Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Vitoria Kraj Basków

Vitoria – niesamowite miasto w Kraju Basków

Hiszpania pełna jest znakomitych metropolii i miast, które świadczą o dawnej i współczesnej świetności tutejszej kultury. Mało jest jednak miejsc, które pomimo swojej interesującej architektury oraz atrakcji, nie są oblegane przez turystów. Będąc w Sevilli, Barcelonie, Madrycie albo Walencji trudno nie mieć wrażenia, że po mieście przemieszcza się więcej ludzi, niż jest w stanie pomieścić dane miasto. Vitoria, zwana także Gasteiz jest miastem, które oprócz doskonale zachowanej architektury oferuje przyjezdnym specyficzną atmosferę i sprzyjający przemyśleniom spokój, którego nie da się zaznać w kurortach wybrzeża czy wielkich miastach Hiszpanii.

Narodziny stolicy Kraju Basków

Vitoria jest miastem o głębokich korzeniach. Widać to nie tylko w architekturze, ale także świadczy o tym bogata i ciekawa historia. Historia miasta sięga bowiem czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to w miejscu tym nie istniała jeszcze żadna osada. Miasto założone zostało w VI wieku naszej ery przez króla Sancha VI Mądrego. Sam król określał się jako pierwszy król Nawarry i miał niezwykłą słabość do wojen z Aragończykami i Katalończykami.
Za jego panowania kilku miejscowościom, w tym późniejszej Vitorii, nadane zostały tzw. fueros. Jest to odpowiednik naszych praw miejskich i dotyczył on miast zakładanych na terenie Kastylii i Aragonii. Po nadaniu praw miejskich Vitoria stale rozwijała się i rozrastała. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi historyków, prawdopodobnie miasto powstało w pobliżu lub na miejscu wsi Gasteiz, której nazwa pochodzi z języka Basków.

Nazwisko po obu rodzicach

Vitoria to miasto o bogatej przeszłości. Nie tylko czas, w którym miasto już funkcjonowało, obfituje w ciekawe historie. Pierwsza i najważniejsza z nich dotyczy powstania miasta. Stolica Kraju Basków narodziła się bowiem na miejscu istniejącej już osady baskijskiej. Vitoria to nazwa hiszpańska, która oznacza zwycięstwo. Trudno dziwić się, że taką właśnie nazwę nadał miejscowości król, który ponad życie umiłował walkę.
Miasto stanęło w miejscu, gdzie wcześniej ulokowana była mała miejscowość Gasteiz która oznacza po prostu sport lub lekkoatletykę. Z powodu ciekawej historii pochodzenia i niejako podwójnej natury hiszpańsko-baskijskiej, dziś miasto ma dwie nazwy, które używane są często łącznie. Leżące na wzgórzu Vitoria-Gasteiz jest dziś miejscowością, której architektura urzeka wielu odwiedzających to miejsce.

SCHODY-NA-STARYM-MIESCIE
Stare miasto Vitoria - połączenie nowoczesności ze starą architekturą miasta

Malownicze położenie

Swój urok w zdecydowanej części, miasto Vitoria zawdzięcza pięknej lokalizacji. Położone na wzgórzu miasteczko pełne jest pochyłości, budynków o bogatej historii oraz urokliwych uliczek. Duża część zabudowań dostosowana została do możliwości geologicznych, dzięki czemu stojąc na nierównej powierzchni, wiele budynków ma charakterystyczne rysy górskiego budownictwa.
Samo miasteczko położone jest na wysokości 500 metrów nad poziomem morza i ze wszystkich niemal stron otoczone jest górami. To doskonałe miejsce na wypoczynek na łonie natury oraz aktywność w formie trekkingu czy jazdy górskiej na rowerze – opcja dla bardziej zaawansowanych. Kto wie, czy właśnie ze względu na idealne warunki do uprawiania sportów wytrzymałościowych, wieś stojąca tu do 581 roku naszej ery nazywała się właśnie Gasteiz?

Dla wielbicieli nadmorskich klimatów mamy także pocieszenie. Oprócz malowniczych gór otaczających miasteczko Vitoria, na odwiedzających czeka tu także morze. Co prawda oddalone jest o jakieś 30 kilometrów od miasta, ale i tak stanowi miejsce częstych wypadów zarówno miejscowych, jak i turystów.

Architektura i zieleń

Od 1181 roku miasto znajdowało się pod panowaniem kultury i sztuki arabskiej. Stąd widoczne w wielu miejscach nawiązania do kultury Islamu. Duża część zabudowań nosi ślady architektury romańskiej i gotyckiej, pochodzących z czasów średniowiecza. Turyści chwalą sobie klimat miasta, opisując go jako lekko tajemniczy, inspirujący i przede wszystkim spokojny.

Mieszkańcy miasta dużą wagę przywiązują do kwestii ochrony środowiska naturalnego i być może dlatego też nie zmienili jeszcze swojego miasta w raj dla podziwiających dawną architekturę turystów. Co więcej Vitoria jest miastem, w którym na jednego mieszkańca przypada ponadprzeciętna liczba terenów zielonych. Idąc tym tropem można dowiedzieć się, ze ponad 130 tysięcy drzew rośnie dziś na terenie miasta. Wśród nich znajdziemy prawie 150 różnych gatunków!

Ale to jeszcze nie wszystko. Miasto otoczone jest przez Anillo Verde – jest to szeroki pas zieleni, który zbiega się na terenie przepięknego rezerwatu Salburu. Nic dziwnego, że Vitoria-Gasteiz w 2012 roku otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Zieleni (European Green Capital 2012).

Czas festiwali

Doskonale zachowana starówka z czasów średniowiecza jest nie tylko godnym uwagi obiektem architektonicznym, ale także miejscem, gdzie praktycznie przez cały rok odbywają się niezwykłe wydarzenia kulturalne. Oprócz barwnych koncertów i widowisk ulicznych można tu obejrzeć wiele ciekawych wystaw – nie tylko prac artystów sprzed wieków, ale także sztuki współczesnej.

FOTO-VITORIA
Centrum Vitoria zimą

W drugim tygodniu czerwca do Vitorii ściągają miłośnicy dobrego Jazzu. Wtedy właśnie w mieście odbywa się Festival Jazz Vitoria. Usłyszeć tu można bardziej i mniej znanych twórców nowoczesnego jazzu. Koncerty odbywają się zwykle kilkukrotnie w ciągu jednego wieczora, co stanowi nie lada ucztę dla niejednego melomana. W mieście organizowane są także bardziej tradycyjne festiwale i wydarzenia kulturalne. Jednym z nich jest niewątpliwie tradycyjny dla tego regionu festiwal walk byków i fajerwerków. Odbywa się on zwykle w pierwszej połowie sierpnia, a jego hiszpańska nazwa to Fiesta de la Virgen Blanca.

Kuchnia

Pewien znany, światowej wręcz sławy kucharz powiedział, że jeśli znajdziesz się w kraju Basków, będziesz wiedział, że to kraina najlepszych na świecie potraw. Sami Baskowie przykładają ogromną wagę do jakości spożywanych posiłków. Dlatego właśnie Kraj Basków z jego stolicą – Vitorią na czele, słynie z przepysznych i tradycyjnych potraw.
Sami Baskowie nie ukrywają, że jedzenie jest dla nich jednym z najważniejszych aspektów dobrego życia. Wszystkim znane są tutejsze wina, doskonale dojrzałe i aromatyczne sery czy tradycyjne dania kuchni północnej Hiszpanii.

Ciekawym faktem jest, że Baskijskie kulinaria już od dawna cieszyły się dużą popularnością. Gotowanie wśród Basków urosło do rangi sztuki – już w XIX wieku na podobieństwo cech rzemieślniczych, w regionie jak grzyby po deszczu powstawały towarzystwa gastronomiczne (txokos), skupiające w swoich szeregach mistrzów kuchni. Co ciekawe na spotkania tychże organizacji nie miały wstępu kobiety, które zdaniem mężczyzn nie były godne członkostwa w rzemieślniczej wspólnocie.

Doskonały klimat

Pogoda w północnej Hiszpanii należy do najprzyjemniejszych na całym kontynencie. Chodź spotkać tu można zarówno duże upały, dochodzące do 40 stopni Celsjusza temperatury, to jest to także region łagodnej zimy. Wielką ulgę daje też tutaj wiatr, który przyciąga chłodne i rześkie powietrze znad Atlantyku. Średnia temperatura w ciągu roku sięga tutaj około 16 stopni, co wielu osobom zdecydowanie odpowiada.
Vitoria i cały region autonomiczny Kraju Basków to miejsce nie tylko przyjemne ze względu na temperaturę, ale także słoneczne. W ciągu roku zaznać tu można ponad 1200 słonecznych godzin, co z pewnością przyczynia się do lepszego humoru mieszkańców i wpływa na ich niezwykłą gościnność. Klimat i warunki geograficzne sprzyjają produkcji hodowli winogron, a górskie jaskinie oraz krystalicznie czysta woda pozwalają na produkcję wyśmienitego, znanego w Europie i na świecie wina.

ZDJECIE-VITORIA
W Vitoria jest co zwiedzać

Miasto Vitoria-Gasteiz jest doskonałym przykładem połączenia nowoczesności z kulturą i dorobkiem przodków. Dzięki zachowaniu tradycyjnych wartości i połączeniu ich z nowoczesnością oraz współczesnymi wartościami, Vitoria stała się miastem bardzo przyjaznym a zarazem nowoczesnym. Doskonała komunikacja to nie jedyny znak rozpoznawczy tej miejscowości. Od wielu lat Vitoria znana jest także z wyższym niż w innych regionach standardem życia. Nie można także zapomnieć o bogatej ofercie kulturalnej, która zadowoli nawet najbardziej wymagających wielbicieli sztuki.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij