Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Teatr Arriaga w Bilbao

El Teatro de Arriaga w Bilbao

Teatr Arriaga w Bilbao to neobarokowy budynek, pochodzący z końca XIX wieku, nad którego projektem czuwał hiszpański architekt Joaquin de Rucoba. Teatr zadedykowany został słynnemu kompozytorowi, którym był Juan Crisostomo de Arriaga, nazywany „hiszpańskim Mozartem”. Inauguracja teatru odbyła się 31 maja 1890 roku. Jest to jeden z głównych teatrów w regionie i najbardziej znanych budynków w całym Bilbao.

Przeszedł kilka poważnych zniszczeń, zarówno wskutek pożaru który miał miejsce w 1914 roku, jak i w wyniku powodzi z 1983 roku. W znacznym stopniu został jednak odbudowany i odrestaurowany, a oczom współczesnych zwiedzających prezentuje same wartościowe zbiory.

„Theatre de la Villa” – pierwszy Teatr Miejski

Mimo, iż w Bilbao od zawsze zamieszkiwało wielu, prawdziwych miłośników kultury, miasto przez dłuższy okres czasu nie posiadało ani teatru, ani kina. Z inicjatywy grupy obywateli wybudowany został pierwszy obiekt pełniący funkcję teatru tymczasowego. Po kilku latach występów mieszkańcy miasta Bilbao uczestniczyli w wielkiej inauguracji pierwszego Teatru Miejskiego.

W 1834 roku, na obszarze obecnie zajmowanym przez teatr Arriaga, powstał budynek o nazwie „Theatre de la Villa”, którym zarządzała grupa kapitalistów. Teatr ten wykorzystywano wówczas do celów komercyjnych. W nieco późniejszym czasie fundatorem teatru został Luciano Urizar Echevarrii – znany hiszpański polityk i biznesmen, który doprowadził do jego znacznego rozwoju.

W okresie tym „Theatre de la Villa” był na najwyższym szczycie swojej działalności w Bilbao. W 1883 roku podjęto decyzję o przebudowie teatru. Postanowiono go zastąpić zdecydowanie bardziej nowoczesnym i przestronnym budynkiem, gdyż ówczesny obiekt zdawał się zbyt mały w stosunku do wzrostu miejskiej populacji i rozwoju, jakie przeżywało wówczas Bilbao. Ponadto, stary teatr doświadczył poważnych zniszczeń w trakcie wojen karlistowskich.

TEATR-BILBAO-ARRIAGA

Teatr Juana Crisostomo de Arriaga

Trzy lata później, w 1886 roku, zburzono budynek i rozpoczęto budowę nowego teatru, który finalnie miał mieć pojemność aż 1500 miejsc. Projekt budowy teatru powierzono wspomnianemu wcześniej Joaquinowi de Rucoba, a także innemu architektowi, którym był Octavio de Toledo. Budowa nowego teatru spotkała się początkowo ze sprzeciwem sąsiednich mieszkańców, którzy obawiali się, że przeprowadzane prace konstrukcyjne i wentylacyjne w znacznym stopniu utrudnią funkcjonowanie całej ulicy.

Architekt, który kierował projektem, rozwiązał ten problem poprzez rozszerzenie orientacji budynku w zupełnie innym kierunku, niż planowano. Po czterech latach prac, dokładnie 31 maja 1890 roku, nowy teatr przybrał nazwę Juana Crisostomo de Arriaga, słynnego kompozytora z Bilbao. Tego dnia, o godzinie ósmej wieczorem, po raz pierwszy podniesiono kurtynę na inauguracji Teatru Arriaga. Budynek stanowił idealne połączenie wystroju klasycznego oraz najnowszych osiągnięć technologicznych w owym czasie.

Koszt budowy nowo powstałego centrum kultury w mieście wyniósł łącznie milion peset. Teatr wyposażono wówczas w najnowsze technologie, wśród których prawdziwą nowinką było oświetlenie elektryczne. Na uwagę zasługuje choćby fakt, że wzbudziło ono znacznie większe zaciekawienie wśród publiczności, niż wystawiona wówczas opera „Giaconda” z muzyką Amilcare Ponchiellego.

Inną, wzbudzającą zainteresowanie, innowacją była możliwość śledzenia występów muzycznych w domu przez telefon, za opłatą 15 peset. W nocy 22 grudnia 1914 roku wybuchł pożar, który w znacznym stopniu zniszczył budynek teatru, a przede wszystkim znajdujące się w nim cenne archiwum. Rekonstrukcję obiektu zlecono architektowi Federico Ugalde, który pracował według oryginalnego zakresu projektu. W znacznym stopniu udało mu się odbudować strukturę całego budynku. Jego zadaniem było także udoskonalenie budowli pod względem zapewnienia bezpieczeństwa.

BILBAO-ZWIEDZANIE-TEATR

Teatr Arriaga – główny teatr miasta

W dniu 5 czerwca 1919 roku teatr Arriaga została otwarty ponownie. Na tę okazję wybraną specjalnie operę „Don Carlo” Giuseppe Verdiego. Teatr Arriaga uznany został wówczas jako pierwszy teatr miasta, w którym odbywały się najważniejsze przedstawienia i widowiska w Bilbao.

Grali w nim najważniejsi aktorzy, a wśród publiczności zasiadały najbardziej znane osobistości, nie tylko pochodzące z Bilbao. Działalność teatru przerwała hiszpańska wojna domowa. Jednakże, podobnie jak inne teatry w Madrycie, szybko otworzył on swoje drzwi zaraz po wojnie. W 1924 roku kierownictwo teatru przejęła pewna rodzina z Bilbao – właściciele prywatnej spółki.

Jeszcze w marcu tego samego roku budynek został wydzierżawiony innej firmie. W kolejnych latach obiekt przechodził niemalże z rąk do rąk. Był też własnością Urzędu Miasta w Bilbao. W zaledwie dziesięć dni po tym, jak Rada Miasta rozpoczęła zarządzanie teatrem został on zamknięty ze względu na zły stan budynku, który stanowił poważne zagrożenie dla społeczeństwa.

W 1980 roku podjęto próbę naprawy i renowacji obiektu, jednakże już 23 sierpnia 1983 roku ulewne deszcze w Bilbao spowodowały powódź. Woda sięgnęła aż drugiego piętra teatru Arriaga, co wywołało poważne szkody. Z czasem rozpoczęto kolejną odbudowę obiektu i dokonywano znacznych zmian w jego wnętrzu. Na pierwszym piętrze budynku umieszczono popiersie Juana Crisostomo de Arriaga, patrona teatru.

Zainteresuje Cię również:
więcej o Teatro Arriaga Bilbao | Most Biskajski w Bilbao | Most Zubizuri w Bilbao | Muzeum Guggenheima w Bilbao | Kościół Świętego Mikołaja w Bilbao |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij