Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao

Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao – wyprawa w głąb sztuki

Bilbao to największe z miast Kraju Basków, które położone jest w północnej części Hiszpanii. To ośrodek kulturalny znany na całym świecie, dzięki obecności wspaniałych zabytków i popularnych muzeów. Choć jeszcze jakiś czas temu miasto stało przed groźbą kryzysu gospodarczego, obecnie jest jednym z lepiej prosperujących w całej Hiszpanii. Odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów rocznie i cieszące się dużą popularnością wśród miłośników sztuki. To właśnie w Bilbao znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie budynków, związanych ze sztuką – Muzeum Guggenheima. Jednak Bilbao kryje jeszcze jedno niezwykłe miejsce, gdzie klasyczna sztuka łączy się z nowoczesną, a prace największych twórców dostępne są dla zwiedzających.

Museo de Bellas Artes – ponad 100-letnia tradycja

Museo de Bellas Artes de Bilbao, czyli Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao to niezwykłe muzeum prezentujące prace malarstwa i rzeźby, a także grafiki, rysunków i innych przejawów artystycznej działalności. To jeden z największych obiektów, o podobnym charakterze, w całej Hiszpanii. Muzeum Sztuk Pięknych jest miejscem często niedocenianym, gdyż uwagę turystów przyciąga głównie słynne Muzeum Guggenheima. Jednak miłośnicy sztuki z pewnością nie pominą Museo de Bellas Artes na mapie Bilbao. Szczególnie, iż znajduje się tutaj bardzo bogata kolekcja dzieł najbardziej znanych i zasłużonych dla sztuki twórców.

GMACH-MUZEUM-SZTUK-PIEKNYCH-W-BILBAO-HISZPANIA
Budynek Muzeum Bellas Artes (Sztuk Pięknych) w Bilbao

Muzeum Sztuk Pięknych ulokowane jest na terenie Parque Casilda Iturrizar. To malowniczy i urokliwy park z bujnymi ogrodami i alejami pięknych drzew. W parku znajduje się staw, gdzie można podziwiać kaczki, pawie, a także łabędzie. Odpoczywającym umilają czas muzyczne pokazy fontann. Na obrzeżach tego parku znajduje się budynek Muzeum Sztuk Pięknych, w jakże inspirującym otoczeniu.

Museo de Bellas Artes zostało założone w 1908 roku kiedy to narodził się pomysł zebrania najpiękniejszych dzieł sztuki w jednym miejscu. Dla użytku zwiedzających muzeum otwarte zostało w roku 1914. Budynek muzeum został zaprojektowany przez architektów Fernando Urrutia y Gonzalo Cárdena, którzy postanowili że obiekt powstanie w stylu neoklasycystycznym. W roku 1924 w Bilbao powstało również Muzeum Sztuk Nowoczesnych, które skupiało dzieła współczesnych artystów. Muzeum Sztuk Pięknych w obecnej formie stanowi połączenie tych dwóch miejsc. Dzięki tej kombinacji, która miała miejsce w 1945 roku, powstało niezwykłe muzeum, łączące tradycję z nowoczesnością.

Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao działa już od ponad 100 lat. W 2008 roku obchodziło swoją setną rocznicę, zapraszając na wspaniały wernisaż. Tak bogata historia i tradycja tego miejsca sprawiła, że to prawdziwy raj dla miłośników każdego kierunku w sztuce. Aktualnie Muzeum Sztuk Pięknych posiada prawie 7 tysięcy zbiorów, które przez cały czas są rozbudowywane i uzupełniane. Budynek muzeum również zmienia się z upływem czasy. Jego główne renowacje miały miejsce w latach 1970-2001. Pierwszym dyrektorem Museo de Bellas Artes była osoba ściśle związana ze światem sztuki – malarz Manuel Losada (do 1949 roku). Następnie funkcję te pełnili Cristano Lasterra (do 1973 roku) oraz Javier de Bengoechea (do 1982 roku).

Fundación Museo de Bellas Artes de Bilbao

Muzeum jest własnością rządu baskijskiego i miasta Bilbao, a więc jego utrzymanie i rozwój należy do sfery publicznej. W 2000 roku zapadła decyzja o powołaniu fundacji Fundación Museo de Bellas Artes de Bilbao, która ma na celu wspieranie rozwoju sztuki, poszerzania ekspozycji i propagowanie działań organizowanych przez Muzeum Sztuk Pięknych. W szeregach Fundacji znajdują się m.in. osoby związane ze środowiskiem artystycznym, naukowcy i eksperci z dziedziny sztuki. Fundacja na ma celu gromadzenie i ochronę kolekcji artystycznych pochodzących z różnych epok, znajdujących się w zasobach Muzeum Sztuk Pięknych. Ma również za zadanie promocję Muzeum, poszerzanie jego usług, organizowanie wystaw i ogólny rozwój instytucji. Fundacja jest otwarta na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą wspierać realizację tych celów i przyczyniać się do zachowania dziedzictwa artystycznego w Kraju Basków. Dzięki powstaniu Fundación Museo de Bellas Artes de Bilbao muzeum działa jeszcze bardziej efektywnie, a także dostosowane jest do oczekiwań nowoczesnego odbiorcy.

PRACZKI-Z-ARLES-OBRAZ-IMPRESJONIZM
Praczki z Arles Gauguina w Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao

Zbiory Muzeum Sztuk Pięknych

W Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao można podziwiać dzieła sztuki, które powstały na przestrzeni różnych epok spod rąk znanych i szanowanych artystów. Najwcześniejsze prace pochodzą z XII wieku, ale w muzeum można podziwiać również sztukę współczesną. Wszystkie zbiory podzielone są na trzy kategorie: klasyczne dzieła europejskie, sztukę współczesną oraz sztukę baskijską. Muzeum Sztuk Pięknych to także miejsce, gdzie skupiona jest największa i najbardziej okazała kolekcja prac baskijskich artystów. W muzeum znajdują się materiały dotyczące metod stosowanych przez lokalnych twórców, a także dokumentacja historii sztuki baskijskiej.

Wszystkie kolekcje prezentowane są w kreatywny i ciekawy sposób, dzięki czemu zwiedzanie pomieszczeń w muzeum to prawdziwa podróż do świata sztuki na przestrzeni wieków. Wszystkie dzieła ułożone są chronologicznie, co umożliwia podziwianie zmian i wprowadzania nowych kierunków w sztuce. W Muzeum Sztuk Pięknych znajdują się prace podarowane przez kolekcjonerów i koneserów, a także zakupione przez instytucję na przestrzeni lat. Jedne z najważniejszych dzieł twórców klasycznych, które można znaleźć w zasobach Muzeum to m.in. Wiejska dziewczyna z czerwonym goździkiem z roku 1903 autorstwa Adolfo Guiarda, Zwiastowanie (1596-1600 rok) autorstwa El Greko, Portret Martina Zapatery (1797) Francisco de Goya, czy słynne Praczki w Arles z 1888 Paula Gauguina. Jednym z bardziej popularnych dzieł malarskich jest również obraz Ofiara Izaaka, wykonany przez Pedro de Orrente. W sekcji związanej ze sztuką współczesną w Muzeum Sztuk Pięknych możemy podziwiać pokaźną kolekcję dzieł artystów tworzących w XX wieku – Colección Arte XX . Znajdziemy tu oczywiście dzieła twórców takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Eduardo Chillida, Antoni Tapies, Antonio Saura czy Max Ernst.

OBRAZ-JAN-MANDYN
Prace Jana Mandyna

W Museo de Bellas Artes organizowane są sezonowe wystawy prac znanych artystów. W 2010 roku popularnością cieszyła się wystawa poświęcona bykom, które zostały przedstawione w malarstwie, rzeźbie i grafice przez największych twórców (m.in. Goya, Manet, Picasso). Dla Hiszpanii postać tego zwierzęcia wiąże się głęboko z tradycją, symbolizuje siłę i wytrzymałość.
Inną cieszącą się uznaniem wystawą była zorganizowana w 2011 roku kolekcja poświęcona twórczości Roberto Matty, przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Artysta tworzył prace, które stały się inspiracją dla innych, współczesnych twórców. W 2013 roku zwiedzający podziwiali niezwykłą wystawę prac kierunku impresjonizmu – twórcy Dario de Regoyosa oraz kolekcję tematyczną barwnych prac kubistycznych. Każdego roku w Muzeum Sztuk Pięknych organizowane są ciekawe ekspozycje, z których harmonogramem warto się zapoznać na stronie internetowej Muzeum lub kontaktując się z Biurem Informacji Turystycznej w Bilbao.

WNETRZE-MUZEUM-BILBAO
Museo de Bellas Artes w Bilbao

Godziny otwarcia Museo de Bellas Artes

Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao jest czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00-20.00. Muzeum zamknięte jest 1 i 6 stycznia, a także 25 grudnia. 24 grudnia i 31 grudnia ekspozycje można podziwiać w godzinach 10.00-14.00. Bilet wstępu kosztuje 6 €, a ulgowy 4,50 €. Grupy mogą również liczyć na wstęp w cenie 4,50 € za osobę. Można również kupić łączony bilet z wizytą w Muzeum Guggenheima, jego koszt to 13,50 €. W Muzeum istnieje też możliwości podziwiania kolekcji z przewodnikiem. Na zwiedzanie Muzeum Sztuk Pięknych warto zarezerwować około 3 godzin, gdyż ilość dostępnych dzieł i ekspozycji jest naprawdę duża.

Zainteresuje Cię również:
Muzeum Guggenheima w Bilbao | zwiedzanie Bilbao | przewodnik po Bilbao |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij