Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Renteria

Rentería ( z języka baskijskiego "Errenteria" lub Orereta) to miasto i gmina położone w południowo- wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, tuż przy granicy z Francją. Rentería jest częścią prowincji Guipúzcoa i wspólnoty niezależnej Kraju Basków. Rentería odgrywa ważną rolę dla tej części kraju Basków, ze względu na bliskość do San Sebastian, stolicy Kraju Basków. Miasto wchodzi w skład obszaru metropolitalnego San Sebastian i jest trzecim największym miastem w swojej prowincji.

Rentería zajmuje powierzchnię wynoszącą 32,26 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 38 500 mieszkańców, co przekłada się na wskaźnik gęstości zaludnienia przyjmujący wartość ponad 1 190 osób, zasiedlających jeden kilometr kwadratowy.

Rentería jest oddalona o 83 kilometry od Bilbao, największego miasta we wspólnocie niezależnej Kraju Basków. Warto też przeanalizować, jak wygląda odległość między Renteríą a największymi i najważniejszymi ośrodkami w regionie

Madryt – 355 km
Barcelona – 397 km
Walencja – 446 km
Sewilla – 746 km
Murcja – 597 km
Alicante – 566 km
Kordoba – 651 km
Las Palmas de Gran Canaria – 2081 km
Palma de Mallorca – 564 km
Saragossa – 203 km
Malaga – 765 km

W pobliżu Renteríi znajduje się kilkanaście niewielkich i starannie usytuowanych miejscowości. Do tej kategorii można z całą pewnością zaliczyć : Lezo 0,9 km, Astigarraga 5,3 km, Irun 9,4 km, Laserte- Oria 11 km, Pasaisa 2, 6 km, San Sebastian 6, 9 km, Urnieta 10, 3 km francuskie miasteczko Hendaye 11, 3 km , Oriartzun 3,7 km, Hernani 3 km , Hondarribia 10,4 km , Arano 12, 7 km.

Miastem partnerskim Renteríi są francuski Toulle, portugalska Lousada, niemiecki Schorndorf, oraz hiszpańskie ośrodki : Monroy, Caceres, Segovia i Fuentepelayo,

Rentería znajduje się w strefie wpływu klimatu morskiego. Region ten charakteryzuje się występowaniem ciepłych, pogodnych i suchych lat i stosunkowo łagodnych zim, w czasie których temperatura powietrza z rzadka przyjmuje wartości poniżej O0C.

RENTERIA

Historia

Przez całą swoją historię miasto przybierało różne nazwy. Wioska, z której wyrósł dzisiejszy ośrodek została oficjalnie założona w 1320 roku przez króla Alfonsa XI. Nowo powstały ośrodek przybrał wówczas nazwę Villanueva de Oiars. Jednak niemal od samego początku swojego istnienia miasto było także znane jako La Ranteria. Tej nazwy użyto już w dokumentach pochodzących z roku 1340.

Dawnej, w skład tego miasta wchodziły również ziemie współczesnej gminy Oyarzun, jednak zostały z rozkazu króla Hiszpanii Jana II Bastylskiego rozdzielone w 1453 roku. Już pod koniec XVI wieku w powszechnym użyciu była nazwa Rentería.

Czasami w kontekście tej osady używano także określenia pochodzącego z języka baskijskiego Errenteria. W 1998 roku wydano oficjalny dokument, na mocy którego miasto przybrało nazwę Errenteria. Wywołało to protesty dużej części miasta, zwłaszcza działaczy lewicowego nacjonalizmu, którzy dążyli i nadal dążą do przybrania historycznej nazwy miejscowości – Orereta.

Hiszpańska historia ma wielu bohaterów, którzy urodzili się na terytorium dzisiejszej Renteríi. Jednym z nich był Machin Unanzu, wybitny XVI wieczny admirał, który prowadził okręty hiszpańskiej Armady do walki przeciw flotom francuskim i tureckim. W uznaniu za swoje zasługi otrzymał herb szlachecki i bogate lenno.W ostatnich dziesięcioleciach jednym z najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców tego miasta był słynny piłkarz Jesus Maria Zamora, który przez całą swoją karierę był związany z baskijskim klubem piłkarskim Real Sociedad.

Piłkarz reprezentował także Hiszpanię w 30 meczach, w których to zdobył 4 bramki. Jesus Maria Zamora był uczestnikiem mistrzostw świata w 1982 roku, podczas których wystąpił w czterech spotkaniach. Z tego miasta pochodzi także wielu znanych hiszpańskich polityków. Jednym z nich jest Miguel Buen pełniący rolę burmistrza miasta aż przez 16 lat (w latach 1987 – 2003), związany z Socjalistyczną Partią Kraju Basków.

W Renteríi panują silne prądy nacjonalistyczne. Wielu mieszkańców i działaczy miasta marzy o stworzeniu osobnego państwa Kraju Basków, które będzie całkowicie niezależne od hiszpańskich władz mających siedzibę w stolicy tego kraju, Madrycie. W Kraju Basków do niedawna działała radykalna organizacja terrorystyczna ETA, wyznający skrajny nacjonalizm. Swoimi szponami sięgała także do Renteríi – na przestrzeni lat w tym mieście zostało zamordowanych kilku umiarkowanych polityków, nie zgadzających się na odłączenie Kraju Basków od Hiszpanii. Jednym z najlepszych przykładów baskijskiego nacjonalizmu i jego głębokiego zakorzenienia w Renteríi jest życiorys José María Azcarraga Mozo, noszącego pseudonim Lurgorri.

Ten działacz polityczny urodził się w 1916 roku w Renteríi, gdzie spędził wczesną młodość, a w 1929 roku wyjechał wraz z całą rodziną do Madrytu. Po rozpoczęciu studiów wstąpił do organizacji akademickiej, zrzeszającej zwolenników niepodległości Kraju Basków, a w 1933 roku wstąpił do partii nacjonalistycznej Kraju Basków. W tym czasie wygłaszał mowy, publikował eseje polityczne.

Po rozpoczęciu wojny domowej w roku 1936 roku Lurgorri przystąpił do bojówek partii nacjonalistycznej Kraju Basków, które po krótkim szkoleniu weszły w skład militarnej formacji Armii Basków. Lurgorri pełnił rolę korespondenta wojennego. Armia Kraju Basków skapitulowała 28 sierpnia 1937 roku, a sam José María Azcarraga został wzięty do niewoli. Mimo, że nie brał on bezpośredniego udziału w walkach zbrojnych, został skazany na karę śmierci. Wyrok został wykonany 16 grudnia.

Tuż przed swoim rozstrzelaniem Lurgorri miał zawołać „ Niech żyje wolna Euzkadi” (miano Euzkadi przybrał Tymczasowy Rząd Kraju Basków, który chwilowo działał w początkowej fazie wojny domowej). W chwili swojej śmierci Lurgorri miał zaledwie 21 lat. Pokazuje to, jak głęboko zakorzenione są dążenia niepodległościowe wśród przedstawicieli baskijskiego nacjonalizmu, których wielu można znaleźć w rejonie Renteríi.

RENTERIA

Gospodarka

Rentería to jedno z najbardziej uprzemysłowionych regionów tej części wspólnoty niezależnej Kraju Basków. Ważną rolę dla gospodarki regionu odgrywa produkcja wytworów spożywczych. Na terenie miasta powstało wiele piekarni i cukierni, wyspecjalizowanych w dostarczaniu świeżego i chrupiącego pieczywa. Wielu pracowników zatrudniają także przedsiębiorstwa, wyspecjalizowane w wyrabianiu wędlin. W Renteríi działa także wiele firm, zajmujących się produkcją i montażem urządzeń elektrycznych. W mieście bardzo dobre warunki dla dalszego rozwoju ma branża geodyzyjna, zrzeszająca wielu doświadczonych ekspertów w tej dziedzinie.

Atrakcje

Mimo że miasto ma przemysłowy i industrialny charakter, znajduje się tam kilka miejsc, przy których warto się zatrzymać. Do najciekawszych atrakcji Renteríi należy zaliczyć :
Fort San Marcos to konstukcja wojskowa, która została wzniesiona na szczycie góry o tej samej nazwie. Powstała ona, by chronić rejon Renteríi przed wrogą napaścią. Budowa fortu rozpoczęła się w roku 1884 roku. Tę fortyfikację można podzielić na dwie części : dolną, w której znajdują się wojskowe baterie i górną, gdzie zlokalizowane są koszary i znajduje się 19 kanonierek.

U 11 z nich założono karabiny 150 mm. Posiadają one także otwory w ścianach. Na dolnych poziomach wartowni znajdują się magazyny, w których przechowywano amunicję i proch. Fort otoczony jest przez fosę o głębokości od 2 do 7 metrów i szerokości 8 metrów. Zgodnie z dokumentacją pochodzącą z 1887 roku w fortyfikacji miało stacjonować łącznie 200 żołnierzy. Na jego wyposażenie miało składać się z 50 armat artyleryjskich, z trzech chałubnic i 11 karabinów maszynowych.

Znaczna część artylerii została przeniesiona do pobliskich fortów na początku 1896 roku. W 2009 roku rozpoczęło się naprawianie poszczególnych broni i tworzenie replik brakującego sprzętu, aby sprawić by to miejsce było jak najbardziej atrakcyjnie turystycznie. Fort San Marcos to obecnie jadna z największych wizytówek Renteríi. Fortyfikacja każdego roku odwiedzana jest przez tysiące turystów, którzy podziwiają tę imponującą fortecę.
Jedną z największych atrakcji Renteríi jest restauracja Maguritz.

Wiele eksluzywnych pism kulinarnych umieszcza ją w rankingach najlepszych lokali gastronomicznych na Półwyspie Iberyjskim, a nawet całym świecie. Mugaritz została założona w 1998 i do dnia dzisiejszego jest prowadzona przez jednego z najwybitniejszych szefów kuchni w Hiszpanii, Andonio Luiza Aduritza. W 2000 roku restauracja zdobyła swoją pierwszą gwiazdkę Michelin w 2000 roku.

To wyróżnienie zostało po raz drugi przyznane w 2005 roku. Restauracja jest także laureatem wielu prestiżowych nagród kulinarnych, które zostały jej przyznane za innowacyjne i reformatorskie podejście do gastronomii. Mugaitz bardzo często głosi na ramach renomowanych pism, takich jak francuskie La Figaro, czy Amerykanski “Time”. Znakomita passa restauracji została przerwana 15 lutego 2010, kiedy to w wyniku zwarcia doszło do pożaru. Przez 4 miesiące Mugaritz było zamknięte, jednak dziś znów czaruje podniebienia wszystkich odwiedzających je klientów.
Skoro już poruszyliśmy temat najpopularniejszej restauracji w Kraju Basków, warto zapoznać się z tajnikami gastronomii tego regionu.

Odwiedzając Renteríę warto też skosztować lokalnych przysmaków. Kuchnia Kraju Basków jest w znacznym stopniu oparta na rozwiązaniach stosowanych w nowoczesnej kuchni francuskiej. Gotowanie odgrywa bardzo ważną rolę dla społeczności Kraju Basków. Każdego roku w San Sebastian, stolicy tego regionu odbywa się jeden z największych kongresów kulinarnych na Półwyspie Iberyjskim „gastronomika”

Głównymi składnikami kuchni Kraju Basków są owoce morza, wyławiane przez załogi niewielkich kutrów. Swoistym symbolem kuchni regionu są dorsze i morszczuki. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych potraw z tego regionu są bez wątpienia al pil- pil. Na to danie składają się ryby, uprzednio usmażone na oliwie z oliwek. Do tak przyrządzonej potrawy dodaje się drobne plastry czosnku oraz pikantne papryczki.

RENTERIA-ESPANA

Dużą popularnością w Kraju Basków cieszy się także marmikato. To rybna wersja gulaszu, której najważniejszym składnikiem jest tuńczyk. Kucharze z kraju Basków osiągnęli także mistrzowski poziom w przyrządzaniu różnego rodzaju skorupiaków. Gotowany homar europejski, nadziewany krab pająkowaty, kałamarnice w sosie własnym – wszystkich tych dań należy skosztować, odwiedzając region Renteríi.

Kuchnia Kraju Basków to nie tylko owoce morza. W tym rejonie wytwarza się popularny na całym Półwyspie Iberyjskim ser idiazabal. Pozyskuje się go z mleka owiec rasy Lacha. Te zwierzęta posiadają gęste i długie futro i zamieszkują obszar prowincji Guipúzcoa i Nawarry. Idiazabal tradycyjnie dojrzewa przez około 2-5 miesiące. Aby nadać mu jeszcze bardziej intensywny smak, podwędza się go dymem z drzewa węglowego lub wiśniowego. To tylko niektóre z przysmaków, jakimi można się delektować w restauracjach takich jak Mugarizt. Każdy kto odwiedzi kraj Basków, na pewno odnajdzie dla siebie coś, co zachwyci jego podniebienie.

Rentería to jedno z przemysłowych centrów Kraju Basków. W mieście bardzo żywe są tendencje nacjonalistyczne. Warto odwiedzić Renteríe, by poczuć niezwykły kimat, który tam panuje.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij