Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Lejona

Lejona - Kraj Basków

Leioa (hiszpańska: Lejona) - gmina w Biscay, w Kraju Basków, w północnej Hiszpanii. Znajduje się na południe od Getxo i Bergando. Dziś jest częścią konurbacji Bilbao. Populacja Lejona wynosi około 30 400 osób. Rzeka Udondo wyznacza wschodnią granicę gminy.

Bardzo blisko Bilbao jest szybko rozwijająca się gmina Leioa. Wiele osób z sąsiednich miejscowości przeprowadziło się do niej, a ludność jest obecnie bardzo rozproszona między różnymi dzielnicami, w trzech głównych obszarów zabudowanych: Elexalde, Artaza i Lamiako.

Nie ma wprawdzie starej części, ale w dzielnicy Leioa, Ondiz, Peruri i Elexalde odnaleźć można wiele ciekawych architektonicznie budynków. W Elexalde, głównym ośrodku wsi, możemy zobaczyć Ratusz z XIX wieku i piękny kościół San Juan Bautista, pochodzący z 1526 roku.

Blisko Iria, w dzielnicy Ondiz, możemy zwiedzić pustkowia Andra Mari i rozległe łąki, pozwalające odpocząć i oddać się przyjemnym spacerom. Peruri, z drugiej strony, zadziwią zwiedzających ze względu na dużą liczbę domów wiejskich, które kontrastują ze śródmieściem miejskim, nowoczesnym.

Z drugiej strony majestatyczny pałac Artazy położony w rozległym parku stanowi wielki dawnych włości hrabiowskich. Również warto odwiedzić młyn Errekalde, średniowieczną wieżę Altzaga i dom wiejski Mendibile oraz pustelnię San Bartolomé.

LEJONA-HISZPANIA

Etymologia

Według Celdrána Gomáriza, nazwa "Lejona" pochodzi od łacińskiego antroponimu Laeliusa, właściciela ziemskiego lub osady, która później dała miejsce wiosce Laelian, czyli farmie Lalio. W starożytnych kastylijskich ludach znane były, przekształcone po fonetycznej ewolucji xa laj (XVII w.) W "Lejonie" (oraz "Sherry" – "Sherry").

Festiwale i imprezy teatralne

Świątynia San Bartolomé, otoczona małym parkiem, to miejsce gdzie odbywają się przez cały rok spotkania cyrku, teatru i muzyki, gromadzące artystów z całego świata. Dzielnice miasta Leioa mają swoje festiwale, ale wszyscy świętują 24 czerwca. To dzień patrona miasta i gminy, poświęcone jest San Juanowi Bautistucie.

Historia

Lejona ma swój początek w 1526 roku, przed tym rokiem była częścią "anteiglesia de Erandio". To wieś z liczbą nie większą niż 8000 osób do 1960 roku, kiedy przyszedł okres rozwoju i pomysł na to, jak rozszerzyć Bilbao. Jego populacja doświadczyła gwałtownego wzrostu w latach siedemdziesiątych, a później był o bardziej umiarkowany. Stało się częścią obszaru metropolitalnego Bilbao.

Okolice

Peruri, Zuazu, Sarriena, Santsoena i Lertuche.
Tellería, Basáñez, Artazagane, Negurigane i Aldekoane.
Artaza, Elejalde, Ikea Mendi, Udondo, Mendibile i Santimami.
Pinueta, Lamiako, Los Chopos, Ondiz, Txorierri, Aketxe i Ibaiondo (Santa Ana).

Cechy

Gmina Leioa nadal zachowuje większość świadectw swojej przeszłości rolniczej. Poza centrum miasta wiele tradycyjnych domów baskijskich można nadal oglądać w małych gospodarstwach rodzinnych, chociaż szybki rozwój nie rokuje im długiej przyszłość. Uniwersytet Kraju Basków (EHU-UPV Euskal Herriko Unibertsitatea - Universidad del Pais Vasco) posiada większość wydziałów w tej właśnie gminie. Gody

29 maja: świąteczna uroczystość "San Máximo" w Lamiako.
24 czerwca: święto "San Juan Bautista" w Elexalde.
24 sierpnia: święto "San Bartolomé" w Basaez.
8 września: "Ntra. Sra. De los Remedios "w Ondiz.
15 maja: święto "San Isidro".
17 sierpnia: Fiestas de Santi Mami.
10 września: Fiestas de Udondo.
29 września: Fiestas de San Miguel de Txopoeta.

Metro

Dwie kolejne stacje linii 1 systemu metra Metro Bilbao znajdują się w Leioa: Leioa i Lamiako.

Uniwersytety w Lejona:

Faculty of Science and Technology
Faculty of Medicine and Dentistry
Faculty of Social Sciences and Communication
Faculty of Fine Arts
University School of Labour Relations Studies
University School of Nursing of Leioa
Faculty of Law - Biscay section Język

Obecnie dominującymi językami w hiszpańskim Kraju Basków i francuskim Kraju Basków są: hiszpański i francuski. W historycznym procesie wykuwania narodowych państw zarówno rządy hiszpańskie jak i francuskie próbowały mniej lub bardziej intensywnie tłumić Baskijską tożsamość językową. Najbardziej oczywistym wyrazem tego zjawiska jest język wybrany do edukacji publicznej, co niewątpliwie miało wpływ na obecny stan Basków.

Pomimo tego, że na stosunkowo małym terytorium, nierówne cechy baskijskiej wsi i historycznie wysoka gęstość zaludnienia powodowały ciężką fragmentację dialektalną w całej historii, co zwiększyło wartość hiszpańskiego i francuskiego jako lingua francas. W związku z tym obecny standardowy formularz Baskijski został wprowadzony dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych, co pomogło Baskom odejść od postrzegania - nawet przez własnych mówców - jako języka nieprzydatnego do celów edukacyjnych.

LEJONA

Chociaż republiki francuskie - uosobienie państwa narodowego - mają długą historię, próby całkowitego wchłaniania kulturowych grup mniejszości etnicznych - w tym francuskich Basków - Hiszpania z kolei zaakcentowała w swej historii pewien stopień językowy, kulturowy i religijną autonomię polityczną wobec Basków. Zarazem nastąpiła stopniowa zmiana języka na język hiszpański w baskijskojęzycznych regionach hiszpańskiego Kraju Basków, zjawisko pierwotnie ograniczone do wyższych klas miejskich, ale stopniowo dociera do niższych klas.

Zachodni Biscay, większość Alava i południowej Nawarry były hiszpańskojęzyczne (lub Romance-speaking) od wieków. Ale pod reżymem Francisco Franco rząd starał się powstrzymać nacjonalizm baskijski. Jednakże sam język był wspierany przez reżim(i stał się oficjalny w 1976 r.).

Generalnie, w tych latach działalność kulturalna w Kraju Basków była ograniczona do kwestii folklorystycznych i Kościoła Rzymskokatolickiego, a wyższy, aczkolwiek jeszcze ograniczony stopień tolerancji, został przyznany kulturze i językowi baskijskiemu w Álava i Navarre, ponieważ te obszary wspierały wojska francuskie w czasie wojny. Obecnie Baskijska Wspólnota Autonomiczna posiada pewną autonomię kulturową i polityczną, a Baskijski jest oficjalnym językiem wraz z hiszpańskim.

Kraj Basków jest uprzywilejowany przez szereg polityk językowych sponsorowanych przez rząd baskijski, które mają na celu uogólnienie jego wykorzystania. Jednakże rzeczywiste wdrożenie tego oficjalnego statusu jest niejednolite i problematyczne, polegające ostatecznie na woli różnych szczebli administracyjnych, aby ją wyegzekwować - sprawiedliwości, zdrowia, administracji. Jest to używany przez około jedną czwartą ludności całego Kraju Basków, jego twierdza jest obszarem utworzonym przez Gipuzko, północną Nawarrę i Pirenejskie doliny francuskie. To nie jest mówione natywnie w większości Álava, zachodniej Biskajskiej i południowej połowy Navarre.

Spośród około 650 000 osób mówiących po baskijsku, około 550 000 osób mieszka w hiszpańskim kraju baskijskim, reszta mówi w języku francuskim. Baskijski system edukacji w Hiszpanii ma trzy rodzaje szkół wyróżniające się modelami nauczania językowego: A, B i D. Model D, z wykształceniem całkowicie w języku baskijskim i hiszpańskim jako przedmiot obowiązkowy, jest najczęściej wybieranym przez rodziców modelem. W Navarre znajduje się dodatkowy model G, z wykształceniem całkowicie po hiszpańsku.

Rządzący, anty-baskijski rząd konserwatywny Unión del Pueblo Navarro sprzeciwia się baskijskim nacjonalistycznym próbom zapewnienia edukacji w baskii przez całą Navarre (która obejmowała obszary, w których nie jest to tradycyjnie używane). Nauka języka baskijskiego w sieci kształcenia publicznego ogranicza się więc do baskijskich regionów północnych i centralnych.

W regionie centralnym, nauczanie baskijskie w sieci kształcenia publicznej jest dość ograniczone, a część istniejącego zapotrzebowania jest obsługiwana przez prywatne szkoły lub ikastolak. Na południu i w niektórych centralnych obszarach polityka ta spowodowała, że uczniowie musieli podróżować niekiedy codziennie przez wiele godzin, aby uczęszczać na język historyczny Navarre, w dużej mierze polegając na subskrypcji publicznej (coroczny festiwal Nafarroa Oinez, solidarność z sieci ikastola, Darowizny itp.) lub otrzymaniu w wyniku braku dodatku posiłki szkolne.

Uniwersytet Kraju Basków

Uniwersytet Kraju Basków (hiszp. Universidad del País Vasco, bask. Euskal Herriko Unibertsitatea) to publiczny uniwersytet wspólnoty autonomicznej Kraju Basków w północnej Hiszpanii. Kampus Główny uczelni znajduje się w Bilbao (Campus de Vizcaya), oprócz tego istnieją kampusy w Vitorii-Gasteiz (Campus de Álava) oraz w San Sebastián (Campus de Guipúzcoa).

Szkoła dla nauczycieli

Na terenie kampusu Universidad del País Vasco en Leioa w Kraju Basków powstał nowy obiekt – Centrum Edukacyjne dla nauczycieli. Składający się z dwóch części wielki gmach ma formę, nasuwającą skojarzenia z budowlami z klocków. Władze Uniwersytetu chciały, aby gmach był wyjątkowy. Zamawiając u architektów projekt podkreślano prestiż uczelni, ale też położenie kampusu w przestrzeni miasta – dość eksponowane i znaczące. Wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego zgodzili się z tym, że nowy obiekt musi zaznaczać swoją obecność w tej szczególnej przestrzeni.

LEJONA

Zespół architektów z pracowni ACXT szukał bryły, która spełni oczekiwania formalne, stawiane gmachowi, ale zarazem zapewni użytkownikom swobodę korzystania z tej przestrzeni. Centrum Edukacyjne musiało być elastyczne i łatwo spełniające wiele zadań i funkcji. W wyniku opracowań projektowych powstał obiekt, składający się z dwóch budynków, ustawionych względem siebie na kształt litery “L”. W jednym ulokowano więcej biur i małych sal do nauki, w drugim zachowano znacznie więcej otwartej, łatwej do dowolnej aranżacji otwartej przestrzeni.

Oba budynki otrzymały oryginalne formy, które jednak nie są na tyle ekstrawaganckie, aby stać w sprzeczności z powagą uczelni. Pierwszy z gmachów – to płaski prostopadłościan, nakryty zielonym, łamanym dachem. Przeszklone elewacje gmachu od słońca, upału i wzroku przechodniów chronią gęste drewniane zewnętrzne żaluzje. Deski na elewacjach oraz trawa na dachu nadają budowli przyjaznego, przyjemnie się kojarzącego wyrazu. Drugi gmach można uznać za fantazję na temat modernizmu.

Jest uniesiony na słupach – ale ustawionych gęsto i ukośnie. Ma rytmiczne poziome podziały elewacji, ale ich rygorystyczny porządek przełamuje zmieniająca się wielkość okien na poszczególnych elewacjach. Zresztą i tak wszystkie elewacje ukryto za szybami – co nadało bryle i lekkości, i nieco surrealistycznego charakteru.

Architektom z biura ACXT udała się trudna rzecz: opracowali zespół oryginalnych, fantazyjnych, zupełnie od siebie różnych budowli, które jednak razem doskonale współgrają. Co więcej, tworzą kompleks wcale nie infantylny czy bez powodu ekstrawagancki, a przyjazny użytkownikom, nie nudny i nie przytłaczający. Zabawa architekturą w tym przypadku przyniosła bardzo dobre skutki.

Klimat

W mieście Leioa panuje umiarkowany ciepły klimat. To miejsce ze znaczącymi opadami deszczu. Nawet podczas najsuchszych miesięcy występuje tam sporo opadów. Klasyfikacja klimatu Köppena-Geigera Cfb. Na tym obszarze temperatura średnia wynosi 13.9 °C. Opady wahają się w granicach 1208.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij