Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Palacio del Infantado w Guadalajara

Castilla - La Mancha to region położony w centralnej części Hiszpanii. Ponieważ Półwysep Iberyjski przez wieki dzielony był między wpływy chrześcijan i arabów, w wielu miejscach powstawały piękne budowle fortyfikacyjne. W późniejszym czasie liczne zamki odchodziły w niepamięć a na ich miejsce wstąpiły reprezentacyjne pałace, które stawały się siedzibami monarchów najwyższego rzędu, a także ich rodzin. W Guadalajara, przepięknym mieście w samym centrum Hiszpanii, znajdziemy wiele zabytków oraz budowli świadczących o dawnej świetności tego ośrodka miejskiego.

Pośród nich wyróżnia się niewątpliwie Palacio del Infantado, który stał się symbolem najcenniejszych cnót, jakimi odznaczali się tutejsi książęta z rodu Mendoza. To tutaj miały miejsce wydarzenia kulturalne, przyjmowano intelektualistów a także wydawano przyjęcia dla artystów i rzemieślników sztuki – prawdziwych ludzi renesansu w pełnym tego określenia znaczeniu. Dziś pałac także jest domem sztuki, która zachwyca odwiedzających to miejsce przyjezdnych.

Jak powstał Palacio del Infantado?

Patrząc na budynek można odnieść wrażenie, że stworzenie go kosztowało sporo pracy nie tylko budowlańców, ale także artystów. Nic dziwnego, skoro pałac miał powstać na gruzach wyburzonej siedziby poprzedniego zwierzchnika tych ziem. Palacio del Infantado, to stary budynek reprezentacyjny władz regionu, którego powstanie datuje się na koniec XV wieku. Zanim przepiękna budowla została wzniesiona przez znanego mistrza kamieniarstwa i rzeźbiarstwa, w tym samym miejscu stał budynek głównej siedziby Don Pedro Gonzalo, który był pierwszym władcą regionu Alcarria. Jego następca, drugi książę Infantado, Iñigo López de Mendoza y Luna postanowił, że wyburzy dotychczasowe zabudowania, których używał poprzedni książę wraz ze świtą.

Plany wybudowania w tym miejscu jeszcze wspanialszej budowli rozpoczęły się od wykonania projektu a budowa ruszyła już w 1480 roku. Głównym architektem całego przedsięwzięcia stał się Juan Guas – artysta rzeźbiarz, który specjalizował się w figurach i fasadach kamiennych. Spod ręki mistrza wyszły także zdobienia znajdujące się w katedrze w Segowii, zamku w Belmonte czy San Juande los Reyes w Toledo. Sprawami konstrukcyjnymi zajął się Lorenzo de Trillo.

Już po 3 latach powstała główna fasada budynku, którą podziwiać możemy od frontowej strony. Do końca XV wieku zakończyły się także prace nad pozostałymi częściami pałacu w jego podstawowej formie. Budynek już wtedy uchodził za bogato zdobiony i stał się perłą architektury gotyckiej o charakterystycznym dla Hiszpanii stylu.
Ważnym wydarzeniem, które miało miejsce w pałacu Palacio del Infantado de Guadalajar, była ceremonia ślubna królowej Izabeli de Valois z królem Hiszpanii, Filipem II. Miało to miejsce w 1560 roku.
Już 9 lat później, piąty książę Infantado zarządził przebudowę i renowację budynku, by dostosować go do aktualnych prądów w architekturze. Widać wyraźnie, że dbałość o sztukę i architekturę była jednym z priorytetów rodów zamieszkujących pałac.

PALACIO-INFANTADO-GUADALAJARA-HISZPANIA

Podczas zmiany charakteru budowli próbowano zmienić styl zdobień, przekształcając je na styl renesansowy. Efekt miał zostać osiągnięty poprzez przebudowę frontowej części budynku, między innymi zmianę rozmiarów okien oraz usuniecie charakterystycznych dla stylu gotyckiego, strzelistych szczytów. Wewnątrz budynku wykonano także prace malarskie, tworząc liczne freski na sklepieniach.

Nad malunkami pracowali ci sami artyści, którzy wykonali między innymi freski w klasztorze El Escorial. Wśród znalazł się Cincinnatus Romulus oraz wielu innych wspaniałych malarzy.
Jedną z ważniejszych rezydentek pałacu Palacio del Infantado de Guadalajar była Maria Anna von Pfalz Neuburg, która po usunięciu się z życia publicznego osiadła na stałe w Guadalajarze. Urodzona w 1667 roku księżniczka, palatynka, była drugą żoną króla Karola II Habsburga zamieszkała w pałacu w 1700 roku. Zmarła 40 lat później bezdzietnie, będąc ostatnim przedstawicielem rodu Habsburgów zasiadających na tronie Hiszpanii.

PALACIO-DEL-INFANTADA-ZABYTKI-KASTYLIA-LA-MANCHA-GUADALAJARA

W późniejszych wiekach dotychczasowi rezydenci powoli regularnie opuszczali pałac przenosząc się do innych miejsc. Budynek pustoszał aż do końca XIX wieku, kiedy to oficjalnym dzierżawcą budynku stało się miasto Guadalajara. Już w 1838 roku w miejscu tym zorganizowane zostało Museo de Guadalajara, które jest najstarszym tego typu miejscem w całej Hiszpanii. Sam budynek stanowi nie lada eksponat i przez wielu znawców uważany jest za najbardziej wartościowy pod względem sztuki i architektury budynek, który od 20 kwietnia 1914 roku zaliczany jest do zabytków dziedzictwa narodowego i kulturowego Hiszpanii.

II połowa XX wieku to zwiększone zainteresowanie miastem wśród turystów. Rozwój tego sektora sprawił, że z jeszcze większą dbałością prezentowano różnego rodzaju kolekcje obrazów, powstały wystawy czasowe i inne ciekawe przedsięwzięcia. Od 1972 do 2013 roku swoje zbiory mieściło tutaj Archiwum Historyczne Prowincji Guadalajara oraz Biblioteki publicznej (Archivo Histórico Provincial de Guadalajara y la Biblioteca Pública Provincial de Guadalajara). Dziś zwolnione przez przeniesione dokumenty i archiwa miejsce zostaje na nowo zagospodarowane przez włodarzy muzeum.

Zainteresuje Cię również:
więcej informacji o Palacio del Infantado w Guadalajara | Museo de Guadalajara | największe zabytki w Guadalajara w pigułce |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij