0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Valdepeñas to miasto i gmina położona w południowo-wschodniej części prowincji Ciudad Real, we wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha. Miasto zlokalizowane jest pomiędzy dwoma historycznymi regionami: Campo de Calatrava i Capo de Montiel, w odległości 58 kilometrów od Ciudad Real. Łączna powierzchnia miasta i gminy wynosi 487,65 km2. W 2011 roku gmina liczyła 31 212 mieszkańców. Od 2000 roku można było zaobserwować systematyczny wzrost ludności. Na chwilę obecną gmina przeżywa największy rozwój demograficzny w regionie oraz w całej wspólnocie autonomicznej. Valdepeñas słynie przede wszystkim z produkcji najstarszego wina w Hiszpanii, któremu nadało tożsamą nazwę.
Miasteczko znane jest również z produkcji słynnego sera „Manczego”. To tutaj znajduje się także siedziba Rady Regulacyjnej sera Manczego. Nazwa „Valdepeñas” oznacza dosłownie „Dolinę Skał”, znajdujących się w szerokim zakolu rzeki Jabalón, która otoczona jest niewielkimi wzgórzami. Znaczna część obszaru miasta ma charakter równinny. W regionie tym uprawia się przede wszystkim winogrono oraz oliwki, które mają ogromne znaczenie dla lokalnej gospodarki. Wspomniane wcześniej regionalne wino Valdepeñas jest eksportowane na cały świat. Dużą rolę odgrywa również hodowla owiec. W północno-zachodniej części miasta znajduje się obszar naturalnego lasu obejmujący liczne dęby oraz zarośla. Na południu znajduje się Los Cerrillos, w którym zbudowany został specjalny zbiornik, odpowiedzialny za dostarczanie wody do miasta.
Początki Valdepeñas datuje się już na okres prehistoryczny. Liczne pozostałości odkyte w okolicach wzgórz miasta wskazują na obecność tutejszych osadników już w epoce brązu, pomiędzy X a XIII wiekiem p.n.e. Około osiem kilometrów od Valdepeñas znajduje się iberyjskie miasto o nazwie Cerro de las Cabezas – obszerne grodzisko warowne z okazałym zamkiem, położonym na szczycie wzgórza. Wieś ta zamieszkiwana była pomiędzy VII a II wiekiem p.n.e. Zamek ten stanowi niezwykle ważny zabytek archeologiczny kultury Oretanów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w regionie tym znaleźć można pierwsze oznaki uprawy winorośli, co udowodnione zostało w trakcie przeprowadzanych tu ostatnio wykopalisk. Miasto Cerro de la Cabezas odkryte zostało około 15 lat temu. W Valdepeñas odkryto ponadto liczne nagrobki, monety, inne rzymskie przedmioty, a także fundamenty rzymskiej willi, jeszcze z I wieku p.n.e.
W okresie islamskim obszar miasta należał do Królestwa Toledo i był pod władaniem Maurów. Z tego okresu pochodzą arabskie napisy na ścianach kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Według tradycji ustnej, Kalifat zezwolił tutejszym mieszkańcom uprawiać wino, mimo, iż jest to zakazane przez Koran. Maurowie zostali wygnani z Valdepeñas pod koniec XV wieku. Z rozkazu królowej Kastylii Berengarii oraz po bitwie pod Las Navas de Tolosa w 1212 roku, która okazała się jedną z najbardziej przełomowych bitew rekonkwisty, osadnicy z kilku pobliskich wiosek przenieśli się do Valdepeñas i zamieszkali w okolicach obecnego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Utworzono wówczas specjalną twierdzę grupującą nowych mieszkańców.
Kościół de la Asuncion w Valdepenas
Od tego momentu miasto należało do zakonu Calatrava, a więc rycerskiego zakonu utworzonego w 1158 roku w Kastylii przez opata Jamunda z Fitero oraz ojca Diego Velazqueza, który należał do cysterskiego opactwa Fitero. Nazwa miejscowości Valdepeñas widnieje w jednym z zapisów archiwalnych zakonu, pochodzącym z 1243 roku. W mieście pojawili się wówczas nowi osadnicy pochodzący z królestwa Kastylii, z miasta Leon, a także z Aragonii. W okresie tym nadal kontynuowano uprawę winorośli, która przetrwała podczas ery muzułmańskiej.
Miasto zaczęło nawet w znacznym stopniu rozbudowywać swoje winnice i rozwijać uprawę na większą skalę, co przyczyniło się do wzrostu jego gospodarki. W czasach średniowiecznych odnotowano także obecność społeczności żydowskiej w mieście Valdepeñas, o czym świadczy istnienie co najmniej dwóch synanagog, które z czasem przekształcone zostały w kaplice. Pod koniec XVI wieku Valdepeñas zostało oddzielone od zakonu Calatrava.
6 czerwca 1808 roku doszło do powstania w Valdepeñas przeciwko wojskom napoleońskim, które próbowały przejść przez miasto. Całe miasto chwyciło wówczas za broń, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, usiłując uniemożliwić przedostanie się wojsk francuskich. Powstanie to zakończyło się dużą liczbą ofiar śmiertelnych, ale na trwałe zapisało się w historii miasta, świadcząc o jego waleczności i heroizmie. W wyniku ogromnego pożaru spłonęło aż 500 domów w mieście. W walce tej szczególnie wyróżniona została kobieta, hiszpańska partyzantka Juana Galan, która nosiła przydomek: „La Galana”.
Wino z Valdepenas
Na skutek powstania, do którego doszło w mieście Valdepeñas, wojska francuskie musiały się wycofać z prowinji La Mancha, co spowodowało ogromne opóźnienie w drodze do Andaluzji. W znacznym stopniu doprowadziło to do osiągnięcia zwycięstwa przez wojska hiszpańskie w bitwie pod Bailen.
Wojska francuskie dowodzone przez generała Pierre’a Duponta zostały otoczone przez siły hiszpańskie, które zmusiły go do poddania się wraz z 18 000 żołnierzy, co okazało się największą porażką sił francuskich w trakcie napoleońskich zmagań w całej Hiszpanii. Król Hiszpanii Ferdynand VII odwiedził Valdepeñas w 1823 roku. Widząc ruiny, które pozostały po pożarze i słysząc o bohaterskich czynach ludzi, uhonorował miasto tytułem „Muy Heroica Ciudad”, a więc niezwykle heroicznego miasta.
Na przełomie XIX i XX wieku następuje duży rozwój urbanistyczny oraz znaczny wzrost demograficzny miasta. W Valdepeñas znajduje się kilka muzeów historii, sztuki oraz wina. Miasto to słynie ponadto z wielu znanych i cenionych osobistości. Wartu tu wspomnieć choćby o Bernardo de Balbuena, Luis Merlo de la Fuente, czy Gregorio Prieto.
Valdepeñas znane jest przede wszystkim z produkcji wina, eksportowanego na cały świat. W Polsce najczęściej spotykanym czerwonym winem pochodzącym z Valdepeñas jest Pata Negra. Ostatnie badania archeologiczne, przeprowadzane w regionie Valdepeñas pozwalają na odkrycie jego winiarskiej historii. Hiszpania od zawsze odgrywała niezwykle ważną rolę w promowaniu kultury wina w Europie Zachodniej.
Badania archeologiczne dokonane w regionie Valdepeñas pozwalają na jeszcze większe zgłębienie wiedzy na temat jej fascynującej historii. W trakcie wykopalisk przeprowadzanych w Cerro de las Cabezas, archeolog Dr Javier Perez Aviles dokonał niezwykłego odkrycia. Odnalazł bowiem ślady starożytnego iberyjskiego miasta, w tym sporą liczbę fenickiej ceramiki oraz artefaktów.
Pata Negra z Valdepenas
Jego największym odkryciem okazało się jednak oprzyrządzenie wykorzystywane do produkcji wina, pochodzące z około VIII wieku p.n.e. Jest to niezaprzeczalny dowód na to, że wcześni iberyjscy mieszkańcy regionu Valdepeñas posiadali już wiedzę na temat uprawy winogrona i produkcji wina. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że miasto Valdepeñas położone było w głębi lądu, w znacznej odległości od doliny rzeki Ebro, której przypisuje się wprowadzenie wina Vitis vinifera pontica. Wino to miało dać początek najlepszym europejskim odmianom białych winogron.
Odkrycia dokonane przez Javiera Pereza Avilesa wymagą zatem napisania nowej historii kultury zaawansowanej produkcji wina. Niezaprzeczalnym pozostaje bowiem fakt, że region Valdepeñas stanowił serce europejskiego przemysłu winiarskiego o wiele wcześniej, niż uważano dotychczas. Dzisiaj, po upływie 28 wieków, Valdepeñas nadal znane jest jako światowej wagi centrum uprawy winorośli i produkcji wina.
Ten najstarszy region winiarski posiada prawie 30 tysięcy hektarów upraw. Wina sprowadzane z Valdepeñas zyskują coraz większą popularność. Charakteryzują się świeżością oraz lekkością. Wina biała są owocowe, najczęścią z nutą banana, bądź ananasa, z kolei czerwone są z reguły słodkie i bardzo owocowe, ale nadal lekkie.
Zainteresuje Cię także:
wina z Hiszpanii | Ribera del Duero | La Rioja | mapa produkcji wina w Hiszpanii | co pić w Hiszpanii na wakacjach |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.