Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ciudad Real

Ciudad Real – zabytkowe miasto w La Mancha

Ciudad Real leży w środkowej Hiszpanii, w regionie Kastylia – La Mancha w Camp de Calatrava pośród malowniczych wzgórz. Położone jest na wyżynie La Mancha i stanowi główny ośrodek administracyjny w prowincji Ciudad Real. Mieszka tutaj około 70 tys mieszkańców. Honorową obywatelką Ciudad Real w 2010 roku została polska zakonnica – siostra Helena Warszawska z Zakopanego. Do Ciudad Real można dotrzeć pociągiem dużej prędkości na trasie Madryt-Sewilla. W Ciudad Real pociągi zatrzymują się na stacji kolejowej Ciudad Real Central.

Ciudad Real położone jest w rolniczym regionie, a uprawy napędzają miejscową gospodarkę. Miasto słynie z uprawy zboża, oliwek, winorośli oraz hodowli bydła, a przemysł spożywczy jest bardzo rozwinięty. Tutaj także znajdują się miejsca wydobycia węgla. , ale również wydobywa węgiel. Miasto jest też doskonały miejscem wypadowym w malownicze i pełne tajemnic okolice.

Ciudad Real nazywane jest miastem Don Kichota – to urocze, pełne zachwycających zabytków i krajobrazów miasto. Znajduje się tutaj Muzeum Don Kichota, które w całości poświęcone jest tej niezwykle interesującej postaci z powieści Cervantesa. W prowincji Ciudad Real urodził się Pedro Almodóvar – wybitny, barwny i znany reżyser. Mieszkańcy Ciudad Real są bardzo gościnni i chętnie witają turystów. Zostaniemy oczarowani tu smakiem wyśmienitego wina i sera, a także aromatami lokalnej kuchni. Miłośnicy przyrody z pewnością wybiorą się na spacer do jednego z parków naturalnych, Cabañeros lub Las Tables de Daimler.

Odrobina historii

W Ciudad Real na przestrzeni wieków zamieszkiwali Maurowie, Żydzi oraz Chrześcijanie. W epoce średniowiecza miasto ochraniały wieże obronne i mury o długości 4 kilometrów. W XVII wieku miasto Ciudad Real stało się stolicą prowincji La Mancha z decyzji Królów Katolickich. Wpłynęło to na rozwój gospodarki i rozkwit miasta, które zyskało teraz znaczenie w kraju. Dużą rolę w stylu architektury miejskiej odegrał władca Alfonso X, który założył tutaj trzy gotyckie kościoły.
W 1809 roku, w czasie wojen napoleońskich odbyła się tutaj bitwa pod Ciudad Real, podczas której starły się wojska francuskie i hiszpańskie. Wojska napoleońskie, wpierane przez polskie szeregi, zwyciężyły tę bitwę pod dowództwem generała Sebastianiego. Hiszpanie, pod dowództwem generała Urbino hrabiego Cartojal ponieśli klęskę. Wróg zaskoczył ich atakiem od tyłu, którego się nie spodziewali.

Lotnisko w Ciudad Real – upadek symbolu nowoczesności

W Ciudad Real w 2009 roku zostało wybudowane jedno z największych i najbardziej nowoczesnych lotnisk w Europie - lotnisko Don Quijote. Otwarte zostało w czasie kryzysu ekonomicznego, by zwiększyć liczbę miejsc pracy. W swoim założeniu miało być symbolem nowoczesnej Hiszpanii i rozwoju.. Niestety w 2012 roku zostało ono zamknięte z powodu zadłużenia na prawie 500 mln euro. Największe problemy spowodowało bankructwo jednego z największych udziałowców, banku Caja Castilla La Mancha. Dodatkowo lotnisko nie cieszyło się powodzeniem podróżnych. W swoich planach lotnisko miało oferować loty krajowe, do Andaluzji i Madrytu.

CIUDAD-REAL-PRZEWODNIK-FOTO
Centrum miasta Ciudad Real w regionie Kastylia la Mancha

Sportowe korzenie

Z Ciudad Real pochodzi znany, nieistniejący już klub piłki ręcznej BM Ciudad Real. Klub został założony w 1981 roku, a w jego reprezentacji występował m.in. Mariusz Jurkiewicz. W roku 2011 klub został przeniesiony do Madrytu, z powodu kłopotów finansowych. Drużyna niejednokrotnie zdobywała mistrzostwa Hiszpanii i wygrywała Ligę Mistrzów.

Smaki Ciudad Real

Kuchnia Ciudad Real jest głęboko zakorzeniona w lokalnej tradycji. Najbardziej popularnymi składnikami tutejszych dań są bakłażany i regionalne sery, które stanowią dodatek do wielu potraw. W restauracjach Ciudad Real skosztujemy dziczyzny, królika z czosnkiem, zająca z ryżem i duszoną kuropatwę. Potrawy ze zwierząt dzikich można często spotkać w regionalnej kuchni, gdyż zachowały się tutaj tradycje myśliwskie. Ciekawe potrawy, które pobudzą nasze kubki smakowe to gachas (danie z mąki, oliwy, soli i czosnku), migas (popularne w porze lunchu) i tiznao (dorsz z czosnkiem, cebulą i papryką). Na deser warto skosztować pestiños (przypominające nasze faworki) lub mostillo (deser przygotowywany z moszczu, migdałów, anyżu i orzechów).Spacer po Ciudad Real

Centrum miasta tętni życiem. Na głównym placu Plaza Mayor w okolicznych kawiarenkach i knajpkach można skosztować pysznego, lokalnego wina z La Machy, podawanego wraz z regionalnym serem. W Ciudad Real można zwiedzić ładny kościółek Iglesia del Merced z XVII wieku oraz podziwiać dawną bramę miejską Puerta de Toledo. Została ona zbudowana XIV wieku. Posiada 6 łuków i 2 wieże, postawione na planie kwadratów. Na ścianie bramy znajduje się herb Kastylii. Puerta de Toledo zachwyca orientalnym stylem mudejar. Tutaj też zachował się fragment murów obronnych miasta.

Santa Maria del Prado

W Ciudad Real znajduje się wiele zabytków sakralnych, z których warto zwiedzić Katedrę Santa María del Prado z XVI wieku. Została ona wybudowana na gruzach XII-wiecznej świątyni, a w XIX wieku dokonano tu ostatniej przebudowy. Kościół można zwiedzać w miesiącach październik-marzec od poniedziałku do soboty, w godzinach 11.00-13.00 oraz 18.00-20.00. W niedziele świątynia czynna jest w godzinach 11.00-11.45 oraz 18.00-20.00. W sezonie (marzec-październik) turyści mogą odwiedzać katedrę od poniedziałku do soboty, w godzinach 11.00-13.00 oraz 19.00-21.00. W niedziele czynna jest od 11.00-11.45 oraz 19.00 i 21.00.

Iglesia de San Pedro

Kościół San Pedro to połączenie budynku sakralnego z fortecą, którą przypomina z wyglądu. Został wybudowany pod koniec XIV wieku. Jest to najstarszy kościół w Ciudad Real i jeden z ważniejszych budynków sakralnych w regionie. W architekturze tej świątyni doskonale współgrają tutaj ze sobą styl chrześcijański i arabski. Można podziwiać tutaj grobowiec Chante de Coca oraz barokowe ołtarze z XVIII wieku. Kościół można odwiedzać w godzinach 11.15-12.00 oraz 18.30-20.00.

KOSCIOL-SAN-PEDRO-CIUDAD-REAL-HISZPANIA-PRZEWODNIK-FOTO
Kościół San Pedro w Ciudad Real

Iglesia de Santiago

Kolejny przykład sakralnych zabytków Ciudad Real. Kościół wybudowany został w stylu gotyckim na polecenie ówczesnego władcy – Alfonsa X. Budowlę postawiono w XIV wieku, a w kolejnych latach wzbogacono go o elementy stylu mudejar oraz barokowe łuki. W Kościele znajdują się fascynujące malowidła ścienne, przedstawiające siedmiogłowego smoka z Apokalipsy św. Jana.

Ciudad Real Museo

Muzeum ulokowane jest w XV-wiecznej rezydencji - Hernán Pérez del Pulgar. Jego kolekcje obejmują okres od paleolitu po czasy nowoczesne. Znajdują się tutaj też pozostałości sprzed 3 mln lat, które zostały odkryte podczas wykopalisk na obszarze wulkanicznym. Muzeum otwarte jest od wtorku do piątku, w godzinach 11.00-14.00 oraz 17.00-20.00. W soboty i niedziele można je zwiedzać w godzinach 11.00-14.00. Obecnie jest zamknięte z powodu remontu, a część kolekcji została przeniesiona do kościoła La Merced.

Diocesan Museo

W Ciudad Real dla zwiedzających dostępne jest również Muzeum Diecezjalne, które zbiory przedstawiają głównie sztukę religijną. Można podziwiać tutaj obrazy religijne z przestrzeni XIII-XVI wieku, księgi kościelne z XVI wieku oraz liturgiczne naczynia z XVII i XVIII wieku. Tutaj też znajduje się posąg wielkanocny La Sana Cena. Muzeum można zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach 10.00-13.00. Wstęp jest wolny.

Elisa Cenderero Museo

Trzecie muzeum w Ciudad Real ulokowane jest w tej samej rezydencji, co muzeum miejskie Ciudad Real Museo. Można tutaj podziwiać kolekcje i meble z przestrzeni XVII, XVIII i XIX wieku, a także XIX-wieczną sztukę oraz prace wykonane przez regionalnych artystów. Muzeum otwarte jest w miesiącach kwiecień-lipiec, w godzinach 10.00-14.00 oraz 18.00-20.00. Od lipca do sierpnia czynne jest w godzinach 9.00-14.00, a w miesiącach wrzesień-marzec można zwiedzać je w godzinach 10.00-14.00 oraz 17.00-20.00. W poniedziałki i święta muzeum jest nieczynne.

Kończąc spacer po Starym Mieście można dostrzec, że Ciudad Real znajduje się pod wpływem nowoczesnej architektury – XIX i XX wieku. Przykładem budynku zaadoptowanego do współczesnych potrzeb jest Medrano Palace - niegdyś znajdowało się tu kasyno. Obecnie Medrano Palace jest siedzibą konserwatorium muzycznego.

CIUDADREAL
Ciudad Real

Malownicze okolice Ciudad Real

Nieopodal miasta Ciudad Real znajduje się park naturalny Lagunas de Ruidera, gdzie można podziwiać 17 lagun, malownicze lasy oraz fascynujące groty skalne. Na terenie prowincji Ciudad Real znajduje się szlak Don Kichota z La Manchy (Ruta de Don Quijote), gdzie będziemy na nowo przeżywać jego historię. Jedną z ważnych miejscowości tego szlaku jest Campo de Criptana, do której warto się wybrać będąc w Ciudad Real. To tutaj można podziwiać wiatraki, z którymi bohater stoczył walkę.

Zainteresuje Cię również:
przewodnik po regionie Kastylia La Mancha | Toledo | Albacete | Valdepenas | Guadalahara |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij