Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Stadion drużyny Athletic Bilbao

Stadion San Mamés w Bilbao - dom drużyny Athletic Bilbao

Con cantera y afición, no hace falta importación – baskijski klub Athletic Bilbao

Athletic Club, znany w Hiszpanii przede wszystkim jako Athletic Bilbao to klub piłkarski, którego historia sięga już 1898 roku. Siedziba klubu mieści się w Bilbao, które jest największym miastem Kraju Basków. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że klub ten zatrudnia jedynie piłkarzy posiadających baskijskie pochodzenie, o czym świadczy zaprezentowane powyżej motto. Con cantera y afición, no hace falta importación oznacza bowiem: Z wychowankami i lokalnym wsparciem, nie potrzeba obcokrajowców.

Athletic Bilbao to jedyny klub, oprócz Realu Madryt i FC Barcelona, który nie został nigdy zdegradowany do tzw. Segunda Division, a więc drugiej ligi. Zajmuje czwarte miejsce wśród hiszpańskich klubów piłkarskich pod względem liczby zdobytych tytułów. Wyprzedza go jedynie Real Madryt, FC Barcelona oraz Atletico Madryt. Do największych sukcesów klubu Athletic Bilbao należy zaliczyć jego ośmiokrotne mistrzostwo Hiszpanii oraz siedmiokrotne wicemistrzostwo. Klub ten aż 24 razy zdobył Puchar Hiszpanii, 13 razy był finalistą Pucharu Hiszpanii, raz zdobywcą Superpucharu Hiszpanii i 2 razy finalistą Pucharu UEFA/Ligi Europejskiej. Stadionem domowym drużyny Athletic Bilbao jest stadion San Mamés, znany jako słynna „Katedra”.

Estadio San Mamés – stadion domowy drużyny Athletic Bilbao

San Mamés to stadion w Bilbao, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna piłkarska Athletic Bilbao. Jest to najstarszy stadion w Hiszpanii, otwarty 21 sierpnia 1913 roku. W 1982 roku obiekt ten był gospodarzem Mistrzostw Świata i zapewnił wówczas 46223 miejsca. Obecnie stadion ten może pomieścić około 40 tysięcy widzów. W marcu 2006 roku przedstawiono plan rozbudowy San Mamés. Głównym zamierzeniem projektu było powiększenie obiektu o 56 tysięcy miejsc. Zgodnie z oszacowaniami, rozbudowa ta miała kosztować 180 milionów euro. Prace rozpoczęto w kwietniu 2010 roku, a otwarcie niezmodernizowanego stadionu San Mamés nastąpiło w 2013 roku.

Prace nad rozbudową stadionu

W marcu 2013 roku powstały pierwsze elementy dachu, dzięki którym monumentalna konstrukcja nowego stadionu osiągnęła swój najwyższy punkt. 5 marca powstały również pierwsze krzesełka na trybunach. Zgodnie z założonym wcześniej planem, klub Athletic Bilbao miał już zagrać na nowym stadionie we wrześniu tego samego roku, w związku z czym wykonawcy przyspieszyli nieco prace, by dotrzymać wszystkich terminów. Nad trybunami rozpoczęto zatem montaż stalowej konstrukcji zadaszenia.

Ułożono również niemalże wszystkie prefabrykaty trybun. Budowę nowego stadionu w Bilbao rozłożono na kilka etapów w związku z brakiem miejsca. Założono zatem, że do września 2013 roku powstanie około 60% całego obiektu, natomiast kolejne prace budowlane będą przeprowadzane dopiero po rozbiórce dotychczasowego San Mamés. Rozbiórka aktualnego stadionu okazała się konieczna, celem zrobienia miejsca na czwartą trybunę nowej areny. Burzenie obiektu zaplanowano po zakończeniu sezonu 2012-2013. Domknięcie bryły nowej areny ma z kolei nastąpić na przełomie 2014 i 2015 roku.

ATHLETIC-BILBAO-STADION
Stadion San Mames drużyny Athletic Bilbao

Już w maju 2013 roku prace nad budową nowego stadionu w Bilbao przybrały bardzo szybkiego tempa, mimo tego, stwierdzono jednak, iż nie wszystkie etapy zakończą się jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu. W okresie tym gotowa była już żelbetowa konstrukcja nowych trybun, rozpoczęto z kolei instalację dachu oraz układanie instalacji wewnątrz obiektu. Pierwsze pomieszczenia stadionu zostały już wyposażone, a na zewnątrz postępowały prace związane z montażem elewacji, którą miały stworzyć tak zwane perforowane „żaluzje”. Po otwarciu trzech trybun rozpocznie się rozbudowa czwartej, która powstanie w miejscu aktualnego stadionu San Mamés. Prace te mają trwać około roku.

5 czerwca 2013 roku odbyła się rozgrywka pomiędzy Athletic Bilbao a reprezentacją Kraju Basków, która zakończyła obchody stulecia San Mamés – jednego z najbardziej rozpoznawalnych stadionów w całej Europie. Z okazji ostatniego meczu w historii San Mamés widzowie otrzymali od klubu specjalne bilety okolicznościowe, które zawierały powtarzane od miesięcy hasło: Agur San Mamés, czyli Żegnaj San Mamés. Słowo agur pochodzi z języka baskijskiego. Zaczęło ono funkcjonować w kontekście głównego baskijskiego stadionu już na wiele miesięcy przed planowanymi obchodami stulecia obiektu.

Ludzie zaczęli wówczas symbolicznie żegnać się z obiektem, używając tego właśnie słowa oraz publikując różnego rodzaju zdjęcia oraz filmy w Internecie. Agur wymawiali także dziennikarze, wspominający o obiekcie na łamach krajowych mediów. Na uwagę zasługuje fakt, że stadion ten formalnie stulecia nie doczekał, gdyż otwarty został w sierpniu 1913 roku. Nie można było jednak dłużej zwlekać, ponieważ na sierpień zaplanowane zostały prace wyburzeniowe. Ostatni mecz na San Mamés niestety nie przyniósł sukcesu gospodarzom. Ostateczny wynik to 1:0 na korzyść Levante. W tym dniu jednak nie chodziło o punkty ligowe, lecz o oficjalne pożegnanie i oddanie czci obiektowi, który odchodził już do historii. Nowy sezon baskijski miał się już rozpocząć na stadionie z nowymi trybunami ukończonymi w około 70%. Pozostałe sektory, zbudowane w miejscu aktualnego stadionu, mają być czynne od sezonu 2014/2015.

W lipcu 2013 roku zdemontowano słynny łuk z San Mamés, który przez około 60 lat stanowił największy znak rozpoznawczy tego stadionu. Łuk został pocięty i przetransportowany przez miasto do Lezamy - siedziby Athletic Bilbao. Demontaż łuku prowadzony przez 8 dźwigów, trwał około 5 minut. Historia tego łuku sięga już 1952 roku, kiedy zainstalowano go jaką jedną z najbardziej oryginalnych w tym czasie konstrukcji występujących na wszystkich stadionach świata. Jego demontaż obserwowały setki kibiców, stojących niedaleko stadionu.

MECZ-ATHLETIC-BILBAO-HISZPANIA-KIBICE
Wierni kibice Athletic Bilbao w baskijskich barwach narodowych

Nowy stadion drużyny Athletic Bilbao – San Mamés Barria

16 września 2013 roku odbył się pierwszy w historii mecz na nowym stadionie drużyny Athletic Bilbao. Mimo początkowej utraty dwóch bramek, gospodarze odrobili straty i zakończyli mecz sukcesem, pomyślnie witając tym samym nowy San Mamés Barria. Trzy dni wcześniej na terenie nowego stadionu otwarto sklep klubowy, odbył się także pierwszy otwarty trening, na który przybyło aż kilkanaście tysięcy ludzi. W poniedziałek 16 września odbyło się długo wyczekiwane spotkanie Athletic Bilbao z Celtą Vigo. Na widowni zasiadło około 36 tysięcy osób, z zapałem oglądających mecz. Końcowy wynik meczu to 3:2 na korzyść gospodarzy.

W aktualnym sezonie piłkarskim, za południową linią bramkową, w przeciągu roku ma powstać ostatnia trybuna, zamykająca bryłę nowego stadionu. Pojemność obiektu ma wynosić do 53 tysięcy widzów. Nowo powstała trybuna będzie jedyną, która stanie częściowo w miejscu starego stadionu San Mamés. Na chwilę obecną ze starego obiektu nie pozostało już prawie nic. W panoramie miasta nie figuruje także słynny jasny łuk, wznoszący się dotychczas z głównej trybuny. W pierwotnym projekcie zakładano budowę łuku na nowym stadionie, lecz ostatecznie zapadła decyzja o przewiezieniu go do siedziby klubu.

Nowy stadion ma się wyróżniać prostym kształtem oraz praktyczną elewacją wykonaną z białych fiszbinów. Konstrukcja żelbetowa znajdująca się we wnętrzu budynku została pomalowana na czarno i czerwono, dla uzupełnienia tercetu barw Athletic Bilbao. W elewacji umieszczono również przeszklenia w czerwonych ramach, co powoduje jeszcze większe urozmaicenie wyglądu obiektu. Na chwilę obecną w całości ukończona została widownia, podzielona na dwa poziomy miejsc zwykłych oraz jeden balkon premium, znajdujący się pomiędzy nimi. W narożnikach znajdują się dodatkowe loże oraz pomieszczenie służące kontroli bezpieczeństwa. Zakończenie budowy ostatniej trybuny planowane jest na lipiec 2014 roku. Łączny koszt całej inwestycji to około 211 milionów euro.

BILBAO-ATHLETIC-NOWY-STADION
Nowy stadion otwarcie w 2014 roku

Zainteresuje Cię również:
hiszpańska piłka nożna | FC Barcelona | Stadion Camp Nou w Barcelonie |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij