Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

La Ciudad Encantada

Miasto zaczarowane w skale - La Ciudad Encantada

Siły natury bywają nieprzewidywalne do tego stopnia, że niektóre formacje utworzone przez czynniki przyrody nie wyglądają na naturalne. Najlepszym przykładem tego typu dziwacznych tworów są formacje skalne. Nic bowiem nie zadziwia tak człowieka, jak kolosalne skały, niewyobrażalnie ciężkie, których kształty przypominają porozrzucane swobodnie i przycięte z wielką precyzją rzeźby. Tego typu fenomenem może pochwalić się La Ciudad Encantada położone zaledwie 25 kilometrów od miasta Cuenca. Co kryje w sobie tajemnicza nazwa określająca to niezwykłe miejsce?

Czym jest La Ciudad Encantada?

Wspomniane wcześniej miejsce to właściwie system labiryntów i form skalnych, położonych na wysokości ponad 1500 metrów ponad aktualnym poziomem morza. Skały wydają się być porozrzucane promieniu kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów i stanowią cel podróży wielu turystów, nie tylko tych, którzy fascynują się geologią. Tutejsze formy przybierają przeróżne kształty, ponieważ teren, na którym się znajdują był niegdyś dnem morskim. Tak, jak w przypadku jury krakowsko-częstochowskiej, tereny te zajmuje gruba warstwa skał osadowych, które po spiętrzeniu się skorupy ziemskiej i obniżeniu poziomu morza stały się suchym lądem.

Procesy, o których mowa miały miejsce w epoce Jury, stąd też nawiązanie w nazwie polskiego fenomenu. W Hiszpanii także mamy do czynienia z delikatnymi skałami osadowymi, których różnorodny skład i trwałość w procesie erozji doprowadziły do powstania przedziwnych kształtów. Gdyby nie nierównomierna erozja bloków skalnych, nie moglibyśmy dziś podziwiać niesamowitych i magicznych wręcz okazów z La Ciudad Encantada.
La Ciudad Encantada to w wolnym tłumaczeniu Zaczarowane Miasto. Rzeczywiście można odnieść wrażenie, ze różnorodne kształty przedstawiają gigantyczne przedmioty zamienione w kamień przez nieokreśloną moc. Spotkać tu można ogromne głazy przypominające formą grzyby, a także nienaturalnie uformowane półki skalne czy wydrążone w głębi skały ‘mosty’.

FOTOGRAFIA-LA-CIUDAD-ENCANTADA-CASTYLIA-LA-MANCHA-HISZPANIA
La Ciudad Encantada

Zaklęte w skale

Trudno jest oprzeć się wrażeniu, że znajdujące się u stóp masywu górskiego Sierra de Cuenca skały powstały w wyniku czarów lub nadprzyrodzonych zjawisk. Nic bardziej błędnego. Choć skały w La Ciudad Encantada swoim kształtem przypominać mogą sylwetki ludzi, zwierząt czy wielkich potworów. Powstały one wyłącznie w wyniku działania przyrody. Delikatne skały z czasem musiały poddać się niszczącej działalności wiatru i wody, by dziś zachwycać nas różnorodnością form.

Spośród wielu kształtów, jakie spotkać można na terenie pa utworzonego parku, znajdziemy przedziwne formacje – od grzybo-podobnych po przypominające zwierzęta w dynamicznych aktach. Będąc tu warto zwrócić uwagę właśnie na przypominające leśne grzyby skały o wąskich podstawach i szerokich szczytach. Powstały one dzięki działaniu wody ze znajdujących się na tych terenach rzek oraz lodowców ustępujących z tych terenów podczas zlodowacenia. Intensywne działanie żywiołów u stóp skał spowodowało jej częściowy zanik.

Innym ciekawym elementem, który wart jest uwagi każdego turysty odwiedzającego La Ciudad Encantada jest tzw. kamienne morze. Jest to teren pokryty skałami osadowymi, które zostały uformowane w prowadzone równolegle grzbiety i rowki. Całość powstała w wyniku kierunkowego działania strumieni wody oraz lądolodu i wyglądem przypomina fale na morzu, stąd też wzięła się nazwa tak ukształtowanego terenu.

Warto też zwrócić uwagę na formacje skalne wyżłobione bezpośrednio w skale. Otwory, które zdają się przeszywać wielkie głazy na wylot powstały także w wyniku działania natury. Tego typu formacje jest w stanie utworzyć jedynie ukierunkowany precyzyjnie strumień energii, na przykład z wąskiego źródełka wody. W efekcie skały zamieniają się w połączone cienkim przęsłem formacje, przypominające łuk lub most. W La Ciudad Encantada znajduje się kilka takich skał, a jedna z nich, z powodu podobieństwa do sceny bitwy dwóch gigantycznych stworzeń, nazwana została Walką krokodyla ze słoniem. Rzeczywiście, rzeźba skalna wygląda tak, jakby oba zwierzęta stały naprzeciwko siebie, a pysk krokodyla i trąba słonia były ze sobą zespolone.

Wspinaczka czy spacer

La Ciudad Encantada to miejsce nie tylko sprzyjające podziwianiu dzieła niszczących sił przyrody. To także doskonałe miejsce do uprawiania sportów. Oprócz możliwości przeprowadzenia przebieżki wzdłuż tras pokazowych, przyjezdni mogą skorzystać także z możliwości wypróbowania nieco bardziej ekstremalnych aktywności.

Włodarze La Ciudad Encantada udostępnili niektóre skały do wspinaczki. Do tego celu wybrano tylko niektóre spośród setek formacji skalnych z powodów bezpieczeństwa. Wszystkie trasy wspinaczkowe są doskonale zabezpieczone i umożliwiają swobodne użytkowanie na potrzeby aktywnej rozrywki bez obaw o bezpieczeństwo.

Zarówno podczas wspinaczki, jak i w trakcie zwiedzania czy biegu warto zwrócić szczególną uwagę na to co kryją w sobie skały. Tak jak w przypadku każdego rodzaju form osadowych pochodzenia morskiego, można tu napotkać różnego typu skamieniałości organizmów z okresu Jury. Każdą znalezioną skamielinę można zabrać ze sobą do domu. Jeśli nie uda się znaleźć żadnego okazu, zawsze można udać się do sklepiku znajdującego się przy wejściu głównym do La Ciudad Encantada. Tamtejszy kramik obfituje w pamiątki, w tym także odnalezione na terenie Zaczarowanego Miasta skamieliny.

FORMACJE-WAPIENNE-HISZPANIA
Przepiękne formacje skalne

Biletowanie i wstęp

Na zwiedzanie La Ciudad Encantada warto wybrać się wcześnie, aby zdążyć nacieszyć się widokiem i zwiedzić cały park za jednym razem. Teren Magicznego miasta jest własnością prywatną, dlatego aby wejść do środka należy zakupić odpowiedni bilet. Koszt wstępu dla jednej osoby to około 3 euro. W cenę wliczony jest całodniowy pobyt na terenie La Ciudad Encantada.

Warto pamiętać, że Zaczarowane Miasto znajduje się na wysokości ponad 1500 metrów ponad poziomem morza. Tak jak w górach panują tutaj zmienne warunki atmosferyczne i nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi gwałtowne ochłodzenie lub deszcz, czy porywisty wiatr, dlatego warto na wycieczkę zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Nie należy zapominać także o wygodnych butach trekkingowych, dzięki którym po intensywnym spacerze nasze nogi nie odmówią nam posłuszeństwa. Wyprawa do La Ciudad Encantada to zawsze aktywna forma wypoczynku, jednak trasa wycieczkowa nie wymaga wielkich umiejętności czy doskonałej kondycji. Dlatego właśnie Zaczarowane miasto jest chętnie wybieranym miejscem na rodzinny wypad.

Na pusty żołądek

Po intensywnie spędzonym dniu warto zregenerować siły odpoczywając i posilając się w jednej z okolicznych restauracji i małych knajpek. Ponieważ w rejonie Sierra de Cuenca turystów nie brakuje, istnieje tu także wiele lokali gastronomicznych, w których można skosztować specjałów regionalnej kuchni.

W rejonie Castilla La Mancha tradycyjne dania składają się z różnorodnych składników. Są to podstawowe produkty spożywcze, które serwowane są obficie, dlatego kuchnia tego rejonu jest szczególnie polecana łasuchom. Dobrze się składa, że Zaczarowane Miasto znajduje się akurat w tym regionie – po wysiłku związanym ze zwiedzaniem La Ciudad Encantada każda kaloria uzupełniająca niedobór jest na wagę złota.

MIASTO-CUENCA-FOTO-HISZPANIA
Cuenca

Pośród dań serwowanych w knajpkach zlokalizowanych wokół Sierra de Cuenca znaleźć można zarówno proste dania, takie jak paella, jak i całą paletę przystawek złożonych z lokalnych, dojrzewających w piwnicach serów, czy win oraz tradycyjnego chleba.

La Ciudad Encantada to wspaniały pomnik przyrody, który zadziwia wszystkich niezależnie od wieku. To także doskonała okazja, by poznać bliżej świat przyrody i rządzące nim prawidłowości. Zwiedzanie naturalnie utworzonych formacji skalnych to świetna okazja do aktywnego wypoczynku, zarówno wypad rodzinny, jak i wyjazd z przyjaciółmi.

Zainteresuje Cię również:
Region Kastylia La Mancha | Pireneje | tańsze hotele w Hiszpanii | hiszpańska rodzina królewska |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij