Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Albacete

Albacete – prowincja i miasto jedyne w swoim rodzaju

Przewodnik po hiszpańskim Albacete. Prowincja Albacete leży w regionie Kastylia-La Mancha, w południowo-wschodniej części Hiszpanii. Charakterystyczne dla tego obszaru jest zróżnicowanie terenu, które urozmaica krajobraz. Północna część prowincji to równiny, a południe zdominowane jest przez tereny górzyste. Najwyższe wzniesienia osiągają około 2 000 m n.p.m. W prowincji mieszka około 400 tysięcy mieszkańców. Obecny tu klimat jest kontynentalny, a różnice temperatur w ciągu roku osiągają duże wartości (od mroźnych zim, bo upalne lata). W Albacete. znajduje się jeden z najbardziej imponujących parków krajobrazowych: Parque Natural de los Calares del Río Mundo y de la Sima.

Atrakcją dla turystów jest tutaj kompleks wodospadów, których woda spada ze stromego zbocza z wysokości ponad 300 metrów. Widok dostarcza niezapomnianych wrażeń. Warto mieć na uwadze, iż park ten jest rezerwatem biosfery i znajduje się tu wiele zagrożonych wyginięciem gatunków, zarówno fauny, jak i flory. To nie jedyny park krajobrazowy tego obszaru. Drugi z nich to Parque Natural de las Lagunas de Ruidera. Znajduje się tu system piętnastu jezior ulokowanych na 25 kilometrach. Tutaj też można zobaczyć wodospady (choć nieco mniejsze), które łączą ze sobą oba jeziora. Widok jest bajeczny! Zwiedzający mogą tu łowić ryby i korzystać z kąpieli w wyznaczonych miejscach.

Albacete – miasto nożowników

Miasto Albacete – stolica prowincji o tej samej nazwie - położone jest na kanałem María Cristina. Liczy około 170 tysięcy osób mieszkających tutaj na stałe. Jest to nowoczesne miasto, słynące z produkcji białej broni i noży. Z tego powodu bardzo często zwane jest Miastem Noży lub Miastem Nożowników (rzemieślników zajmujących się ich wyrabianiem). Znajduje się tutaj wiele fabryk produkujących noże, które dają zatrudnienie miejscowym rzemieślnikom. Nożowniczy fach wykształcił się na dobre już w XV wieku, kiedy to pojawił się pierwszy cech nożowników w Albacete. Dawniej sprzedawcy noży prowadzili handel uliczny, przekonując przechodniów do zakupu. Obecnie sprzedaż najczęściej odbywa się w sklepach stacjonarnych lub poprzez eksport do innych krajów, prosto z fabryk.

Do Albacete można bez trudu dojechać pociągiem z Madrytu, Walencji, Murcji czy Kordoby. Znajduje się tu stacja kolejowa z czterema, czynnymi peronami. Dworzec kolejowy ulokowany jest zaraz obok dworca autobusowego. Połączenia są bardzo dogodne, a budynek czynny jest od 06.00 do 22.30, więc można tu wstąpić na kawę lub posiłek przed podróżą.

BIAŁA-BROŃ
Najlepsze noże w Hiszpanii są z Albacete

Albacete – od małej osady po metropolię

Pierwsze informacje dotyczące miasta Albacete datuje się na XIII wiek. Miejscowość była znana z czasów mauretańskich, kiedy to nosiła nazwę Al-Basit. Chrześcijanie zdobyli tereny regionu i zmienili nazwę miejscowości na Albacete. Miasteczko nie wyróżniało się wówczas niczym specjalnym spośród innych miast, a wręcz znajdowało się w cieniu okolicznych

miejscowości, głównie Chinchila de Montearagon. W XVIII wieku Albacete. rozpoczyna swój wyścig po sukces, po tym jak otrzymuje od króla Filipa V przywilej handlowy. Tak oto miasto powoli zyskuje miano ważnego ośrodka handlowego i administracyjnego, a w 1833 roku zostaje mianowane stolicą prowincji o identycznej nazwie. Prawa miejskie Albacete. otrzymało w roku 1862 na mocy decyzji królowej Izabeli II. W XX wieku miasto rozpoczęło swoją ekspansję. Na początku XX wieku miasto liczyło 21 tysięcy mieszkańców! To osiem razy mniej osób niż obecnie. Samo miasto w dzisiejszych czasach jest najbardziej znaczącą miejscowością w regionie Kastylia-La Manga i prowincji Albacete. Miasto rozwija się i doskonali przez cały czas.

Albacete dla wtajemniczonych

Albacete. to miejscowość, o której nie jest głośno i nie przyciąga ona turystów tak mocno jak inne hiszpańskie metropolie. Życie tutaj toczy się wokół pracy, rozwoju i codziennego życia mieszkańców – ich zwyczajów i tradycji. Nie brak tu również zabytków takich jak kościoły, historyczne budynki czy muzea, a wśród nich Museo Municipal de la Cuchillería. Jest to muzeum dedykowane fachowi nożowniczemu. Zwiedzający mogą podziwiać tu niezwykłe kolekcje białej broni i noży z różnych czasów.

Feria de Albacete – lokalna fiesta
Feria de Albacete odbywa się między 7 a 17 września. Święto obchodzone hucznie przez mieszańców Albacete przyciąga uwagę wielu turystów. Mieszkańcy celebrują Feria de Albacete od ponad 300 lat i to dla nich najważniejsze wydarzenie w ciągu roku. Miejscowe środowiska szkolne i pozarządowe organizują radosne parady i pokazy. W ciągu tych dziesięciu dni odbywa się wiele jarmarków, festynów i fiest. Podczas zabawy można też spróbować wiele lokalnych specjałów.

Kontrowersyjna kuchnia Albacete

Mieszkańcy prowincji Albacete jedzą dosłownie wszystko. Popularna jest tu tradycyjna kuchnia hiszpańska, ale tak naprawdę mieszańcy jedzą dość nietypowe i kontrowersyjne dania takie jak orejas de cedro (świńskie uszy) oraz forro de cedro (świński pysk z połówkami cytryny do pokropienia). Podawane są tutaj też patas de pollo (kurze łapki) oraz rabo de toro (byczy ogon). To kuchnia dla osób dość odważnych i otwartych na oryginalne smaki.

Z bardziej typowych dań można skosztować tu potatas bravas (smażone ziemniaczki z salsą pomidorową), queso frito (smażony ser), croquetas de la abuela (rokiety ziemniaczane z musem jabłkowym), kaszankę morcilla (o bardzo gęstej i ciemnej konsystencji) oraz znane chorizo. Na osłodę warto zamówić pyszny desery miguelitos.

HISZPANIA-OPADY-SNIEGU
Taki obrazek w miesiącach zimowych w Albacete nie należy do rzadkości

Miejscowości prowincji Albacete

Almansa

W tym historycznym miasteczku można podziwiać twierdzę z okresu średniowiecza, wybudowaną w miejscu dawnego zamku arabskiego. Na pierwszy rzut oka ukazuje się wieża, która miała na celu ułatwienie w ustaleniu lokalizacji wroga. Niesamowity zamek zachwyca turystów głównie imponującymi, gotyckimi schodami, które prowadzą na taras.

W Almansa warto wybrać się na spacer pełnymi uroku uliczkami starego miasta. Po drodze natrafić można na kościół Iglesia Arciprestal de la Asunción. Budowla zachwyca połączeniem barokowej finezji i renesansowej dostojności. W miasteczku można również zapoznać się z lokalną tradycją i zwyczajami podczas święta Moros y Critianos.

Dla miłośników historii miasteczko szykuje coroczną inscenizację bitwy Batalla de Almansa z 1707 roku. Na ten doskonały pokaz można trafić pod koniec kwietnia.

Chinchilla de Montearagón

Piękne, historyczne miasteczko ulokowane w pobliżu stolicy Albacete. W jednej z jego dzielnic - Barrio de Hondón można oglądać niezwykłe domy w wapiennej skale. Odwiedzając Chinchilla de Montearagon nie można pominąć wizyty w kościele Iglesia Arciprestal de Santa María del Salvador, który ukazuje swoje pełne przepychu, barokowe wnętrze. W miasteczku znajduje się wiele budowli z okresu XVI-XVIII wieku i cieszący się popularnością zamek.

ALBACETE-CATEDRAL
Katedra w Albacete

Alcalá del Júcar

Zwiedzanie tego pełnego uroku miasteczka to obowiązkowy punkt dla miłośników zabytków. Żeby dostać się do Alcalá del Júcar trzeba przejść przez most rzymski, prowadzący do miasta. Samo to wydarzenie dodaje miastu niepowtarzalnego klimatu. W Alcalá del Júcar znajduje się piękny zamek z XII wieku, ulokowany na szczycie wapiennej skały. W prawdzie twierdza została przebudowana w XV wieku, jednak pozostałości po kulturze almohadzkiej są nadal widoczne w architekturze.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij