0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Euskera, to język, którym posługują się mieszkańcy Baskonii. Czy są oni tak samo wyjątkowi i egzotyczni jak ich mowa, zakazana publicznie w Hiszpanii za czasów generała Franco? Zastanawiając się nad tym, nie możemy brać pod uwagę tylko ludności zamieszkującej Hiszpanię, ale także i Francję. Kraj Basków bowiem, rozciąga się przy północnej granicy z Francją. Język tego regionu jest nieznany z pochodzenia, a mieszkańcy Baskonii są jednymi z najstarszych ludów osiadłych niegdyś w Europie.
Połączenie gorących plaż, z zapierającymi dech w piersiach widokami pasm górskich stanowi nie lada gratkę dla miłośników nie tylko wypoczynku, ale przede wszystkim piękna i estetycznych doznań. Jest to autonomiczna wspólnota, która wciąż musi pilnować swojej niezależności oraz zabiegać o spokój i wolność, ponieważ we wcześniejszych latach starano się z uporem ograniczać suwerenność Baskonii.
Teraz, niestety, większości Kraj Basków może kojarzyć się z organizacją polityczną, która walczyła o niepodległość Baskonii metodami zbrojnymi- ETA, której jednak wpływy i działalność znacznie, od lat pięćdziesiątych XIX wieku, osłabła. W atakach terrorystycznych przypisywanych tej organizacji zginęło dokładnie 858 osób, w tym wojskowi, politycy, policjanci, sędziowie i prokuratorzy. Organizacja ta 20 października 2011 roku ogłosiła zaprzestanie działań zbrojnych na tym terenie. Ten, kto wybiera się tam, chcąc ujrzeć prawdziwą Hiszpanię, może być zaskoczony, bo region ten wyróżnia się własną, nieco odstającą od tej krajowej, niepowtarzalną kulturą oraz stylem.
Kiedy znajdziemy się już w Baskonii, możemy odnieść wrażenie funkcjonowania państwa w państwie. Specyficzne kuchnia, oparta głównie na rybach ze względu na dostęp do wybrzeża, wyśmienite wina, cydr oraz ludzie którzy posługują się zupełnie innym niż w kraju językiem…
W tym regionie spożywa się tradycyjnie trzy posiłki dziennie: gosari, bazkari i afari. Śniadanie składa się zazwyczaj z aromatycznej kawy i chrupiącego croissanta, obiad natomiast jest trzydaniowy, towarzyszy mu wino i kończy kawa. Jeżeli chodzi o kolację jest bardzo lekka, preferuje się wędliny, ser czy omlet. Istnieją oczywiście dania typowe i popisowe dla tego regionu. Jest to na przykład smażony morszczuk z czosnkiem
i szparagami (Merluza a la koskera), zupa porowa z ziemniakami, czyli porrusalda, potrawa z jeżokraba (txangurro), dorsz po biskajsku (Bacalao a la viscaína), kałamarnice we własnym atramencie (Txipiroak tintan), dorsz w pikantnym sosie czy deser mleczno-orzechowy (Intxaursaltsa).
To wszystko tworzy tak wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju klimat, że ciężko byloby znaleźć w Europie coś bardziej oryginalnego. Jest to miejsce dla ludzi, którzy lubią być zaskakiwani i są przekonani, o tym, że wszystko już w życiu widzieli oraz że nic ich nie zdziwi.
Kraj Basków, w jego hiszpańskiej części tworzą trzy prowincje: Bizkaia, Gipuzkoia i Araba.
Pierwsza z prowincji, ze stolicą w Bilbao (jednym największych tamtejszych portów, założonych w 1300 roku), jest najbardziej zindustrializowanym regionem Baskonii z bardzo dobrze rozwiniętym również serwisem usług.
Wybrzeże tej części Hiszpanii jest dość skaliste, jednak nie zraża to turystów, w szczególności tych, którzy liczą na tzw. aktywny wypoczynek. Aura przede wszystkim sprzyja surferom, zarówno amatorom jak i zawodowcom.
Miasto, jakim jest Bilbao może zaskoczyć przyjezdnych swoim futuryzmem oraz nowatorskim podejściem do architektury. Natkniemy się na budzącą zachwyt, wysoką na 10 metrów, rzeźbę pająka „Mama” oraz na obowiązkowy punkt zwiedzania – Muzeum Guggenheima. Historyczna część tego miejsca to stare kamienice, zatrzęsienie barów i restauracji oraz niepowtarzalny urok i klimat.
Warto zobaczyć kościół Basilica de Begona, kościół św. Mikołaja, który jest barokowym dziełem sztuki oraz Catedral de Santiago, pochodzącą z XIV wieku i stanowiącą pomieszanie stylów architektonicznych z wyraźną przewagą gotyku. Co więcej, na uwagę zasługuje z pewnością swego rodzaju sala koncertowa na powietrzu – Kiosko de Arenal oraz Most Biskajski, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu także najstarszy stadion piłkarski Hiszpanii, San Mames – domowy stadion drużyny Athletic Bilbao.
Jest to najmniejsza prowincja Hiszpanii ze stolicą w San Sebastian. Mieszkańcy tego miasta mówią, że przypomina ono muszlę z perłą w postaci Wyspy świętej Klary, do której można dotrzeć łodziami wypływającymi z portu San Sebastian o ustalonych porach.
W tym mieście koniecznie trzeba udać się na Skwer Konstytucji, w którym odnajdziemy pewną osobliwość. Otóż, otaczające plac budynki, posiadają ponumerowane okna. Wynika to z tego, iż niegdyś odbywały się tu walki byków, a numery wskazywały loże i miejsca dla publiczności.
Nie możemy zapomnieć także, że we wrześniu San Sebastian staje się stolicą światowego kina, dzięki odbywającemu się tutaj Festiwalowi Filmowemu, na który zjeżdżają gwiazdy z całego świata.
Zatokę ograniczają dwa wzgórza: Monte Igueldo i Monte Urgull. U podnóża jednego
z nich znajdziemy urokliwe stare miasto, pełne ludzi i klimatycznych uliczek, natomiast po przeciwnej stronie spotkamy się z prawdziwym rybackim miasteczkiem. Tutaj zjemy świeżą i aromatyczną rybę oraz wyśmienite owoce morza.
Nie sposób pominąć także faktu, że San Sebastian jest stolicą gastronomii. To miasto bogate w całą kolekcją prestiżowych gwiazdek Michelin. Obowiązkową pozycją w naszym menu, kiedy tam zawitamy są sławne przekąski pinxos na wzór znanych w kraju tapas.
Ciekawostką jest, iż San Sebastian zostało wybrane Europejską Stolicą Kultury roku 2016. Jednak nie tylko to miasto otrzymało ten zaszczytny tytuł, bo dzielić go będzie z… Wrocławiem.
Stolicą tej prowincji jest Vitario-Gasteiz. Miasto bardzo niedoceniane i zazwyczaj pomijane na turystycznej mapie przyjezdnych lub zapomniane na rzecz takich obowiązkowych punktów zwiedzania jak Barcelona, Toledo czy Sewilla. Jednak warto wybrać się tam, jeżeli szuka się chwili spokoju i refleksji. Miejsce to może poszczycić się piękną, średniowieczną starówką, a dla leniwych, którzy nie przepadają za wspinaczkami po stromych uliczkach, które przeważają w tym mieście, przewidziana została nielada gratka- ruchome chodniki.
Znajdująca się tutaj katedra Najświętszej Marii Panny to bohaterka sławnej książki „Świat bez końca”, autorstwa brytyjskiego pisarza Kena Folletta, który dzięki promocji miasta doczekał się a w lipcu co roku, odbywa się jazzowy festiwal, na który ściągają fani tej muzyki.
Irun to małe miasteczko, pięknie położone kilkanaście kilometrów od San Sebastian. Jest połączone linią kolejową z francuskim miastem Bordeaux, budowaną w latach 1841-1864. W 2014 roku odbyły się tutaj targi Expogrow, pełne koncertów, konferencji i sztuki i uznawane za najważniejsze i największe targi tematyczne Hiszpanii.
Znajduje się tu także wystawa prac słynnej hiszpańskiej malarki imieniem Menchu Gal (kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych San Fernando) , która jako pierwsza kobieta otrzymała w 1959 roku nagrodę Narodowego Malarstwa. Urodziła się w Irun, w 1919 roku.
Była przedstawicielką fowizmu, który charakteryzował się dużo ekspresją i barwnością. Prace twórców tego kierunku były zatrzęsieniem i eksplozją kolorów. Jego nazwa wywodzi się od francuskiego „les fauves” , co oznacza „dzikie zwierzęta”. Najbardziej znanym malarzem fowistycznym był Henri Matisse i Andre Derain. Fowizm jednak nie zagrzał zbyt długo miejsca w światowej historii malarstwa, bo bardzo szybko przerodził się w neofowizm, który zmierzał bardziej w stronę ekspresjonizmu i nowoczesnych wpływów.
Z Irun wyruszają często pielgrzymki, których celem jest Santiago de Compostella, czyli miejsce spoczynku św. Jakuba Większego zwanego też Jakubem Pielgrzymem, który był jednym z apostolów Jezusa i bratem Jana Ewangelisty. Obaj bracia nazywani byli przez Chrystusa synami gromu ze względu na swój porywczy i gwałtowny charakter. Jakub zginął jako pierwszy z dwunastu apostołów, a jego szczątki zostały przeniesione do Santiago de Compostella około VII wieku z Jerozolimy. Jest on patronem Hiszpanii i Portugalii oraz opiekunem pielgrzymów. W wyniku licznych średniowiecznych pielgrzymek, Hiszpanię zaczęto nazywać krajem świętego Jakuba. Irun znajduje się więc na sławnym szlaku Drogi św. Jakuba
Obowiązkowym miejscem, które należałoby zobaczyć będąc w Irun, jest Romańskie Muzeum Oiasso. Znajdują się tu odkryte przez archeologów dowody romańskiej aktywności oraz obecności na tych terenach. Muzeum to stanowi pamiątkę romańskiej dziedzictwa i jest swego rodzaju pomnikiem dla ich osiągnięć, wiedzy i wkładu w rozwój. Wizyta w tym miejscu to niezapomniana podróż w czasie, której z pewnością nie można żałować.
Z muzeum, w dalszą podróż możemy wyruszyć specjalnym, uroczym zielonym pociągiem…
Ratusz tego miasta, to piękny barokowy budynek z osiemnastego wieku, znajdujący się na placu San Juan Harri, który nazwę zawdzięcza człowiekowi posiadającemu tutaj swój pomnik. Pomnik ten stoi naprzeciwko ratusza i jest symbolem tożsamości oraz niepodległości miasta.
Irun posiada również szeroką i rozbudowaną ofertę sportową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od golfa, piłki nożej i gimnastyki, przez judo, jazdę konną, rugby do kajakarstwa czy surfingu. Znajduje się tu ogromna ilość klubów sportowych i miejsc, gdzie zwolennicy ruchu i wysiłku fizycznego mogą znaleźć swoje miejsce.
Przed lub po takim wysiłku fizycznym warto zadbać o swoje podniebienie i spróbować tutejszej aromatycznej kawy, gorącej czekolady lub przekąsek pinxos. Rachunek za ten przysmak wystawiany jest dość nietypowo, bo na podstawie pozostałych wykałaczek, które musimy pokazać przed wyjściem kelnerowi.
Miłośnicy festiwali i rozlicznych rozrywek również nie będą mogli narzekać. Miasto jest gospodarzem takich imprez jak Dzień świętej Agaty, Festiwalu Opilla czy Festiwalu świętego Tomasza.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.