Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Pałac Euskalduna w Bilbao

Pałac Euskalduna w Bilbao – nowoczesne centrum sztuki

Bilbao jest miastem, gdzie tradycja baskijska i historia tego specyficznego narodu miesza się z nowoczesnością. Obok historycznego centrum, majestatycznych pomników epoki XIX wieku i rewolucji przemysłowej, znaleźć tu można miejsca niezwykłe, świadczące o doskonałej kondycji kulturowej i inwestorskiej mieszkańców tego miasta. Pośród świadectw przyszłościowego podejścia do kwestii kultury, turystyki i sztuki, znajdziemy nietypowe miejsce. Jest to Pałac Euskalduna w Bilbao. Ten niezwykle nowoczesny budynek stał się centrum wydarzeń kulturalnych, których ranga często sięga najwyższych wartości punktowych. Koncerty, spektakle teatralne, festiwale muzyczne, targi, konferencje, zjazdy i konwenty to tylko niektóre wydarzenia, które mają szansę zagościć u progu tej niezwykłej budowli. Czym może zaskoczyć nas Pałac Euskalduna?

Niezwykły projekt

Bilbao już od dawna było gotowe na powstanie nowoczesnego centrum kultury, w którym mogłyby odbywać się niemal wszystkie wydarzenia kulturalne. Coraz większe zainteresowanie wydarzeniami kulturalnymi, rozwój miasta oraz kłopoty związane ze zmianami na rynku spowodowały, że utworzenie nowoczesnego centrum kulturowego stało się już tylko kwestią czasu. Dzięki niemu nie tylko poprawiłaby się jakość życia mieszkańców, ale także Bilbao zyskałoby atrakcyjne miejsce, do którego zjeżdżaliby turyści.
Inwestycja w budynek pałacu Euskalduna miała być częścią większego projektu restrukturyzacji miasta – niegdyś słynącego z produkcji i przemysłu, dziś stopniowo przechodzącego na model gospodarki usługowej. Po spektakularnym sukcesie Muzeum Guggenheima, wybudowanego w 1997 roku niemal za ostatnie pieniądze z budżetu miasta, zaistniała potrzeba poszerzenia infrastruktury kulturalnej w Bilbao. W wyniku tego plany utworzenia Pałacu Euskalduna nabrały realnych kształtów.

Bryła Pałacu Euskalduna została doceniona już 2 lata po powstaniu budynku poprzez przyznanie prestiżowej nagrody Enric Miralles w 2001 roku. Wyróżnienie to zostało przyznane na odbywającym się co 2 lata i szóstym już z rzędu bienalle hiszpańskiej architektury i sztuki. Wyróżnienie to udowadnia jak dużą wartość artystyczną i użytkową ma projekt zrealizowany w Bilbao.
2 lata później, w 2003 roku, budynek został także wyróżniony przez International Congress Palace Association za najlepsze na świecie centrum szkoleniowo – kongresowe.

Narodziny Euskalduna

Gdy tylko władze miasta zdecydowały się poszerzyć ofertę kulturalną Bilbao, rozpoczęto poszukiwania osób, które wprowadziłyby w życie śmiałe plany. Pierwszym etapem wdrażania ich była budowa budynku. Pracę nad projektem w 1994 roku rozpoczęło dwóch utalentowanych architektów: Federico Soriano oraz Dolores Palacios. Propozycja dwójki specjalistów spotkała się z aprobatą miasta, które szybko wydało decyzję o rozpoczęciu budowy nowoczesnego centrum.

FOTOGRAFIA-PAŁAC-EUSCALDUNA-BILBAO
Nowoczesne centrum kultury i sztuki w Bilbao

Prace nad powołaniem do życia ogromnego budynku Palacio Euskalduna trwały nieprzerwanie przez 5 lat. W tym czasie powstał jeden z najbardziej nowoczesnych budynków w Bilbao. Jego bryła i funkcjonalność zaskakują nowoczesnym charakterem. Podczas budowy uwzględniono nowoczesne rozwiązania, które w założeniu mają pomagać korzystającym z budynku w dostępie do atrakcji i wydarzeń organizowanych w Pałacu Euskalduna. Jednym z innowacyjnych udogodnień jest na przykład bezpośrednie połączenie budynku z linią Metra Bilbao. Do Euskalduna można dostać się między innymi linią numer 1 i 2, a także pociągiem podmiejskim numer C1 i C2. Doskonałe połączenie komunikacyjne to nie jedyne udogodnienie dla amatorów wydarzeń kulturalnych.

Sztuka ma tu swoje miejsce

Palacio Euskalduna to miejsce, które łączy w sobie wiele funkcji i z tego powodu między innymi jest cenione przez wiele osób, także związanych ze środowiskiem artystycznym. Oprócz standardowych pomieszczeń poświęconych wydarzeniom teatralnym, muzycznym czy operowym istnieje tu wiele innych miejsc, które gotowe są zaspokoić potrzeby każdego amatora dobrej sztuki. Na Pałac Euskalduna składa się wiele modułów, które spełniać mają ściśle określone funkcje. Oto kilka z nich:

Audytorium

Jeśli mowa o największym i najbardziej pojemnym pomieszczeniu w Pałacu Euskalduna, jako pierwsze na myśl powinno przyjść tutejsze Audytorium. Ta ogromna sala przejęła funkcję sali kongresowej, która idealnie nadaje się na wielkiego formatu wydarzenia kulturalne, gale rozdania nagród i inne tego typu wydarzenia. Pośród najważniejszych informacji, jakie powinna znać każda wybierająca się tu osoba, warto wspomnieć o ilości miejsc na ten ogromnej Sali. Audytorium Pałacu Euskalduna jest w stanie pomieścić aż 2164 osoby. Tak duża widownia najczęściej zjawia się tu podczas dużych spektakli operowych, które organizowane są przez Stowarzyszenie Przyjaciół Opery (Asociación Bilbaina de Amigos de la Opera). Warto także wspomnieć, że znajdująca się tutaj scena jest największą w Europie sceną teatralną. Aktorzy i osoby biorące udział w spektaklach mają tu do dyspozycji aż 1770 metrów kwadratowych sceny. Nie trzeba chyba wspominać o doskonałej akustyce tego miejsca, która umożliwia komfortowy udział w przedstawieniach teatralnych i operach nawet tym, którzy swoje miejsca wykupili w ostatnich rzędach.

BILBAO-CENTRUM-WYSTAWOWE
Palacio de Congresos i de Musica w Bilbao

Teatr

Pomimo nieco mniejszego rozmachu, z jakim utworzono tu salę teatralną, stanowi ona strategiczny punkt w Pałacu Euskalduna. Projektanci stworzyli salę teatralną zdolną pomieścić około 615 osób. Podczas wydarzeń teatralnych na Sali zbiera się zawsze duża ilość osób. Bez względu na tytuł przedstawienia wyjście do teatru znajdującego się w Euskalduna jest zawsze dużym wydarzeniem – między innymi z powodu standardów i komfortu, jaki jest w stanie zapewnić centrum kulturowe. Pałacu Euskalduna.

Sale konferencyjne

W Pałacu Euskalduna znajdziemy także wiele możliwości zorganizowania szkolenia lub konferencji. Twórcy budynku przewidzieli duże zainteresowanie ofertą wynajmu sal na wydarzenia o takim właśnie charakterze. Do dyspozycji klientów są 4 sale: 2 o pojemności odpowiednio 230 i 270 osób, a także 2 o pojemności 130 i 103 osoby. Oprócz wspomnianych wcześniej sal konferencyjnych włodarze obiektu dysponują także ośmioma mniejszymi salami, które dostosowane są do potrzeb mniej wymagających eventów i spotkań.

Inne udogodnienia

Oprócz funkcjonalnych pomieszczeń dla sztuki i biznesu, w Pałacu Euskalduna znajdują się także inne obiekty. Zaliczyć do nich można między innymi restauracje, serwujące nie tylko tradycyjne, baskijskie dania, ale także potrawy kuchni z różnych zakątków świata. Znajduje się tu także sala wystawowa, gdzie regularnie odbywają się wernisaże sztuki oraz pokazy. Dla tych, którzy przed lub po wizycie w teatrze zapragną kupić sobie modne ciuchy, czy biżuterię, udostępniono wielko powierzchniową galerię handlową. Znaleźć tu można wszelkiego rodzaju produkty, a także kilka punktów usługowych.

BILBAO-CENTRUM-SZTUKI-I-WYSTAW-PALAC-EUSCALDUNA
Pałac Euscalduna w środku

Strategiczna pozycja

Pałac Euskalduna w Bilbao to obiekt, którego znaczenie trudno jest przecenić. Jest to jeden z tych centrów sztuki i kultury, które zapoczątkowały wielką zmianę kierunku rozwoju miasta. Nastawione niegdyś na przemysł i produkcję tekstyliów miasto odnalazło swoją szansę w stworzeniu doskonałych warunków do rozwoju sztuki kultury, na czym skorzystało podwójnie. Po pierwsze podniosła się jakość życia mieszkańców miasta, po drugie, wpływy do budżetu z rosnącej przez obecność wydarzeń kulturalnych pozwoliło miastu oddalić widmo kryzysu gospodarczego. Obok Muzeum Guggenheima, Pałac Euskalduna w Bilbao jest jednym z największych tego typu centrów w mieście i z pewnością daje Bilbao pozycję lidera kultury w całym regionie.

BILBAO
Ważne wydarzenia kulturalne odbywają się w Palacio Euscalduna

Oprócz sal przygotowanych na przyjęcie publiczności i klientów, centrum Pałacu Euskalduna w Bilbao oferuje wiele pomieszczeń przeznaczonych między innymi na próby zespołów muzycznych. Dzięki powołaniu do życia Pałacu Euskalduna Bilbao zyskało solidny filar wspierania kultury i sztuki. Przyjazne środowisko dla wydarzeń artystycznych i kulturalnych pozwoliło miastu ściągnąć do siebie wielu artystów oraz widzów, którzy z pewnością wrócą do miasta w przyszłości, by znów zasilić lokalny budżet.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po Bilbao | Muzeum Guggenheima w Bilbao | Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao | San Sebastian przewodnik |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij