Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Basauri

Basauri to miasto i gmina położone w północno-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Basauri jest częścią prowincji Vizcazya i wspólnoty niezależnej Kraju Basków.

Basauri zajmuje powierzchnię 7,1 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 42 tysięcy ludzi, co daje bardzo wysoki współczynnik gęstości zaludnienia, który wynosi około 6,120 tysięcy mieszkańców na kilometrów kwadratowych.

Basauri może poszczycić się bardzo korzystnym położeniem geograficznym. Ważnym czynnikiem, wpływającym na jego dalszy rozwój geograficzny i społeczny, jest bliskość do Bilbao, stolicy kraju Basków. Ośrodki te dzielą zaledwie 4 kilometry. Warto też prześledzić, jak wygląda odległość między Basauri a największymi miastami Półwyspu Iberyjskiego:

Madryt - 321 km
Barcelona - 464 km
Murcja – 604 km
Walencja 469 km
Sewilla 703 km
Alicante 581 km
Las Palmas de Gran Canaria 2024 km
Saragossa 241 km
Malaga 717 km
Kordoba 617 km
Palma de Mallorca 617 km

W pobliżu Basauri znajduje się wiele niewielkich i klimatycznych miejscowości. Na pewno należy do nich zaliczyć :
Extebarii 0,9 km, Galdakao 6,2 km, Sondika 7,5 km, Zaratamo 3,3 km, Zamudio 4,8 km, Ugao -Mirabaless 6,8 km, Derio 7,6 km, Arrigoriaga 3,6 km, Lezama 5,6 km, Bedia 7,4 km, Larrabetzu 7,6 km.

Ciekawostką jest, że Basauri nie ma oficjalnego miasta partnerskiego.

Basauri znajduje się w strefie wpływu klimatu morskiego. Region ten charakteryzuje się występowaniem umiarkowanych temperatur, dla których zachodzą niewielkie wahania w ciągu roku. Warto też podkreślić, że w Basauri nie występują miesiące suche i deszczowe – opady atmosferyczne są rozłożone równomiernie.

BASAURI-HISZPANIA

Historia Basauri

Do początkowych lat XVI wieku Basauri wchodziło w skład gminy Arrigoriaga. Miasto uzyskało pełną niezależność w roku 1510. Warto podkreślić, że niemal w tym samym czasie powstał kościół parafii świętego Archanioła Michała. Przez wiele lat tereny dzisiejszej Basauri były w przeważającej większości terenami rolniczymi. Sytuacja ta uległa diametralnej zmianie, gdy rozpoczęła się budowa przedsiębiorstwa przemysłowego Basconia. W poszukiwaniu pracy do Basauri ściągnęło tysiące ludzi z całego Półwyspu Iberyjskiego. Wtedy właśnie zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkalne, nadając miastu coraz bardziej urbanistyczny i industrialny charakter.

W 1900 roku Basauri zamieszkiwało około 1990 osób. W XX wieku nastąpił gwałtowny rozwój demograficzny miasta. Basauri licznie zasiedlili górnicy, pracujący w pobliskich kopalniach Ollargan, Morro i Miribilla. Duże znaczenie dla rozwoju osady miało również funkcjonowanie rozsianych dookoła niej młynów. Wszystkie te czynniki zaowocowały dynamicznym wzrostem gospodarczym regionu, a w dalszej kolejności wzrostowi populacji Basauri.

W 1920 roku miasto zamieszkiwało już 5200 osób, a trzydzieści lat później nawet 11600. Największa eksplozja demograficzna dokonała się na przestrzeni lat 1960-1980, kiedy to populacja miasta zwiększyła się z 22 000 ludzi do 55650 mieszkańców. Od początku lat 90 XX wieku można zaobserwować zahamowanie ekspansji demograficznej. W XXI wieku odnotowuje się niewielki, ale regularny spadek liczby mieszkańców Basauri, który trwa do chwili obecnej.

Gospodarka miasta

Basauri przez wiele wieków była rolniczym regionem. Tradycyjna gospodarka regionu była oparta na produkcji kukurydzy oraz hodowli bydła i owiec, które odbywały się na otaczających miasto pastwiskach. W pobliżu Basauri powstało także kilka młynów, w których produkowano mąkę.

Sytuacja ta utrzymywała się do końca XIX wieku, kiedy to nastąpiła transformacja gospodarcza regionu. Dynamiczny rozwój przemysłu i powstawanie nowych osiedli mieszkalnych sprawiło, że rolnictwo zaczęło odgrywać coraz mniejszą role dla tego regionu, aż w końcu zostało niemal całkowicie zmarginalizowane. Ostatnio na znaczeniu zyskuje sektor usług, który obecnie jest najważniejszym członem gospodarki Basauri.

Światowy kryzys gospodarczy, który rozpoczął się w 2007 roku odcisnął swoje piętno na Basauri. Dowodzą temu dane, prowadzone przez hiszpański urząd statystyczny. W 2013 roku aż 21% mieszkańców miasta było zarejestrowanych jako bezrobotni.

Bardzo ważną rolę dla rozwoju gospodarki regionu odgrywa dobrze rozbudowana linia komunikacyjna. Bliskość Bilbao sprawia, że przez ten region każdego roku transportuje się wiele towarów. Z Basauri do największego miasta Kraju Basków można dojechać autostradą A-8 oraz drogą N 634, przebiegającą między Bilbao a Baldakao. W mieście znajdują się także linie kolejowe oraz sieć autobusów miejskich.

Atrakcje i zwiedzanie miasta

Basauri jest miastem stricte przemysłowym, dlatego nie ma tam wielu zabytków. Miłośnicy historii, którzy odwiedzą to miasto, powinni zwrócić szczególną uwagę na :

Kościół Św. Archanioła - świątynia znajdująca się w dzielnicy Elexalde, jednej z najstarszej części miasta. Został on wybudowany w stylu gotycko- renesansowym w XV wieku, z kolei jego najbardziej charakterystyczna cecha, czyli smukła wieżyczka dominująca nad reszta budowy, powstała na skutek prac z 1771 roku. Swój obecny wygląd świątynia zawdzięcza pracom renowacyjnym, wykonanym w 1970 roku.

BASAURI

Casa Torre de Ariz y ermita de San Fausto Labrador o de Ariz - wybudowana w XVI wieku wieża mieszkalna, należąca do rodziny Arizona. Pełniła ona rolę pałacu mieszkalnego. Do dzisiaj zachowała swój charakterystyczny, średniowieczny klimat. W jej wnętrzu mieści się także kapliczka, zaprojektowana w 1706 roku. W ciągu ostatnich dwudziestu dwóch lat wieża przeszła dwie znaczące renowacje. Pierwsza z nich miała miejsca miejsce w 1984 roku i polegała na wzmocnieniu kamiennej konstrukcji wieży, by zachować jej naturalny kształt. Kolejne prace ruszyły sześć lat później i polegały na przekształceniu Dom Arizona Wieża i kaplica San Fausto Labrador czy Arizonie w placówkę muzealną

W ciągu wielu lat, lokalna społeczność Basauri wytworzyła bardzo ciekawą i intrygującą tradycję ludową. Jednym z dominujących motywów regionalnej kultury Kraju Basków, w tym także Basauri jest Escarabillera. Tego określenia używa się w stosunku do kobiet, które na początku XX wieku pracowały przy zbiórce resztek węgla z zagłębi węglowych Kraju Basków.

Nazwa ta pochodzi od baskijskiego słowa „escarabilla”, które oznacza „węgiel”. Escarabillera wynajdywały, a w dalszej kolejności sprzedawały węgiel po niskich cenach. Najczęściej był on wykorzystywany do ogrzewania mieszkań. Postaci Escarabillera pojawiają się na wszystkich najważniejszych festynach, jakie odbywają się w Basauri.
Najhuczniejsze obchody przypadają 13 października, czyli na dzień świętego Fausto Labradora,

Kuchnia regionalna Kraju Basków

Odwiedzając Basauri warto też zakosztować lokalnych przysmaków. Kuchnia kraju Basków jest w znacznym stopniu oparta na rozwiązaniach stosowanych w nowoczesnej kuchni francuskiej. Gotowanie odgrywa bardzo ważną rolę dla społeczności Kraju Basków. Każdego roku w San Sebastian, stolicy tego regionu odbywa się jeden z największych kongresów kulinarnych na Półwyspie Iberyjskim - „Gastronomika”

Głównymi składnikami kuchni Kraju Basków są owoce morza, wyławiane przez załogi niewielkich kutrów. Swoistym symbolem kuchni regionu są dorsze i morszczuki. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych potraw są bez wątpienia al pil - pil. Na to danie składają się ryby, uprzednio usmażone na oliwie z oliwek. Do tak przyrządzonej potrawy dodaje się drobne plastry czosnku oraz pikantne papryczki.

Dużą popularnością w Kraju Basków cieszy się także marmikato. To rybna wersja gulaszu, której najważniejszym składnikiem jest tuńczyk. Kucharze z Kraju Basków osiągnęli także mistrzowski poziom w przyrządzaniu różnego rodzaju skorupiaków. Gotowany homar europejski, nadziewany krab pająkowaty, kałamarnice w sosie własnym – wszystkich tych dań należy skosztować, odwiedzając region Basauri.

Kuchnia Kraju Basków to nie tylko owoce morza. W tym rejonie wytwarza się popularny na całym Półwyspie Iberyjskim ser idiazabal. Pozyskuje się go z mleka owiec rasy Lacha. Te zwierzęta posiadają gęste i długie futro i zamieszkują obszar prowincji Guipúzcoa i Nawarry. Idiazabal tradycyjnie dojrzewa przez około 2-5 miesięcy. Aby nadać mu jeszcze bardziej intensywny smak, podwędza się go dymem z drzewa węglowego lub wiśniowego.
Dużą popularnością cieszą się także produkowane w Kraju Basków alkohole.

Najbardziej znanym tego przykładem jest cydr, noszący regionalną nazwę sidra. Baskowie słyną także z produkcji znakomitego i wytrawnego czerwonego wina. W rejonie Roja Alavesa produkuje się także txacoli- słynne białe wino. Jeśli szukasz lekkiego, rześkiego, wytrawnego i delikatnie musującego trunku to trafiłeś idealnie! Wino wzmaga apetyt i najlepiej smakuje ze skorupiakami.

Gotowanie w Kraju Basków to prawdziwa tradycja łącząca całe pokolenia. Każdy posiłek jest istnym świętem, które celebruje się w otoczeniu najbliższych przyjaciół. W tym regionie występują charakterystyczne społeczności gastronomiczne, które noszą nazwę txokos. Ciekawostką może być to, że te małe grupki były do niedawna całkowicie zamknięte dla kobiet. Obecnie przedstawicielki płci pięknej są stałymi gośćmi txokos.

Zakwaterowanie i noclegi

Basauri jest częstym przystankiem dla turystów i inwestorów odwiedzających Bilbao. Każdego roku przez miasto przejeżdżają tysiące ludzi, którzy szukają w nim odpoczynku od wszechobecnego hałasu, jaki panuje w pobliskim Bilbao. W Basauri powstała dobrze rozwinięta sieć hoteli, w której mogą zatrzymać się odwiedzający miasto ludzie.

FIESTA-BASAURI

Jednym z najpopularniejszych pensjonatów w miejscowości jest Hotel Ariz. Jedną z jego głównych zalet jest doskonała lokalizacja – znajduje się on w odległości zaledwie 350 metrów od pobliskiej stacji metra. Z tego miejsca można dojechać do Bilbao w ciągu jedynie 10 minut. Hostel Ariz Basasuri posiada czynną przez dwadzieścia cztery godziny recepcję. Na terenie całego obiektu jest bezprzewodowy dostęp do Internetu. W jego pobliżu znajduje się także darmowy parking.

Hostel Ariz Basasuri został wyposażony w wygodne i przestronne pokoje, zapewniające komfortowy wypoczynek wszystkim odwiedzającym je gościom. Są one ogrzewane, a ich podłoga wyłożona jest kafelkami. W każdym pokoju znajduje się także telewizor. W hotelu dostępna jest informacja turystyczna, w której można dowiedzieć się o najciekawszych zabytkach w okolicy. W okolicy Hostel Ariz Basauri znajduje się wiele barów i restauracyjek, serwujących regionalne potrawy.

Wielu turystów odwiedzających Basauri zatrzymuje się także w Hotel Armiñe. Hotel jest oddalony o 8 kilometrów od lotniska w Bilbao. W jego pobliżu znajduje się także dworzec kolejowy. Pensjonat dysponuje podziemnym parkingiem. W Hotel Armiñe znajduje się także restauracja i taras. Wszystkie pokoje w hotelu są wyposażone w klimatyzację, balkon i telewizję satelitarną.

Basauri pełni ważną rolę dla gospodarki Kraju Basków. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na rozwój miasta jest bliskość do gospodarczego centrum regionu i największego miasta jakim jest Bilbao. Mimo że miasto ma przeważnie przemysłowy i industrialny charakter, znajdują się tam atrakcje, które są w stanie zaciekawić odwiedzających Basauri turystów. Przede wszystkim jednak, miejsce to jest do cna przesiąknięte charakterystyczną dla Kraju Basków atmosferą.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij