Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Cuenca

Cuenca – miasto nad przepaścią

Cuenca to miasto i gmina położona w środkowej Hiszpanii, we wschodniej części przepięknego regionu Kastylia-La Mancha. Miasto leży na pogórzu Sistema Iberico, tuż przy samej rzece Júcar. Jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie już od 1833 roku i zajmuje łączną powierzchnię 911,06 km2. W 2011 roku gminę zamieszkiwało 56 703 mieszkańców.

Nazwa miejscowości może pochodzić od łacińskiego wyrazu: conca, oznaczającego dosłownie „dorzecze”, w odniesieniu do wąwozu znajdującego się nad rzekami Huécar oraz Júcar. Etymologii nazwy Cuenca można także doszukiwać się w zrujnowanym obecnie zamku arabskim, nazywanym Kunka. Miasto to nazywane jest także Orlim Gniazdem, ze względu na jego niepewne położenie na skraju wąwozu.

Cuenca podzielona została na dwie odrębne części: Stare oraz Nowe Miasto. Stare miasto usytuowane jest nad przepaścią pomiędzy dwiema rzekami: Huécar oraz Júcar. Na południowy zachód od starej części miasta, rozciąga się Nowe Miasto, oddzielone rzeką Huécar. Wyjątkowy krajobraz miasta oraz niezwykłą atrakcję turystyczną stanowią przede wszystkim znajdujące się w Cuenca tak zwane Casas Colgadas, a więc słynne Wiszące Domy, niejako „zawieszone” tuż przy krawędzi klifu. Trzy spośród nich zostały wybudowane jeszcze w XV wieku. Wiszące Domy najlepiej widoczne są z mostu Puente de San Pablo.

Miasto wpisane zostało w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest niezwykle popularnym miejscem docelowym weekendowych wycieczek, zwłaszcza dla mieszkańców Madrytu. Pomiędzy tymi dwoma miastami znajduje się bardzo dobre połączenie kolejowe. Klimat miasta Cuenca jest kontynentalny śródziemnomorski i charakteryzuje się chłodną zimą oraz łagodnym latem. Średnia roczna suma opadów wynosi około 500 mm. Obecnie gospodarka miasta koncentruje się przede wszystkim na turystyce. W ciągu ostatnich lat odnotowano umiarkowany wzrost liczby ludności w mieście. Ponadto, nastąpił znaczny rozwój gospodarki, przede wszystkim ze względu na rosnący sektor turystyki i związaną z tym poprawę komunikacji drogowej oraz kolejowej.

FOTO-CUENCA-HISZPANIA-PRZEWODNIK
Cuenca - panorama pięknego miasta w Kastylia la Mancha

Śladem najpiękniejszych zabytków

Cuenca to miasto wartościowe, zarówno pod względem historycznym, jak i architektonicznym. W starej części ujrzeć można niezwykłe budowle, takie jak: słynna Katedra, czy wspomniane już wcześniej Wiszące Domy, które stały się z czasem prawdziwym symbolem miasta. Na obszarze Starego Miasta znajduje się również ponad 10 muzeów, spośród których wymienić można Museo de Arte Abstracto Español , Museo de las Ciencias de Castilla-La Mancha, czy Museo de Cuenca. Museo de Arte Abstracto Español urządzone zostało w dwóch wiszących domach – stanowi jedno z najlepszych muzeów sztuki współczesnych w całej Hiszpanii. Niedaleko muzeum znajduje się Plaza Mayor, a więc słynny plac o kształcie nieregularnego trójkąta, na którym znajduje się XVIII-wieczny Convento de las Petras oraz budynek ratusza. W mieście podziwiać można całe bogactwo innych, wartych odwiedzenia zabytków.

Cuenca to miasto stawiające przede wszystkim na rozwój kultury, o czym w znacznej mierze zadecydowało wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ostatnich latach zainwestowano między innymi w budowę miejskiej sali koncertowej oraz innych budynków i muzeów, dostarczających rozrywek kulturalnych wszystkim mieszkańcom. Cuenca jest zatem na dobrej drodze do ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Zabytki sakralne w mieście

Jednym z najważniejszych zabytków sakralnych miasta jest wspomniana wcześniej katedra: Cathedral de Cuenca, jako główna świątynia miasta i siedziba diecezji Cuenca w archidiecezji Toledo. Budowa katedry rozpoczęła się jeszcze w XII wieku w miejscu, na którym stał wcześniej meczet. Cathedral de Cuenca stanowi jeden z wczesnych przykładów gotyku w całej Hiszpanii. Jest to wyjątkowy budynek, składający się z elementów bardzo dobrze obrazujących swobodne przejście ze stylu romańskiego do gotyku. Katedra wybudowana została na planie krzyża łacińskiego, posiada trzy nawy oraz transept. W XVIII wieku wybudowano nowy ołtarz, którego rzeźby są dziełem wybitnego włoskiego artysty Pasquale Bocciardo. Od początku XX wieku rozpoczęto odbudowę elewacji oraz części transeptu, po zawaleniu się wieży Giraldo w 1902 roku.

Obok katedry znajduje się Pałac Biskupów. Budynek ten nie wyróżnia się szczególną konstrukcją. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż stanowi on wynik zmian oraz reform, które zostały przeprowadzone w XIII wieku. W 1535 roku pałac ten został przebudowany z inicjatywy biskupa Diego Ramireza. Prace projektowe centralnego dziedzińca pałacu wykonał Pedro de Alviz.

W mieście Cuenca znajduje się duża liczba kościołów, które z całą pewnością warto odwiedzić, przede wszystkim ze względu na ich aspekt historyczny, architektoniczny i kulturowy. Na uwagę zasługuje choćby Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja, który wybudowany został w XVI wieku pod kierunkiem znanego architekta Pedro de Alviz. W 1936 roku świątynia ta poniosła ogromne straty po wojnie domowej w Hiszpanii. Innym, wartym uwagi obiektem, jest Kościół San Miguel, którego budowa rozpoczęła się jeszcze w XIII wieku – z tego okresu do dnia dzisiejszego zachowała się absyda. Pozostałe elementy kościoła zostały przebudowane w XVIII wieku, a cały obiekt odrestaurowano w XX wieku. Uwagę zwraca przede wszystkim renesansowa fasada kościoła. W budynku tym odbywają się obecnie liczne koncerty oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne.

ZABYTKI-CUENCA-KATEDRA
Katedra w Cuenca

Kolejna świątynia, Kościół św. Mikołaja, to prosty budynek składający się z jednej nawy, wybudowany w stylu renesansowym. Kościół św. Piotra w obecnym stanie pochodzi z XVIII wieku i został zbudowany na miejscu dawnego meczetu, podobnie, jak to miało miejscu w przypadku Cathedral de Cuenca. Budynek ten posiada ogromną, imponującą ośmioboczną kopułę oraz kasetonowy strop pochodzący z XVI wieku. Na uwagę zasługuje również Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, czyli niewielki budynek, zlokalizowany z dala od obszaru miejskiego. Kopuła budynku pochodzi z XVII wieku, a pozostałe części kościoła z XVIII wieku. W mieście znajduje się także Kościół św. Krzyża, wybudowany w XVI wieku i odnowiony kilkakrotnie. Obecnie stanowi on miejsce sprzedaży okolicznych wyrobów rzemieślniczych.

Inne obiekty i zabytki warte zwiedzenia

Wspomniane na samym początku Wiszące Domy stanowią najbardziej charakterystyczny zabytek miasta, obejmujący serię domów wybudowanych co najmniej od XV wieku, bezpośrednio nad przepaścią pomiędzy dwiema rzekami: Huécar oraz Júcar. Obecnie zabytek ten składa się z trzech domów, z których to w dwóch mieści się Muzeum hiszpańskiej Sztuki Współczesnej. Wiszące Domy można podziwiać z położonego nieopodal Mostu św. Pawła, którego wybudowano w latach 1533 i 1589. Pierwotnie był to kamienny most, który ostatecznie zawalił się na przestrzeni wieków. W 1902 roku został on odbudowany, z zastosowaniem żelaza oraz drewna, zgodnie z panującymi wówczas trendami architektonicznymi.

Na uwagę zwiedzających zasługuje także most św. Antoniego, który zlokalizowany jest na rzece Júcar. Pochodzi on jeszcze z czasów średniowiecza, choć został odnowiony w XIX wieku. Innym, wartym ujrzenia zabytkiem, jest wieża Mangana. Termin „Mangana” używany był od końca XVI wieku na określenie miejskiego zegara. Wieża ta znajduje się na miejscu starego, andaluzyjskiego pałacu.

Uwagę zwraca również znajdujący się w mieście zamek, na którego miejscu stała niegdyś starożytna, arabska cytadela. Zamek ten pozostaje obecnie w ruinie. Zachowała się jedynie wieża, dwa kwadratowe, kamienne bloki oraz łuk, który umożliwia wejście, bądź wyjście na stare miasto. Po 1583 roku zamek ten był siedzibą Świętej Inkwizycji, ale ostatecznie został zniszczony w XIX wieku przez francuskich żołnierzy - w trakcie hiszpańskiej wojny o niepodległość. W pobliżu zamku znajduje się mała kaplica oraz cmentarz Isidro Labrador. Nieopodal ulokowane jest także prowincjonalne archiwum miasta Cuenca, które ma swoją siedzibę w budynku pochodzącym z XVI wieku. Niegdyś był on siedzibą Świętej Inkwizycji w mieście. W archiwum tym przechowywane są wszystkie dokumenty administracji publicznej prowincji.

MIASTO-CUENCA-HISZPANIA
Cuenca

Ratusz miasta wybudowany został w stylu barokowym, podczas rządów króla Karola III. Jego budowę ukończono w 1762 roku. Posiada centralny łuk, który prowadzi na Plaza Mayor. Na szczycie Cerro del Socorro znajduje się natomiast pomnik Najświętszego Serca Jezusa, którego elementy przetransportowane zostały na osłach w połowie XX wieku. Miejsce to stanowi wspaniały punkt widokowy na całe miasto. Cuenca posiada ponadto liczne parki, w których miłośnicy przyrody i kontaktu z naturą znajdą wytchnienie i ucieczkę od miejskiego zgiełku.

Zainteresuje Cię również:
Teruel | Albacete | Guadalahara | region Kastylia La Mancha | miasta w Hiszpanii | spis treści przewodnika po Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij