Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Trujillo w Estremadura

Trujillo - niepozorne miasteczko hiszpańskiej Estremadury

Hiszpania jest krajem, w którym klimatyczne miejscowości mnożą się niczym grzyby po deszczu. Niemal w każdej prowincji znajdziemy urokliwą mieścinę, albo pojedyncze miejsce warte uwagi, które zachwyca swoim oryginalnym charakterem. W regionie Estremadura, prowincji Caceres, znaleźć można wiele magicznych miejsc. Jedno z nich, małe miasteczko Trujillo to miejscowość, która posiada wszelkie predyspozycje, by rozkochać w sobie wielu ludzi. Ciche i spokojne, a jednocześnie tętniące życiem już od pojawienia się pierwszych promieni słonecznych, zaskakuje architekturą oraz duchem historii obecnym na każdym niemal kroku.

Małe wielkie Trujillo

W podróży po Hiszpanii z pewnością napotkać można wiele większych miast, które w swoich granicach mają o wiele więcej zabytków, parków, klimatycznych kawiarenek. Jednak w przypadku Trujillo nie liczy się ilość, lecz jakość. Przybywając do miasta ma się wrażenie, że czas zatrzymał się tu w miejscu. Wygląd architektury zdaje się podpowiadać, że miasteczko dawno już opuścili ostatni mieszkańcy, a jednak rzeczywistość okazuje się być zupełnie inna. Już od rana ulicami miasta przewija się wielu ludzi. Kelnerzy o świcie przychodzą do pracy i od początku dnia wypatrują pierwszych klientów – czy to turystów, czy osoby wpadające na poranną kawę przed wyjściem do biura.

Przebywając w Trujillo można odnieść wrażenie, że miasto żyje trzema aspektami: historią, gastronomią oraz otaczającą je przyrodą. Na każdym kroku widać wpływ czasu na rzeczy materialne. Stare kamieniczki, zabytkowy kościół w centrum czy główny plac miasta świadczą o swojej bogatej historii. Na każdej niemal ulicy w mieście spotkać można lokal gastronomiczny, kameralną kawiarenkę czy restaurację. Co ciekawe, do miasteczka przybywa dostateczna liczba turystów, aby lokale mogły swobodnie konkurować o klientów. Stąd częstym widokiem są tu przyjaźnie nastawieni barmani, bariści czy kelnerzy, których postawa i gesty zapraszają do skorzystania z usługi. Na szczególną uwagę zasługuje także fauna – miasteczko obfituje bowiem w przeróżnego gatunku ptaki. Między budynkami i uliczkami spotkać można nie tylko gołębie, ale także ptaki drapieżne, a nawet bociany.

To, co na co dzień zaskakuje, to ilość osób zwiedzających miasteczko. Wydawałoby się, że Trujillo jest miastem ospałym, wiecznie śniącym, czekającym na przebudzenie się z jakiegoś dziwnego letargu. Jednak centralne miejsce miasteczka jest zawsze pełne ludzi. Być może to zasługa niesamowitego klimatu, jaki towarzyszy pobytowi w tym miejscu.

ZDJECIE-PRZEWODNIK-TRUJILLO-HISZPANIA
Rynek miasta Trujillo

Jak to się zaczęło?

Choć sama miejscowość istniała tu jeszcze przez 1400 rokiem, to dopiero na mocy oficjalnego rozporządzenia, król Kastylii Juana II Trujillo otrzymało prawa miejskie. Od początku istnienia miasto odegrało ważna role strategiczną w historii regionu Estremadura.
W czasach starożytnych na miejscu obecnego Trujillo istniało miasto o nazwie Turgalium należące do Rzymskiego Imperium. Po upadku ‘kolosa na glinianych nogach’ miasto przeszło we władanie plemienia Wizygotów, by ostatecznie stać się strefą wpływów muzułmanów.

Po odzyskaniu władzy w mieście przez chrześcijan i nadaniu mu praw miejskich, Trujillo zaczęła systematycznie rozwijać się i rozrastać. Średniowieczne mury miasta, które zbudowano tutaj w celu ochrony miasta przed najeźdźcami, przestały mieścić wszystkich mieszkańców, przez co poza murami miasta tworzyły się nowe osiedla. W czasach wielkich wypraw do Nowego Świata, mieszkańcy miasta, którzy zdecydowali się wrócić do ojczyzny, ufundowali wiele budynków i rezydencji budowanych w centrum miasta. Były to zwykle majestatyczne pałace, imponujące w swojej formie.

Dalsze dzieje miasta związane są z walkami o władzę i wojnami domowymi. Po upadku starego reżimu w 1834roku Trujillo zostało przekształcone w gminę regionu Estremadura, a samo miasto ustanowiono siedzibą okręgu sądowego Trujillo.

Dom odkrywcy

Trujillo jest rodzinnym miasteczkiem jednego z najsłynniejszych konkwistadorów hiszpańskich, Francisco Pizarro. Odkrywca urodził się tutaj i wychował, spędził tu najwcześniejsze lata swojego życia, parając się wszelakimi zajęciami. Przez większość czasu zajmował się nawet wypasaniem świń, co w późniejszym życiu przyprawiało mu wielu kłopotów. Właśnie tutaj podjął decyzję o wielkiej wyprawie, która miała zaważyć na jego przyszłości i przynieść mu chwałę, która przetrwała kilkaset lat.
Francisco Pizarro z Trujillo zapisał się na kartach historii jako zdobywca potęgi Andów, który rzucił na kolana wielkiego władcę imperium Peru.

Co warto zwiedzić

Najpiękniejszym i zarazem najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Trujillo jest stare miasto i jego główny plac. Rynek w mieście rozplanowany jest na rzucie prostokąta i otoczony renesansowymi kolumnadami oraz arkadami. To właśnie tutaj znajduje się słynny pomnik Francisco Pizarro na koniu – odlany z brązu monument, przedstawiający wielkiego konkwistadora.

Co ciekawe, początkowo teren rynku w Trujillo w głównej mierze należał do kupców i cech rzemieślników. Nie były to tereny ciekawe, bezpieczne ani bogate. Dopiero po wyprawach do Ameryki centrum miasta zmieniło swój charakter i zapełniło się fasadami pałaców. Charakter ścisłego centrum zmienił się nie do poznania na przełomie XVI i XVII wieku. Dziś główny plac zajmują głównie hotele i restauracje, gotowe na przyjęcie gości i klientów praktycznie rzez cały kalendarzowy rok.

FOTO-ZAMEK-TRUJILLO
Zamek w Trujillo

Innym wartym uwagi elementem architektury miasta jest datowany na IX wiek zamek. Budowana na przestrzeni dwóch wieków twierdza to doskonały przykład romańskiego stylu w budownictwie. Przysadzisty kształt, niskie wieże i małe otwory okienne to znak rozpoznawczy tego nurtu. Zamek znajduje się w północnej części miasta, na jednym z najwyżej położonych punktów. Zbudowany z bloków granitowych kolos posiada kilka wież o podstawie na planie kwadratu, spośród których dwie usytuowane są przy bramie wjazdowej.

Restauracje w Trujillo

Kuchnia to bardzo istotny element wizerunku turystycznego miasta. Właściciele restauracji znajdujących się w mieście Trujillo dwoją się i troją, by zaspokoić oczekiwania klientów.
Serwowane w knajpkach dania zwykle odzwierciedlają upodobania klientów, dlatego w menu restauracji często znaleźć można dania niezwiązane z regionem. Jednak wystarczy zapytać miejscowych o dobry lokal z tradycyjnymi daniami hiszpańskimi, a na pewno dostaniemy namiary na odpowiednią restaurację.

Spośród tradycyjnych dań, w Trujillo serwuje się gównie potrawy charakterystyczne dla prowincji Caceres. W menu znajdziemy tutaj dania złożone z grillowanej papryki czy z dodatkiem szafranu, a także szeroką paletę serów, w tym słynny Torta del Casar. Region i prowincja słyną także z produkcji wyśmienitych miodów.
Typowymi daniami, które goszczą na tutejszych stołach są wykwintne trufle ze szparagami, tradycyjna zupa z dojrzewających w słońcu pomidorów, czy Migas – kawałeczki chleba z dodatkiem warzyw i przypraw, często podawane na patelni.

Okoliczności przyrody

Trujillo leży niemal w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego, a co za tym idzie, na jego terenie panuje klimat raczej suchy, ale łagodny. Lato w tym rejonie bywa dokuczliwe i gorące, ale zim średnia temperatura nie powinna spaść poniżej temperatury wegetacji roślin. To właśnie sprawia, że klimat w okolicach Trujillo jest tak przyjazny roślinności i zwierzynie.

Niemal kontynentalny klimat sprawia, że tereny w okolicach Trujillo porośnięte są głównie przez sosny i inne drzewa iglaste. Śródziemnomorski klimat sprawia, że tereny te wyróżniają się typową dla tego klimatu roślinnością.

Jeśli na wyjazd szukamy spokojnego miejsca, gdzie można odpocząć od codziennych spraw, zapomnieć o problemach i zanurzyć się w atmosferze typowego hiszpańskiego miasteczka. Śródziemnomorskie klimaty z pewnością wpłyną pozytywnie na samopoczucie i pozwolą odprężyć się całkowicie.

ARCHITEKTURA-TRUJILLO
Elementy architektury Trujillo

Zainteresuje Cię również:
hiszpańska konkwista i konkwistadorzy | Francisco Pizarro | region Estremadura |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij