Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Instytut Cervantesa

Instytut Cervantesa na świecie

Instytut Cervantesa to znana na całym świecie organizacja non-profit stworzona przez hiszpański rząd w 1991 roku. Nazwa instytutu pochodzi od nazwiska Miguela de Cervantesa autora Don Kichota z La Manchy i być może najważniejszej postaci w historii hiszpańskiej literatury. Instytut Cervantesa jest największą organizacją na świecie zajmującą się propagowaniem nauczania języka hiszpańskiego i kultury hiszpańskiej oraz prowadzeniem badań w zakresie nauk o języku. Artykuł 3. ustawy 7/1991, stworzonej przez Instytut Cervantesa w dniu 21 marca, wyjaśnia, że ostatecznymi celami Instytutu są: wspieranie edukacji, studia nad wprowadzeniem hiszpańskiego jako drugiego, uniwersalnego języka (tuż po angielskim), wspieranie metod i działań, które wspomogłyby kursantów w czasie procesu nauczania języka hiszpańskiego, a także przybliżenie kultury Hiszpanii w krajach nie-hiszpańskojęzycznych.

Siedziba Instytutu

Instytut posiada dwie siedziby, które znajdują się we Wspólnocie Madrytu. Centrala operacyjna znajduje się w Calle de Alcala 49 w Madrycie w budynku "Cervantes", dawniej znany jako budynek "Kariatydy". Druga siedziba, która pełni jednocześnie funkcje ośrodka szkoleniowego dla nauczycieli, mieści się w Królewskim Kolegium na ulicy Libreros 23 w Alcalá de Henares. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Alcalá de Henares urodził się sam Miguel de Cervantes y Saavedra. Mieszkańcy miasta doceniają dokonania pisarza, dlatego centralny plac w mieście został ochrzczony jego imieniem. Tam też znajduje się muzeum Cervantesa, które chętnie odwiedzane jest przez wycieczki szkolne przez Hiszpanów, a także przez przyjeżdżających do Madrytu turystów. Samo muzeum często jest jednym z głównych celów turystycznych wycieczek do Madrytu.

Funkcje

Głównym zadaniem Instytutu jest projektowanie ogólnych i specjalistycznych kursów języka hiszpańskiego. Osoby uczące się języka mogą uzyskać Dyplom z Hiszpańskiego jako Języka Obcego, zwany w skrócie DELE. Egzaminy DELE są egzaminami międzynarodowymi sygnowanymi przez hiszpańskie Ministerstwo Edukacji i certyfikują znajomość języka na sześciu poziomach: A1, A2, B1, B2, C1, C2. DELE składają z sześciu części: Comprensión de lectura (rozumienie tekstu czytanego), Expresión escrita (pisanie), Comprensión auditiva (rozumienie ze słuchu), Gramática y vocabulario (gramatyka i słownictwo), Conciencia comunicativa (świadomość komunikacyjna) oraz Expresión oral (mówienie).
Wszystkie egzaminy sprawdzają umiejętności pisania i czytania ze zrozumieniem oraz słuchania ze zrozumieniem, a także mówienia. Instytut Cervantesa do niedawna nie rozróżniał egzaminów na poziomie B1 i B2, nazywając je odpowiednio: Inicial i Intermedio.
Dyplomy potwierdzające kompetencje i umiejętności językowe są honorowane we wszystkich instytucjach państwowych oraz zakładach pracy.

INSTYTUT-CERVANTESA-W-WARSZAWIE
Gmach budynku Instytutu Cervantesa w Warszawie

Powróćmy jednak do opisu pozostałych funkcji IC. Misja szkoleniowa to nie jedyny cel istnienia tej renomowanej instytucji, która za cel obrała sobie szersze działania. Instytut, oprócz kształcenia kursantów i wydawania dyplomów, wspiera także pracę iberystów i przeprowadza szkolenia z zakresu metod nauczania języka hiszpańskiego w szkołach i na uniwersytetach. W Polsce Instytut Cervantesa ma dwie filie: w Krakowie oraz w Warszawie, przy czym filia warszawska jest jedną z największych na świecie. W gmachu znajdują się liczne sale wykładowe, sale konferencyjne i wystawowe, aule multimedialne oraz okazała biblioteka z kilkudziesięcioma stanowiskami pracy. Na stronie internetowej polskiego instytutu znajdziemy pełną bazę publikacji elektronicznych oraz zbiorów znajdujących się w bibliotece. Czytelnicy mogą szukać interesujących pozycji w trybie online.

Lokalizacje

Filie Instytutu funkcjonują na całym świecie, a w niektórych państwach znajduje się nawet kilka instytutów. Pełna lista państw oraz miast, w których stworzono placówki Instytutu Cervantesa jest imponująca::
Austria (Wiedeń), Belgia (Bruksela), Bułgaria (Sofia), Cypr (Nikozja), Czechy (Praga), Francja (Bordeaux, Lyon, Paryż, Tuluza), Niemcy (Berlin, Brema, Frankfurt nad Menem, Hamburg, Monachium), Grecja (Ateny), Węgry (Budapeszt), Irlandia (Dublin), Włochy (Mediolan, Neapol, Palermo, Rzym), Holandia (Utrecht), Polska (Warszawa, Kraków), Portugalia (Lizbona), Rumunia (Bukareszt), Serbia (Belgrad), Szwecja (Sztokholm), Wielka Brytania (Leeds, Londyn, Manchester), Algieria (Algier, Oran), Brazylia (Rio de Janeiro, São Paulo, Brasília, Salvador, Belo Horizonte, Porto Alegre, Recife, Curitiba), Chiny (Beijing), Egipt (Kair, Aleksandria), Izrael (Tel Aviv), Japonia (Tokio), Jordan (Amman), Liban (Beirut), Maroko (Casablanca, Fez, Rabat, Tanger, Tétouan, Marrakech), Filipiny (Manila), Rosja (Moskwa), Syria (Damaszek), Tunezja (Tunis), Turcja (Istanbul), Stany Zjednoczone (Albuquerque, Boston, Boston University, Chicago, Nowy Jork, Seattle, Waszyngton). Instytut Cervantesa planuje otworzyć kolejne placówki w Europie, Azji i Afryce (Oslo, Abidżan, Dakar, Nairobi i Petersburg).

Centro Virtual Cervantes

Nowe możliwości komunikacji otworzyły przed instytutem nowe możliwości. Wirtualne Centrum Cervantesa to serwis internetowy stworzony w 1997 roku i prowadzony przez Instytut Cervantesa w Madrycie. Centro Virtual dociera do całego świata za pośrednictwem Internetu, uzupełniając tym samym działalność głównych ośrodków propagujących kulturę hiszpańską i latynoamerykańską. Serwis zapewnia materiały i usługi dla nauczycieli języka hiszpańskiego, studentów iberystyki i kulturoznawstwa, tłumaczy, dziennikarzy i innych specjalistów pracujących z językiem hiszpańskim. To doskonałe narzędzie do poznania kręgu kultury latynoskiej bez konieczności wychodzenia z domu.

INSTYTUT-CERVANTES-MADRID-ESPANA
Budynek Instytutu Cervantesa w Madrycie

Instytut Cervantesa w Warszawie

Warszawski Instytut Cervantesa został otworzony w listopadzie 1994 roku. Placówka krakowska jest aż o dziesięć lat młodsza. Stołeczna instytucja znajduje się w samym centrum stolicy przy ulicy Nowogrodzkiej 22 (tuż przy stacji metro Centrum). Działania placówki koordynuje Rada Patronacka, której Prezesem Honorowym jest Król Hiszpanii, zaś Przewodniczącym – premier rządu hiszpańskiego. Stanowisko Naczelnego Dyrektora Instytutu Cervantesa jest obecnie zajmowane przez Víctora García de la Concha.
W skład Rady Patronackiej wchodzą zwyczajowo najznamienitsi przedstawiciele kultury hiszpańskiej oraz mecenasi kultury i sztuki z krajów hiszpańskojęzycznych. Obecnymi członkami rady są m.in. laureaci literackiej Nagrody Nobla (Gabriel García Márquez i Mario Vargas Llosa), gwiazdy światowej kinematografii (np. Fernando Fernán Gómez – aktor i reżyser) czy profesorowanie akademicy i reprezentanci Królewskiej Akademii Języka. Obecnie dyrektorem Instytutu Cervantesa w Warszawie jest pani Yolanda Soler Onís.

Dlaczego Miguel de Cervantes patronuje Instytutowi?

Wpływ Miguela de Cervantesa na rozwój języka hiszpańskiego był tak wielki, że historycy literatury i kulturoznawcy stosują specjalny termin na określenie języka pisarza – la lengua de Cervantes. La lengua de Cervantes, czyli język Cervantesa, zgoła nie przystawał do ówczesnych zwyczajów i zupełnie odbiegał od tradycyjnych norm językowych. Był bardzo barwny, jaskrawy i żywy, a przy tym przepełniony kolokwializmami i prostymi, a wręcz wulgarnymi wyrażeniami. Publiczność – znudzona, a nierzadko nierozumiejąca powagi utworów literackich – chętnie sięgała po dzieła Cervantesa, które były proste w odbiorze i zabawne. Najpoczytniejszymi niegdyś dziełami twórcy były: El Ingenioso Hidalgo Don Quijote de la Manch, Novelas ejemplares (kolekcja dwunastu krótkich opowieści o różnorodnej tematyce: historycznej, społecznej, politycznej etc.), La Gitanilla, El Amante Liberal, Rinconete y Cortadillo, La Española Inglesa, El Licenciado Vidriera, La Fuerza de la Sangre, El Celoso Extremeño, La Ilustre Fregona, Novela de las Dos Doncellas, Novela de la Señora Cornelia, Novela del Casamiento Engañoso, El Coloquio de los Perros i wiele innych.

BERLIN-CERVANTES
Instytut Cervantesa w Berlinie

Miguel de Cervantes patronuje Instytutowi jeszcze z jednego względu. Jego największe dzieło o Rycerzu Smętnego Oblicza zostało przetłumaczone na większość języków i doczekało się ponad 700 edycji. Pierwszy przekład na język angielski został dokonany już w 1608 roku przez Thomasa Sheltona, a jego publikacja nastąpiła cztery lata później. Od tego czasu sława Cervantesa zaczęła rosnąć, aż osiągnęła punkt kulminacyjny w XX wieku. Czyż nie jest to wystarczającym powodem, dla którego hiszpański Instytut nosi imię tego wybitnego twórcy?

Zainteresuje Cię również:
język hiszpański | tłumacze hiszpańskiego w Polsce | podstawy hiszpańskiego słówka |

 

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij