Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Turystyka Castellon de la Plana

Castellón de la Plana – świadek dziejów

Historia Hiszpanii sprzyja zachowaniu wielu zabytków oraz świadectw dawnej obecności przedstawicieli różnych kultur. Przykładem mogą tutaj posłużyć miasteczka, w których architektura arabskich osadników miesza się z budowlami sakralnymi chrześcijan i elementami sztuki nowoczesnej, wykorzystywanej w budownictwie.

Niedaleko wschodniego wybrzeża Hiszpanii, przy Costa del Azahar leży miasteczko, które z powodzeniem można nazwać świadectwem historii wielu kultur na przestrzeni dziejów Hiszpanii. To Castellón de la Plana, zwana także Castello de la Plana, lub po prostu Castelló. Jest to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez zwolenników historii, jak i nowoczesnych ruchów. Co sprawia, że do miasteczka przybywa tak wielu turystów o tak zróżnicowanych preferencjach?

Trochę historii

Dawne dzieje miasta sięgają niemal tysiącletniej jego historii. Choć oficjalnie prawa miejskie zostały mu przyznane w roku 1251, znane są źródła mówiące o tym, że osada istniała tutaj wiele lat wcześniej. Prawa miejskie zostały przyznane miejscowości po tym, gdy jej przeniesienie z terenów górskich na równinę zostało ufundowane przez jednego z władców Królestwa Walencji, króla Aragonii, Jakuba I. Zanim Władca zdecydował się na utworzenie silnego ośrodka miejskiego, w 1233 roku udało mu się wypędzić z tych terenów Maurów, którzy wiele lat wcześniej przejęli te ziemie.

Według źródeł przeniesienie miasta rozpoczęło się 8 września 1251 roku, a zakończyło w trzecią niedzielę Wielkiego Postu roku następnego. Jakubowi I udało się stworzyć miasto o silnej fortyfikacji. Otoczone murami oraz fosą Castellón de la Plana uzupełniały wieże strażnicze, dzięki którym możliwe było wypatrywanie zbliżających się niebezpieczeństw – nie tylko od strony lądu, ale także morza. Już od czasów średniowiecza miasto było doskonale chronione przed atakami z zewnątrz, w tym najazdami piratów, którzy w sposób szczególny upodobali sobie miejscowości wschodniego wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego. W późniejszym okresie w mieście postawiono kościół, który następnie przekształcono w klasztor i sanktuarium.

Rozbudowa

Jeszcze za panowania Jakuba I miasto połączono drogą z zabudowaniami znajdującymi się u wybrzeży, co dało początek działania portu miejskiego. Infrastruktura została rozbudowana, aby objąć przylegające do murów miasta tereny pobliskich miejscowości, których głównym źródłem utrzymania było rolnictwo. Stałe zaopatrzenie w warzywa i owoce, dostęp do morza oraz obronny charakter samego Castellón de la Plana sprawiły, że ośrodek ten miał wręcz idealne warunki do rozwoju. Zgodnie z planem Jakuba I miasto miało stać się najważniejszym ośrodkiem w północnej części regionu.

Przez wiele lat nie zagrażało miastu żadne niebezpieczeństwo, a kolejni władcy żyli w dobrobycie i dostatku. Castellón de la Plana miało też swój udział w wojnie o sukcesję hiszpańską w latach 1701-1714. Miasto opowiedziało się wtedy za osobą arcyksięcia Karola z Austrii, który został później wygnany przez wojska Filipa d’Anjou.

XIX wiek przyniósł wielkie zmiany społeczne w Europie. Do nich postanowiono dostosować także wygląd miasta i zdecydowano o wyburzeniu murów obronnych, uwalniając rozrost tkanki miejskiej poza jego granice. Miasto zaczęło się rozwijać wraz z inauguracją linii kolejowej i udoskonalonego portu, pojawił się w nim nowy szpital, teatr, parki a nawet kasyno. Castellón de la Plana to niewątpliwa gratka dla turystów – co warto zobaczyć w mieście?

PLAZADELAPAZ-CASTELLON-FOTO
Plaza de la Paz w Castellon de la Plana

Co przyciąga historyków?

Jak już zostało wspomniane Castellón de la Plana ma długą historię, której pozazdrościć mogłoby niejedno inne miasto. Stąd wśród miłośników dawnej historii pociąg do tutejszej architektury i dzieł sztuki, świadectw dawnych dziejów Castellón de la Plana. Większość zabytków miejskich znajduje się wokół głównego placu miasta. Wynika to z faktu, że przez ponad 700 lat mury odgradzały miasto od terenów zewnętrznych, stąd najstarsze budowle ulokowane są na miejscu dawnego wewnętrznego obszaru.

Pośród godnych uwagi obiektów o dużej wartości historycznej nie można by nie wymienić wybudowanego w stylu gotyckim kościoła Concaterdral de Santa Maria (Katedra Najświętszej Marii) Zbudowany w XIII wieku monumentalny budynek to doskonały przykład architektury tamtych czasów, choć duża jego część została odbudowana w 1936 roku, w trakcie Wojny Domowej w Hiszpanii, a dzisiejsza forma budynku nieco odbiega od oryginału.

Godnym uwagi jest także ratusz na placu głównym. Budynek rady miejskiej powstał na początku 18 wieku. Jego znakiem rozpoznawczym jest toskańska fasada, która wznosi się nad piękną kolumnadą. To jeden z niewielu tego typu budynków, stąd zawsze cieszy się szczególnym zainteresowaniem turystów. Niedaleko rynku starego miasta można także podziwiać stojącą samotnie wieżę El Fadri, którą zbudowano około XV wieku.

W północno – wschodniej części miasta podziwiać można także Bazylikę Santa Maria del Lledo, poświęconą Matce Bożej. Jedną z ciekawszych części obiektu jest zbudowana w XI wieku kaplica, której przebudowa w wieku XVI nadała jej przepiękny, barokowy urok. Jednak nie tylko zabytkami miasto Castellón de la Plana żyje. Oprócz historycznych aspektów miasto kryje w sobie wiele nowoczesnych konotacji. Jakich?

Co przyciąga współczesnych?

Miasto Castellón de la Plana to nie tylko ośrodek historyczny, w którym króluje pamięć o przeszłości. To także miejsce, gdzie kultywuje się sztukę współczesną oraz dba się o przyszłość i rozwój.
Obecnie miasto utrzymuje się głównie z sektora usług turystycznych, dlatego dużą popularnością cieszą się tutejsze plaże oraz ośrodki wypoczynkowe.

Położone nad wybrzeżem Costa del Azahar hotele i pensjonaty każdego roku odwiedzane są przez wielotysięczne rzesze turystów. Główną plażą miasta jest Playa El Pinar, przy której znajduje się wybudowane niedawno planetarium.

CASTELLON-HISZPANIA
Parque Ribalta w Castellon

Inną plażą godną polecenia jest Playa Serradal. Plaża ta jest częściowo porośnięta przez trawy, stad odnosi się wrażenie, że jest ona dziką plażą. Idealnie nadaje się więc na romantyczny piknik we dwoje. Kolejną plażą należącą do miasta jest Playa Gurugu. Słynie ona z czystych wód oraz niezanieczyszczonego piasku, dlatego zwykle przebywa na niej sporo osób. Zarówno ona, jak i Playa El Pinar są oznaczone niebieską flagą, zatem zalicza się je do najczystszych plaż wybrzeża.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu codziennym miasta jest organizowany rokrocznie w lutym festiwal muzyki alternatywnej TannedTin. Na jednej z miejskich plaż spotykają się fani muzyki alternatywnej z całego świata, którzy w okolicznościach wspaniałej przyrody delektują się muzyką.
Castellón de la Plana ma w swoich zasobach także inne interesujące dla współczesnych turystów miejsce. Jest to planetarium miejskie El Planetario, które każdego dnia, odkąd zostało wybudowane, przeżywa istne oblężenie. Odbywają się tutaj pokazy nocnego nieba, wybranych gwiazd oraz Układu Słonecznego, a także prelekcje naukowców zajmujących się astronomią.Dziś miasto Castellón de la Plana jest dużym ośrodkiem miejskim, który zamieszkuje ponad 180 tysięcy osób. Jest ono także stolicą prowincji Castellón, która swoim terytorium przynależy do regionu Walencji. Miasteczko oddalone jest od stolicy regionu o jakieś 75 kilometrów, co umożliwia swobodne dotarcie do miasta turystom przylatującym na lotnisko Carretera del Aeropuerto. Dogodne połączenie drogowe sprawia, że do miasteczka dotrzeć można w niecałą godzinę, korzystając głównie z trasy E-15.

CASTELLON
Ulice i place w mieście

Do miasteczka kursują także autobusy międzymiastowe, jednak zanim wybierzemy dogodne połączenie warto sprawdzić aktualny rozkład jazdy.
Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu na czas pobytu w Castellón de la Plana. Dzięki własnemu środkowi transportu będzie można nie tylko szybko dotrzeć w pożądane miejsce, ale także zwiedzić okoliczne miejscowości, które kryją w sobie wiele ciekawych atrakcji turystycznych.

Zainteresuje Cię również:
Castellon przewodnik po mieście | Benicassim | Oropesa del Mar | region Walencji | Costa Azahar |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij