Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Baskijska gra Pelota

Gra o wielu twarzach – Pelota

Istnieje wiele rodzajów aktywności fizycznej, które uważane są za narodowe specjalności. Od wielu lat uważa się, że narodowym sportem naszego kraju jest piłka nożna, choć jakiś czas temu to skoki narciarskie stały się dyscypliną przyciągającą uwagę milionów Polaków. Jednak ani piłka nożna, ani skoki narciarskie, ani żaden inny sport nie ma tak narodowych korzeni, jak baskijska Pelota, nazywana także zamiennie jako jai alai. Jej historia nie była od początku związana z narodem Basków, lecz ludami podbijanej przez Hiszpanów Ameryki Południowej, niemniej jednak Baskowie wykształcili jej właściwy charakter i do dziś uprawiają ten sport z wielką dumą.

Wyjątkowa gra Basków

Niewiele jest na świecie sportów, które mogą poszczycić się tak oryginalną i niespotykaną nigdzie indziej formą, jak Pelota. Nazwa tego niecodziennego sportu odnosi się bezpośrednio do kluczowego przedmiotu tej właśnie gry, a więc małej, twardej piłki, która wyrzucana jest i chwytana przez zawodników. Samo słowo Pelota w języku hiszpańskim oznacza po prostu małą piłeczkę. Gra rozgrywana jest w wersji indywidualnej, parami lub drużynowo.
Mecz Peloty rozgrywany jest na długim, prostokątnym boisku o wymiarach około 55 metrów na 15 metrów. Boisko ma nie tylko nietypowy kształt, ale także w nietypowy sposób jest przystosowane do gry właśnie w tę grę. Otoczone z 3 stron betonową ścianą pozwala na utrzymanie gry w obrębie boiska – dzięki ścianom piłeczka nie wylatuje poza jego obszar. No właśnie – co dzieje się z piłeczką?

Cała gra polega na wyrzucaniu piłeczki w kierunku frontowej ściany i podobna jest nieco do gry w squash. Jedyną różnicą jest to, że piłeczka nie jest odbijana, lecz chwytana przez graczy w rakietę wykonaną z wikliny. Ma ona kształt i rozmiar zbliżony do zgiętego przedramienia. Piłeczkę chwyta się w nią dzięki wyżłobionej rynnie, na podobnej zasadzie, co chwytanie piłki baseballowej specjalną rękawicą.

Dzięki zakrzywionemu kształtowi gracze są w stanie w taki sposób wyrzucić piłeczkę z rakiety, że Pelota osiąga prędkość równą 300km/h. To zawrotna szybkość i impet, z którym poradzić może sobie tylko betonowa ściana i wytrzymała piłeczka, wykonana z twardej, doskonałej jakości gumy. Zasady punktacji igry są zbliżone do gry w tenisa. Piłeczka tylko raz po odbiciu może dotknąć ziemi, a w jednej grze do zdobycia jest od 7 do 9 punktów. Jest to wspaniałe wydarzenie, które niekiedy przewyższa pod względem widowiskowości nawet najbardziej widowiskowy mecz tenisowy. Będąc w kraju Basków trudno jest nie zwrócić uwagi na ten niepowtarzalny sport – istny skarb narodowy. Skąd Pelota wzięła się właśnie w kraju Basków?

Pierwowzór Peloty

Hiszpańska nazwa Pelota pochodzi prawdopodobnie od francuskiego słowa pellet, oznaczającego małą kulkę (gałkę) pożywienia lub pigułkę okrągłego kształtu. Stąd też niektórzy mogą mylnie uważać tę grę za rozrywkę pochodzenia francuskiego. Nic bardziej mylnego. Otóż sport ten wywodzi się z Południowej i Środkowej Ameryki, gdzie mecze podobnej gry prowadzili między sobą rdzenni mieszkańcy – Inkowie i Aztekowie. Mowa oczywiście o czasach prekolumbijskich, kiedy biali ludzie ze Starego Kontynentu nie wiedzieli jeszcze o istnieniu ziem tak odległych, jak te zajmowane przez imperium Inków i Azteków.

Gra kultywowana w starożytnych kulturach prekolumbijskich nosiła znamiona rytuału. Nierzadko dochodziło do sytuacji, w której jedna z drużyn biorących udział w rozgrywce, swoją porażkę przepłacała życiem.
Wpływ Europejczyków oraz chęć modyfikacji zasad przesądziły o tym, że po podbiciu kultur rdzennych Ameryki grę podporządkowano wymaganiom przybyszów z Hiszpanii. Pierwotnie gra bowiem polegała na podbijaniu piłki stworzonej z masywnej gumy za pomocą ud i ramion. Można się jedynie domyślać, że jak na tamte czasy była to sztuka bardzo trudna. Celem gry było przerzucenie piłki przez kamienną obręcz, a właściwie jeden z dwóch takich pierścieni.

MEKSYKANSKIE-PIRAMIDY
Pierwowzoru pelota należy szukać wśród pozostałości ruin i piramidy Chitzen Itza w Meksyku

Dziś boiska do gry w Pelotę zachowały się między innymi w Meksyku, gdzie do teraz zachwycają precyzją wykonania i pomysłowością. Sama gra, choć nie stanowi rozgrywki w oryginalnej formie, jest nieodłącznym elementem kultury Basków. Niemal w każdej miejscowości w regionie, bez względu na jej wielkość, działa specjalnie skonstruowany kort do gry w Pelotę. Wystarczy zbudowanie jednej ściany, aby Baskowie wykorzystali ja do gry w Pelotę.

Pelota przywieziona została do Hiszpanii przez konkwistadorów, którzy w XVI wieku podbijali i chrystianizowali ludy tubylcze. Czas największego rozwoju gry określa się na XVIII wiek – kto wie, być może złote czasy Peloty jeszcze nie nadeszły?

Pelota oficjalnie

Choć gra nie jest popularna w szerokim gronie odbiorców, każdy młody Bask zna jej zasady i stawia ją ponad inne dyscypliny. Tak przynajmniej twierdzą sami Baskowie. Ponieważ na przełomie XIX i XX wieku wszystkie niemal dyscypliny sportowe zostały usystematyzowane i stały się oficjalnymi grami sportowymi na mocy utworzonych związków, także Pelota ugruntowała swoją pozycję.

Każdy miłośnik określonej dyscypliny sportu chciałby, aby była ona poważana i akceptowana przez ogólne grono osób wpływowych w sportowym półświatku. Także zwolennicy Peloty dążyli nieustannie do zatwierdzenia gry w oficjalnym spisie katalogowych sportów. Już w 1929 roku Hiszpanie zdecydowali się założyć organizację zrzeszającą profesjonalistów gry oraz działaczy na rzecz popularyzacji dyscypliny. W ten oto sposób do życia powołana została Międzynarodowa Federacja Peloty Baskijskiej (Federación Internacional de Pelota Vasca – w skrócie FIPV). Pod jej skrzydłami znajdują się wszystkie narodowe federacje, skupiające graczy i działaczy baskijskiej Peloty.

Mimo, że to Hiszpanie przywieźli do Europy nowy sport i zaadaptowali go do swoich warunków, to nie oni są najbardziej utytułowanymi graczami Peloty. Laur pierwszeństwa, jeśli można nazwać tak zaszczytne, pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw Świata dzierży inny naród – jaki?

SPORT-KRAJU-BASKOW
Kraj Basków w Hiszpanii ma "fioła" na punkcie tej gry ...

Mistrzostwa Świata

Każdy sport ma swoje święto w postaci Mistrzostw Świata. Także Baskowie i sympatycy Peloty spoza Półwyspu Iberyjskiego mogą raz w roku poświęcić swoją uwagę tylko i wyłącznie ukochanemu sportowi. Rozgrywki Peloty o charakterze międzynarodowym prowadzone są już od 1952 roku – to dłużej niż niejedna dyscyplina sportowa.

Wbrew oczekiwaniom urywamy wszelkie spekulacje. To nie Hiszpanie stanowią prawdziwą potęgę mistrzostw Peloty, lecz ich sąsiedzi zza Pirenejów – Francuzi. W klasyfikacji generalnej między 1952 a 2010 rokiem prym wiodą właśnie Francuzi, choć pod względem ilości srebrnych medali zdecydowanie przeważają Hiszpanie. Duża ilość tytułów wicemistrzowskich nie wystarczyła, by pokonać Francuzów w rankingach.

Trzecie miejsce z łączną ilością równą zaledwie połowie medali Hiszpanów zajmują Argentyńczycy. Pozostałe kraje pierwszej ósemki rankingu, to państwa obu Ameryk, co może świadczyć o równie emocjonalnym podejściu do tradycyjnego sportu, co podejście Basków.

Warto wiedzieć

Niewiele osób wie o istnieniu sportu o nazwie Pelota. Skoro już wiemy na czym polegała i skąd wzięła się gra, warto dowiedzieć się więcej o jej znaczeniu dla wielkich osób i ich życia.
Jedną z wartych uwagi ciekawostek jest fakt, że Baskowie wykorzystywali wiele umiejętności wyniesionych z gry w walce wręcz, dzięki czemu skutecznie obezwładniali i wyprowadzali ciosy przeciwnikom. Motyw gry wykorzystany został także w popularnym filmie animowanym The Simpsons. W jednym z odcinków Lenny, przyjaciel Homera, pokazany jest w czasie gry na placu do Peloty.

BOISKO-DO-PELOTY
Młodzież grająca w pelota na osiedlowych boiskach w Baskonii

Warto także wiedzieć, że tak jak w przypadku innych sportów, Pelota także posiada swoje odmiany. W różnych wersjach gracze dysponują innego rodzaju rakietami – jedni używają opisanych wcześniej rynien (ten rodzaj gry przeznaczony jest głównie dla mężczyzn), inni skórzanych rękawic, jeszcze inni rakiet wykonanych z deski lub z wikliny.

Pelota to doskonały przykład narodowego sportu, który wyróżnia Basków spośród wielu. Ten, kto choć raz w życiu spróbował gry z pewnością przyzna, że jest to niezwykłe i pełne magii doświadczenie. Świadomość uczestnictwa w rozgrywce o tak głębokich korzeniach oraz nietypowej formie musi być czymś niesamowitym. Czymś, czego nie da się porównać do żadnego innego doświadczenia.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij