Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Oropesa del Mar

Oropesa del Mar w pobliżu Walencji

Oropesa del Mar to hiszpańskie miasto i gmina położone we wspólnocie autonomicznej Walencji, w prowincji Castellon - w jednostce administracyjnej Plana Alta. Gmina graniczy z Cabanes oraz Benicasim. Powierzchnia gminy wynosi 26,40 km2.
Oropesa del Mar to typowa, śródziemnomorska miejscowość, charakteryzująca się sprzyjającym klimatem i pięknym krajobrazem. Miasto posiada rozległe, piaszczyste plaże, naturalne zatoczki, klify oraz wiele różnorodnych zabytków. Region charakteryzuje się bogatą i zróżnicowaną kuchnią, opartą w głównej mierze na owocach morza.

Najbardziej charakterystycznym daniem regionalnym jest tak zwana paella, oferowana w różnych odmianach. Ryż, warzywa, owoce morza oraz ryby stanowią podstawowe składniki kuchni prowincji Castellon, zapewniając przy tym niesamowitą różnorodność potraw, oferowanych w licznych, lokalnych restauracjach, ulokowanych na całym tutejszym obszarze. W mieście organizowane są liczne festiwale, uroczystości kulturalne oraz imprezy sportowe. Uwagę zwraca przepiękne, malownicze Stare Miasto, stanowiące prawdziwe dziedzictwo historyczne oraz kulturowe regionu. Nowoczesna, nieustannie rozwijająca się infrastruktura turystyczna sprawia, że to przepiękne, nadmorskie miasteczko cieszy się coraz większym uznaniem wśród obcokrajowców.

Miasto przyjazne dla mieszańców

W ciągu ostatnich dziesięcioleci gmina Oropesa del Mar przeżywa nieustanny wzrost populacji, co prowadzi z kolei do rozwoju nieruchomości oraz sektora budowlanego w regionie, stanowiącego obecnie jeden z filarów gospodarki gminy. Dla porównania warto zatem dodać, iż w 1991 roku liczba ludności wyniosła 2319, w 2005 roku – 7208, a w 2010 – 10787. W 2008 roku liczba mieszkańców gminy wynosiła 11 245, stanowiąc tym samym dotychczasowe maksimum na tym obszarze.

Wzrosła także liczba zagranicznych imigracji. Obecnym burmistrzem gminy jest Rafael Albert Loca z Hiszpańskiej Partii Ludowej. Gmina Oropesa del Mar podzielona została na sześć następujących dzielnic: El Balco, La Playa, Les Amplaries, Les Plagetes, Las Villas oraz Marina d’Or. Miasto Oropesa del Mar, położone nad samym Morzem Śródziemnym, posiada liczne plaże oraz naturalne zatoczki. Na szlaku w pobliżu Sierra de Oropesa znajdują się liczne gaje pomarańczowe, które zlokalizowane w otoczeniu morza zapewniają miastu doskonały krajobraz.

Pomiędzy górami, a wybrzeżem znajduje się pas ziemi uprawnej, które w przeważającej mierze zajmują drzewa pomarańczowe oraz liczne warzywa. W rejonie uprawia się przede wszystkim winorośl, oliwki oraz migdały. Winogrona wykorzystywane są głównie do produkcji słynnego na tym obszarze wina – Muscat. W całej gospodarce gminy przeważa jednak sektor turystyczny. Szczególne miejsce zajmuje ogromny kompleks Marina d’Or, położony na wybrzeżu miasta, w kierunku miasta i gminy Cabanes.

OROPESA-DEL-MAR-WALENCIA
Panorama Oropesa del Mar

Główne zabytki miasta

Najważniejszym zabytkiem sakralnym miasta Oropesa del Mar jest Kościół Virgen de la Paciencia. Wewnątrz świątyni zachowały się do dnia dzisiejszego płytki pochodzące z XVIII wieku oraz obraz z XVI wieku przedstawiający portret patronki kościoła - Matki Bożej Różańcowej.

W mieście znajduje się również zamek o pochodzeniu muzułmańskim. Zlokalizowany jest na szczycie Starego Miasta i zapewnia przepiękny widok na całą okolicę. Uwagę zwraca również wieża Torre del Rey, wybudowana w XVI wieku, w celu obrony przed częstymi w tym okresie atakami piratów.

Wieża wybudowana została w stylu renesansowym. Stanowi potężny, defensywny zabytek oraz doskonały budynek wojskowy całej Walencji, zachowany w bardzo dobrym stanie aż po dzień dzisiejszy. Styl, w jakim wybudowano wieżę, stanowi doskonały przykład XVI-wiecznej architektury wojskowej. Wieża ma kształt dużego sześcianu, wybudowanego z bloków kamiennych.

Stare Miasto charakteryzuje się średniowiecznymi, wąskimi uliczkami i stromymi ścianami z typowymi narożnikami. Cały układ starówki oparty został na sztuce wojskowej. Zarówno zamek, wieże strażnicze oraz obronne, a także układ urbanistyczny miasta wyraźnie sygnalizują jego funkcję obronną.

W Oropesa del Mar nie inwestowano zatem w sztukę, czy budowę wystawnych pałaców, skupiono się przede wszystkim na spełnieniu roli obronnej przeciwko najeźdźcy. Pierwszym punktem odniesienia może być wspomniany powyżej zamek, którego pozostałości wyraźnie wskazują koleje losu, jakich musiał on doświadczyć. Oropesa del Mar nie posiada ważnych pod względem architektonicznym budynków sakralnych, czy cywilnych.

Najważniejsze atrakcje turystyczne w okolicy

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych znajdujących się w pobliżu Oropesa del Mar jest iberyjska wioska Oropesa La Vella z ponad 2000-letnią historią. Została utworzona przez niewielką populację, utrzymującą się przede wszystkim z rybołówstwa. Wioska ta zlokalizowana jest pomiędzy dwiema plażami, kilka metrów od przystani. Obecnie jest ona prywatną, ogrodzoną własnością. Można ją jednak ujrzeć przez niektóre, tylne ogrodzenia.

La Renegá oraz Playetas de Bellver stanowią niepowtarzalny krajobraz klifów oraz naturalnych zatoczek, otoczonych lasem sosnowym oraz przepiękną, śródziemnomorską roślinnością. Na terenie Oropesa del Mar znajdują się trzy, najbardziej znane, piaszczyste plaże, stanowiące doskonałą atrakcję turystyczną.

Pierwszą z nich jest Playa de la Concha, znajdująca się na południe od plaż: Les Amplaires oraz Morro de Gos. Ma ona 975 metrów długości oraz 60 metrów szerokości. Znajduje się w środowisku miejskim, posiada dostęp bezpośrednio do ulicy. Obok plaży znajduje się parking, a także promenada. Plaża została przystosowana również dla osób niepełnosprawnych. W 1994 roku Playa de la Concha otrzymała niebieską flagę.

Plaża-w-Oropesa-del-Mar
Plaża w Oropesa del Mar

Drugą, najbardziej znaną w mieście plażą jest Playa de les Amplaires. Ma ona 2100 metrów długości oraz 30 metrów szerokości. Jest to plaża oznakowana i ulokowana w środowisku miejskim, z bezpośrednim dostępem do ulicy i drogi. Posiada parking oraz promenadę. Została przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W 2005 roku Playa de les Amplaires otrzymała niebieską flagę.

Inną, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców i turystów plażą jest Playa Morro de Gos. Posiada długość 2100 metrów oraz szerokość 20 metrów. Jest to również plaża z dostępem do ulicy, posiadająca parking i promenadę. W 1997 roku przyznano tej plaży niebieską flagę.

Niezwykłą atrakcją turystyczną są także Wyspy Columbretes, oddalone ponad trzydzieści mil od wybrzeża Castellon. Są to jedne z najbardziej pięknych i samotnych wysp Morza Śródziemnego, ale zapewniających niesamowite krajobrazy. Są to pozostałości wulkaniczne, o łącznej powierzchni około 19 hektarów. Na wyspach znajduje się latarnia o wysokości 67 metrów, stanowiąca tym samym najwyższy punkt całego tego archipelagu. Znajduje się pod ścisłym systemem ochrony i mimo, iż nie została przystosowana jako obiekt turystyczny, ma ona ogromne znaczenie, zarówno dla miłośników żeglowania, jak i nurkowania.

Pobyt w mieście Oropesa del Mar może być również doskonałą okazją do zwiedzenia innej, położonej niedaleko miejscowości: Alcala de Xivert. Głównym symbolem miasta jest Kościół św. Jana Chrzciciela, zbudowany w XVIII wieku. Warto odwiedzić również nadmorską miejscowość Alcossebre, uznawaną za najbardziej przyjazne miejsce na wybrzeżu Costa del Azahar, posiadające liczne plaże i zatoczki, doskonałe dla turystów poszukujących ciszy i spokoju. Inną, ciekawą atrakcją turystyczną są jaskinie San Jose znajdujące się w małej, lecz malowniczej miejscowości Vall d’Uixo, zlokalizowanej pomiędzy Walencją a Castellon.

MARINA-DOR-CIUDAD-DE-VACACIONES-VALENCIA
Marina D'or Ciudad de Vacaciones - przed kryzysem nieruchomości tutaj, sprzedawały się "na pniu"

To miejsce, które w doskonały sposób kontrastuje z dużą ilością zabytków historycznych rozmieszczonych w całym regionie. Jest to miejsce pełne zieleni, niezwykłych krajobrazów, pozwalające na relaks i wypoczynek. Zwiedzanie jaskiń jest możliwe za pomocą specjalnych łodzi. Podczas prawie godzinnego rejsu można podziwiać niezwykłe formacje skalne, które powstały na przestrzeni wieków w wyniku naturalnych procesów fizycznych.

Zainteresuje Cię również:
Castellon de la Plana | Walencja | Peniscola | Benicarlo | region Wspólnoty Walencjańskiej | wybrzeże Costa Azahar

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij