Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Azuqueca de Henares

Azuqueca de Henares w Kastylia La Mancha

Miejscowość tę cechuje przede wszystkim niewielka odległość do stolicy kraju. W związku z taką lokalizacją ta hiszpańska gmina i miasto w środkowej części kraju, Azuqueca de Henarez, kreślana bywa „sypialnią” Madrytu.

Położenie, administracja, liczby

Azuqueca de Henares jest gminą położoną w prowincji Guadalajara. Wchodzi też w skład wspólnoty autonomicznej Kastylia – La Mancha. Pomimo mierzonej w kilometrach bliskości, stolicą Kastylii – La Manchy nie jest Madryt, a Toledo. Azuquecę zamieszkuje nieco ponad 35 tys. osób, a gmina zajmuje powierzchnię 20 km kw. Jest drugą co do wielkości gminą prowincji po stołecznej – Gualajadara.

Gmina położona jest w okręgu Corredor de Henares (Korytarz rzeki Henares), stanowiącym specjalną strefę mieszkaniową, przemysłową i biznesową na północny zachód od Madrytu.
Omawiany obszar położony jest na wysokości 630 m. n. p. m. Przecinają go rzeki: Sorbe i Henares. W regionie panuje klimat śródziemnomorski z elementami kontynentalnego. Oznacza to długie, suche i gorące lata, ale i stosunkowo jak na Hiszpanię chłodne zimy.

AZUQUECA

Zdarzają się tam nierzadko bardzo niskie temperatury, nawet poniżej -15 stopni. Rekordem było –28 stopni Celsjusza - taki pomiar odnotowały termometry w 1952 roku. Na pogodę oddziałują tam strefa przejściowa i ścieranie się wpływów mas powietrza znad Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnego oraz kontynentalnych. Pogoda jest zróżnicowana w ciągu roku, z zaznaczającymi się okresami przejściowymi, oraz zróżnicowana jest szata roślinna.

Pochodzenie nazwy

Etymologia pozwala zakładać, że na terenie gminy kiedyś ścierało się wiele wpływów nie tylko pogodowych, ale i etnicznych. Z języka arabskiego pochodzi al-zuqayqa, co oznacza ulicę lub przejście. Znawcy doszukują się tu związku ze starorzymskim traktem pomiędzy Meridą a Saragossą. Nazwa może też jednak pochodzić od arabskiego azouque, co oznacza rynek, chociaż gmina i miejscowość wielkich tradycji kupieckich nie miały.

Archeologiczne ślady dawnych osad wokół miasta, szczególnie przy brzegach rzeki Henares, to pozostałości po wsiach z okresu rzymskiego, czyli II wieku naszej ery. Są też ślady nekropolii Wizygotów z V wieku tej samej ery. We wczesnych wiekach po Chrystusie, za panowania muzułmanów, był to obszar zdominowany przez drobnych rolników. Po chrześcijańskim podboju, który miał miejsce w XI wieku, Azuqueca zachowała charakter małej wioski, przechodząc pod władanie Gualajadary.

W 1628 roku król hiszpański Filip IV zakupił wioskę od markiza Salinasa, urządzając w niej swoją rezydencję. Przez następne stulecia nie zmieniał się rolniczy charakter tego miejsca, można powiedzieć, że aż do 1960 roku. Wtedy to ustanowiono krajowy plan stabilizacji gospodarczej. Azuqueca przestała być małą wioską, a pojawiły się przemysł, usługi oraz dzielnice mieszkaniowe, przeznaczone dla ludności pracującej w stolicy. Obecnie rolnictwo stanowi niewielką część lokalnej gospodarki.

Zabytki, ciekawe miejsca i sytuacje

Nie zachowało się wiele śladów przeszłości Azuquecy. Z reguły są to obecnie obiekty sakralne. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • Kościół św. Teresy od Jezusa – były kościół San Salvador (do XVII wieku). Budowla późnoromańska, typowa dla okręgu Gualajadara.
  • Kościół San Miguel – pochodzący z renesansu, z XVI wieku. Posiada wieżę z cegły, wielki ganek, pięć kolumn zakończonych łukami i głowicami jońskimi.
  • Ermita de la Soledad – siedemnastowieczna duża renesansowa kaplica, znajdująca się przy drodze prowadzącej do Alovera. Wewnątrz znajduje się obraz „Dziewica z Soledad” namalowany przez Juana Pascuala Medinę w 1769 roku.
  • „Dom Ślimaka” - duży dom z XVIII wieku, zbudowany w staromiejskiej dzielnicy San Juan, posiadający efektowny dziedziniec z arkadami.

Od 1984 roku w Azuqueca funkcjonuje duże centrum kultury „Casa de la Cultura”, stanowiące centrum działań kulturalnych całej gminy. Mieszczą się w nim biblioteka miejska, sala koncertowa, sala wystawowa, odbywają się tam przeróżnego rodzaju i charakteru spotkania i warsztaty.
We wschodniej części miasta, w pobliżu dworca kolejowego, znajduje się inne miejsce spotkań, głównie aktywnej młodzieży, budynek Forum Azuqueca.

O ile obszar Azuqueca nie obfituje w zabytki, o tyle zielonych terenów wypoczynkowych i rekreacyjnych jest tam już całkiem sporo. Z pewnością wpływ na to ma korzystny klimat i gleby oraz specyficzne potrzeby mieszkańców, uciekających tam nierzadko od uciążliwości wielkiego miasta, jakie wśród wielu plusów oferuje też Madryt. Do wyróżniających się należy przede wszystkim Park Quebradilla, „zielone płuca miasta”.

MC-DONALDS-AZUQUECA

Rozciąga się na przestrzeni 7 hektarów w południowo – zachodniej części, obok starej drogi do Alcala. Na jego terenie, w ciągu roku, urządzanych jest wiele targów i festiwali. Popularnym są też: Park Ermitaż, okalający sanktuarium La Soledad, Park Konstytucji – obok City Hall, Park Antonio Buero Vallej - Park Północny w Vallehermoso czy Bulwar de las Acacias.

Atrakcje

Wzdłuż rzeki Henares, na terenie należącym dawniej do stacji uzdatniania wody, utworzono Rezerwat Ornitologiczny Azuqueca. To miejsce ochrony lokalnej fauny i flory oraz punkt obserwacyjny pozwalający upowszechniać świadomość ekologiczną. Rezerwat zajmuje powierzchnię 12 hektarów, na których znajduje się rzeka i cztery duże stawy.

Azuqueca posiada cztery centra sportowe. W głównym – Sports Complex San Miguel, znajdują się dwa boiska do piłki nożnej, bieżnia, basen odkryty i kilka mniejszych boisk sportowych. W jednym z gimnazjów funkcjonuje kryty basen oraz siłownia.

Święto gminy obchodzone jest corocznie, w trzecią niedzielę września. Od 1978 roku funkcjonuje pod nazwą „Fiesta wrześniowa ku czci Matki Boskiej Dziewicy z Soledad”. Ciekawostka, jaka wyróżnia tą fiestę, to walka grochem. 15 maja, corocznie urządza się uroczystości ku czci patrona miasta, Św. Izydora z Labrador. Jest to jednak feta mniej huczna, niż ta wrześniowa, ale ma też swój typowy punkt programu, jakim jest festiwal tanga.

Komunikacja i transport

Azuqueca, dzięki swemu korzystnemu położeniu na trakcie pomiędzy Madrytem a Saragossą, posiada doskonałą komunikację nie tylko ze stolicą kraju, ale i z głównym miastem Aragonii. Gmina położona jest tuż przy autostradzie A-2 Highway Northeast, umożliwiającej szybki przejazd pojazdów zarówno mniejszych, jak i tych większych, w transporcie osobowym i towarowym.

Równolegle do autostrady przebiega linia kolei osobowej, następnego ważnego i wykorzystywanego licznie środka komunikacji. Dzięki niej łatwo i szybko można przedostać się do Madrytu. W Azuqueca jeżdżą dwie linie autobusów miejskich oraz dwie międzymiastowe. Gmina posiada również szereg mniejszych dróg, łączących ją z innymi miejscami prowincji Guadalajara.

Wygodna komunikacja z Madrytem istotna jest i z tego względu, że to w stolicy znajdują się najbliższe dla Azuqueca porty lotnicze, poprzez które można czy to dotrzeć w dalsze części kontynentu, czy odwrotnie, z głębi Europy dostać się do tego miejsca. W stolicy znajdziemy port lotniczy Madryt – Barajas, położony w północno - wschodniej części miasta. To główne lotnisko Hiszpanii. Mniejsze jest Madryt – Cuatro Vientos, będące z kolei najstarszym lotniskiem w kraju.

Gospodarka

Azuqueca de Henares przez stulecia stanowiła obszar typowo rolniczy. Od drugiej połowy XX wieku sytuacja znacząco się zmieniła. Dziś to wchodzące w skład specjalnej strefy ekonomicznej centrum przemysłowe i biznesowe. Są tam: fabryka szkła, Wytwórnia Włókien i Minerałów oraz szeroka gama firm i przedsiębiorstw startujących w latach 90-tych, zajmujących się transportem, logistyką czy elektroniką. Wielu obywateli Azuquecy pracuje w sektorze usług lub biznesie. Rolnictwo to dziś bardzo znikoma część działalności człowieka na tym obszarze. Stopa bezrobocia w gminie jest zwykle wyraźnie niższa, niż średni odsetek w skali kraju.

Kuchnia, czyli szafran i czosnek

Gastronomiczna sfera życia Azuquecy i całej Guadalajary, to przede wszystkim skromność i przywiązanie do lokalnych tradycji. Mimo to można ją określić jako hołdującą składnikom świeżym i bogatym w aromaty. Cennym i wyróżniającym się elementem kuchni jest szafran - przyprawa sprowadzona w te rejony z Azji Mniejszej, dawno temu, przez Maurów. Szafran uznawany jest za najdroższą na świecie przyprawę.

Obecnie Kastylia – La Mancha jest miejscem prawie 70% jego globalnej produkcji. Inna często stosowana przyprawa to czosnek. Obok oliwy z oliwek, jest on popularny w całej Hiszpanii. Jeśli chodzi o konkretne dania, to przede wszystkim warte polecenia są:

  • Sopa de ajos – zupa czosnkowa z dodatkiem zielonej papryki i czerstwego chleba.
  • Atascaburras – dorsz z ziemniakami, czosnkiem i oliwą.
  • Ser owczy manchego – ser owczy, z nazwą chronioną prawnie geograficznym świadectwem pochodzenia. Bardzo popularna przystawka.

Specyficzny klimat Kastylii powoduje, że popularne są tam dania mięsne. Tutaj wyróżniają się: cordero asado – pieczeń z jagnięciny oraz cochifrito – w specjalny sposób smażone kawałki prosiaka.

BIEG

Wśród warzyw Guadalajarę wyróżniają bakłażany. Kojarzą się z nimi sposoby przyrządzania pod nazwami: bejenrenas rellenas i pisto manchego. Nie można też pominąć istotnej w tamtejszej kuchni hiszpańskiej szynki jamon, znanej na całym świecie. To wędlina wytwarzana z całego udźca wieprzowego, surowa, podsuszana tradycyjnymi metodami, które polegają często po prostu na powieszeniu mięsa pod sufitem na wiele miesięcy.

Związana jest z nią ciekawa legenda z czasów inkwizycji. Podobno ludność zawieszała nogi zwierzęce przed domem - celem tego było zaakcentowanie swojej wiary chrześcijańskiej. Gość częstowany był szynką w ramach testu, czy nie jest wyznawcą judaizmu albo islamu. A co na deser, gdy tam będziemy? Polecane są m.in. biszkopciki bizochos borrachos.

Don Kichot to mylny trop

Wielu czytających, jako że Azuqueca znajduje się we wspólnocie autonomicznej Kastylia – La Mancha, może mieć skojarzenie literackie i sądzić, że tamtędy właśnie na swojej szkapie przeprawiał się najsłynniejszy błędny rycerz. Cervantes bowiem mianował go Don Kichotem z La Manchy. W powieści nie występuje jednak nic, co świadczyłoby wyraźnie, że to coś więcej niż tylko nazwa. Trudno znaleźć wyraźne związki z regionem, akcja nie jest precyzyjnie umiejscowiona geograficznie.

Iluzoryczne elementy nakazywałyby sądzić, że rycerz walczył z przeciwnościami losu raczej na południe od Madrytu, czyli po przeciwległej stronie wspólnoty. Prawdziwe natomiast są dwa aspekty: że Kastylia – La Mancha pełna jest wiatraków, dzisiaj już nieczynnych oraz to, że w całej wspólnocie wiele miejsc i miejscowości ogłasza jakiś swój związek z dziejami Don Kichota jako ciekawostkę i atrakcję turystyczną.

Jak już było napisane, z Azuqueca de Henares jest niedaleko do Madrytu. Jakie to więc odległości do atrakcyjnego sąsiedztwa?
Madryt – 47 km
Gualajadara (miasto) – 17 km
Valladolid – 237 km
Saragossa – 270 km

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij