Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Guecho

Most Biskajski i kilka słów o Guecho

Las Arenas, jedną z dzielnic miasta Guecho z miastem Portugalete łączy sławny Most Biskajski, który został zaprojektowany przez Alberto Palacio, czyli ucznia samego Gustava Eiffla. Budowę skończono w 1893 roku i wykorzystano zdobycze nowoczesnych technologii tamtych czasów. Most stoi do dzisiaj, i choć został zbombardowany w trakcie wojny na oczach samego twórcy, to po późniejszej restauracji oraz odnowie, stanowi atrakcję turystyczną dla zwiedzających okoliczne miasta, a przede wszystkim dla przyjezdnych do miasta Getxo.

Wybudowa tego mostu umożliwiła funkcjonowanie portu w Bilbao i znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO, na którą został wpisany w 2006 roku. Jest z rodzaju gondolowych i umożliwia przewóz ludzi i pojazdów na dużej wysokości. Jeżeli chodzi o turystów to mogą wyjechać na filar, z którego rozciąga się piękna panorama okolicy, natomiast na drugą stronę można przedostać się co osiem minut w ciągu półtorej minuty. Gondola, która przewozi ludzi i pojazdy znajduje się na wysokości czterdziestu pięciu metrów, natomiast sam most mierzy sobie pięćdziesiąt metrów wysokości i sto sześćdziesiąt metrów szerokości. Na nim wzorowano późniejsze mosty w Europie, Afryce i obu Amerykach.

GETXO

Most ma kilka nazw. Te, które funkcjonują to między innymi: Most Wiszący, Most Bilbao czy Most Palacio. Zwiedzanie tego regionu dobrze rozpocząć rozpościerającą się
z mostu panoramą okolicy o wschodzie słońca. Wrażenia są gwarantowane i niezapomniane. Później z kolei, możemy przenieść się w bardziej przyziemne rewiry i zwiedzić zapierające dech w piersiach miasto Getxo.
Miasto to, położone w północnej Hiszpanii, nieopodal Bilbao liczy około osiemdziesięciu tysięcy mieszkańców i jest trzecim największym miastem Baskonii. Dzieli się na pięć dzielnic: Las Arenas, Algorta, Romo, Neguri i Santa Maria de Getxo. Jednak dla mieszańców, dzielnice te dzielą się na kolejne, mniejsze regiony.

Co zobaczyć…?

Zabytki, które z pewnością trzeba zobaczyć to przede wszystkim Kościół Andra Mari z dwunastego wieku, zbudowany w romanistycznym stylu, ale to, co teraz możemy zobaczyć to przede wszystkim siedemnastowieczny, barokowy styl i posąg Marii Dziewicy z Synem.
Znajdziemy tu też jedyny, antyczny zachowany młyn, który w ciągu dziewiętnastego wieku został przekształcony w dom, a obecnie znajdują się w nim galeria sztuki oraz restauracja.
Ciekawym, militarnym obiektem jest Fort Getxo zbudowany w XVIII wieku, który przetrwał do dzisiaj. Nazywany też Zamkiem Książęcym.

W dzielnicy Las Arenas natomiast znajduje się jeden z najznakomitszych przykładów neogotyku w Baskonii – Kaplica świętej Anny. Została zbudowana przez Modesta de Echniz y Zavalla w 1864 roku.
Z Bilbao można dotrzeć do Getxo nowoczesnym metrem, któro liczy sześć stacji, niedaleko znajduje się także lotnisko w Bilbao, więc nie musimy się martwić o połączenie i transport. W regionie organizowane są przez Departament Kultury liczne festiwale jazzowe, bluesowe i folkowe.

W Guecho, znajduje się zabudowa, która jest bardzo ciekawa z punktu widzenia architektonicznego, łącznie z Ratuszem miejskim, którego nie możemy pominąć w naszych planach zwiedzania. Przeważa tu zdecydowanie barokowy styl, fasady kamienic zachwycają swoim wyglądem.

Pałace i dwory Getxo w pigułce

Naszą listę najciekawszych i najważniejszych obiektów tego typu w Guecho otwiera Lezama Leguizamon, czyli budynek który pochodzi z 1902 roku i był wielokrotnie poddawany adaptacjom oraz renowacji. Manuel Maria Smith jest autorem ostatniej adaptacji tej wielkiej rezydencji. Ten sam architekt zaprojektował zabytkowy Pałac Mudela w 1910 roku, a także Pałac Ampuero w 1928.

Następnie uwagę należy poświęcić projektowi niejakiego Jose Luisa de Oriol o nazwie Rescue Center, który został ukończony w 1913 roku. Łączy w sobie inspirację średniowiecznymi pałacami i stylową wiktoriańską formę.
Nie można zapomnieć także o Galerii Atxekolandeta zaprojektowanej przez Rafaela Bastidę w 1918 roku oraz o Domu Rozbitków projektu autorstwa Ignacio Smitha. Jest to duży, dwupiętrowy budynek, który dzisiaj stanowi siedzibę spółki publicznej.

Odpoczynek nad wodą

Ci, którzy uwielbiają szum morza i mogliby w nieskończoność upajać się widokiem fal uderzających o brzeg, mają do dyspozycji piękną promenadę w starym porcie rybackim, zwanym Algorta. Na tej trasie znajdują się eleganckie budynki mieszkalne oraz Centrum Informacji Turystycznej. Tutejszych specjałów możemy spróbować w licznych restauracjach i kafejkach, które znajdziemy wśród wielu, urokliwych wąskich uliczek.

GUECHO-HISZPANIA

W mieście czas możemy spędzić także w rozległych ogrodach leśnych, pełnych romantycznych alejek i emanujących spokojem. Pośród nich, powinniśmy zwrócić uwagę na zabytkowe budynki, takie jak:
- Pałac Txurruka, zaprojektowany w 1929 roku przez znanego nam już Manuela Smitha i łączący w sobie elementy hiszpańskiego renesansu oraz baroku
- Piec-Eder, prezentujący styl nordycki i pierwotnie będący autorstwa niejakiego Sana Luisa Elizalda z 1901 roku i odrestaurowany pod okiem Smitha w 1909 roku.
- Kościół Matki Boskiej z Carmen, który został zaprojektowany przez architekta Emiliano Amann w 1905, a ukończony w 1914 roku. Kościół opiera się na stylu skandynawskim. W środku znajdują się postaci wielkości człowieka, w tym postać ukrzyżowanego Chrystusa.

Sport i język w Guecho

Guecho posiada także bogatą ofertę sportową. Corocznie, w lipcu, odbywa się tu jednodniowy wyścig rowerowy, co stało się już dla mieszkańców niemal tradycją, gdyż pierwszy miał miejsce w 1924 roku. Miłośnicy sportów wodnych także znajdą coś dla siebie, bo miastowe kluby kajakarskie ścierają się rokrocznie podczas organizowanych regat.

Hiszpania wiedzie światowy prym w piłce nożnej, zarówno jeśli chodzi o reprezentację jak i kluby, więc możemy być pewni, że oferta Guecho w tym aspekcie także nas nie zawiedzie. Najsławniejszym klubem tutaj jest Arenas Club de Getxo, który w ostatnich sezonach nie dostał się do pierwszej ligi hiszpańskiej, ale ma na swoim koncie
w poprzednich latach liczne sukcesy na tym polu.

W Guecho istnieje także lokalny klub rugby, a dla bardziej wybrednych znajdziemy szeroką ofertę obejmującą golfa, żeglowanie, koszykówkę, surfing, rybołówstwo, triatlon, rytmikę, szachy, tenisa czy jazdę konną.
Zgodnie z przeprowadzonymi statystykami, w Getxo, po baskijsku mówi dobrze i rozumie go około dwudziestu procent społeczeństwa, natomiast prawie ponad trzydzieści procent jest w stanie tylko go zrozumieć i nie posługuje się tym językiem w sposób dynamiczny oraz biegły. Mimo wszystko, i tak ilość mieszkańców używających baskijskiego od 1981 roku znacznie wzrosła.

Zwiedzając Guecho

Chcąc się zrelaksować czy po prostu zaczerpnąć świeżego powietrza, warto zainteresować się faktem, iż miasto przygotowało sześć specjalnych tras spacerowych zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Pierwsza z nich wiedzie wzdłuż zabytkowych domów i kamienic opisanych wyżej. Kolejna wiedzie od Mostu Biskajskiego do Starego Portu Algorta. Kilkaset metrów od naszego punktu wyjściowego znajduje się schludny i urokliwy park, w którym możemy przyjrzeć się rzeźbom poświęconym inżynierowi Evaristo Churruca.

Istnieje grupa rzeźb poświęcony inżyniera Evaristo Churruca. Pomnik, który tam postawiono, 1939 roku symbolizuje ponoć walkę między człowiekiem, a morzem.
Kolejna trasa wyrusza spod Kaplicy świętej Anny i musimy poświęcić na nią ponad godzinę naszego czasu, natomiast jeżeli mamy w planach nieco krótszy spacer to z powodzeniem możemy wybrać drogę prowadzącą nas do Kościoła Trynitarzy, który został wzniesiony w 1888 roku, wedle projektu Jose Maria Basterra. Niestety, podczas pożaru budynek doznał rozległych zniszczeń w 1926 roku i jego ponownej budowy podjął się Pedro Guimon.

Do Kościoła Trynitarzy wyruszymy spod Pałacu Santa Clara, którego projekt również wyszedł spod ręki Basterra.
Następna trasa spacerowa będzie wymagała znacznie więcej naszego czasu, a także wytrzymałości. Prowadzi ona bowiem przez okoliczne wsie i leśne drogi, a zaczyna się w Andra Mari, która obok Getxo zachowała typowy klimat i urok wsi. Zaczniemy od dwunastowiecznego kościoła Santa Maria, którego do dzisiaj przetrwały właściwie resztki

W środku znajduje się obraz Matki Boskiej, a sama konstrukcja posiada jeszcze drewniane elementy. Następnie trafimy do Sanktuarium Anioła Stróża, a także miniemy opisany już wcześniej, zachowany młyn. Idąc dalej, dotrzemy do plaży, na której możemy dać sobie chwilę oddechu i odpoczynku po wyczerpującej wycieczce.
Ostatnia trasa, to swoiste spotkanie z naturą. Prowadzić nas będzie wśród wierzb i olch, wznoszących się na terenach podmokłych.

Oprócz typowej dla tego regionu flory, zapoznamy się też z fauną. Zobaczymy liczne w tym miejscu, ptaki wędrowne, a także żółwie, kaczki, żaby i ryby. Kiedy nacieszymy się już pięknym krajobrazem i zachwycającym światem zwierząt i roślin, kierując się nadal przed siebie miniemy kilka wiosek i zakończymy nasz spacer docierając do Errotaetxe.

Gdzie warto się zatrzymać?

W Guecho znajduje się kilka hoteli, w których możemy się zakwaterować na czas pobytu i z pewnością nie będziemy narzekać. To między innymi Artaza Hotel, Embarcadero, Igeretxe, Neguri czy Maitena Hotel. Niektóre z nich mieszczą się w zabytkowych kamienicach, które zostały wpisane na listę dziedzictwa historycznego i artystycznego.

Nie zawiodą nas też centra handlowe i bez problemu trafimy na liczne sklepiki z pamiątkami.
Nie możemy zaprzeczyć, że wyprawa do Guecho jest warta naszego czasu i wysiłku. Miasto samo w sobie ma nam wiele do zaoferowania, ale dla szczególnie wymagających turystów dodatkowych plusem może być fakt tak blisko położonego Bilbao, a także Portugalete. Jeżeli planujemy wyjazd do Hiszpanii, do Kraju Basków na dłużej to warto dokładnie i w przemyślany sposób zaplanować nasz pobyt tak, by mieć czas na zapoznanie się z najważniejszymi i najciekawszymi ofertami tych miast.

Nie możemy zapomnieć o obowiązkowym punkcie wycieczki, jakim jest rejs promem z jednego miasto do drugiego, kiedy nie mamy ochoty skorzystać z mostu gondolowego. Ostatecznie, w przypadku wyjątkowo krótkiego pobytu popołudnie spędzone na czterdziestu pięciu metrach wysokości
i upajanie się nieziemskimi widokami z Mostu Biskajskiego także przyniesie nam satysfakcję i niezapomniane wrażenia…

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij