Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Murcja Region

Region autonomiczny Murcja (Murcia) w Hiszpanii w naszym przewodniku po tej pięknej części Hiszpanii. Stolicą regionu (Comunidad Autonomo) jest miasto Murcja (Murcia). Autonomiczny Region Murcja w Hiszpanii, to jeden z najmniejszych regionów autonomicznych w całej Hiszpanii. Stosunkowo nieznany w naszym kraju, a szkoda, bo ta część Hiszpanii, ma sporo do zaoferowania i różni się diametralnie od innych, bardziej spopularyzowanych i skomercializowanych, hiszpańskich wybrzeży, jak np. Costa Brava lub Costa del Sol. Region Murcja posiada piękne plaże, zabytkowe miasta i jest miejscem idealnym na zakup domu w Hiszpanii i osiedlenie się na stałe w Hiszpanii.

Region Murcja wydaje się jedną z mniej popularnych destynacji turystycznych Hiszpanii, jednak trudno w to uwierzyć, odwiedzając stolicę Murcję lub kurort La Manga, czyli wąski pasek lądu, dzielący Mar Menor od Morza Śródziemnego, z wieloma wieżowcami, nowoczesnymi hotelami i apartamentowcami, przeznaczonymi na wypoczynek, wczasy i wakacje w tej części Hiszpanii. Nie docierają tu tur-operatorzy i tanie wycieczki z biur podróży z Polski. Nie ma tu hałaśliwych, tanich hoteli i tłumów rozwrzeszczanej młodzieży na wakacjach. Tutaj znajdziesz ciszę i prawdziwą Hiszpanię.

Region Murcja (Murcia) leży w południowo-wschodniej Hiszpanii, pomiędzy regionem Comunidad Valenciana (Wspólnotą Walencjańską) a regionem Andaluzja, oraz Morzem Śródziemnym.
Od południa Region Murcja, graniczy z prowincją Almeria i Granada, także z prowincją Castilla La Mancha (Albacete) od północy, Comunidad Valenciana (prowincja Alicante).

MURCJA-HISZPANIA

Region Murcja to region swoistego rodzaju kontrastów. Góry i równiny, plaże i obszary zalesione, pola uprawne, sady owoców cytrusowych, pomarańczy i cytryn. Ogromne uprawy oliwek i plantacje migdałów. Region Murcja (Murcia) to bardzo atrakcyjne tereny Hiszpanii, pod względem turystycznym, piękne, piaszczyste plaże, ponad 300 dni słonecznych w roku, kilkanaście pól golfowych, świetna infrastruktura turystyczna, przyciągają co roku setki tysięcy wczasowiczów z całej Europy. Ta część Hiszpanii może nie jest tak znana osobom planującym urlop w Hiszpanii, jak Costa Brava czy Costa Blanca, jednakże warto pokusić się o spędzenie urlopu letniego w Regionie Murcja (Murcia) w jednym z  kurortów nadmorskich jak np. La Manga lub Mazarron

Autonomiczna prowincja składa się tylko z jednej prowincji (regionu) w odróżnieniu od innych regionów (comunidades autonomas), które mają po kilkanaście prowincji w tym samym regionie. Z tego właśnie względu comunidad autonoma i prowincja Murcja (Murcia) działają jako jeden rząd. 
Fakty geograficzne o Regionie Murcja (Murcia): ilość mieszkańców regionu 1,5 mln mieszkańców, jedna trzecia mieszka w Murcji (stolicy regionu), powierzchnia regionu 11.313 km2. Najwyższym szczytem jest góra Revolcadores, o wysokości 2.015 m n.p.m.

Najważniejsze ośrodki turystyczne w Regionie Murcja

Murcja
Stolica regionu, ośrodek akademicki, oferująca wszelkie serwisy i udogodnienia życia w wielkim mieście. Nowoczesne miasto ze świetną komunikacją, centrami handlowymi. Siódme co do wielkości miasto Hiszpanii z 450.000 mieszkańcami. Murcia posiada ponad 20 parków i ogrodów. Miasteczko uniwersyteckie z ponad 30.000 studentami, uczęszczającymi na uczelnie. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po Hiszpanii o Murcji.

Lorca
Stare, średniowieczne miasto hiszpańskie u podnóży sławnego zamku. Niedawno dotknięte dotkliwym trzęsieniem ziemi (maj 2011) w którym życie straciło kilkanaście osób. Miasto warte odwiedzenia podczas zwiedzania tej części Hiszpanii. Informacje turystyczne i praktyczne o Lorca w Hiszpanii.

Caravaca de la Cruz
Jedno z pięciu świętych miast na świecie dla Katolików. W katedrze w Caravaca de la Cruz znajduje się relikwia: część krzyża na którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Relikwia jest do obejrzenia w katedrze w Caravaca de la Cruz. Więcej o Caravaca de la Cruz w naszym przewodniku po Regionie Murcja.

La Manga na Costa Calida
Cienki skrawek lądu o długości 22 km, pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Mniejszym (Mar Menor). Ośrodek turystyczny o międzynarodowej sławie. Możliwość korzystania z kąpieli w dwóch morzach, podczas wakacji w Hiszpanii. Hotele, apartamentowce i wiele atrakcji dla turystów. Dowiedz się więcej o hotelach w La Manga i noclegach w La Manga.

Costa Calida wybrzeże
Ciepłe wybrzeże, czyli Costa Calida. Jeden z najmniej rozwiniętych hiszpańskich wybrzeży, ale przez to bardzo urokliwy i przyciągający wczasowiczów szukających ciszy i spokoju w Hiszpanii z dala od przeludnionych plaż innych wybrzeży hiszpańskich. Średnia temperatura roczna oscyluje w okolicach 21 stopni C, ponad 250km wybrzeża z ładnymi plażami.

Mar Menor w Hiszpanii
Morze Mniejsze w Regionie Murcja. Olbrzymia słona laguna przy Morzu Śródziemnym, znana ze swoich walorów leczniczych, głównie błota. Dowiedz się więcej o błotach leczniczych w Hiszpanii w Lo Pagan z naszego przewodnika po Hiszpanii. Lo Pagan i lecznicze błota w Hiszpanii w naszym przewodniku po Regionie Murcja.

Wypożyczalnia samochodów Murcja
Zarezerwuj samochód w Hiszpanii on line. Najlepsze opcje wynajmu samochodów na terenie Murcji i Costa Calida w Hiszpanii. Porównaj ceny wynajmu aut i zarezerwuj przed swoimi wakacjami w Hiszpanii. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki i zarezerwuj samochód wprost z naszej strony internetowej. Zapraszamy.
 

MURCJA REGION MAPA GEOGRAFICZNA
Region autonomiczny Murcja w Hiszpanii

Region jest stosunkowo mało znany, nawet w samej  Hiszpanii. Nie jest jeszcze zalany masową turystyką jak inne wybrzeża hiszpańskie. Region Murcja (Murcia) jest jednym z większych producentów w Hiszpanii, owoców, warzyw i kwiatów dla Hiszpanii i reszty Europy. W supermarketach w innych krajach europejskich znajdziemy bardzo dużo produktów spożywczych pochodzących z Regionu Murcja (Murcia) w Hiszpanii. Ogórki, pomidory, papryka i inne warzywa. Takża ta część Hiszpanii to producent wyśmienitego wina hiszpańskiego. Najlepsze winnice znajdują się w miejscowościach Yecla, Jumilla i Bullas. Największe plantacje uprawy oliwek, znajdują się w miejscowości Moratalla.

Uprawom tym sprzyja bardzo łagodny klimat tej części Hiszpanii, oraz bardzo ciepłe zimy. W dzisiejszych czasach gwałtownego rozwoju agralnego i turystycznego (budowa wielu pól golfowych w okolicach Murcia) tego regionu, wzrosło znacznie zapotrzebowanie na wodę. Woda dla tego regionu Hiszpanii jest eksploatowana z rzeki Rio Segura. W latach 70-tych ubiegłego wieku, rozpoczęto ogromny projekt tzw. "Tajo Transvasement" , z trudem go ukończono, ale projekt zakończył sie sukcesem.

Pola golfowe w Regionie Murcja
 

 • Veneziola. 9 dołkowe pole golfowena końcu La Manga
 • Torre-Pacheco. 9 dołkowe pole golfowe, 10 km w głąb lądu od Mar Menor
 • Roda Golf. 18 dołkowe pole golfowe, położone na północ od Mar Menor
 • Mosa Trajectum Golf. 27 dołkowe pole golfowe, położone 20 km od wybrzeża Mar Menor
 • Mar Menor Golf Resort. 9 dołkowe pole golfowe, położone 2 km od Torre Pacheco
 • La Torre Golf resort. 18 dołkowe pole, 15 km na wschód od San Javier
 • La Serena Golf. 18 dołkowe pole golfowe, oddalone o 1 km od Los Acazares
 • La Paraleja 18 dołkowe pole golfowe, 12 km na północny zachód od San Javier i lotniska
 • La Manga Club. 18 dołkowe pole golfowe, na południe od Mar Menor
 • Hacienda del Alamo. 18 dołkowe pole golfowe w pobliżu Fuente Alamo
 • Altorreal. 18 dołkowe pole golfowe położone 12 km na północ od Murcji

Od wielu lat Region Murcia i wybrzeże Costa Calida kojarzone jest z golfem w Hiszpanii. Wszystkie powyższe pola golfowe są dostępne do rezerwacji i bookowania "green fees". Region Murcja (Murcia) ciągle się gwałtownie rozwija, mimo kryzysu w Hiszpanii. W chwili obecnej kolejne 8 nowych pól golfowych jest w trakcje budowy. Powstają także nowe nieruchomości, popularne wśród osób szukających drugiego domu w słońcu Hiszpanii.

Turystyka w Regionie Murcja

Region jest promowany jako destynacja, nie tylko plażowa, ale także kulturalna. W regionie jest wiele muzeów, historycznych miast i miasteczek, katedr i kościołów. Region Murcja (Murcia) ma do zaoferowania świetną kuchnię regionalną, są ruiny zamków i fortec z czasów rzymskich, odbywają sie tutaj festiwale kulturowe i muzyczne. Region Murcja (Murcia) to hiszpański region autonomiczny o najszybszym rozwoju ekonomicznym w porównaniu do innych hiszpańskich prowincji. W chwili obecnej ten region jest idealnym miejscem usług i organizacji imprez kulturalnych i konferencji.

Zamki w Regionie Murcja (Murcia). W tej części Hiszpanii znajduje się wiele zamków, fortyfikacji i umocnień obronnych, świadczących o znaczeniu tej części Hiszpanii w przeszłości tego kraju. Region Murcja była to granica pomiędzy chrześcijańską Kastylią, a muzełmańską Andaluzją. Do najważniejszych obiektów obronnych  w Regionie Murcji, wartych zwiedzenia podczas pobytu na wakacjach i wczasach w Hiszpani to:

 • zamek w Lorca, zwany Fortecą Słońca
 • Castillo de Conception w Kartagenie (Cartagena) wybudowany na jednym z pięciu wzgórz w Cartagenie na rzymskich ruinach. W tej chwili zamek jest siedzibą Centrum Interpretacji Historii Cartageny.
 • Alcazar w Caravaca de la Cruz, gdzie zostało wybudowane Sanktuarium, El Santuario de Vera Cruz. Piękny kościół z marmuru i piaskowca, w którym przechowywany jest krzyż, używany podczas procesji Wielkanocnej.
 • zamek w Mula o pochodzeniu muzełmańskim, ładnie odrestaurowany i odnowiony
 • zamek w Moratalla. Jeden z największych zamków w całej prowincji. Wybudowany do obrony miejscowości Moratalla przed najazdami Muzełmanów z pobliskiej prowincji Granada.
 • zamek Jumilla. Była Rzymska fortyfikacje, przebudowana przez Muzełmanów w tzw. Alcazaba, budowlę o charakterze arabskim. Póżniej została przebudowana przez Królów Kastylijskich. Teraz budowla ma charakter gotycki.


Plaże w Regionie Murcja (Murcia)

Wybrzeże Costa Calida posiada ponad 250km plaż od Mojon na północy w pobliżu Alicante, po Aguilas na południowy-zachód od Murcji blisko Almerii. Najbardziej przyciągają turystów plaże Mar Menor (Małego Morza). Mar Menor to największe, naturalne jezioro w Hiszpanii i największa słona laguna w Europie, położona nad Morzem Śródziemnym. Mar Menor jest oddzielony od Morza Śródziemnego cienkim paskiem lądu, długim na 22 km znanym pod nazwą La Manga, w języki hiszpańskim "La Manga" oznacza rękaw.

Błota z Morza Mniejszego (Mar Menor) są sławne ze swoich właściwości terapeutycznych. Dowiedz sie więcej o błotach leczniczych w Hiszpanii z naszego przewodnika po Hiszpanii. Innymi miejscowościami turystycznymi z ładnymi plażami w tym regionie Hiszpanii to Mazzaron i Aguilas. Ostanie kilkanaście lat intensywnego rozwoju urbanistycznego w tym regionie pozostawiło ślad w tych miejscowościach. Powstały nowe urbanizacje oferujące nieruchomości do kupienia dla obywateli z Europy Zachodniej jak np. resort Polaris World. Jednakże plaże pozostały wspaniałe, czyste i w dalszym ciągu nie przeludnione.
W miększych miejscowościach są porty jachtowe i przystanie statków.

 Noclegi w Regionie Murcia

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny i zarezerwuj nocleg w Regionie Murcia

Agroturystyka i zasoby naturalne Regionu Murcja

W regionie Murcja (Murcia) znajduje się 19 obszarów o różnym statusie ochrony. To aż 6% całej powierzchni regionu. Poniżej najważniejsze obszary ochronne i Parki Narodowe tej części Hiszpanii.

 • Cañón de Almadenes
 • Sierra del Carche, część Baetic Cordillera.
 • Sierra de la Pila
 • Carrascoy y el Valle
 • Calblanque, Monte de las Cenizas y Peña del Aguila, pomiędzy La Manga i Cartagena. Plaża Colblanque jest ulubioną plażą dla mieszkańców Murcji
 • Cabo Cope-Puntas del Calnegre, pomiędzy Aguilas i Lorca nad Morzem Śródziemnym. 1600 ha pod ochroną. Na tym obszarze występują rzadkie gatunki zwierząt i roślin.
 • Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar, słone laguny przy Mar Menor.
 • The Sierra Espuña. Obszar pod ochroną o powierzchni 17.804 ha w dolinie rzeki Segura
 • Humedal del Ajuaque y Rambla Salada
 • Cuatro Calas
 • Saladares del Guadalentín
 • Barrancos de Gebas
 • Sierra de Salinas
 • Cañaverosa
 • Sierra de las Moreras
 • La Muela y Cabo Tiñoso
 • Espacios Abiertos e Islas del Mar Menor
 • Cerro de Cabezo Gordo, gdzie znajdują się archeologiczne odkrycia Sima de las Palomas. Jest to jaskinia gdzie znaleziono drugie, najstarsze ludzkie szczątki na Półwyspie Iberyjskim

 
Święta i fiesty w Regionie Murcja

Najważniejsze święta w Regionie Murcja to Procesje Wielkiego Tygodnia (Wielkanocy) w Cartagenie i Lorca. Ogłoszone zostały międzynarodowymi atrakcjami turystycznymi. Także w Murcji święto "Bando de la Huerta" i "Pochowanie Sardynki", które odbywaja sie wiosną każdego roku. Wielkanoc w Murcji też jest ciekawa, podczas procesji jest wynoszona statua murcjańskiego rzeżbiarza Francisco Salzillo. Dowiedz się wiecej o fiestach i świętach w Hiszpanii z naszego przewodnika turystycznego.

Największym festiwalem w Cartagenie jest festiwal "Kartagińczycy i Rzymianie" naśladujący bitwy z Wojen Punickich. W miejscowości nadmorskiej Aguilas odbywa sia karnawał, należący do najważniejszych i najbardziej kolorowych karnawałów w Hiszpanii. Hiszpania sławna jest ze swoich fiest, karnawałów i świąt hucznie i hałaśliwie obchodzonych. O każdej porze roku jest szansa na spotkanie ulicznej fiesty, lokalnej orkiestry, paradującej przez miasto lub lokalnego święta patrona lub patronki danego miasta. Nawet małe wioski w Hiszpanii maja swoje własne fiesty i święta.

MURCJA-RESTAURACJE

Język w Regionie Murcja

Językiem oficjalnym i urzędowym jes język hiszpański czyli "Castellano", jednakże spotyka się lokalne akcenty i słowa nie używane w innych miejscach Hiszpanii. Murcjański dialekt "połyka" końcowe sylaby w słowie i dodaje regionalne słownictwo, zapożyczenia z języka aragońskiego i starych słów arabskich. Generalna intonacja i wyróżniające się słownictwo hiszpańskie, prowicja Murcji, dzieli z sąsiednimi prowincjami Almerii w Andaluzji i Vega Baja del Segura w prowincji Alicante. Dowiedz się więcej o języku hiszpańskim z naszego praktycznego przewodnika po Hiszpanii. Odizolowane wioski w Regionie Murcja mówią w dialekcie zwanym Panocho, gdzie słownictwo jest mniej więcej arabskie.

Transport w Regionie Murcja

Lotnisko San Javier Murcia, obsługujące mieędzynarodowe połączenia, szczególnie Wielkiej Brytanii, Irlandii i krajów Skandynawskich.
Lotnisko El Altet w Alicante. Port w Kartagenie i Alicante. Region posiada świetne autostrady, drogi lokalne, oraz połączenia autobusowe do innych miast i części Hiszpanii. Dowiedz się więcej o transporcie w Hiszpanii i komunikacji w Hiszpanii z naszego przewodnika po Hiszpanii.

Historia regionu Murcja (Murcia)

Już Kartagińczycy ustanowili stały port handlowy na wybrzeżach Cartageny, który Rzymianie nazywali Carthago Novo. Dla Kartagińskich handlowców górskie terytoria były Iberyjską prowincją z ich ogromnego imperium nadmorskiego. Podczas okresu rzymskiego Murcja nie istniała, ale jej faktyczne granice jako prowincji mogły być wewnątrz prowicji rzymskiej, Hispania Carthaginensis. Pod panowaniem arabskim, którzy to Arabowie wprowadzili nowoczesną na owe czasy systemy nawadniające na których opierało sie całe murcjańskie rolnictwo, prowincja była znana pod nazwą Todmir. Według sławnego Idrisi, XI wiecznego kartografa, żyjącego na włoskiej Sycylii, w skład prowincji Murcja wchodziły miasta Mula, Lorca, Orihuela i Chinchilla.

Królestwo Murcia uzyskało niepodległość jako "taifa" po upadku kalifatu Umayyayad w Cordobie w XI wieku. W sład arabskiej Taifa Murcia wchodziło Albacete i część Almerii. Po bitwie pod Sagrajas w 1086 dynastia Almoravid wchłonęła wile "taifas" i zjednoczyła się z Islamską Hiszpanią. Dopiero Ferdynand III Kastylijski doczekał się poddania królestwa arabskiego w Hiszpanii w roku 1243.
Muzełmanie zostali wygnani z miast i syn Ferdynanda Kastylijskiego, Alfonso X Kastyliski, podzielił Murcie na trzy regiony dla łatwiejszego administrowania regionem. Alfonso aneksował Taifę Murcia jako Królestwo Murcia i "Senorio de Cartagena" w 1266 i pozostało księstwem wasalskim Hiszpanii do czasów wolnej konstytucji w 1812 roku. Murcia stała się regionem autonomicznym Hiszpanii dopiero w roku 1982.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij