiszpanii upłynęły pod znakiem inwazji Francuzów i armii Napoleona, która obrała sobie za cel między innymi baskijskie miasto Bilbao. Kościół św. Marcina odegrał w tym czasie ważną rolę – tutaj bowiem odbyły się zebrania z okazji proklamacji Konstytucji Kadyksu (Cadiz).

Na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Dominium zajmowano się nie tylko poprawnością tekstu nowego dokumentu, ale także omawiano kwestie obronności. Podczas obrad kościół był zamknięty dla wiernych, którzy w tym czasie nie mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Świątynia spełniła swoją administracyjną rolę, by po 2 latach przejść generalny remont i z powrotem otworzyć swoje podwoje wiernym.

W czasie wojen karlistowskich (wojny domowe o sukcesję w Hiszpanii, mające miejsce w XIX wieku), między 1835 a 1873 rokiem, świątynia znów przyczyniła się w działaniach cywilnych. Stała się między innymi składem amunicji, czy pełniła funkcję odlewni broni. Ponownie do służby wiernym powołano ją dopiero pod koniec XIX wieku.

Przez wiele lat charakter budowli zmieniał się jak w kalejdoskopie – raz używany jako zastępczy budynek do celów cywilnych, innym razem spełniał swoją przypisaną od początku funkcję. Po zakończeniu działań wojennych podczas walki o tron Hiszpanii pozostawiony przez Ferdynanda VII, Kościół św. Mikołaja został oddany w ręce wiernych, który do dziś przychodzą do świątyni, by modlić się i celebrować katolickie święta.

Wygląd

Kościół św. Mikołaja w Bilbao utrzymany jest w stylu barokowym Jego przednia fasada wraz z głównym wejściem do świątyni oraz dwiema wieżami po obu stronach falangi nie pozostawiają złudzeń w jakim stylu budowany był kościół. Na szczególną uwagę zasługuje wybudowana na planie ośmioboku główna nawa kościoła. Wygląda podobnie do rzymskiej rotundy, ale różnią ją od niej ostre boki.

Także wnętrze utrzymane jest w barokowym klimacie. Powstały na przestrzeni lat 1754-1756 ołtarz autorstwa Juana Pascuala de Mena to także wspaniały przykład sztuki barokowej. W całości wyrzeźbiony w drewnie ołtarz przedstawia postaci biblijne oraz patrona świątyni, św. Mikołaja. Świetnie prezentują się także ławy kościelne, które doskonale harmonizują z ciemnobrązowym ołtarzem i kontrastującymi z nim jasnymi figurami postaci. Całość została wykonana z drewna orzechowego.

STARE-MIASTO-BILBAO-FOTO
Panorama starego miasta w Bilbao

Na zewnątrz zobaczyć możemy charakterystyczne drzwi wejściowe wraz ze znajdującym się nad nimi wizerunkiem św. Mikołaja oraz przedstawicieli rodzin rybackich. Po obu stronach ponad fasadą unoszą się dwie strzeliste wieże, a między nimi dobudowana w późniejszym okresie dzwonnica z zegarem.
Kościół św. Mikołaja w Bilbao można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:30 do 13:00 oraz od 17:30 do 19:30. Obiekt znajduje się przy Placu św. Mikołaja (Plaza San Nicolas 1).

Kościół św. Mikołaja to miejsce, gdzie warto wybrać się nie tylko samemu, ale i z rodziną. To także doskonała okazja, by opowiedzieć starszym dzieciom historię o biskupie, który stał się pierwowzorem i inspiracją dla dzisiejszej tradycji Świętego Mikołaja. Być może wizyta w tym miejscu stanie się jedną z bardziej odkrywczych, a z pewnością skłaniających do refleksji.

Zainteresuje Cię również:
zwiedzanie Bilbao | muzeum Guggenheima w Bilbao | przewodnik po San Sebastian |

Hotel Las Murallas Avila
Hotel Las Murallas Avila
Kastylia i Leon / Ávila
Apartament LA MIRADA
Apartament LA MIRADA
Costa Blanca płd. / Playa Flamenca
Hotel Alboran Algeciras noclegi
Hotel Alboran Algeciras noclegi
Costa de la Luz / Algeciras
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij