0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Merida to miasto położone w regionie Estremadura, nad rzeką Gwadiana. Miejscowość jest stolicą rejonu Estremadury. Mieszka tutaj około 56 tysięcy osób. Miasteczko prezentuje się malowniczo – niskie domy i wąskie uliczki to typowa dla regionu, miejska zabudowa.
Kawiarnie i sklepy z lokalnymi wyrobami zachęcają turystów do zapoznania się z regionalnymi wyrobami. W restauracjach i knajpach można skosztować wyśmienitych lokalnych potraw. Popularnością cieszy się gulasz z jagnięciny, cebuli, czosnku i papryki (caldereta), a także gazpacho (chłodnik z pomidorów). Warto również spróbować lokalnych wędlin, kiełbas i potrawy ajoblanco – biała zupa z czosnkiem i migdałami. W kuchni regionu znajdziemy także dziczyznę, dania z królika i przyrządzoną na różne sposoby kuropatwę. Przystawki i przekąski zaintrygują niejednego smakosza. W Meridzie można zamówić uszy wieprzowe, szparagi oraz pyszne sery podawane z regionalnym winem.
Amatorów rozrywki na wyższym poziomie z pewnością ucieszy fakt, iż co roku w miejscowości Merida odbywa się Festiwal Teatru Klasycznego. Podczas uroczystości organizowanych na przełomie lipca i sierpnia wystawiane są klasyczne sztuki, odbywają się koncerty oraz pokazy taneczne. Atrakcje festiwalu można podziwiać w amfiteatrze oraz teatrze rzymskim.
Merida była osadą rzymską o nazwie Augusta Emerita, która znacząco rozkwitła w epoce starożytności. Początki tej osady szacowane są na 25 rok przed naszą erą, kiedy to utworzono tu kolonię V i X legionu rzymskiego. W miejscowości zbiegały się ważne szlaki, m.in. Srebrna Droga (Via de la Plata) oraz szlak Betyka-Lizbona, dlatego była ona jednym z ważniejszych ośrodków.
Jednak panowanie Rzymian zakończyło się wraz z podbojami Wizygotów około V wieku. Następnie Merida przechodziła pod władzę Swewów (441 rok) oraz Maurów (od VIII wieku), aż w końcu stała się częścią Królestwa Leónu w 1228 roku. Podbił ją król Alfons XI i uczyniła z niej miasto chrześcijańskie.
Teatr rzymski w Meridzie
Nie bez przyczyny Merida nazywana jest „hiszpańskim Rzymem”. W mieście można podziwiać dobrze zachowane pozostałości po okresie panowania Rzymian. Zespół ruin w Meridzie umieszczony został na nawet na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Najbardziej imponującym z pozostałości po czasach rzymskich jest amfiteatr w Meridzie, wybudowany w kształcie elipsy. Dzięki temu widownia mogła przyglądać się dobrze wydarzeniom, które miały miejsce w jego centralnej części. Mógł on pomieścić 15 tysięcy osób, a postawiony został najprawdopodobniej w VIII wieku przed naszą erą. Odbywały się tutaj walki gladiatorów i zwierząt. Wokół amfiteatru znajdują się też pozostałości muru rzymskiego.
Kolejnym ważnym zabytkiem z czasów panowania Rzymian, który zachował się dobrze do dnia dzisiejszego, jest antyczny teatr z XVI wieku przed naszą erą. Został odkryty podczas prac archeologicznych w roku 1794. Na zboczu wzgórza ulokowane zostało miejsce dla widowni (cavea), które podzielono na 3 sektory o łącznej liczbie miejsc 5 tysięcy. Do czasów dzisiejszych z konstrukcji teatru zachowało się miejsce przeznaczone dla chóru (orchestra), budynek sceny (służący za dekorację) oraz proscenium – punkt, gdzie występowali aktorzy. Najstarszym elementem amfiteatru jest cavea, która została wybudowana w 24 roku przed naszą erą, na polecenie Agryppy - zięcia Oktawiana Augusta.
Z tego okresu możemy podziwiać w Merdzie jeszcze wiele zabytków. Najbardziej słynne to pozostałości łuku triumfalnego Trajana (o wysokości 15 metrów), a także kościoły Santa Eulalia oraz San Lazaro. W kościele Santa Eulalia zainteresowanie turystów przyciąga kapliczka świątyni, która została wykonana z kamieni. Poświęcona jest ona św. Eulalii, patronce Meridy. Kościół w swoim obecnym stanie została wybudowany w XVII wieku, na gruzach świątyni Marsa – rzymskiego odpowiednika Aresa, greckiego boga wojny. Świątynię można zwiedzać w godzinach kultu religijnego.
Ponadto w mieście zachowały się także rzymski akwedukt i most Puente Romano. Most został wybudowany około I wieku przed naszą erą, na początku istnienia osady. Od tamtej pory był przebudowywany kilkukrotnie w czasach nowożytnych. W 686 roku zostały dodane do niego charakterystyczne łuki. Puente Romano ma długość 792 metrów i posiada aż 60 łuków. To niesamowita i imponująca budowla, podobnie jak rzymska świątynia Diany - prostokątny budynek opierający się na kolumnach korynckich. Jest to jedyny tak dobrze zachowany budynek kultu religijnego z czasów rzymskich. Nieopodal miasta natomiast znajduje się Circo Romano - hipodrom (arena przeznaczona do wyścigów rydwanów konnych), który mieścił niegdyś nawet 30 tysięcy osób. Widać tutaj podział na cześć główną-arenę, gdzie odbywały się wyścigi oraz widownię.
Wizyta w Meridzie to podróż do odległych czasów, gdzie możemy poznać choć cząstkę dawnej kultury i życia naszych przodków. To niezwykła przygoda, nie tylko dla miłośników historii.
Amfiteatr w Merida
Oprócz elementów architektury starożytnych Rzymian, które zachował się do dziś, w mieście znajduje się także wiele zabytków datowanych na późniejsze okresy. Warto wybrać się na spacer do centrum miasta, na główny plac Plaza de España. Na środku placu ulokowany jest pomnik, postawiony u czci patronki miasta – św. Eulalii.
Przy Casa de Mitra znajduje się corrida ze zdobieniami w stylu arabskim, a spragnieni jeszcze większej ilości reliktów historii mogą udać się do muzeum archeologicznego – Museo Nacional de Arto Romano. Można tutaj podziwiać eksponaty i pozostałości z życia codziennego starożytnych, a także elementy kultury rzymskiej takie jak rzeźby, nagrobki, posągi i przedmioty użytkowe.
Muzeum zostało otwarte w roku 1986, a zaprojektował je Rafel Moneo. Museo Nacional de Arto Romano można zwiedzać w miesiącach luty-czerwiec od wtorku do soboty, w godzinach 09.30-20.00. W niedziele jest czynne od 10.00 do 15.00. W sezonie (lipiec-wrzesień) eksponaty można podziwiać od wtorku do soboty, do godziny 18.30. W pozostałych miesiącach muzeum czynne jest w niedziele od 10.00 do 14.00. Bilet wstępu to koszt 3 Euro, a w przypadku biletu ulgowego – 1,5 Euro.
Z czasów panowania Maurów na terenie miasta pozostały ruiny arabskiego zamku-twierdzy Alcazaba Conventual. Został on wybudowany na gruzach rzymskiej budowli w roku 835, przez Abd arRahman II. Po wypędzeniu z miasta Maurów, zamek został podarowany w XIII wieku klasztorowi Santiago po rekonkwiście. Zakonnicy dokonali przebudowy fortecy, dostosowując ją do użytku klasztoru. Twierdza nie przetrwała jednak do dnia dzisiejszego – zachowały się tylko mury, pozostałości wież oraz ruiny klasztoru Santiago. W Meridzie nie brak również sakralnych zabytków takich jak kościół Santa Maria la Mayor, który został postawiony w miejscu dawnej wizygockiej świątyni i późniejszego meczetu.
W Merdzie najważniejszym, lokalnym świętem są obchody Wielkiego Tygodnia (Santa Semana).
Wydarzenie te znaczy bardzo dużo dla mieszkańców, gdyż upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest potwierdzeniem głęboko zakorzenionej w regionie tradycji chrześcijańskiej. Podczas obchodów Santa Semana odbywają się różnego rodzaju procesje i uroczystości. Jedną z bardziej znanych jest La Borriquita – procesja, która rozpoczyna się w katedrze Santa Maria, w niedzielę palmową.
Wiele procesji podąża szlakami najpiękniejszych i najważniejszych zabytków Meridy, co daje mieszkańcom okazję do utrwalenia obrazu dziedzictwa przodków. Szczególnym wydarzeniem Santa Semana jest Via Crucis – procesja, która w ciszy zmierza ku amfiteatrowi rzymskiemu. Oprócz procesji podczas Santa Semana odbywają się też barwne parady, a mieszkańcy cieszą się radośnie z nadejścia Świąt Wielkiej Nocy.
Puente Romano w Meridzie
Zainteresuje Cię również:
region Estremadura w Hiszpanii | Caceres | Badajoz | klasztor w Guadelupe | spis treści przewodnika Hiszpania |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.