Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Klasztor w Guadalupe

Klasztor w Guadalupe miejsce pielgrzymek

Jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego dla chrześcijan na całym świecie. Co roku miliony osób wybierają się w podróż w celu przeżycia religijnego – bez względu na wyznanie w wielu wyznaniach praktykuje się tradycję pielgrzymek do świętych miejsc. Jednym z najbardziej znanych miejsc docelowych podróży chrześcijan jest słynny Klasztor w Guadalupe w Hiszpanii, gdzie przechowywana jest figurka Maryi o, jak twierdzą wyznawcy, cudownych właściwościach.

Figurka ma swoje honorowe miejsce w świątyni, a sam klasztor co roku odwiedza wielotysięczna rzesza pielgrzymów. Na czym polega fenomen tego miejsca?

W stronę Guadalupe...

Guadalupe to miasto znajdujące się w środkowej w Hiszpanii, w prowincji Caceres, wśród niezwykle malowniczych wzgórz okalających autonomiczną wspólnotę Estremadurę. Wspaniały i nieodkryty region Hiszpanii zachodniej przy granicy z Portugalią.

Miasto Guadalupe liczy około 2,1 tys. mieszkańców. Każdego roku przybywa tu ogromna liczba turystów, oraz pielgrzymów, pragnących zwiedzić największy symbol miasta, a zarazem jeden z najbardziej znanych i cenionych na całym świecie obiektów. Mowa o słynnym Sanktuarium Matki Bożej z Gaudalupe.

MATKA-BOSKA
Matka Boska z Gwadelupy podobizna

Figurka Matki Bożej z Gaudalupe - z Rzymu do Hiszpanii

Matka Boża z Gaudalupe to określenie jej wizerunku w rzeźbie, która znajduje się we wspomnianym wcześniej sanktuarium. Guadalupe to arabskie imię Matki Bożej, a także nazwa opactwa, miasta i okolic. Nazwą tą określano początkowo mały zbiornik wodny znajdujący się poniżej miasteczka. Niedaleko tego zbiornika, w jaskini, przez blisko 600 lat skrywana była cudowna figurka Matki Bożej. Guadalupe oznacza najprawdopodobniej „rzekę miłości”, bądź „ukryte wody”.

Figurka Matki Bożej wykonana została z drewna cedrowego. Odnaleziono ją przeszło siedem stuleci temu. Ma 59 cm wysokości i waży 0,3975 kg. Przedstwia wizerunek Matki Bożej jako Rodzicielki trzymającej Dzieciątko Jezus na kolanach. Cała rzeźba okryta jest pięknie zdobiony sukniami, spod których wyłaniają się dłonie oraz twarz Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Według legendy, figurkę tę miał wyrzeźbić św. Łukasz Ewangelista. W VI wieku rzeźba Matki Bożej znajdowała się w Rzymie i była własnością ówczesnego papieża Grzegorza I, który przechowywał ją w swojej prywatnej kaplicy. Papież podarował ją z czasem swojemu przyjacielowi Leanderowi, który był wówczas arcybiskupem Sewilli. Figurka przybyła do Hiszpanii za sprawą św. Izydora, który przewiózł ją drogą morską, i – jak podają tutejsze wierzenia - już w trakcie podróży miały towarzyszyć jej liczne cudowne wydarzenia.

Cudowne ocalenie figurki

Po niedługim upływie czasu figurka Matki Bożej była otaczana wielką czcią w całej zachodniej Hiszpanii. W 711 roku, z obawy przed najeżdżającymi na Hiszpanię Arabami, została ona ukryta w jaskini wraz z dzwonem oraz dokumentami. Miejscem ukrycia była jaskinia znajdująca się w okolicach Villuercas – tuż przy wspomnianej małej rzece, nazwanej przez Arabów Guadalupe. Po upływie ponad 600 lat figurka została „cudownie” odnaleziona przez pasterza Gila Cordero, a dla uczczenia miejsca jej znalezienia wybudowano kaplicę, którą w XV wieku przebudowano na jeden z największych w całej Hiszpanii klasztor hieronimitów, który bardzo szybko stał się miejscem docelowym wielu pielgrzymek. Matka Boska z Guadalupe była także patronką hiszpańskich konkwistadorów, wyruszających na podbój Ameryki Południowej. Zgodnie z wierzeniami, kiedy Krzysztof Kolumb przybył do Ameryki, pierwszego napotkanego na swej drodze tubylca miał nazwać Guadalupe, a nawróconym mieszkańcom polecić, by przyjęli chrzest w klasztorze. Dziś Matka Boska z Guadalupe uznawana jest za symbol jedności Starego oraz Nowego Świata.

Królewski Klasztor Matki Bożej z Gaudalupe

Klasztor Matki Bożej z Gaudalupe, którego oryginalna, hiszpańska nazwa brzmi: Real Monasterio de Nuestra Señora de Guadalupe jest jedynym z najważniejszych sanktuariów maryjnych na całym świecie. Stanowi miejsce odwiedzin wielu pielgrzymów, napływających z wielu stron. Powstał na miejscu cudownego odnalezienia figurki, skrywanej aż przez sześć stuleci. Początkowo była ona niewielką kaplicą. Król Alfons XI, który niejednokrotnie odwiedził kaplicę, przywołał matkę Bożą z Gaudalupe w trakcie bitwy nad rzeką Salado, która miała miejsce w 1340 roku. Kiedy odniósł zwycięstwo, uznał to za łaskę otrzymaną przez wstawiennictwo Madonny i określił sanktuarium Matki Bożej z Gaudalupe jako królewskie.

Wtedy też podjął szeroki plan rozbudowy kaplicy.
Za sprawą króla Alfonsa XI rozpoczęto rozbudowę kaplicy do rozmiarów świątyni. Rozbudowa ta trwała aż do XVIII wieku. Z czasem król przekazał ją w gospodarowanie zakonnikom. Najpierw mieszkali tam hieronimici. W 1389 roku przejęli klasztor, a pod patronatem ich Zakonu kontynuowano prace budowlane. Wraz z początkiem XX wieku opiekę nad klasztorem przejęli franciszkanie.

Klasztor w Gaudalupe stanowi symbol Starego i Nowego Świata, gdyż Matka Boża z Gaudalupe jest bardzo czczona między innymi w meksykańskiej bazylice w Gaudalupe, a także w innych miejscach. To tutaj, w autonomicznej wspólnocie Estremadura, Krzysztof Kolumb rozpoczął pielgrzymkę po odkryciu Ameryki w 1492 roku, dziękując za swoje dokonanie. Nawet po wybudowaniu słynnego klasztoru Escorial, który znajdował się znacznie bliżej królewskiej stolicy Madrytu, klasztor Matki Bożej z Gaudalupe zachował swój patronat królewski. Pozostał on najważniejszym klasztorem królewskim w Hiszpanii aż do momentu sekularyzacji klasztorów, która miała miejsce w 1835 roku.

W XX wieku klasztor został reaktywowany, kiedy zamieszkali w nim franciszkanie, a papież Pius XII w 1955 roku ogłosił sanktuarium „Mniejszą Bazyliką Papieską”. W 1993 roku Królewski Klasztor Matki Bożej z Gaudalupe wpisany został na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

KOSCIOL-GUADALUPE-HISZPANIA-KLASZTOR
Klasztor w Guadalupe

W skład klasztoru wchodzi główny kościół gotycki, nazywany również Większą Świątynią, posiadający dużą fasadę wraz ze zdobionymi drzwiami oraz drobno kutymi tablicami, wykonanymi z brązu. We wnętrzu kościoła znajdują się trzy nawy z delikatnie zdobionymi sklepieniami, liczne grobowce oraz ołtarze.

W latach 1638 i 1647 powstała bogato zdobiona Zakrystia, na ścianach której znajdują się najbardziej znane obrazy, pochodzące z serii malarstwa Zurbarána. Innym budynkiem, przynależącym do zespołu klasztornego Matki Bożej z Gaudalupe, jest kaplica Santa Catalina, wybudowana w XV wieku, łącząca zakrystię z kaplicą Relikwiarzy. Posiada ona ośmioboczną kopułę oraz zdobione grobowce, pochodzące z XVII wieku. Kaplica Relikwiarzy wybudowana została pod koniec XVI wieku. We wnętrzu kaplicy, oprócz relikwiarzy, znajdują się także inne, cenne dzieła sztuki. Camarin de la Virgen to niewielki, ośmioboczny budynek barokowy, powstały w XVII wieku.

Znajduje się on za prezbiterium bazyliki. W budynku tym mieści się słynna figurka Matki Bożej z Gaudalupe, na wspaniale zdobionym tronie. Na uwagę zasługują również wspaniałe malowidła, pokrywające ściany, pośród których aż dziewięć jest autorstwa włoskiego malarza i rysownika Luca Giordano. W skład zespołu klasztornego Matki Bożej z Gaudalupe wchodzi jeszcze klasztor Mudejar, wybudowany w latach 1389 – 1405.

Znajduje się on na północ od głównego kościoła. Został wybudowany z cegły, malowanej w kolorze białym oraz czerwonym. Uwagę zwraca mała kaplica, zbudowana w 1405 roku oraz imponujący portal, wybudowany w XVI wieku, w stylu plateresco, nawiązującym do geometrycznej ornamentyki mauretańskiej. Ostatnią budowlą jest Nowy Kościół, którego budowę miał wspierać jeden z potomków Kolumba. Kościół ten posiada trzy nawy, wybudowany został w nieco zmodyfikowanym stylu barokowym.

FOTO-KLASZTOR-GUADALUPE
Widok na klasztor w Guadalupe

Klasztor Matki Bożej z Gaudalupe stanowi wybitne repozytorium czterech wieków hiszpańskiej architektury sakralnej. Symbolizuje on dwa, niezwykle istotne wydarzenia w historii całego świata, które miały miejsce w 1492 roku. Po pierwsze był to podbój Półwyspu Iberyjskiego przez katolickich królów, a także przyjazd Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Słynny posąg Matki Bożej z Guadalupe, który znajduje się w tym klasztorze, stanowi potężny symbol chrystianizacji wielu narodów z Nowego Świata.

Zainteresuje Cię również:
Montserrat - kolejne miejsce pielgrzymek w Hiszpanii | Czarna Madonna z Montserrat | zdjęcia klasztoru w Montserrat |

Hotel Safari Gandia
Hotel Safari Gandia
Costa Blanca płn. / Gandía
Dom wakacyjny La Finca Alcalali
Dom wakacyjny La Finca Alcalali
Costa Blanca płn. / Alcalali
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij