Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Benicarlo Costa Azahar

Benicarló – miasto lokalnych tradycji

Benicarló to miasto i gmina znajdujące się we wschodniej Hiszpanii, na północy prowincji Castellón, we wspólnocie autonomicznej Walencja. O doskonałym położeniu geograficznym miasta świadczy przede wszystkim znajdujące się tutaj wybrzeże Morza Śródziemnego Costa del Azahar. Zapewnia ono doskonały klimat i szereg atrakcji turystycznych. Benicarló od północy graniczy z miastem Vinaròs, od zachodu z Càlig, a od południa z miastem Peníscola.

W Benicarló znajduje się stacja kolejowa Benicarló-Peñíscola, kursują tu także lokalne autobusy. Według danych pochodzących z 2012 roku, miasto liczyło wówczas 28.917 mieszkańców. Pomiędzy 1900 a 1930 rokiem odnotowano zahamowanie wzrostu demograficznego w mieście, czego powodem był panujący wówczas kryzys kulturowy oraz spadek produkcji, a tym samym eksportu wina, które stanowiło główne źródło bogactwa miasta.

Obecnie osiedla się tu wielu obcokrajowców skuszonych doskonałym klimatem i malowniczymi krajobrazami.
Benicarló to miejscowość, w której pogoda nie zawodzi. Można być pewnym, że w miesiącach letnich nie zaskoczą nas niskie temperatury. Lato jest tutaj gorące, a zimy łagodne. Tutejsza ludność posługuje się językiem walenckim, choć na uwagę zasługuje fakt, iż wszyscy mieszkańcy bardzo dobrze znają język hiszpański i równie chętnie nim władają.

Gospodarka Benicarló

Główne gałęzie przemysłu stanowią tutaj przede wszystkim turystyka, rolnictwo oraz niektóre dziedziny produkcji. Pod koniec XIX wieku Benicarló słynęło przede wszystkim z produkcji wina Carlon Wine na dosyć szeroką skalę. Oszacowano, iż w 1890 roku eksport tego wina wyniósł aż 17 milionów litrów. W latach 1931-1944 wybudowano w mieście port morski, który zapoczątkował rybołówstwo. Port utrzymuje aktualnie flotę 50 statków.

Na chwilę obecną miasto utrzymuje się głównie z budownictwa, przemysłu meblarskiego oraz chemicznego. Na obrzeżach Benicarló znajdują się dwie duże fabryki amerykańskich firm: Ashland Inc. oraz IFF. Benicarló słynie również z uprawy karczocha, owoców cytrusowych, warzyw oraz innych produktów rolniczych. Słynny karczoch pojawił się na tarczy miasta, odzwierciedlając tym samym jego znaczenie na tym obszarze. To poniekąd symbol Benicarló, już od czasów starożytnych.

Atrakcje turystyczne w Benicarló

W Benicarló znajduje się miejska, piaszczysta plaża o nazwie Morrongo oraz dwie kamieniste plaże. Ulokowane są one na obrzeżach La Mar Chica (na północy miasta) oraz La Caracola, graniczącego z Peniscolą. Benicarló jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla amatorów sportów wodnych, można z powodzeniem uprawiać tu kajakarstwo, żeglarstwo, windsurfing, surfing, waterbiking, nurkowanie oraz wędkowanie. Miłośnicy przyrody i odpoczynku w zielonym otoczeniu mogą wybrać się na spacer do pobliskich rezerwatów przyrody Sierra Irta i Islas Columbretes.

BENICARLO-HISZPANIA
Plaża w Benicarlo na wybrzeżu Costa del Azahar

Jednym z najbardziej znanych zabytków miasta jest Kaplica Cristo del Mar, znajdująca się w pobliżu portu. Mimo, iż Jezus Chrystus nigdy nie był obdarowywany kultem religijnym wśród mieszkańców Benicarló, znajdująca się tutaj kaplica została mu poświęcona. Związane jest to głęboko z miejscową legendą. Według lokalnych podań, w 1650 roku na plaże w Benicarló przybył Cesar Cataldo, niosąc obraz Chrystusa na krzyżu. Jego przyjazd opisano jako niezwykłe wydarzenie, a zaistniałe później cuda przypisano świętemu wizerunkowi.

Innym, niezwykle ważnym zabytkiem miasta jest Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja, pochodzący z XVIII wieku. Jego budowa rozpoczęła się 25 maja 1724 roku , a została zakończona w dniu 9 października 1743 roku. Kościół wybudowano w stylu barokowym, na miejscu dawnej świątyni. Święty Bartłomiej jest patronem miasta, dlatego też kościół stanowi ważny obiekt sakralny dla mieszkańców tego rejonu. Świątynia posiada rzeźbioną fasadę składającą się z dwóch części. Na tej górnej znajduje się wizerunek św. Bartłomieja i jest ona zwieńczona dwoma skręconymi kolumnami.

Cała fasada została wykonana bardzo starannie i została ozdobiona bogatą, barokową ornamentyką. Kościół posiada smukłą, ośmioboczną wieżę z dzwonnicą, wykonaną z dużych bloków kamiennych. Wnętrze świątyni jest jednonawowe z transeptem oraz połączonymi ze sobą kaplicami. W części artystycznej świątyni znajdują się wartościowe dzieła sztuki.

Uwagę zwraca między innymi gotycki krzyż procesyjny, pochodzący najprawdopodobniej z pierwszej połowy XV wieku. Wykonano go z pozłacanego srebra. Na awersie znajduje się postać ukrzyżowanego Chrystusa, a na rewersie postać Salvadora. Na ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w pozycji siedzącej na tronie, w otoczeniu innych świętych. Dzieło to wykonał najprawdopodobniej artysta Vincent Macip.

Ważnym zabytkiem miasta jest również Klasztor Świętego Franciszka, pochodzący z 1578 roku. Mimo, iż został on zreformowany w XVIII wieku, zachował swoją oryginalną strukturę z wieku XVI. Jest to kościół jednonawowy, wybudowany w stylu barokowym z dzwonnicą ulokowaną w centralnym miejscu budynku. Budowla jest surowa i prosta. Fasada kościoła jest zorientowana na południowy-wschód, zwieńczona linią gzymsu.

W odległości około 2 km od miasta znajduje się Pustelnia św. Grzegorza. Jest to starożytne sanktuarium, którego dokładne pochodzenie nie jest do końca znane. W kaplicy tej znajduje się duży portyk złożony z pięciu łuków. Zostały one wykonane z ciosanego kamienia. 9 maja, w dniu celebracji dnia św. Grzegorza, odbywa się procesja zakończona modlitwą w tej właśnie kaplicy.

BYKI-HISZPANIA-IMPREZY
Lokalne fiesty w Benicarlo

Miłośnicy wędrówek górskich i spacerów na łonie natury z pewnością ucieszą się z informacji, iż w Benicarló znajduje się słynna, niewielka góra Walencji o nazwie Puig de la Nao. Usytuowana jest ona na północ od miasta, na dnie wąwozu Aguaoliva, który stanowi granicę pomiędzy obszarem Vinaròs i Benicarló. Na wschodnim zboczu tej góry, na wysokości pomiędzy 95 a 110 m. n.p.m., znajdują się pozostałości starożytnej osady. Najprawdopodobniej osada ta dała początek zaludniania równiny nadmorskiej. Nie ma na to niestety archeologicznych dowodów.

Lokalne święta i uroczystości

W Benicarló dość hucznie obchodzone są święta patronów, zwłaszcza ku czci św. Bartłomieja. Program uroczystości jest bogaty i zróżnicowany, dostosowany do wszystkich odbiorców. Odbywają się wówczas liczne koncerty, spektakle dla dzieci, wystawy, zawody sportowe, pokazy fajerwerków i szereg innych atrakcji. W święto św. Grzegorza, obchodzone 9 maja każdego roku, odbywa się słynna procesja do Ermita del Santo. Jest to procesja dziękczynna dla patrona, który w przeszłości uwolnił miasto od śmiertelnej zarazy. Na uwagę zasługuje jeszcze słynna Fiesta de la Alcachofa, czyli tak zwany Festiwal Karczochów, organizowany w Benicarló.

Warzywo to od zawsze odgrywało bardzo ważną rolę w lokalnym rolnictwie. Obchodzenie tego święta połączone jest z organizacją szeregu imprez społeczno – kulturalnych. W ramach obchodzonego święta liczne bary oraz restauracje organizują interesujący Tydzień Tematyczny, oferując przyrządzone na różne sposoby tapas z karczochami.

W prowincji Castellon

Benicarló jest doskonałą bazą wypadową do innych, pobliskich miast stanowiących ważne centra prowincji Castellon. Na uwagę zasługują przede wszystkim trzy miasta: Castellon, Peníscola oraz Segorbe. Castellon to nowoczesna stolica prowincji, w której warto zwiedzić takie zabytki jak katedra Santa Maria, Główny Rynek, ratusz, historyczne kasyno, czy dawną giełdę konopi.

W Peníscoli na uwagę zasługuje zwłaszcza stara część miasta. Główną atrakcją miejscowości jest przede wszystkim historyczny zamek, czyli forteca antypapieża Pedro de Luna - Benedykta XIII. W odległości 70 kilometrów od miasta znajduje się inna ciekawa i malownicza miejscowość – Morella. To pełne uroku miasteczko otoczone średniowiecznym murem.

W Segorbe natomiast warto zwiedzić słynną katedrę z kryptą, Muzeum Święta Byków i Koni czy Muzeum Oliwy, gdzie można zapoznać się z historią uprawy i produkcji oliwy. Dodatkowym miejscem obowiązkowym na mapie regionu są malowidła skalne w miejscowości Tirig.

ARCHITEKTURA-BENICARLO
Kościół w Benicarlo pod wezwaniem Świętego Bartłomieja

Zainteresuje Cię również:
Vinaros na Costa Azahar | Benicassim | Peniscola | Castellon de la Plana | Walencja | Region Walencjański |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij