Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Zwiedzanie Maroko

W 1471 roku Tanger zdobyty został przez Portugalię. W 1661 roku został oddany Brytyjczykom, Ci dość szybko jednak stwierdzili, że obrona miasta przed najazdami arabskimi nie ma większego sensu i oddali miasto w ręce Arabów, pod których panowaniem było do końca XIX wieku.

Wtedy na przełomie wieków XIX i XX Tanger było miastem portowym, będącym w pożądaniu wielu kolonizacyjnych mocarstw Europy. Utworzono wtedy w Tanger narodowe strefy wpływów, aby zadowolić żądze mocarstw. W 1956 roku strefy te zostały zlikwidowane i miasto włączono do niepodległego Królestwa Maroka. Jeśli można tak piękne miasto podsumować jednym zdaniem, to Tanger jest typowym marokańskim miastem.

Tanger - spotkanie pierwszego stopnia z Afryką ....

Możecie tutaj poczuć typowy klimat, dla każdego miasta Maroka. Miasto charakteryzuje się zabudową w stylu arabskim, co widoczne jest w kształtach okien, drzwi, natomiast duża ilość meczetów, z wysokimi wieżami, daje urokliwy wygląd temu miastu. Oprócz meczetów, znajdziecie, co ciekawe, także dwa kościoły. Innym miejscem, które warto odwiedzić, będzie marokański bazarek, na którym możecie kupić wiele orientalnych pamiątek, czy też pyszności, które być może kuszą zapachem, ale czasem warto się powstrzymać od kupna czy próbowania, gdyż nie każdy europejski żołądek jest w stanie je znieść.

Tanger to niestety miasto, w którym widoczna jest ogólna bieda, turyści często zachęcani są korzystania z „pomocy” przypadkowych przechodniów, którzy chcą oprowadzić po mieście. Często takie zainteresowanie Marokańczyków europejskimi turystami nie musi świadczyć o ich złych intencjach, jednak wiele przewodników ostrzega przed nadmierną ufnością, gdyż można stać się ofiarą naciągaczy lub złodziejaszków.

Casablanca prawie jak z filmu

Casablanca, do której możecie przylecieć, to gospodarcza stolica Maroka i najczęściej odwiedzane przez turystów miasto w tym kraju. Wszystkim kojarzyć się może z kultowym filmem Michaela Curtiza z 1942 roku, dzięki czemu może przyciągać turystów, którzy wyobrażają sobie Casablancę jako romantyczne miasto, jednak nic bardziej błędnego. Casablanca to miasto bogaczy, w którym dobrze czują się głównie turyści z zasobnym portfelem, jeśli podróżuje się tu z założeniem zobaczenia romantycznego miasta miłości, można doznać lekkiego rozczarowania. Mimo to, jest tu wiele urokliwych miejsc, które warto zobaczyć.

Jednym z takich miejsc jest meczet Hassana II, imponująca budowla, zaprojektowana przez Michela Pinseau. Przy meczecie znajdziecie również muzeum, bibliotekę, łaźnię parową i wiele obiektów religijnych, jak na przykład szkołę koraniczną. Położenie meczetu jest przepiękne i malownicze, bowiem świątynię wzniesiono nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego i można tu spędzić wiele godzin, podziwiając każdy zakątek tego miejsca.

Jako, że miasto jest jedną z największych metropolii w Afryce, wśród pięknych budynków zobaczycie też wielkie drapacze chmur, czy wytworne kawiarnie i restauracje, a także kluby satysfakcjonujące niejednego miłośnika nocnego życia. Jednym z nich jest Jazz Club Armstrong z muzyką na żywo. Innym kultowym miejscem jest Rick`s Cafe, kawiarnia, w której można poczuć klimat wspomnianego już melodramatu.

ZWIEDZANIE-CASABLANCA
Meczet króla Hassana w Casablance

Marrakesz pachnie przyprawami ...

Innym miastem, do którego możecie dolecieć, a nie powinniście pominąć w swojej podróży po Maroko jest Marrakesz. Aby poznać klimat tego miasta, należy wybrać się na spacer po jego ciasnych zaułkach. Warto odwiedzić meczety, na przykład Meczet Kutubijja, największy meczet w Marrakeszu, którego budowę rozpoczęto w 1147 rok lub Meczet i Medresa Alego ibn Jusufa, jeden z większych meczetów wzniesionych w XII wieku.

Warto też zobaczyć pałace, np. Palais de la Bahia, stosunkowo „młody”, bo wzniesiony w XIX wieku, dzięki czemu bardzo dobrze zachowany. Turystom pozwala się niestety odwiedzić tylko jego fragment. Innym miejscem, które warto zwiedzić jest między innymi plac Dżemaa El-Fna, na którym co wieczór odbywa się wielki targ ze straganami gastronomicznymi, a także zwyczajnymi produktami, swoistymi pamiątkami z Maroka.

Okolice straganów ubarwiają swoją osobą kuglarze, bębniarze, muzycy, zaklinacze węży czy też samozwańczy uzdrawiacze. Ich występy trwają z reguły do północy i przyciągają w tym czasie rzesze turystów. W 1985 roku medyna w Marrakeszu, czyli stare arabskie miasto, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Jeśli postanowicie jednak odwiedzić inne miasta, korzystając z usług promów, możecie też przypłynąć do Ceuta, hiszpańskiej eksklawy na terytorium Maroka. Jest to miasto – twierdza, położone są cyplu tworzącym Cieśninę Gibraltarską. W zasadzie, położone jest na wprost Gibraltaru. W Ceuta przed wieloma wiekami stykały się kultury arabska, berberyjska i europejska, rozkwitał tutaj handel międzynarodowy.

Pierwsze zmianki o mieście mówią, o osadzie zwanej przez Kartagińczyków, Abyla i miało to miejsce w V wieku przed naszą erą. Z czasem przechodziła ona z rąk do rąk wielkich historycznych mocarstw, Imperium Rzymskiego, później Wandali, następnie Wizygotów, oraz Bizancjum. Pod koniec VII wieku miastem zaczęli zarządzać Arabowie. Hiszpanie odzyskali miasto w 1580 roku, jednak niedługo potem, już w 1640 roku przejęła je Portugalia. Ceute w ręce Hiszpan, „oddał” dopiero traktat lizboński.

W 1956 roku Hiszpania uznała niepodległość Maroka, pozostawiając jednak miasto Ceuta jako integralną część swojego terytorium przynależnego do regionu Andaluzji. W mieście znajdują się dziesiątki budowli, które można podziwiać. Najczęściej są to budowle obronne, zabudowa hiszpańska miesza się tu z zabudową arabską. Możecie odwiedzić tutaj wielki arabski plac targowy, na którym można kupić wiele ciekawych, orientalnych rzeczy, takich jak oryginalne fajki wodne, torebki ze skóry wielbłąda, i wszystko inne oczywiście w stylu arabskim.

Hiszpańskie enklawy w Afryce

Całkiem nieopodal jest inna hiszpańska eksklawa Hiszpanii – Melilla. Do niej też możecie przypłynąć promem, lub korzystając z wizyty w Ceuta, przeprawić się tutaj lądem. Melille również założyli Fenicjanie, pod nazwą Rusaddir. Ta fenicka kolonia należała z biegiem czasu do Kartaginy, później do Imperium Rzymskiego. W VII wieku weszła w posiadanie Arabskie, aby w 1497 roku przejść w ręce Hiszpanów. Miasto pozostało obiektem wielokrotnych zatargów hiszpańsko – marokańskich. Od 1995 roku miasto ma status autonomiczny.

Melilla, podobnie jak Ceuta, cenione jest nie tylko ze względu na swoją bogatą historię, czy wielokulturowość, ale także ze względu na idealne warunki do spędzenia swojego urlopu. Gorące, afrykańskie powietrze, piękne plaże, sprzyjają leniwemu wypoczynkowi dla tych którzy na urlopie nie lubią się męczyć, ale są tu również dziesiątki wspaniałych zabytków, które kuszą turystów lubiących aktywnie spędzać swój wolny czas.

Zobaczycie tutaj perłę architektury gotyckiej – Kaplicą Santiago. Zarówno Ceuta jak i Melilla, to miasta wielokulturowe, znajdziecie tutaj kościoły, meczety, synagogi. To właśnie tutaj obcowanie z taką wielokulturowością może okazać się niebywałym doświadczeniem.

TARG-W-MARRAKESZU
To można kupić na targu w Marrakeszu

Podróż po Hiszpanii na pewno należy do tych niezapomnianych, jeśli jednocześnie wybierzecie się do Maroka, będzie to prawdopodobnie podróż Waszych marzeń. Nie ma nic bardziej klimatycznego niż zwiedzanie marokańskich ogrodów, pałaców, marokańskich dzielnic, mniej lub bardziej zapomnianych, a przede wszystkim atrakcji turystycznych. Maroko jest uznawane za bramę do Afryki, gdzie przenika się kultura arabska, berberyjska i europejska. To może być dla Was wspaniałym miejsce, do przeżycia niezapomnianych chwil

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij